Mobilní aplikace Wikipedie: noste největší webovou encyklopedii v kapse

Mobilní aplikace Wikipedie: noste největší webovou encyklopedii v kapse

Asi nikomu, kdo se alespoň elementárně pohybuje na internetu, nemusíme představovat internetovou encyklopedii Wikipedie. Ta má pochopitelně i svou mobilní webovou verzi, nicméně existuje také v podobě aplikace. Jmenuje se Wikipedie a v této recenzi vám ukážeme, co od ní můžete čekat.

Obsah článku

Co aplikace Wikipedie slibuje?

Popisek v Obchodě Play je poměrně obsáhlý, takže si hned na začátek řekněme, že jde o oficiální aplikaci Wikipedie pro Android. Můžete tak v kapse nosit otevřenou encyklopedii, obsahující více než 32 milionů článků ve 280 jazycích, která je nejrozsáhlejším a nejvíce používaným referenčním dílem, jaké lidstvo kdy vyrobilo.

Jako hlavní vlastnosti a funkce mobilní aplikace autoři jmenují:

  • Rychlost: nativní aplikace vám umožňuje prohlížet si a editovat Wikipedii rychleji než kdy dřív.
  • Editace: Wikipedii můžete editovat! Přihlášeni či nepřihlášeni, děkujeme za všechny vaše příspěvky.
  • Nedávné stránky: historie vaší četby, takže můžete proklikávat libovolným množstvím odkazů, aniž byste se někdy ztratili.
  • Uložené stránky: můžete si uložit vybrané stránky ke čtení offline a číst si je i bez datového připojení.
  • Sdílení: sdílejte sumu lidských znalostí pomocí svých existujících aplikací sociálních sítí.
  • Podpora jazyků: aplikace vám umožňuje snadno přecházet mezi čtením Wikipedie v různých jazycích.
  • Wikipedie Zero: bezplatné datové připojení od účastnících se mobilních operátorů.

Jak funguje mobilní aplikace Wikipedie?

V prvním kroku po spuštění aplikace nabídne podporované jazyky, přičemž z nastavení telefonu správně identifikuje jako výchozí češtinu. Dále průvodce představí některé funkce, jako je objevování nových témat nebo synchronizovaný seznam článků, které si chcete přečíst. V posledním kroku požádá o možnost odesílat anonymní data, se kterou můžete, ale nemusíte souhlasit.

Pokud budete Wikipedii používat na více zařízeních, můžete si zapnout synchronizaci článků, které si uložíte k pozdějšímu přečtení. V takovém případě se však musíte přihlásit, na což aplikace upozorní nepřehlédnutelným sdělením. Jestliže ještě nemáte účet, můžete si ho založit – budete k tomu potřebovat jen uživatelské jméno, heslo a případně (volitelně) e-mailovou adresu.

Další výhodou mobilní aplikace Wikipedie je možnost objevovat zajímavá témata. Tento kanál pro získávání nových vědomostí si můžete přizpůsobit dle svých představ – v nastavení lze měnit pořadí sekcí, ale také je dle libosti vypínat a zapínat.

Mobilní encyklopedie v praxi

Na úvodní stránce najdete přehled aktuálně populárních témat, můžete se podívat na náhodně vybraný článek, prohlédnout si „obrázek dne“ či otevřít článek týdne na webové verzi Wikipedie. V horní části stránky je umístěno to nejdůležitější – vyhledávací pole, do kterého budete zadávat hledaný výraz.

Aplikace poskytuje výsledky v podobě přehledného seznamu s malými náhledovými obrázky, což by mělo usnadnit nalezení odpovídajícího hesla. Stránky jsou servírovány ve zjednodušeném formátování, vhodném pro mobilní zařízení, ve vlastním webovém prohlížeči.

Podržením prstu na zvolené položce ji můžete otevřít, přidat do seznamu k přečtení, sdílet odkaz přes další aplikace, nebo zkopírovat odkaz na článek do schránky. V postranní nabídce najdete nastavení aplikace, přehled přijatých upozornění a přizpůsobení kanálu Objevit.

Resumé

Doby, kdy jsme kvůli zjištění významu nějakého slova museli sáhnout do knihovny pro tlustou papírovou encyklopedii, jsou patrně nenávratně pryč. Dnes stejný účel zastane Wikipedie, ať už ve webové či mobilní verzi nebo v podobě aplikace pro chytré telefony.

Aplikace je maximálně minimalistická a nabízí v podstatě jen to, co byste od ní mohli potřebovat. Vyžaduje sice ke svému fungování připojení k internetu, ale nabízí také možnost uložit si články k pozdějšímu přečtení v offline režimu, což je asi její největší přínos.

Wikipedie je v Obchodě Play již sedm a půl roku a za tu dobu si ji stáhlo více deset milionů uživatelů. Jejich převládající spokojenost dokladuje známka 4,4. Instalační balíček velký 10 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a novějším. K dispozici je samozřejmě zdarma.

Používáte Wikipedii?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)