Trendy

Co je VoLTE a jak využít výhody, které tato technologie poskytuje?

volte-ico

Ve specifikacích mobilních telefonů často najdete zmínku, že dané zařízení podporuje VoLTE. Víte ale, co to znamená v praxi a jaké výhody vám tato technologie může přinést? V tomto článku vám vysvětlíme, co je VoLTE, a proč by ho váš mobil měl podporovat.

Obsah článku

Co je VoLTE?

Podíváte-li se na Wikipedii, dočtete se zde, že „VoLTE (anglicky Voice over LTE) je technologie umožňující přenášet hlasové hovory přímo přes sítě Long Term Evolution (LTE).“ Zjednodušeně řečeno jde tedy o způsob přenosu hlasu v podobě datového toku. Pro srovnání: VoLTE má až třikrát více hlasových a datových kapacit než 3G UMTS a až šestkrát více než 2G GSM.

Co je VoLTE a jak využít výhody, které tato technologie poskytuje?

Co je VoLTE a jak využít výhody, které tato technologie poskytuje?

Jedná se o relativně novou technologii – první služby tohoto typu byly spuštěny v Jižní Koreji a Spojených státech teprve před šesti lety. Jako první zahájila v srpnu 2012 společnost MetroPCS v Dallasu americkém v Texasu spolu s prvním telefonem s podporou VoLTE – LG Connect 4G. O dva roky později představila společnost Singtel v Singapuru první komerční „plnohodnotnou“ službu VoLTE na světě, fungující na telefonech Samsung Galaxy Note 3, která byla následně rozšířena.

V České republice začal VoLTE testovat T-Mobile v říjnu roku 2014, plné pokrytí touto službou předpokládá do konce roku 2021 a v květnu 2015 zahájil komerční provoz. V červenci 2016 se přidal (v té době v testovacím provozu) Vodafone, O2 se přidalo v lednu 2017.

Výhody VoLTE

První zásadní výhodou hovoru vedeného přes VoLTE proti telefonátu přes klasickou mobilní síť je špičková kvalita zvuku. Je pravdou, že při volání se druhou stranou, která také používá VoLTE, zaznamenáte rozdíl v kvalitě hovoru na obou koncích. Jedná se o významné zlepšení oproti standardní kvalitě hovoru, na kterou byla většina lidí u mobilů zvyklá. Doporučeným kodekem pro VoLTE je Adaptive Multi-Rate Wideband (AMR-WB), známý také jako HD Voice.

Služba VoLTE dokáže spojit hovory až dvakrát rychleji než stávající metody připojení přes 2G a 3G sítě. Ty samozřejmě budou stále k dispozici pro případ, že není dostupný signál 4G.

Další výhodou VoLTE je schopnost souběžného datového připojení během hovoru, což se staršími technologiemi není možné. Pokud tedy během hovoru chcete něco najít na webu nebo potřebujete použít aplikaci s přístupem k Internetu, můžete snadno dělat obojí bez ztráty hlasového spojení.

výhodou hovoru vedeného přes VoLTE proti telefonátu přes klasickou mobilní síť je špičková kvalita zvuku

výhodou hovoru vedeného přes VoLTE proti telefonátu přes klasickou mobilní síť je špičková kvalita zvuku

Další výhody

Volání přes VoLTE jsou také obecně považována za spolehlivější a stabilnější, protože jsou méně náchylná k nečekanému odpojení a různým typům závad, narušujícím spojení. S VoLTE se hlas stává určitou formou dat, která jsou přenášena prostřednictvím mobilní sítě. Ve starších sítích putovaly hlasové hovory a data „odděleně“.

Některé frekvence, na kterých pracuje 4G síť, jako je například 800 MHz, mají větší dosah než sítě 2G nebo 3G, takže se signál dostane dále od vysílače nebo do budov a míst, kam se starším technologiím nedařilo proniknout.

V místech s dobrým pokrytím patří k výhodám přístrojů s podporou VoLTE delší výdrž baterie. Při každém volání nebo přijetí hovoru totiž telefon nemusí přepínat ze 4G na 2G nebo 3G a po ukončení hovoru zpět na 4G. Veškerá přepnutí a nutnost hledat signál se přitom významně podílejí na spotřebě baterie.

