Lookout Security & Antivirus: bez ochrany ani ránu!

lookout_ico

O společnosti Lookout neslyšíte na našem webu poprvé – patří k tradičním dodavatelům špatných zpráv, barvitě popisujícím, jaká ošklivá nebezpečí číhají na váš telefon. Často pod těmito články padají ze stran čtenářů podezřívavé komentáře, vznášející otázku, zda skutečným důvodem těchto varování není v první řadě snaha upozornit na svůj produkt (což Lookout nikdy nezapomíná). Podlehli jsme reklamě a vydali se na průzkum bezpečnostního balíku Lookout Security & Antivirus, který by měl ochránit váš telefon či tablet snad před všemi špatnými věcmi, které se mu mohou stát (samozřejmě s výjimkou mechanického poškození ;) ).

Podíváte-li se do Obchodu Play na stránku Lookout Security & Antivirus, patrně vás zaujme cenovka – aplikace je totiž ke stažení zdarma. Skutečnost je ale maličko jiná a vývojáři z Lookout Mobile Security se ani netají tím, že zdarma jsou jen “bezpečnostní funkce”, zatímco kompletní ochranu zajistí až upgrade na Lookout Premium. Nemusíte ale bát, že byste kupovali zajíce v sáčku – prémiovou verzi si můžete plnohodnotně vyzkoušet po dobu dvou týdnů i bez toho, abyste museli vytahovat svou kreditní kartu. Na konci testovacího období se svobodně rozhodnete, zda přejdete na bezplatné pokračování, nebo jestli nabízené funkce stojí za téměř 600 korun ročně.

Dodejme ještě, že Lookout Security & Antivirus má více než 30 milionů (údajně spokojených) zákazníků a v Obchodě Play se pyšní velmi solidním hodnocením 4,5 z pěti možných. Ve srovnání 22 antivirových aplikací, které připravil renomovaný server AV-Test.org, kde byly jako hlavní parametry posuzovány schopnost zjišťování virů a použitelnost, skončil tento balík na pěkném třetím místě.

Co slibuje?

Bezpečnost a antivirový program

S pomocí systému Mobile Threat Network vás ochrání před škodlivými aplikacemi reprezentovanými malwarem a viry, které mohou nejen zpomalit odezvu systému, ale také vás připravit o peníze (bububu :) ).

Co tedy Lookout nabízí v této oblasti?

 • Detekce a odstranění virů a spyware, které se mohou skrývat v aplikacích, přílohách e-mailů, nebo jiných souborech.
 • Kontrola každého čísla, vyvolaného kliknutím v mobilním prohlížeči. Aplikace vás upozorní, pokud se chystáte vytočit číselnou kombinaci, která by mohla způsobit nepříznivé následky, jako je smazání telefonu.
 • Možnost automatického provádění antivirové kontroly podle plánu v týdenní nebo denní periodě.
 • Blokování nebezpečných adres, které mohou krást vaše osobní informace, jako jsou jména a hesla (jen verze Premium).
 • Poradce soukromí – kontrola aplikací z hlediska soukromých údajů, ke kterým mohou přistupovat (jen verze Premium).

Nalezení ztraceného telefonu

Lookout se snaží přesvědčit, že dává největší šanci na nalezení ztraceného telefonu nebo tabletu. To je poměrně odvážné tvrzení, protože takzvaných “anti-theft” řešení je v Obchodě Play nespočet, přičemž k těm nejlepším patří nesporně Android Lost. Na druhou stranu: když už budete mít nainstalovaný antivirový program, proč nezkusit svěřit té samé aplikaci i hledání? Pokud tedy ztratíte nebo vám bude odcizen mobil, s Lookoutem se můžete smysluplným způsobem pokusit o jeho nalezení.

S jakými funkcemi můžete počítat?

 • Zobrazení polohy zařízení v mapových podkladech Google na webu Lookout.com.
 • Spuštění hlasitého alarmu, který se aktivuje i v případě, že telefon byl v tichém režimu.
 • Automatické odeslání polohy před vybitím baterie a vypnutím vám dá šanci najít svůj mobil i tehdy, když jeho akumulátor již nedodává energii.
 • Ochrana telefonu před zvědavýma očima – Lookout vám pošle e-mail s obrázkem a polohou každého, kdo se snaží odemknout vaše Android zařízení.
 • Vzdálené zamknutí telefonu přes webové rozhraní zabrání neoprávněnému použití. Na obrazovce zamknutého telefonu můžete zobrazit zprávu – například kontaktní údaje pro případné nálezce (jen verze Premium).
 • Možnost kompletního smazání obsahu zařízení zajistí, že nikdo nepovolaný nebude mít přístup k vašim informacím (jen verze Premium).

