Menu

Co je VoLTE a jak využít výhody, které tato technologie poskytuje?

Ve specifikacích mobilních telefonů často najdete zmínku, že dané zařízení podporuje VoLTE. Víte ale, co to znamená v praxi a jaké výhody vám tato technologie může přinést? V tomto článku vám vysvětlíme, co je VoLTE, a proč by ho váš mobil měl podporovat.

Obsah článku

Co je VoLTE?

Podíváte-li se na Wikipedii, dočtete se zde, že „VoLTE (anglicky Voice over LTE) je technologie umožňující přenášet hlasové hovory přímo přes sítě Long Term Evolution (LTE).“ Zjednodušeně řečeno jde tedy o způsob přenosu hlasu v podobě datového toku. Pro srovnání: VoLTE má až třikrát více hlasových a datových kapacit než 3G UMTS a až šestkrát více než 2G GSM.

Co je VoLTE a jak využít výhody, které tato technologie poskytuje?

Co je VoLTE a jak využít výhody, které tato technologie poskytuje?

Jedná se o relativně novou technologii – první služby tohoto typu byly spuštěny v Jižní Koreji a Spojených státech teprve před šesti lety. Jako první zahájila v srpnu 2012 společnost MetroPCS v Dallasu americkém v Texasu spolu s prvním telefonem s podporou VoLTE – LG Connect 4G. O dva roky později představila společnost Singtel v Singapuru první komerční „plnohodnotnou“ službu VoLTE na světě, fungující na telefonech Samsung Galaxy Note 3, která byla následně rozšířena.

V České republice začal VoLTE testovat T-Mobile v říjnu roku 2014, plné pokrytí touto službou předpokládá do konce roku 2021 a v květnu 2015 zahájil komerční provoz. V červenci 2016 se přidal (v té době v testovacím provozu) Vodafone, O2 se přidalo v lednu 2017.

Výhody VoLTE

První zásadní výhodou hovoru vedeného přes VoLTE proti telefonátu přes klasickou mobilní síť je špičková kvalita zvuku. Je pravdou, že při volání se druhou stranou, která také používá VoLTE, zaznamenáte rozdíl v kvalitě hovoru na obou koncích. Jedná se o významné zlepšení oproti standardní kvalitě hovoru, na kterou byla většina lidí u mobilů zvyklá. Doporučeným kodekem pro VoLTE je Adaptive Multi-Rate Wideband (AMR-WB), známý také jako HD Voice.

Služba VoLTE dokáže spojit hovory až dvakrát rychleji než stávající metody připojení přes 2G a 3G sítě. Ty samozřejmě budou stále k dispozici pro případ, že není dostupný signál 4G.

Další výhodou VoLTE je schopnost souběžného datového připojení během hovoru, což se staršími technologiemi není možné. Pokud tedy během hovoru chcete něco najít na webu nebo potřebujete použít aplikaci s přístupem k Internetu, můžete snadno dělat obojí bez ztráty hlasového spojení.

výhodou hovoru vedeného přes VoLTE proti telefonátu přes klasickou mobilní síť je špičková kvalita zvuku

výhodou hovoru vedeného přes VoLTE proti telefonátu přes klasickou mobilní síť je špičková kvalita zvuku

Další výhody

Volání přes VoLTE jsou také obecně považována za spolehlivější a stabilnější, protože jsou méně náchylná k nečekanému odpojení a různým typům závad, narušujícím spojení. S VoLTE se hlas stává určitou formou dat, která jsou přenášena prostřednictvím mobilní sítě. Ve starších sítích putovaly hlasové hovory a data „odděleně“.

Některé frekvence, na kterých pracuje 4G síť, jako je například 800 MHz, mají větší dosah než sítě 2G nebo 3G, takže se signál dostane dále od vysílače nebo do budov a míst, kam se starším technologiím nedařilo proniknout.

V místech s dobrým pokrytím patří k výhodám přístrojů s podporou VoLTE delší výdrž baterie. Při každém volání nebo přijetí hovoru totiž telefon nemusí přepínat ze 4G na 2G nebo 3G a po ukončení hovoru zpět na 4G. Veškerá přepnutí a nutnost hledat signál se přitom významně podílejí na spotřebě baterie.

Možná vás napadlo, že vzhledem k tomu, že volání přes VoLTE využívá datovou síť, dojde k během hovoru k čerpání vašeho datového balíčku. Naštěstí tomu tak není. Sítě jsou dostatečně inteligentní k identifikaci hlasových paketů a nepočítají je do využití mobilních dat.

Podporuje můj telefon VoLTE?

Prvním a základním kritériem je, aby telefon podporoval čtvrtou generaci mobilní síťové technologie, známé pod označením LTE. Tento údaj byste měli najít ve specifikacích, zejména u čínských výrobců však doporučujeme dávat pozor, aby mobil „uměl české LTE“. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku Jak vybrat správný telefon pro české LTE?

