TOPlist

MONZO: virtuálním modelářem snadno, rychle a poněkud draze

monzo titul

Rádi stavíte modely aut, letadel, lodí apod.? Tak to vás možná zaujme novinka od známého vývojářské studia Madfinger Games. Tento tým brněnských vývojářů nedávno přinesl na Android nový titul nesoucí název MONZO. Náplní celé hry je stavba virtuálních modelů a jejich následná úprava nabarvením a polepením. Aplikace samotná je zdarma, avšak v základu nabídne pouze jeden model k sestavení, další si budete moci dokoupit za peníze. Spolupráce se známým výrobcem plastových modelů Revell by měla zajistit dostatek zajímavých modelů ke koupi.

monzo logo

Jdeme stavět!

Hra po svém prvním načtení nijak neotálí a rovnou před nás staví virtuální krabici s díly pro stavbu našeho prvního modelu – sportovního vozu. Jedná se o model vycházející ze známého sporťáku Dodge Viper Roadster, zřejmě kvůli licenci je však oproti své předloze mírně pozměněn. Tento vůz ve hře zároveň reprezentuje jediný zdarma sestavitelný model. Napoprvé celou stavbou modelu provází interaktivní průvodce, který nám osvětlí základní ovládání aplikace. Sestavení modelu je velmi jednoduché, jednotlivé dílky vidíte nalevo v inventáři a návod na jejich správné umístění naleznete v pravém horním rohu. Návodem lze listovat jako klasickou tištěnou příručkou a rovněž jej lze zvětšovat, či umístit před nebo za skládaný model. Většina dílů v inventáři je částečně průhledná a nelze ani uchopit. Uchopitelné jsou vždy pouze díly potřebné ke kompletaci sestavy, vyobrazené na dané straně návodu. Díky tomu je skládání modelu opravdu snadné a například model s menším počtem dílů, jako je například zmíněný sportovní vůz, nám zabere jen okolo 5 minut. U zakoupených modelů, které mívají i 140 součástí bude jejich sestavení trvat pochopitelně déle, i tak by však nemuselo být od věci, kdyby vývojáři přidali do hry možnost nějakého „pokročilého režimu“, který by hráče při stavbě dalších modelů nevedl tolik za ruku a trochu mu sestavování ztížil.

Jakmile je model sestaven, přichází na řadu barvení. Model je však, oproti klasickým lepeným modelům, nabarvený ihned po sestavení a pokud se nám tedy výchozí barevná kombinace zamlouvá, můžeme tento krok vynechat. V opačném případě nám MONZO na modelu umožní přebarvit snad vše myslitelné, karoserií počínaje, šrouby kol konče. Vedle barvení lze model také polepit nálepkami. Ovládání umísťování nálepek je poměrně složité a nepřesné. Pro mnoho hráčů tak mohou nálepky představovat slušnou zkoušku trpělivosti. Jednotlivé nálepky lze libovolně natáčet a natahovat, případně zrcadlit na druhou polovinu modelu. V základu se ve hře nachází nálepky v podobě několika geometrických tvarů a závodní číslo, další nálepky a barvy můžete odemknout za peníze.

Posledním, co hra nabízí, je vytváření fotografií modelu. Zde můžete v případě automobilu nejen otevírat a zavírat dveře, kapotu a kufr, ale také roztočit kola. U jiných modelů, jako je například katapult či pistole, lze spustit také animace jejich funkčnosti, nebo provést řez modelem. Krom toho můžete pro pořízení fotografie zvolit buď z několika předinstalovaných pozadí, nebo model umístit do skutečného světa za pomoci fotoaparátu na vašem zařízení. Po pořízení snímku jej můžete dále vylepšovat rámečky či fotografickými filtry. Na výběr je však pouze pár rámečků a fotografické filtry zase nevypadají příliš povedeně a tak tato vylepšení nejspíš příliš využití nenaleznou. Chybět nesmí ani možnost takto vytvořené snímky sdílet přímo z aplikace.

MONZO je propojeno s Hrami Play a díky tomu můžete za postavené a vylepšené modely postupně získávat zkušenosti a různá ocenění, které vám však ve hře samotné žádný užitek nepřinesou.

Screenshot_2014-11-05-23-01-17

Nákupy ve hře

Jak zde již padlo, ve hře je pro hráče zdarma nachystán pouze model sportovního vozu, základní sady barev a nálepek. Pokud tedy má být hra záležitostí na více než 15 minut, budete do ní muset investovat peníze. A nutno podotknout, že ne zrovna málo, ceny se u třicítky modelů, které jsou momentálně k dispozici, pohybují od 24 do 268 Kč. O něco málo výhodněji vychází nákup modelů v tématických balíčcích. Ty jsou momentálně k dispozici dva a jejich pořízením můžete ušetřit až 80 Kč oproti postupnému nakupování jednotlivých modelů. Další sady barev a textur lze pořídit za 24 Kč a za nové sady nálepek pak utratíte od 24 do 53 Kč.

Závěr: pěkné ale drahé

MONZO je bezesporu originální hra nabízející skládání detailních a propracovaných modelů. Velmi dobře působí možnost řezu modelem či ukázka, jak daný model funguje. Rovněž ovládání aplikace při skládání a upravování modelů, až na výjimku v podobě umísťování nálepek, dobře zvládnuto. Sice se rozhodně nejedná o hru pro široké masy, ale své příznivce si dozajista najde. A těchto příznivců by nemuselo být vůbec málo, to by však nesměly být ceny jednotlivých modelů tak vysoké, jak momentálně jsou. A to bychom ještě měli připočíst dodatečné investice v podobě barev či nálepek. Jistě, v případě modelů Revell nejsou ceny mnohdy ani poloviční oproti cenám klasických modelů. S těmi hmatatelnými si však můžeme „pohrát“ mnohonásobně déle a lépe. Krom toho se v případě fyzického modelu přeci jen jedná o cosi hmatatelného a z jeho sestavení můžeme mít mnohonásobně lepší pocit. Digitální model, jakkoli propracovaný, se tomu skutečnému zkrátka a dobře nikdy nevyrovná. Slova o přemrštěných cenách konec konců potvrzují i samotní uživatelé, kteří již stihli MONZO otestovat a ohodnotit na Google Play. Tam si tento titul vysloužil nepříliš lichotivé průměrné hodnocení 3,2 hvězdy, přičemž společným jmenovatelem drtivé většiny záporných hodnocení je právě cena jednotlivých modelů.

MONZO - Digital Model Builder
MONZO - Digital Model Builder
Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)