Zálohování a obnovení

Patrně každý má ve svém telefonu data, na kterých mu záleží – ať už jde o fotografie z dovolené, důležité pracovní a/nebo soukromé kontakty, dokumenty, apod. Většina uživatelů si ale na užitečnost zálohování vzpomene až v okamžiku, kdy se jejich telefon i s daty odebere do křemíkového nebe, nebo když ho ztratí. S Lookoutem budete mít přístup ke svým datům online, snadno a rychle.

Jak vám v tomto směru může Lookout pomoci?

 • Automatické zálohování kontaktů.
 • Možnost obnovit všechny kontakty do telefonu nebo tabletu z vašeho účtu Lookout.com.
 • Automatická záloha fotografií a historie volání (jen verze Premium).
 • Přenos kontaktů, obrázků a historie volání do nového zařízení (jen verze Premium).

Lookout Security & Antivirus je k dispozici v němčině, francouzštině, japonštině, španělštině, portugalštině, čínštině (tradiční a zjednodušené), korejštině, ruštině a polštině.

Než se pustíme do testování v realitě všedních dnů, podívejte se na video, ve kterém Lookout představuje zatím poslední verzi svého produktu.

Protect Your Android with Lookout Security Antivirus

Protect Your Android with Lookout Security Antivirus

Lookout Security & Antivirus v praxi

Aplikaci jsme nainstalovali standardním způsobem z Obchodu Play na redakční Samsung Galaxy S II s Androidem 4.2.2 (CyanogenMod 10.1 nightly, později SuperNexus 2.0 M1). Po prvním spuštění nás přivítala krátká prezentace s představením některých funkcí tohoto bezpečnostního balíku.

S ohledem na funkce dostupné skrze webové rozhraní byla dalším krokem registrace, spočívající v zadání e-mailové adresy a hesla. Žádné další podrobnosti, jako je velikost bot a jméno prababičky z otcovy strany, Lookout nepožadoval. Klepnutím na tlačítko Start protecting kromě založení účtu vyjadřujete souhlas s podmínkami služby a zásadami ochrany osobních údajů. V dalším kroku jsme dostali na výběr mezi vyzkoušením 14denní verze Premium, nebo používáním verze zdarma. Dále se nás bezpečnostní balík zeptal, zda chceme být zapojeni do Mobile Threat Network – zjednodušeně řečeno se jedná o zapojení do statistického a analytického systému, sbírajícího data ze zařízení po celém světě.

Nabídka na zapojení do Mobile Threat Network

Nabídka na zapojení do Mobile Threat Network

Pak už jsme se konečně dočkali spuštění aplikace, která automaticky rozjela testování všech nainstalovaných programů na přítomnost malware, virů a spyware. Při 311 aplikacích trval test přibližně tři minuty.

Pro některé funkce je nezbytné nastavit Lookout jako správce zařízení – konkrétně jsou požadována oprávnění pro následující operace:

 • Vymazání všech dat.
 • Změnit heslo pro odemknutí obrazovky.
 • Nastavit pravidla pro heslo.
 • Sledovat pokusy o odemčení obrazovky.
 • Uzamknout obrazovku.
 • Nastavit vypršení hesla zámku.
 • Nastavit šifrování úložiště.

Aktivace aplikace jako správce zařízení

Aktivace aplikace jako správce zařízení

Aktivace aplikace jako správce zařízení

Aktivace aplikace jako správce zařízení

Uživatelské rozhraní rozděluje obrazovku na dvě poloviny – v té horní můžete sledovat právě probíhající akci, ve spodní části lze přepínat mezi jednotlivými sekcemi.

V nabídce Security je připraveno testování zařízení na přítomnost virů a malware.

V sekci Backup můžete zálohovat kontakty, fotografie a historii volání do cloudového úložiště. Prohlížení a obnova dat pak probíhá přes webové rozhraní.

Pod Missing device najdete informace o možnostech vyhledání ztraceného telefonu. Některé funkce lze vyzkoušet, vše ostatní je logicky realizováno přes web.

V prémiové verzi je dále možné využít funkci bezpečného surfování po Internetu (Safe Browsing), která v reálném čase chrání před phishingem a viry. Fungovat bude s výchozím webovým prohlížečem a také s Chrome.

Funkce bezpečného surfování po Internetu

Funkce bezpečného surfování po Internetu

Poslední položkou hlavní nabídky je Privacy Advisor, který je opět jen pro uživatele s účtem Premium. Tento “bezpečnostní poradce” nejprve zkontroluje všechny nainstalované aplikace a následně sestaví seznamy roztříděné podle toho, k jakým informacím mají jednotlivé programy přístup (informace o poloze, čtení identity telefonu, přístup k SMS zprávám a kontaktům, …). Snadno tak odhalíte aplikace, které mají vyšší práva, než byste vzhledem k jejich deklarované funkci očekávali.