Ani když máte telefon s podporou 4G sítí, ještě to nemusí znamenat, že VoLTE umí. U některých zařízeních je tato funkce dostupná až po aktualizaci. Zejména u levnějších přístrojů nemusí být k dispozici vůbec. Ve výjimečných případech je ke správnému fungování nutná výměna SIM karty za novější.

Možnou cestou, jak zjistit, zda váš telefon podporuje VoLTE, je aplikace 4G VoLTE Tester od Fusion Fox. Stačí v ní klepnout na tlačítko Check VoLTE a během okamžiku se ve formě animované emotikony dozvíte, jak je na tom váš mobil.

4G VoLTE Tester
4G VoLTE Tester
Developer: Fusion Fox
Price: Free+

Poměrně spolehlivým způsobem, jak ověřit, zda telefon podporuje VoLTE, jsou stránky mobilních operátorů. Z „velké trojky“ mají seznam podporovaných telefonů na webu všichni: O2, T-Mobile i Vodafone.

Jak zapnout VoLTE?

Přístup operátorů v EU k VoLTE není jednotný – někteří ho aktivují automaticky, zatímco jiní ne. Pokud tedy máte odpovídající telefon, SIM a jste připojeni ke 4G síti s podporou VoLTE, může být zapotřebí aktivovat funkci v nastavení smartphonu.

Způsob, jak aktivovat VoLTE na mobilních telefonech s Androidem, bohužel není jednotný. Většina zařízení, která disponují čistým Androidem, má toto nastavení ukryto v sekci Mobilní sítě-Nastavení IMS-Hlas přes LTE (případně VoLTE). Někteří výrobci toto nastavení umísťují do nabídky Hovory, další pak přímo do nastavení aplikace pro volání (obvykle pojmenované jako Telefon).

Jednou z výhod volání přes VoLTE je, že nepotřebujete žádnou speciální aplikaci nebo software. Pozitiv moderních technologií si můžete užívat úplně stejným způsobem, jako jste telefonovali dosud – tedy s výchozí aplikací pro volání. Vyšší kvalitu hlasových hovorů tedy získáte s využitím již existující telefonní služby.

Co je VoLTE ve zkratce?

Pokud bychom tedy měli na otázku, co je VoLTE odpovědět v bodech, vypadalo by to následovně:

  • VoLTE je technologie pro přenos hlasových hovorů přes LTE.
  • První výhodou je vyšší kvalita zvuku.
  • Dalším kladem je možnost používat během hovoru datové připojení.
  • Stranou bychom neměli nechat ani rychlejší spojení hovoru, nižší nároky na baterii a vyšší kapacitu sítě.
  • Je nutná podpora sítě, tedy na straně mobilního operátora.
  • VoLTE musí podporovat také mobilní telefon.

 

Používáte VoLTE? Jaké jsou vaše zkušenosti?

 

Komentáře

Libb

Libb 77

9.10.2018 14:56

Kvalita zvuku je vyšší, ale pro mě je hlavní benefit velice rychlé spojení hovoru. Možnost dat na pozadí se také hodí, třeba když s někým volám v autě a zároveň mám puštěnou online navigaci.

Cardi

cardi -378

9.10.2018 15:49

tak jak píše lib ta rychlost je super i kvalita hovoru :)

Bravewolf

Bravewolf -1

9.10.2018 17:04

Mám Xiaomi Redmi 3S který VoLTE podporuje, bohužel jsem u O2, která podle svých stránek nepodporuje VoLTE u žádného Xiaomi mobilu.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

9.10.2018 17:13

No, u mne je asi s OnePlus 5 smůla :(

Skopek1

skopek1 5

9.10.2018 17:37

Článek z bohužel zůstal na půli cesty. Není ani tak důležité, jestli tel.Volte podporuje, ale jestli podporu implementoval operátor pro tenhle telefon. Například u T-Mobilu bylo třeba S7 funkční je s flashnutym T-Mobile FW. Teď už funguje i volnou verzí. Seznam telefonů je ovšem tristní. U LG se na to vykašlali naší operátoři úplně. Neměli zájem, i když LG spolupráci nabídlo. Např. LG V30 u amerického T-Mobile VoLTE má, tady se jí nedočkáme ani u LG V150! 😊

Sees

sees -1

9.10.2018 19:12

@karel Kilián – pokud jsi u vodafonu tak to jde

V6ak

v6ak 28

9.10.2018 19:31

> Další výhodou VoLTE je schopnost souběžného datového připojení během hovoru, což se staršími technologiemi není možné.

