TOPlist

Jaká předpověď počasí je nejpřesnější? Microsoft tvrdí, že ta jeho

Jaká předpověď počasí je nejpřesnější? Prý ta od Microsoftu
  • Která předpověď počasí je nejpřesnější?
  • Microsoft se na svém blogu chlubí, že ta jeho.
  • Počasí z Microsoft Start využívá umělou inteligenci.

V Obchodě Google Play, Apple App Store i Microsoft Store najdete nespočet aplikací nabízejících předpovědi počasí v nejrůznějších formách a podobách. Která předpověď počasí je nejpřesnější? Produktový manažer Kit Thambiratnam na blogu Windows Experience Blogu tvrdí, že ta od Microsoftu.

„V předpovědi počasí je rozhodující přesnost. Nepřesná předpověď může zhatit grilování, zkrátit procházku v přírodě nebo změnit vaše víkendové plány, ale v mnoha případech je v sázce mnohem víc a umělá inteligence s tím může pomoci.“ píše Thambiratnam v úvodu článku.

Počasí předpovídá AI

Vývojáři Microsoftu zapojili do předpovědí počasí umělou inteligenci, která se na základě historických dat a analýzy stávající situace snaží vytvořit prognózu dalšího vývoje. Očividně to přineslo své výsledky – již druhý rok po sobě bylo Počasí z Microsoft Start vyhlášeno společností ForecastWatch „celkově nejpřesnějším poskytovatelem předpovědí počasí na světě“.

Která předpověď počasí je nejpřesnější? Prý ta od Microsoftu Která předpověď počasí je nejpřesnější? Prý ta od Microsoftu

Microsoft Start je personalizovaná služba, která poskytuje zprávy, počasí, sportovní výsledky, burzovní informace a další relevantní obsah. Tato služba využívá strojové učení a umělou inteligenci k personalizaci obsahu na základě zájmů uživatele. Microsoft Start je integrován do různých produktů Microsoftu, včetně prohlížeče Microsoft Edge, aplikace Microsoft News a dalších služeb v rámci ekosystému Microsoft.

ForecastWatch je společnost specializující se na ověřování přesnosti a hodnocení kvality předpovědí počasí. Její služby zahrnují analýzu a srovnávání přesnosti předpovědí poskytovaných různými meteorologickými službami a modely. ForecastWatch shromažďuje data o předpovědích a skutečném počasí, analyzuje je a poskytuje zprávy a nástroje pro meteorologické společnosti, aby mohly zlepšit své předpovědní modely a služby.

Tak která předpověď počasí je nejpřesnější?

Nezávislá studie provedená v průběhu loňského roku hodnotila 22 meteorologických služeb a brala v úvahu třináct různých ukazatelů s cílem zjistit, která předpověď počasí je nejpřesnější. Počasí z Microsoft Start dosáhlo nejlepších výsledků v několika ukazatelích – například v předpovědi vysokých a nízkých teplot a prognóze vývoje oblačnosti na následujících 1 až 5 dní.

Předpověď počasí v rámci Microsoft Start Předpověď počasí v rámci Microsoft Start

Proti loňskému roku si předpovědi počasí od Microsoftu polepšily o 11 % a zvýšily tak náskok před nejbližším konkurentem o 4 %. Hlavním důvodem tohoto zlepšení bylo zapojení umělé inteligence, která spojila dohromady obrovské soubory dat o počasí, rozsáhlé výpočetní modely, mapové a topografické údaje a zprávy od uživatelů.

Komplexní přístup založený na velkém objemu dat umožňuje poskytování široké škály informací – od aktuálních předpovědí dešťových a sněhových srážek, přes prognózy a modelování oblačnosti, až po nové 30denní předpovědi, a to vše s větší přesností, než bylo možné dříve.

„Jsme velmi hrdí na inovativního ducha našeho týmu pro počasí, který využívá sílu umělé inteligence v modelech pro předpověď počasí. Dnes to uživatelům přináší velký užitek s jasnou trajektorií k ještě větším úspěchům.“ konstatuje Thambiratnam.

Proč je důležitá přesná předpověď počasí?

Co možná nejpřesnější předpověď počasí je důležitá i s ohledem na neustále rostoucí počet extrémních meteorologických jevů, často souvisejících s globální klimatickou změnou. Jen v březnu tohoto roku bylo uživatelům odesláno více než 150 miliard oznámení o počasí, včetně 9 miliard upozornění na extrémní počasí.

Dlouhodobá předpověď počasí od Microsoftu Dlouhodobá předpověď počasí od Microsoftu

Počasí z Microsoft Start je ambasadorem iniciativy NOAA Weather Ready Nation, která se snaží informovat a připravovat občany na nebezpečí počasí, a je také významnou součástí iniciativy OSN Včasné varování pro všechny, která se zaměřuje na poskytování varování před nebezpečným počasím každému obyvateli světa.

Dává to smysl, když si uvědomíme, že aplikace Počasí z Microsoft Start je nativně integrována do systémů Windows. Upozornění na hlavním panelu v kombinaci s podrobnými interaktivními mapami, grafy, a dokonce i informacemi na bázi umělé inteligence z něj činí výkonný a komplexní nástroj.

Počasí od Microsoftu lze vyzkoušet na Androidu

Kromě systému Windows je poskytovatel nejpřesnější předpovědi počasí na světě integrován do prohlížečů Microsoft Edge, MSN, Bing či mobilní aplikace Microsoft Start, která je k dispozici i pro Android. Pokud si tedy chcete ověřit, zda jsou předpovědi počasí vypočítané umělou inteligencí přesné i ve vaší oblasti, máte příležitost.

Microsoft Start: News & more
Microsoft Start: News & more

Z vlastní zkušenosti musíme konstatovat, že přesnost předpovědí počasí může značně kolísat v závislosti na lokalitě. Různé předpovědní modely mohou mít v různých regionech odlišnou míru úspěšnosti. Například v některých oblastech mohou být předpovědi z Microsoft Start nejpřesnější díky specifickému nastavení modelů a dostupným datům, zatímco v jiných lokalitách může být přesnější předpověď od jiného poskytovatele.

Předpověď počasí v mobilní aplikaci Microsoft Start Předpověď počasí v mobilní aplikaci Microsoft Start

Proto je důležité nejen vyzkoušet různé aplikace a služby, ale také sledovat jejich přesnost ve vašem konkrétním regionu. Ačkoli Microsoft tvrdí, že jeho předpovědi počasí jsou celosvětově nejpřesnější, individuální zkušenosti mohou ukázat, že potřebám vaší lokality lépe vyhovuje jiný poskytovatel.

Která předpověď počasí je nepřesnější dle vašich zkušeností?

Zdroje: blogs.windows.com, windowsreport.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)