Možná vás napadlo, že vzhledem k tomu, že volání přes VoLTE využívá datovou síť, dojde k během hovoru k čerpání vašeho datového balíčku. Naštěstí tomu tak není. Sítě jsou dostatečně inteligentní k identifikaci hlasových paketů a nepočítají je do využití mobilních dat.

Podporuje můj telefon VoLTE?

Prvním a základním kritériem je, aby telefon podporoval čtvrtou generaci mobilní síťové technologie, známé pod označením LTE. Tento údaj byste měli najít ve specifikacích, zejména u čínských výrobců však doporučujeme dávat pozor, aby mobil „uměl české LTE“. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku Jak vybrat správný telefon pro české LTE?

Ani když máte telefon s podporou 4G sítí, ještě to nemusí znamenat, že VoLTE umí. U některých zařízeních je tato funkce dostupná až po aktualizaci. Zejména u levnějších přístrojů nemusí být k dispozici vůbec. Ve výjimečných případech je ke správnému fungování nutná výměna SIM karty za novější.

Možnou cestou, jak zjistit, zda váš telefon podporuje VoLTE, je aplikace 4G VoLTE Tester od Fusion Fox. Stačí v ní klepnout na tlačítko Check VoLTE a během okamžiku se ve formě animované emotikony dozvíte, jak je na tom váš mobil.

4G VoLTE Tester
4G VoLTE Tester

Poměrně spolehlivým způsobem, jak ověřit, zda telefon podporuje VoLTE, jsou stránky mobilních operátorů. Z „velké trojky“ mají seznam podporovaných telefonů na webu všichni: O2, T-Mobile i Vodafone.

Jak zapnout VoLTE?

Přístup operátorů v EU k VoLTE není jednotný – někteří ho aktivují automaticky, zatímco jiní ne. Pokud tedy máte odpovídající telefon, SIM a jste připojeni ke 4G síti s podporou VoLTE, může být zapotřebí aktivovat funkci v nastavení smartphonu.

Způsob, jak aktivovat VoLTE na mobilních telefonech s Androidem, bohužel není jednotný. Většina zařízení, která disponují čistým Androidem, má toto nastavení ukryto v sekci Mobilní sítě-Nastavení IMS-Hlas přes LTE (případně VoLTE). Někteří výrobci toto nastavení umísťují do nabídky Hovory, další pak přímo do nastavení aplikace pro volání (obvykle pojmenované jako Telefon).

Jednou z výhod volání přes VoLTE je, že nepotřebujete žádnou speciální aplikaci nebo software. Pozitiv moderních technologií si můžete užívat úplně stejným způsobem, jako jste telefonovali dosud – tedy s výchozí aplikací pro volání. Vyšší kvalitu hlasových hovorů tedy získáte s využitím již existující telefonní služby.

Co je VoLTE ve zkratce?

Pokud bychom tedy měli na otázku, co je VoLTE odpovědět v bodech, vypadalo by to následovně:

  • VoLTE je technologie pro přenos hlasových hovorů přes LTE.
  • První výhodou je vyšší kvalita zvuku.
  • Dalším kladem je možnost používat během hovoru datové připojení.
  • Stranou bychom neměli nechat ani rychlejší spojení hovoru, nižší nároky na baterii a vyšší kapacitu sítě.
  • Je nutná podpora sítě, tedy na straně mobilního operátora.
  • VoLTE musí podporovat také mobilní telefon.

 

Používáte VoLTE? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Avatar of Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně přešel do role servisního technika PC, správce sítě a uživatelské podpory. Dále se vypracoval na pozici správce informačních a komunikačních technologií a správce webových stránek na WordPressu. Jeho vášeň pro psaní ho v červnu 2018 vedla k rozhodnutí věnovat se na plný úvazek kariéře freelancera. Dnes se Karel specializuje na tvorbu technického obsahu a copywriting, kde využívá své rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti pro vytváření kvalitního a hodnotného obsahu pro široké spektrum čtenářů. Jeho práce zahrnuje nejen technické články a návody, ale i recenze produktů a aplikací, což mu umožňuje zůstat v přední linii technologického vývoje. více o autorovi

Komentáře (31)