S UMTS (3G) to možné je, právě jsem to pro jistotu i vyzkoušel. Problém to byl – co si vzpomínám, u GSM (2G) s GPRS/EDGE. Tam dokonce i SMS snad na chvíli přerušila datový tok. (Člověk si toho běžně nevšimne, ale některé starší mobily jako Sony Ericsson G502 to AFAIR uměly indikovat…)

Pozitivní je, že i bez VoLTE dojde k přesun na UMTS hladce a zůstanou navázaná spojení, aspoň podle mého testu.

S podporou operátorů je to komplikovanější. Třeba T-Mobile VoLTE sice podporuje, ale jen u vybraných telefonů: https://www.t-mobile.cz/volte . Když jsem v telefonu s podporou VoLTE to zkusil vynutit vypnutím starších sítí, nebylo možné se nikam dovolat.

I Vodafone a O2 mají výčet telefonů, které VoLTE podporují, a s ostatními máme nejspíše smůlu (nezkoušel jsem): https://www.vodafone.cz/volte/?openfaq&id=faq-notwork a https://www.o2.cz/osobni/LTE/534622-VoLTE_telefony.html .

Se svým telefonem tedy VoLTE využiju možná v zahraničí.

Abkraka_a

AlešA 3

9.10.2018 20:35

Samsung funguje parádně , volte/ videohovor paráda kvalita zvuku 200%+! Ale mrzí mě že na jiných zařízení to nefunguje kdyz s nima mluvím, zvuk horší, zmizí ikona hd a je to jak přes trubku.. Ovšem nechápu to ze kdyz na telefonu při hovoru pustím youtube,nahlas tak druhá strana to neslyší 🤯 vdf byla potřeba nová sim ( rok 2016)

V6ak

v6ak 28

9.10.2018 21:09

AlešA: Říká se tomu echo cancellation, telefon prostě ze vstupu na mikrofonu „odečte“ výstup z reproduktoru. Je to nutné jak u hlasitého reproduktoru, tak u klasického potichého reproduktoru nad displejem, výjimku mohou tvořit snad jen vhodná sluchátka.

Bez dobrého echo cancellation by druhá strana slyšela nejen Youtube, ale i sama sebe, aspoň při hovoru klasicky bez sluchátek. Párkrát jsem si to vyzkoušel s nedoladěným VoIP. Ještě větší „legrace“ je, když echo cancellation nefunguje ani jedné straně, pak se zvuk přehazuje s čím dál tím větším zkreslením tam a zpátky. V lepším případě to postupně zeslabuje, v horším případě to může i zesilovat – to záleží na hlasitosti výstupů, citlivosti mikrofonů atd.

Podobný efekt se netýká jen telefonů, mohou jej špatným vyladěním přinést i zvukaři na koncertech, festivalech apod. Nejspíš to zvukař rychle napraví. Stát se to může nejspíš na začátku nebo při změně kapely, když zvukař chce něco doladit, nečekal bych to uprostřed písničky, kdy s tím snad moc šibovat nebude.

Wortos

wortos 70

9.10.2018 22:28

tak ja mam bohuzel smulu ponevadz oba telefony mam u kaktusu a ten to nepodporuje i kdyz oba podporuji VoLTE (iphone se a galaxy s8) .. skoda :( pekny clanek jinak

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

9.10.2018 23:14

@wortos
Děkuji moc.

Kulichoid

kulichoid 148

10.10.2018 2:37

Jak je to s cenou hovoru? Účtuje se stejně jako, když volám klasicky přes gsm?

Radeg

radeg 40

10.10.2018 6:32

@kulichoid:
Ano.

Leeborg

Leeborg 1

10.10.2018 6:41

V podpoře mobilů je zmatek. Jsem u T-mobile, mám Honor View 10 koupený v normálním obchodě mimo operátora a VoLTE mi určitě funguje – poznám to jak podle kvality zvuku, tak podle bleskového spojení hovoru.
A v seznamu podporovaných přístrojů tento mobil nemá ani jeden z našich operátorů.

Karle

karle40 49

10.10.2018 7:09

Něco pořád nechápu (i když se mě to u mobil.cz nejspíš netýká, na celém jejich webu člověk najde kombinaci písmen “volte” jen ve čtyřech PDF návodech ke starožitným mobilům): Aby se VoLTE dalo používat, musí být zaplacené a zapnuté datové přenosy (i když se provolaná data neodečítají)? Nebo stačí, že je mobil na příjmu LTE a indikace hlásí, že je připojen ke 4G síti?

MPi

MPi 0

10.10.2018 8:06

VoLTE jsem si aktivoval přes samoobsluhu. Na displeji mám nahoře velké V a to je všechno. Při hovoru s telefonem, který VoLTE nemá, tj. všechny, kterým volám, to padá do nižší sítě, což je někde i Edge. A pak najít při hovoru něco na mapě, nebo odjezd vlaku, je téměř nemožné, je nutno hovor zrušit a pak zavolat znovu. Přitom se psalo, že telefon s VoLTE bude přes LTE volat vždy, pokud bude a teprve na konci se to přepne do sítě druhého telefonu, evidentně to tak není.

