Menu

Jak vybrat správný telefon pro české LTE?

SONY DSC

O LTE se všude mluví. Situace je ale taková, že telefon s podporou LTE ještě nezajistí, že ve vašich končinách bude LTE fungovat. Dnes vám poradíme, jak vybrat správný telefon pro české LTE.

Co je vlastně to LTE?

Zkratka LTE, anglicky Long Term Evolution, vám toho na první pohled příliš neřekne. Jedná se o technologii vysokorychlostního internetu skrze mobilní síť – díky LTE se zkrátka budou obrázky a videa v prohlížeči mobilního telefonu zobrazovat rychleji. Teoretická rychlost se blíží ke 172,8 Mb/s pro stahování a 57,6 Mb/s pro upload. Vylepšená technologie LTE-Advanced, která je u nás pouze na hrstce míst v republice a je to mimochodem na rozdíl od běžného LTE konečně 4G síť, posouvá hranici až k teoretické rychlosti 3 Gb/s pro stahování a 1,5 Gb/s pro odesílání.

Všichni ale víme, že rychlost v praxi je o poznání nižší. Vadit nám to ale příliš nemusí – rychlost je stále vyšší než u starších technologií 3G a troufáme si tvrdit, že při dostatečném signálu i dostačující (v Praze nemáme problém pracovat s rychlostí mezi 20-60 Mb/s). LTE navíc přichází i s dalšími bonusy – jmenovat můžeme například VoLTE, tedy volání skrze LTE, kde je spojení hovoru rychlejší a kvalitnější než u 2G.

Více informací o LTE se dozvíte v našem článku LTE – vše, co potřebujete vědět o nejrychlejším mobilním internetu.

LTE - jak vybrat správný telefon pro české LTE

Není LTE jako LTE – různá pásma a frekvence

Pokud se telefon pyšní podporou LTE, vůbec to neznamená, že máte vyhráno. LTE totiž, stejně jako 2G i 3G, pracuje na různých kmitočtech. Zatímco u 3G se frekvence příliš neřešily (protože drtivá většina telefonů zkrátka podporovala všechny potřebné), u LTE je to dlouhotrvající problém.

U některých telefonů naleznete vyjádření frekvencí pomocí čísla pásma (B1, B20 apod.). Není způsob, jak z toho na první pohled vyčíst danou frekvenci, ale poslouží nám šikovná tabulka. Při pohledu na seznam pásem LTE zjišťujeme, že se jich po světě používá okolo 50. Operátoři běžně používají samozřejmě o poznání méně, přesto se však situace v jednotlivých státech značně liší.

Jak vybrat správný telefon pro české lte - bands

Pozor na telefony z Číny

Situaci ještě zamotává čínský trh, kde sice používají LTE, ale s jiným přístupem. Zatímco Evropa používá FDD, tedy frekvenční dělení pásma, Číňané používají TDD (časové dělení). Zejména u dovozených telefonů si tedy dejte pozor, zda podporují i LTE-FDD. Mohli byste totiž zjistit, že podporu LTE sice má, ale ne tam, kde jej budete používat. Nebude to tedy ten pravý telefon pro české LTE.

Jak to vypadá s LTE v Česku?

V České republice jsou nejvíce využívány kmitočty 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Frekvenci 900 MHz používá pouze Vodafone a pokryl s ní nemalé území tzv. Turbo Internetem, který představuje velmi osekané LTE. To se nelíbí ČTU a v současné době Vodafone přechází mimo velká města rovněž na frekvenci 800 MHz jako zbylí dva operátoři.

Vůbec nejdůležitějším pásmem je právě zmíněných 800 MHz – používají jej všichni operátoři především mimo hlavní města. Pásma 1800 a 2100 MHz se používají ve větších městech. Zajímavostí je, že zatímco Vodafone si LTE vysílače buduje na vlastní pěst, O2 a T-Mobile postupují společně a síť sdílejí.

telefon pro české LTE

Jak tedy vybrat telefon pro české LTE?

První krok – zjistěte, jaké frekvence nutně potřebujete

Možná se vám zdá, že nejlepší způsob je si pořídit telefon, který podporuje všechna česká pásma. To je samozřejmě pravda – může se ale stát, že se vám některý telefon líbí, ale chybí mu určité LTE frekvence. V tom případě je se potřeba zamyslet, zda je skutečně potřebujete a zda pro vás není lepší se smířit s absencí určité LTE frekvence výměnou za skvělý telefon.

Stačí použít mapu pokrytí a zjistit, na jaké frekvenci vysílají operátoři v místech, kde se často nacházíte. Sami pak zvažte, bez kterých LTE frekvencí se neobejdete.

Zjistěte, jaké frekvence telefon podporuje

Ve většině e-shopů či obchodů se dozvíte pouze to, že telefon LTE podporuje. S tímto údajem se ale nesmíte smířit! Je nezbytné zjistit, jaké frekvence telefon podporuje. To se dozvíte například v našem katalogu či v detailnějších specifikacích telefonu od výrobce. Neváhejte samotného výrobce oslovit v případě, že si jednotlivými frekvencemi nejste jisti. Povětšinou se ale dají tyto informace hravě vyhledat na internetu.

