Menu

Jaká je průměrná rychlost mobilního internetu v ČR?

Díky chytrým smartphonům se uživatelé naučili využívat internetového připojení kdekoliv a kdykoliv, tedy pokud to pokrytí signálem dovolí. Server DSL.cz zveřejnil aktuální statistiky pro březen, ve kterých zobrazuje rychlost mobilního internetu od českých operátorů. Dobrou zprávou hned zkraje zůstává, že je mobilní internet oproti minulému měsíci o 8 % rychlejší. Podle měření má celkově nejrychlejší mobilní internet operátor O2, kterého následuje Vodafone a T-Mobile. O2 si připsalo prvenství zejména díky LTE síti, kterou má nejrychlejší ze všech operátorů. Nejrychlejší 3G má zase Vodafone. Velice zajímavým údajem je průměrná rychlost mobilního internetu v České republice – 13 403 kbit/s.

rychlost mobilního internetu březen rychlost mobilního internetu březen 2

Jsme velmi zvědaví, jak se rychlost bude měnit se stále se rozšiřujícím LTE pokrytím, které budují všichni operátoři. Na našem území stále existuje mnoho míst, která jsou pokryta pouze technologií EDGE, což je, přiznejme si, již pro potřeby většiny uživatelů chytrých telefonů nedostačující.

zdroj: TZ

 

Komentáře

jendabenda

jendabenda

19.5.2015 8:19

Je smutny , ze vubec existuji mista s pokrytem edge. To je surfovani pak na vrazdu s pritom ty prolhane mapy pokryti ti budou lhat , ze tam mas chytat LTE :-D

Trip

Trip 0

19.5.2015 8:28

Tady jsme a vždy budem 100 let za opicema. Je to stejne i u pokrytí pro TV. V této kapitalisticke zemi, je to pro ostudu.

Pokrytí

Pokrytí

19.5.2015 8:30

To pokrytí je fakt tragedie. Denně jezdím vlakem na trati Praha – Ústí n/L a pokrytí signálem je sotva 30% z celkové délky trasy. Cestou si člověk ani nezavolá 2min v kuse a při surfování na internetu je třeba si naotvírat záložky s webem do zásoby. Testováno s Vodafonem a T-Mobilem.

Libor

Libor

19.5.2015 8:51

Na akci kde bylo opravdu hodně lidí, venku pod nebem. Jsem si ani neskrtl. T-mobile zklamání.
:-D

LukeCZ

LukeCZ

19.5.2015 8:52

Na trati Cheb-Mar. Lázně si s T-Mobilem ani nezavoláte, hned za městem signál vypadne a naskočí zase až v dalším městě. Po silnici autem to není lepší, ale to tak nemrzí, páč stejně se musí řídit a na net není čas. V Chebu v budovách je pak pouze EDGE, je jedno, jestli v centru nebo na periferce. Přitom mapa hovoří jinak :-DDD Kolegové, co jsou u Vodafonu, si ze mě dělají srandu, takže přecházím taky, tohle se vážně nedá.

Petr88

Petr88

z aplikace
19.5.2015 9:00

H+ 16 Mbit

folecek

folecek

19.5.2015 9:01

Je to tragedie. Základem je doma dobrá a rychla wifi a mít malý mobilní internet jen do zálohy. Nechápu pak jak někomu může fungovat věci jako je navigace waze, poslech hudby přes placené služby nebo používání cloudů mimo domácího prostředí. Možná až někteří lidé pochopí, že mobilní internet je v čr spíš zoufalost než použitelná věc pak se možná nebudou tolik navážet do těch co hudbu věci stahují a přenáší na sd kartách.

InToSSH

z aplikace
19.5.2015 9:13

folecek: a proto jsem rád že spotify má funkci Available offline .. Takze doma na wifi jen zaskrtnu u playlistu.. Synchronizuje se to a trada na cesty :)

Xender

Xender 0

z aplikace
19.5.2015 9:43

Všichni operátoři tvrdí jak máme super pokrytí signálem s tzv. TURBO INTERNETEM ale koncový zákazník to vidí jinak. Ono celkově s operátory v ČR to funguje trochu zvláštně. Konkurence naprosto žádná. Jediní kdo trochu bojují o přízeň zákazníka jsou virtuální operátoři. O2, T-Mobile ani Vodafone mezi sebe nikoho nepustí protože by pravděpodobně přišly o zákazníky.

Marek

Marek

19.5.2015 10:10

V Praze je to bez problemu

Googler

z aplikace
19.5.2015 10:16

Olomouc O2 – max.3G

Tomasino

Tomasino

19.5.2015 10:17

Naprostý souhlas. Nevím jak ostatní operátoři, ale T-Mobile je naprostá zoufalost. častá situace, kdy mám plný signál, svítí Edge, ale neproleze ani bit natož byte.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

19.5.2015 12:13

Nějak nechápu rozhořčení některých diskutujících. Doma mám 240 Mbit i s TV za 999,- Kč, ale venku si bohatě vystačím i s EDGE. Jak je to možné? Pokud jsem mimo civilizaci, nepotřebuju internet rychlejší než na emaily, sociální sítě a sem tam odeslat nějakou fotku. Jinde je WiFi a nebo, 99% věcí počká do té doby, než bude lepší připojení (zpravidla doma, kavárna WiFi atp.). Jako dokážu pochopit, že někteří bledí jedinci bez přímého styku se Sluncem občas vyrazí 500m od města a rádi by o tom na Facebooku napsali knihu, nebo se přinejmenším nechal uselfíčkovat k smrtí a hned měli potřebu to cpát ostatním, ale v současnosti s cenami zařízení prakticky není důvod něco cpát do cloudu a pokud jě někdo tak hloupý, že nemá pevný disk a všechno má někde na google či dropboxu a když k tomu nemá přístup, je to horší jak kdyby neměl ruku … tak upřímnou soustrast.

jenda

jenda

19.5.2015 12:38

Pokrytí Edge by mělo být penalizováno! To neni internet, to je ostuda. Čeští operátoři vychovali svého zákazníka, aby internet nepoužíval a raději platil předražené volání/sms. Nicméně jak přišlo LTE došlo jim, že o to nikdo nestojí a musí hodně propagovat, aby to uživatelé vůbec chtěli využívat (zaplatit ranec navíc). Kdyby to u nás viděl Google, tak pochopí, že jeho cloudové služby se tu masivně rozšířit nemůžou. Hry, co žádají stálé připojení k internetu to mají taky marné.