Seznamy aplikací podle oprávnění

Seznamy aplikací podle oprávnění

Možnosti nastavení

V nastavení, které je dostupné skrze nabídku pod tlačítkem [Menu], můžete ovlivnit následující parametry:

 • Security – vyhledávání škodlivých aplikací v dané periodě (týdně nebo denně) ve zvolený den a čas. Kromě toho lze automaticky skenovat všechny stažené soubory a volitelně též odesílat data do Mobile Threat Network.
 • Privacy advisor – nastavení kontroly aplikací, které mohou přistupovat k soukromým informacím a upozornění na situaci, kdy některý program po své aktualizaci požaduje jiná (zpravidla vyšší) oprávnění.
 • Safe browsing – zapnutí/vypnutí ochrany před škodlivými webovými stránkami pokoušejícími se o phishing nebo obsahujícími malware.
 • Backup – nastavení zálohovaných dat (kontakty, historie hovorů a obrázků) a periody automatické zálohy (denní/týdenní).
 • Missing device – v této sekci můžete aktivovat a deaktivovat Lookout jako správce zařízení (rozhodně doporučujeme tato práva odebrat před pokusem o odinstalaci), zapnout automatické odeslání polohy před vybitím baterie a posílání e-mailů s fotografií z předního fotoaparátu v případě, že uživatel třikrát chybně zadá heslo.
 • Poslední zatržítko v sekci Miscellaneous zapíná a vypíná ikonu Lookout v notifikační liště, která je ve výchozím nastavení neaktivní.

Vzdálené operace přes webové rozhraní

Po přihlášení na webových stránkách po levé straně uvidíte nabídku se všemi dostupnými funkcemi, vpravo pak seznam zařízení spojených s daným účtem a několik užitečných tipů, případně seznam posledních provedených akcí.

Úvodní obrazovka webového rozhraní

Úvodní obrazovka webového rozhraní

V sekci Find My Device můžete zjistit polohu telefonu v mapě. Po úspěšné lokalizaci se ukáže nejen šipka v mapových podkladech, ale také nejbližší konkrétní adresa. Probíhající lokalizaci lze na telefonu poznat z poblikávající ikony GPS v notifikační liště, vypnutý modul GPS si ale Lookout zapnout nedokáže. Tlačítky v horní liště lze na telefonu spustit hlasitý alarm, uzamknout zařízení, nebo ho vymazat a tytéž operace je možné vyvolat také z plovoucího okna, které se objeví po nalezení telefonu. V nabídce Previous locations jsou k vidění dříve zjištěné polohy telefonu.

Zkusili jsme lokalizaci “oblafnout” s pomocí aplikace Fake GPS, kde jsme nasimulovali jinou polohu – můžeme konstatovat, že Lookout není proti tomuto způsobu manipulace imunní.

Zobrazení polohy telefonu v mapě

Zobrazení polohy telefonu v mapě

Zvuk sirény je skutečně velmi hlasitý a nepříjemný, vypnout se dá stiskem tlačítka na obrazovce telefonu.

V případě, že se rozhodnete zařízení uzamknout, dostanete možnost nastavit automatické zaslání fotografie z předního fotoaparátu, když se někdo pokusí třikrát neúspěšně telefon odemknout. Dále je možné nastavit vzkaz pro případného nálezce a PIN pro odemknutí. Zařízení lze pochopitelně odemknout i na dálku.

Toto uvidí nálezce na obrazovce

Toto uvidí nálezce na obrazovce

Poslední možnost – smazání obsahu telefonu – jsme z pochopitelných důvodů netestovali. V případě potřeby ale můžete vymazat kontakty, protokoly volání, akce v kalendáři, historii prohlížeče, účty, textové zprávy, data na paměťové kartě, všechny fotografie, videa a dokumenty.

V sekci Backups & Restore můžete zálohovat své kontakty, protokoly volání a obrázky. Zálohu lze provést na dálku, svá nejdůležitější data tak můžete získat i v okamžiku, kdy nemáte telefon v ruce. Zálohu je možné stáhnout do počítače (kontakty ve formátu CSV, protokoly volání jako soubory XML a obrázky tak, jak bychom čekali, tedy “zazipované” do jednoho souboru), případně obnovit do stejného nebo jiného telefonu.

Předposlední sekce Account / Settings nabízí možnost změny e-mailové adresy, nastavení zasílání informací o nových produktech, změnu hesla, nastavení jazyka a výběr časové zóny. Kromě toho zde můžete povýšit účet na verzi Premium, nebo ho naopak deaktivovat.

Zdarma, nebo za peníze?

