Další velká konkurence pro ChatGPT: Meta a Microsoft uvádí Llama 2

Meta Microsoft Llama 2 LLM jazykový model open source

Společnosti Meta Inc. a Microsoft oznámily spuštění nového jazykového modelu (LLM) s názvem Llama 2. Druhá generace modelu, který byl představen před několika měsíci, představuje pod hlavičkou těchto dvou gigantů open-source nástroj, který mohou zdarma využít jak výzkumníci, tak i komerční subjekty. V oficiálním popisu této novinky se například dočteme, že při tréninku využila o 40 % více dat než předchůdce a má dvojnásobnou délku pro vytváření a pochopení kontextu.

Co je LLM?

LLM je zkratka pro Large Language Model. Jedná se o typ umělé inteligence, která je vyškolena na velkém množství textových dat. Může generovat text, překládat jazyky, psát různé druhy kreativního obsahu a odpovídat na vaše otázky informativním způsobem. LLM je základem pro chatovací nástroje typu ChatGPT či Google Bard.

Po oznámení partnerství mezi společnostmi Meta a Microsoft bylo sděleno také několik podrobností týkajících se dostupnosti. Zákazníci Microsoft Azure mohou využívat Llama 2 prostřednictvím katalogu modelů Azure AI a LLM byl optimalizován pro bezproblémový běh i v lokálních prostředích Windows. Kromě toho bude Llama 2 brzy dostupná prostřednictvím dalších cloudových platforem a služeb, jako je AWS a Hugging Face. Další informace a také balík ke stažení jsou na oficiálním webu.

Který chatovací nástroj máte nyní v oblibě?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)