Radek

Radek

19.5.2015 13:01

Doma mám 240 Mbit i s TV za 999,- Kč, ale venku si bohatě vystačím i s EDGE. Jak je to možné?
Tak né každému stačí přečíst si venku email.A na prohlížení sociálních sití edge rozhodně nestačí.
Já třeba zase nechápu,jak někdo může dát 999,- za internet,kterej aby mohl využít musí sedět doma na p…..

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

19.5.2015 14:53

Radek: Sociální sítě v drtivé většině prohlížím v podstatě jen na telefonu a s EDGE si vystačím a omezení rychlosti nevnímám. Samozřejmostí je nepoužívání ofociálních aplikací, ale např. Opery Mini atp. Hlavní stránka mi na EDGE najede za vteřinu, jakákoliv fotka v plné velikosti za 2 vteřiny, další stránka hlavních příspěvků taktéž za vteřiny.
ps: Proč mám doma internet (podotýkám i s TV) za 999,- Kč? Protože čas jsou peníze a přijde mi normální v pohodlí domova stáhnout 1 GB za půl minuty. Nehledě na to, že dosah WiFi mám kolem 70-100m, tudíž mohu plnohodnotně využívat internet nejen na zahradě, ale také mí sousedé doma. Nechápu, jaký smysl má v téhle době vyšší rychlost než edge, když je na každém rohu WiFi hotspot pokud jste někde mimo civilizaci, EDGE vám v ničem nebrání. Spíše je problém to, že i kdyžý vyrazíte do Jeseníků, na Šumavu či do Beskyd, nemáte mnohdy ani ten pitomý telefonní signál, natož internet. A to mám pracovní a osobní telefon každý na jiné síti, takže žádné negativum toho či onoho operátora.

Jarda

Jarda

19.5.2015 15:43

Jak muze byt O2 rychlejsi nez T-M, kdyz sdileji stejnou sit? ;-) Neni to nahodou spis o penetraci mobilu s LTE-A v siti? (treba v okoli Brumlovky? ;-)

pavoukandre

z aplikace
19.5.2015 15:55

kdo je v menších mestech a vesnicích tak LTE využije. EDGE je prostě nepoužitelné.

kerb

kerb

19.5.2015 16:09

že Edge je někde v prdeli to mě nepřekvapuje, ale to že na Hlavním nádraží v Praze T-mobile nemá nic lepšího než edge je velká ostuda

Radek

Radek

19.5.2015 16:36

Na edge mám teda úplně jiný zkušenosti (i s operou mini) Rozhodně mi to nenačte stránku za vteřinu.O fotce vůbec nemluvím.A pokud potřebujete často stahovat velké soubory treba kvůli práci tak to chápu.Mobilnim inernetem nemyslim 100 metru kolem baraku.

Tomas

Tomas

19.5.2015 17:16

Doma pevna linka 3Mbity, venku LTE 20Mbit :)

Tomas

Tomas

19.5.2015 17:19

Krom toho, kdyz je nekde vetsi pocet lidi, tak na edge nejde delat nic, nastesti na 4G bez problemu…nastesti to zatim nema moc lidí

Pavel

Pavel

z aplikace
19.5.2015 19:30

@FAKTUZ…..:
Nechceš nám tady tvrdit, že používáš veřejní WiFi sítě?
Ty, který tady už několikrát tvrdil, že veřejné WiFi může používat pouze hlupák.

TomK

TomK

19.5.2015 20:32

Proč je GPRS/EDGE špatný? Protože po něm chceme více než umí. Chtěl jsem se podívat na hokej, na což pochopitelně není stavěný, ale užil jsem si v pohodě přenos ČRo.
Opravdu potřebujeme mít kdekoliv video v mobilu? Proč?

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

19.5.2015 21:09

Pavel: Já nikdy a nikde netvrdil, že veřejné sítě používá hlupák. Já pouze konstatoval, že díky rootu ve vašich telefonech či systémech jako CM můžu váš telefon do 5 min udělat zbytečnou cihlou právě jen díky tomu, že budeme veřejnou WiFi sdílet. To však s WiFi nemá nic společného. Prosím, čtěte mé komentáře pečlivě a když už problematice nerozumíte, tak se ptejte …

Lukáš

Lukáš

z aplikace
20.5.2015 1:25

Faktuz, když čas jsou peníze, tak kolik ti platí za ty hodiny které denně strávíš psaním komentářů pod článkem? Někdy by sis měl uvědomit co vlastně píšeš…

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

20.5.2015 12:44

Lukáš: Dle pluginu ve Firefoxu jsem na tomto webu v průměru 28 minut denně. Napsat komentář je pro mě stejně snadné jako se nad tím co píšu zamyslet. Chápu, že to pro některé vypadá jako plýtvání časem, jelikož i přemýšlet je pro některé problém, ale já se svým časem nakládám s rozumem :)

RSS (komentáře k článku)