5 tipů na šikovné novinky v MIUI 14. Znáte tyto vychytávky?

MIUI 14 novinky tipy funkce Redmi Note 12 Pro+ Xiaomi 13 Pro

Společně s telefony řady Xiaomi 13 na začátku letošního roku představila populární čínská společnost také novou verzi své Android nadstavby MIUI. I když se zaměřila hlavně na efektivnější chod aplikací a celkově procesy v pozadí, došlo v MIUI 14 i na pár novinek, které mohou napřímo zužitkovat koncoví uživatelé.

Vyzkoušejte: Zajímavé novinky v MIUI 14

Jelikož právě máme v redakci telefony Redmi Note 12 Pro+ a Xiaomi 13 Pro, slibované funkce jsme omrkli a vybrali pět skutečně dostupných a nejzajímavějších.

1) Změna velikosti skupin s aplikacemi

Uživatelé MIUI 14 mají možnost změnit velikost skupiny ikon s aplikacemi. Základní políčko o velikosti 1×1 se dá roztáhnout na plochu 2×2 pole. Po této úpravě jsou k dispozici tři velké ikony pro přímé spuštění aplikace a pak shluk menších pro otevření skupiny.

2) Export textu z fotek (OCR)

Pokud občas potřebujete vytáhnout texty z cedulí či dokumentů, které jste nafotili, můžete k tomu nově používat základní Galerii. Je v ní nová funkce “Rozpoznat text”. Jen je k tomu potřeba nejen MIUI 14, ale také Android 13. Z toho důvodu nám tato novinka zatím fungovala jen v Xiaomi 13 Pro, zatímco v Redmi Note 12 Pro+ není. Ale nemusíte hned smutnit. Stále se dá stejný úkol řešit třeba i přes Google Lens. Jen to není tak pohodlné. PS: Čeština zatím není podporována, takže při jejím čtení přes OCR nejsou výsledky dokonalé.

Co je OCR?

Optické rozpoznávání znaků či OCR (z anglického Optical Character Recognition) je metoda, která pomocí scanneru umožňuje digitalizaci tištěných textů, s nimiž pak lze pracovat jako s normálním počítačovým textem.

3) Nové tapety

Stejně jako předchozí nové generace MIUI s sebou i “čtrnáctka” přinesla sérii nových tapet. Základní balík obsahuje několik barevných variací oficiálního vizuálu MIUI 14. Další balíky jsou plné různých abstraktních či přírodních výtvorů.

4) Změna velikosti ikon

Když se ještě vrátíme ke vzhledu objektů na ploše, tak přece jen je ještě jedna novinka dostupná. Jen se nenachází v základní nabídce po podržení prstu, ale je potřeba se k ní celkem hluboko “doklikat”. Jde o nový posuvník pro volbu velikosti ikon. Pokud tedy oceníte větší, případně menší zástupce aplikací, můžete jejich rozměry lehce změnit v Nastavení > Domovská obrazovka > Velikost ikon. Případně přes zmíněné dlouhé podržení na ploše, ozubené kolo a Více > Velikost ikon. První varianta je jednodušší.

Spolupráce

Tento článek vznikl ve spolupráci s firmou Xiaomi. Obsah vytvořila redakce Světa Androida na základě vlastních zkušeností tak, aby byla zachována objektivita.

5) Ochranný vodoznak na fotky

Toto asi neocení příliš běžných uživatelů, ale je dobré o této novince vědět. Pokud si chcete vlastní fotky či screenshoty z nějakého důvodu opatřit vodoznakem, který by jakousi ochrannou známkou při případném kopírování, základní Galerie má k tomuto novou funkci.

Co dalšího by mělo MIUI 14 umět?

Nadstavba MIUI 14 oficiálně slibuje několik dalších novinek. Patří mezi ně například úprava tvaru ikon a widgetů, spouštění stejné aplikace na více zařízeních, přesouvání souborů pomocí přetahování neboli “drag-and-drop” a domovská obrazovka s kartami. Ty se nám ale zatím nepodařilo replikovat, tak vám je neukážeme. Dejte nám případně do komentáře vědět, jestli už vám fungují.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Která funkce vás zaujala nejvíc?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)