Zerthe

Zerthe 5

10.10.2018 9:19

V článku chybí podstatná informace, bez které je k ničemu a spíše mystifikuje. A to, že i když mám telefon, který je v seznamu modelů podporovaných mým operátorem a i když mám vhodnou SIM, nemusí to nutně znamenat, že mohu VoLTE používat. Informace, že není nutný speciální SW je částečně nepravda. U některých modelů je třeba upravený SW, který výrobce cíleně uvolňuje jen pro některé operátory. A pokud tento telefon nekoupím přímo u operátora, mám smůlu – v menu se pak aktivace VoLTE nenabídne.

Fuzo

Fuzo Trubka -7

10.10.2018 9:49

A ta aplikace na kontrolu podpory VOLTe je taky pěkné kvítko. V podstatě je to jenom reklamní aplikace.

J.H.
9. října 2018
Advertisement paradise

A.P.
4. března 2018
Vzdyt to nic neumi..

P.M.
9. října 2018
Agresivní reklamy

Pinini

Pinini 0

10.10.2018 18:50

Mam telefón samsung galaxy S8 od T mobile,ale vložil jsem do něj sim kartu os O2.A volte volání mi nejde.S simkou od T mobile hned naskočí. Telefon je v záruce mám požadovat přehrání softvéru když mi to nejde .Dekuji předem za rady.

Mrtva_zizala

-22

10.10.2018 21:09

posledni mesice pozoruji spojeni VoLTE – VoLTE foun v te same siti jako velmi zabrzdene, klidne 5-9 sec., jo kde ty casy jsou, kdy to bylo 3 sec., pravda nedela to vzdy ale dela… TýMobajlí síť.

Radeg

radeg 40

11.10.2018 6:55

@MPi:
Nemám telefon podporující VoLTE a při volání se přepne vždy do 3G a během hovoru není nejmenší problém dělat cokoliv na datech.
Co z toho vyplývá? Nepotřebuju VoLTE, bez něho je mi lépe.

@bezjména:
Kam tak spěcháš, že 2-6 vteřin Tě tak drtí?

Mrtva_zizala

-22

11.10.2018 9:59

de vo princip, proc nekdy spoji za 3sec, proc nekdy za 6-9… timpadem pada prednost rychleho spojeni, zustava jen vyssi kvalita. Tak snad u 5G to bude uz doreseno vsechno.

apropo pri hovoru pres 3G a datovani zaroven, taky velka neznama, net se behem hovoru vlekl stezi 3Mbity, treba uz to taky osefovaly, nevim, od doby VoLTE jedu pri hovoru vzdycky jen LTE a to jede tak jak ma.

Baytik

Baytik 1

11.10.2018 10:54

Fallback z 4G na 3G ma takovou malou nevyhodu, ze 3G pokryva jen vetsi sidla. Na venkove tedy logicky pada primo do 2G, tudiz bez dat. Skvele zvlaste pri online navigaci.
2-6 vterin je dost na to, aby clovek znejistel, ze vubec zacal vytacet ;-)

Hamizniczech

hamizniczech 0

11.10.2018 20:35

Na volte nejvíc oceňuji data a hovor v autě na handsfree. Taky online navigace je hned lepší. Když mi při zapnutý waze bez volte někdo zavolal, tak waze byla mimo signál a já nevěděl, kam odbočit. Hovor v hd a rychlejší spojení hovoru je taky fajn.
Mám o2 a galaxy s7 (šedej prodej) a nic jsem nenastavoval.

Vector

vector 0

14.10.2018 14:03

@Karel Kilián

S Oneplus 5 funguje VoLTE úplně vpoho, i nové beta ROM postavené na AOSP Android 9 Pie to zvládají. Nevím jak ostatní operátoři, ale u Vodafone s kombinací OnePlus 5 to funguje fpoho,

Ron.Jeremy

Ron Jeremy 2

16.10.2018 12:55

VoLTE je hodně nešťastně implementovaná technologie, co se týče podpory operátorů. Buď ať operátor podporuje VoLTE pro všechny telefony, co to umí, nebo ať to nepodporuje vůbec. To je jako podporovat 4G, ale jenom na tenhle Samsung, tamhleto LG, a teď nově na onom Huawei, a to ještě každý operátor má ten seznam vlastní. S takovou technologií ať se jdou bodnout…
Nevím, jestli je technologie tak mizerně navržená, nebo se jedná o neschopnost/zlovůli operátorů, každopádně takhle je to k ničemu. Typů telefonů je na světě mraky, budou operátoři individuálně povolovat každý z nich?

RSS (komentáře k článku)