Jak jsme již zmínili, aplikaci Lookout Security & Antivirus můžete používat s poměrně solidní funkčností neomezenou dobu zdarma. Pokud byste ale chtěli všechny funkce, pak vězte, že prémiový účet přijde na 29,99 amerických dolarů (cca 600 Kč) ročně nebo 2,99 USD (asi 60 Kč) za měsíc. Odpověď na otázku z nadpisu tedy v první řadě závisí na tom, jak si ceníte svého telefonu a především v něm uložených dat. Za uvedenou částku získáte:

 • Bezpečné surfování po webu – aplikace bude v reálném čase skenovat všechny stránky, které navštívíte, a každý odkaz, na který kliknete. Ochrání vašeho Androida před nejnovějšími online hrozbami, automaticky zablokuje pokusy o phishing a vstupu na stránky se škodlivým kódem.
 • Poradce ochrany telefonu – zobrazuje seznam aplikací, které mají přístup k soukromým informacím, jako jsou kontakty, poloha, textové zprávy a další. Kontrolovány budou všechny aplikace, které stáhnete nebo spustíte
 • Vzdálené uzamčení telefonu přes web tak, aby se k vašim datům nedostal nikdo nepovolaný.
 • Vzdálené vymazání důvěrných dat ze ztraceného nebo ukradeného telefonu pro ochranu vašeho soukromí.
 • Vylepšené možnosti zálohování – záloha a obnova fotografií a historie hovorů.
 • Přenos dat mezi zařízeními (obnovení ze zálohy na jiný telefon).
 • Prioritní podpora při řešení problémů a zodpovídání otázek.

Porovnání verze zdarma a Premium

Porovnání verze zdarma a Premium

Porovnání verze zdarma a Premium

Porovnání verze zdarma a Premium

Resumé

Můžeme konstatovat, že Lookout Security & Antivirus má co nabídnout – řeší totiž většinu rizik, se kterými se můžete v běžném životě setkat. Chrání před infiltrací škodlivého kódu, pomůže s nalezením ztraceného zařízení a postará se o zálohu nejdůležitějších dat.

Některé funkce jsou v daném segmentu unikátní – například odeslání informace o poloze těsně před vybitím baterie. Ze zkušenosti mnoha uživatelů, pohřešujících svůj mobil několik dnů (tedy v tu chvíli již pravděpodobně vybitý), víme, v kolika případech by právě tato “vychytávka” mohla být účinným záchranným kruhem. Bohužel většina majitelů začne aplikaci na dohledání ztraceného telefonu řešit až ve chvíli, kdy je pozdě.

Subjektivně jsme přítomnost bezpečnostního balíku nezaznamenali – Samsung Galaxy S II, na kterém jsme Lookout testovali, nevykazoval žádné zhoršení odezvy, ani zpomalení systému nebo aplikací.

Rozhodně bychom doporučili instalaci alespoň “zadarmové” verze na telefony a tablety méně zkušených uživatelů. Ti pokročilejší se bez některých funkcí obejdou, případně je řeší separátně specializovanými aplikacemi.

Pokud bychom měli něco vytknout, pak je to v první řadě absence lokalizace do češtiny a slovenštiny. Jestliže by jazyková bariéra byla zásadním problémem, můžeme doporučit česky komunikující avast! Mobile Security, který v lednu recenzoval Jaromír Tykal. Z funkčního hlediska se jedná o podobný program, který je ovšem zcela zdarma.

Co bychom uvítali:

 • Informaci o změně SIM karty (odeslání e-mailu nebo SMS na zadanou adresu/číslo s telefonním číslem nové SIM).
 • Možnost sledovat komunikaci (alespoň volaná čísla a odeslané SMS).
 • Vzdálené přesměrování příchozích hovorů na zadané číslo.
 • Ovládání, nebo alespoň zjištění některých informací přes SMS.
 • Pořízení fotografie nejen při opakovaném neúspěšném pokusu o odemčení telefonu, ale také na vyžádání uživatele nebo v pravidelných intervalech.
 • Vzdálené vytočení zadaného čísla (například k odposlechu telefonu).

Je jasné, že pokud se váš telefon ocitne v rukách zkušeného zloděje nebo zastavárníka, nepomůže vám ani svěcená voda. Stačí zařízení vypnout a/nebo restartovat do továrního nastavení či přehrát firmware, a aplikace na vzdálené ovládání a sledování půjde do věčných lovišť. Přesto nad tímto typem programů nelámeme hůl – Lookout vás ochrání před řadou hrozeb a s jistotou pomůže v okamžiku, kdy telefon někde zapomenete.

sDzzsFE fsvmhZtwxw7n8R 6BbfR7Pn OyhU9JyRJELnW8kfY4lgzc9slrB5aG2fJA=w124
Lookout Security & Antivirus
Lookout Mobile Security
Verze Liší se dle zařízení (25. června. 2013)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma

 

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (0)