Nebuďte ale překvapení, že tyto údaje je výrobci často neuvádí jako frekvence, ale jako pásma BX. S tím ale pomůže tabulka všech používaných pásem, kde vás nejvíce zajímá údaje Name – ukrývá totiž v sobě frekvenci, kterou udávají operátoři.

Máte vyhráno – pozor ale na drobné odchylky v mapě

Pokud zjistíte, na jakých frekvencích vysílá LTE váš operátor v místech, kde se nachází, a zjistíte, zda je podporuje váš vysněný telefon, máte vyhráno – našli jste telefon pro české LTE. Jediné úskalí snad může být  nepřesnost v mapách pokrytí operátorů, které vycházejí z modelu a nemusí tedy úplně odpovídat realitě. Může se tedy stát, že přestože mapa uvádí, že v daných místech má být LTE, ve skutečnosti může být signál tak slabý, že telefon LTE “nechytí”.

Problémy mají především čínské telefony

Že jsou povětšinou problémy s LTE s čínskými telefony není žádné tajemství. Pokud koupíte telefon od značek jako Samsung, Sony, LG, HTC a dalších, povětšinou mít problém nebudete – telefony podporují všechny důležité frekvence. Třeba  společnosti Huawei, Honor či Lenovo už však můžou mít s některými frekvencemi u několika modelů problém (například 900 MHz). Takové Xiaomi nenabízí důležitou frekvenci 800 MHz dodnes.

Samsung-Galaxy-S4-LTE-A

Narazili jste na podobný problém s LTE při výběru telefonu?

Zdroje: 3gpp.org, lte.ctu.cz.

 

Komentáře

mrtva_zizala

13.4.2016 12:33

vazeni o VoLTE bych pomlcel… vzdyt telefonu jejichz HW toto umi je hafo, ale u TM jich figuruje jen velmi , velmi malo, O2 a VDF pro jistotu v tomto nedelaji lautr nic.

MaXi

13.4.2016 12:52

jen k tomu pokryti (konkretne mam O2), mapka vypada krasne, ale bud to neni tak ruzovy jak to vypada nebo mam fakt smulu, ale v praci v centru Prahy (Namesti Republiky) mam tak malej LTE signal, ze ho musim mit vyply, protoze jinak neustaly prepinani site mezi 3G a LTE brani telefonu v prechodu do rezimu spanku a mam baterku vycucanou tak 4x rychleji… takze efektivne tu LTE spis neni nez je…

pRo_lama

13.4.2016 12:58

Článok s nulovou výpovednou hodnotou. To je fakt také ťažké vypísať používateľom aké band majú pozerať? Na čo im dávate tabuľku, ktorú 95% ľudí ani nedokáže správne pochopiť a čítať s porozumením. Nie je to môj prípad. Takže ak niekto chce vedieť aké LTE si má vybrať, tak si stačí pozrieť band 1,3,7,20. To je základ. Všetko ostatné je len plus.

rokyshit

z aplikace
13.4.2016 14:12

Copak ty.Ty si byl vždycky hvězda.Všude byl a všechno zná.

parekvole

z aplikace
14.4.2016 0:03

Nechci byt hnidopich ale opravte si chybu v “PRVNÍ KROK – ZJISTĚTE, JAKO FREKVENCE NUTNĚ POTŘEBUJETE”

nosac

z aplikace
14.4.2016 7:31

MaXi: ono pokrytí LTE může být i tam kde ho špatně chytáš. Problém může způsobit např. stínění budov, tzv faradayová klec. Teoreticky i přetížení daného situ komunikaci z jiných telefonů.

XCrow

XCrow 1

z aplikace
14.4.2016 10:03

LTE je fajn, ale prijde mi ze kvalitni prenos zalezi na vic promnenych nez u 3G. Jednak jsou to frekvence=na cim vyssi prenos jede, tim vic zalezi jak jste daleko od BTS. S tim souvisí i odstineni budovama/vysokyma stavbama, uvnitr budov ani nemluve. Dalsi je obcasna pretizenost v urcitych mistech + nedotazeny pokryti. Takze ve finale kolikrat na founu zari full signal LTE a telefon jen chrousta a chrousta, nebo jste na rozmezi pokryti 4G,3G a telefon neustale prepina mezi. Nemluvě o zatim tragicky nepodpore vyrobcu telefonu k Volte, takze kazdy hovor znamena opet prepnuti do 3G. Ale abych jen nehejtoval:) Jsme v nasich koncinach porad na zacatku tyhle technologie, takze celkove je to fajn, ale chce to jeste hodne prace:)

Was3k

Vašek Švecexternista 5

14.4.2016 10:16

parekvole: Díky za upozornění, překlep jsme již opravili.

Wax

wax 0

24.1.2017 7:48

Zdravim Vas panove..
Nevim jestli neni pozdě na tuhle diskusi ale zajimalo by mě zda řada Samsung Galaxy S7 EDGE Olympic Edition podporuje “česke LTE” tzv 800Mh???:..
Nemužu se nějak progooglit?….
A vubec když chci napsat redaktorovi Vašku Švecovi-jak na něj najdu kontakt (mail) ?….
Diky za připadnou odpověd….

RSS (komentáře k článku)