Mozilla testuje nový, rychlý prohlížeč, Firefox Preview je na Google Play

nový prohlížeč firefox preview

Mozilla Firefox patří společně s Google Chrome, Operou a Safari mezi nejznámější webové prohlížeče nejen mobilního, ale i počítačového světa. Vývojáři zde již nějakou dobu pracují na představení nového prohlížeče určeného pro mobilní platformy. Výsledek jejich snažení, internetový prohlížeč Firefox Preview je nyní k dispozici ke stažení na Google Play, prozatím ještě v testovací verzi. Co tedy novinka od Mozilly přináší?

Surfujte bezpečně a s dvojnásobnou rychlostí

Prohlížeče Firefox s sebou vždy přinášeli celou řadu funkcí, doplňků i prostředků pro bezpečné prohlížení webu. Nikdy se však pořádně nedokázali rovnat výkonu, kterým disponuje Google Chrome. To se teď Mozilla snaží změnit. Jejich nejnovější prohlížeč, Firefox Preview, v sobě kombinuje sílu zabezpečení Firefox Focus, prohlížeče, který se soustředí především na soukromí uživatelů a funkce Firefoxu pro Android. Vývojáři zapracovali nejen na zabezpečení, ale i na rychlosti. Uvádí, že by se rychlost nového prohlížeče měla oproti své původní verzi až dvojnásobně zvýšit.

Firefox Nightly for Developers
Firefox Nightly for Developers

Tmavý vzhled pro prohlížeč Firefox Preview

Změna přichází také u vzhledu. Prohlížeč Firefox Preview nabízí přehledný, minimalistický design, kde si již v základu můžete zvolit, zda chce použít klasický, nebo dnes populární tmavý vzhled. Na hlavní obrazovce se zobrazuje vyhledávací lišta pro Google, případně Bing, nebo Seznam. Jako výchozí zde může být také nastaveno vyhledávání na Wikipedii, Heurece a Mapy.cz. Dále jsou zde zobrazeny otevřené karty, které lze dále slučovat do takzvaných kolekcí. Ty se pak chovají podobně jako typické složky, se kterými se můžete setkat například v Opeře. Kolekci můžete dále sdílet s dalšími uživateli, což může být užitečné například při rešerších. Užitečnou funkcí je pak otevření všech záložek z kolekce najednou, pokud si tak v prohlížeči Firefox Preview vytvoříte ku příkladu kolekci se všemi stránkami s denním tiskem, můžete rychle projít všechny weby, aniž byste museli znovu procházet celou složku (kolekci).

Sdílení URL na dvě kliknutí = prohlížeč Firefox Preview

Lišta pro zadávání URL, nebo vyhledávání je pak v režimu zobrazení stránky umístěna ve spodní části displeje. Její vzhled odpovídá typickému rozložení, na které jsme zvyklí i u jiných prohlížečů. Menu tak umožňuje přecházení mezi kartami, otevřít anonymní okno, přidávat stránky do kolekce, nebo vyhledávat na v obsahu webu. Horní část lišty pak schovává dvě tlačítka, jedno pro snadné a rychlé sdílení odkazu na stránku přímo do aplikací, jako je Messenger, nebo Hangouts. Nemusíte tak zdlouhavě kopírovat URL a otevírat další aplikace. Druhé je pak určeno pro uložení záložky. Díky tomuto rozložení je prohlížeč Firefox Preview uživatelsky velice přívětivý, používání funkcí je zcela intuitivní a ve značné míře také rychlejší než u ostatních prohlížečů.

Jaký prohlížeč používáte na svém zařízení?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)