TOPlist

Zfalšujte svou GPS polohu s Fake GPS location

fake_gps_ico

Aplikace Fake GPS location umí nastavit falešnou/podvrženou polohu GPS, takže si všechny ostatní programy v zařízení budou myslet, že jste úplně někde jinde, než se nacházíte ve skutečnosti.

Fakt, že telefon dokáže určit svou polohu, asi nebude pro nikoho z uživatelů Androidu překvapení. Obvykle k tomu používá satelity systému GPS, základnové stanice mobilních sítí a/nebo informace o okolních přístupových bodech.

Jak to ale udělat, pokud chcete, aby si telefon nebo tablet „myslel“, že jste někde úplně jinde? Důvodů k tomu, abyste systému „podvrhli“ informace o své lokalizaci, může být celá řada a patrně by bylo zbytečné je na tomto místě rozebírat. Hodit se to může například, pokud máte podezření, že jste sledováni žárlivým partnerem, nebo se chcete ohlásit z posilovny, ačkoli ve skutečnosti sedíte u pěkně vychlazené dvanáctky (piva, samozřejmě ;) ). Můžete také z pohodlí domova provést „check-in“ na Eiffelovce, otázkou je, zda proti podvádění ve hře nebude vaše svědomí a smysl pro fair play. Určitě ale můžeme doporučit lehký vtípek na účet přátel z Facebooku, kterým se ohlásíte z nějaké exotické destinace.

Fake GPS location také udělá radost chronickým paranoikům, žijícím podle výroku Woodyho Allena „To, že jste paranoik, ještě neznamená, že po vás nejdou.“ S tímto programem telefon bude ohlašovat místo vašeho pobytu tam, kde si budete přát.

Nejen ve výše nastíněných situacích jistě rádi využijete služeb aplikace Fake GPS location, která vás na dvě tapnutí přenese kamkoli na světě. Pochopitelně vám neslibujeme teleportaci – nepočítejte tedy s tím, že byste si díky tomuto programu odskočili večer po náročném pracovním dnu do Egypta k moři. S tímto programem ale můžete zařídit, aby se váš telefon domníval, že leží na písečné pláži, prochází se s vámi v Antarktidě, nebo šplhá na nejvyšší horu světa. Jinými slovy: Fake GPS location vnutí telefonu vámi vybranou pozici namísto satelitní nebo jiné lokalizace.

Jak podvrhnout polohu?

V první řadě si samozřejmě musíte nainstalovat aplikaci Fake GPS location – to vás nejspíš nepřekvapí ;). Pokud nemáte práva roota, bude následně nutné povolit v systémovém nastavení takzvané „simulované polohy“. To provedete takto:

 1. Přejděte do systémového nastavení.
 2. Otevřete Možnosti pro vývojáře (pokud zde tuto položku nemáte, budete ji muset aktivovat).
 3. Aktivujte zatržítko Povolit simulované polohy.
Otevřete Možnosti pro vývojáře Otevřete Možnosti pro vývojáře

Aktivujte zatržítko Povolit simulované polohy. Aktivujte zatržítko Povolit simulované polohy.

Majitelé rootnutých telefonů a tabletů mohou výše uvedený postup přeskočit – Fake GPS location by měla plnohodnotně fungovat i bez tohoto nastavení, nicméně v autor v Obchodě Play píše, že je nutné přesunout nainstalovaný soubor com.lexa.fakegps.apk z /data/app do /system/app (k tomuto účelu lze použít například Root Explorer, nebo jakéhokoli jiného správce souboru, schopného pracovat se systémovými složkami a oprávněními), nastavit oprávnění rw-r–r– – a restartovat systém. Nutno konstatovat, že povolení simulované polohy je o něco jednodušší.

Praktická ukázka

Další postup si ukážeme na názorném příkladu. Nejprve jsme telefon nechali určit naší polohu v Mapách Google, kde vcelku správně určil jako místo našeho výskytu moravskoslezskou Studénku.

Telefon nás správně lokalizoval do Studénky Telefon nás správně lokalizoval do Studénky

Poté jsme spustili aplikaci Fake GPS location a na mapě zvolili vyhlášenou ostravskou ulici Stodolní. Program pracuje s běžnými Mapami Google, takže ovládání a způsob navigace nebude ani méně zkušeným uživatelům cizí – tahem prstu se budete posouvat do všech směrů, gestem „štípnutí“ nebo tlačítky po pravé straně můžete mapu přibližovat a oddalovat. Místem, které bude detekováno jako poloha zařízení, je střed obrazovky, pro snazší orientaci doplněný smajlíkem s „ukazovátkem“.

Ve Fake GPS location jsme nastavili ostravskou Stodolní Ve Fake GPS location jsme nastavili ostravskou Stodolní

Jakmile jsme našli požadovanou pozici a umístili ji pod „kurzor“, stiskli jsme tlačítko Set location. Od tohoto momentu bude telefon či tablet jako svou aktuální polohu reportovat tu, kterou jsme nastavili. Fake GPS location poté „zmizí z obrazovky“ a o jeho činnosti tak budete vědět pouze díky ikoně v notifikační liště a položce v rozbalovací nabídce, přes kterou se můžete do aplikace kdykoli vrátit.

O tom, že aplikace běží, informuje ikona v notifikacích O tom, že aplikace běží, informuje ikona v notifikacích

Ověřili jsme naší polohu nejen v Mapách Google, ale také v několika dalších programech. Výsledky můžete vidět na následujících snímcích.

Poloha reportovaná Mapami Google Poloha reportovaná Mapami Google

Poloha dle Ohlášení v místě Poloha dle Ohlášení v místě

Poloha podle Foursquare Poloha podle Foursquare

Poloha podle aplikace c:geo Poloha podle aplikace c:geo

Jak jste viděli, Mapy Google, Foursquare i c:geo detekovaly naší polohu tak, jak jsme sami určili.

Pochopitelně jsme museli vyzkoušet, jak to bude fungovat ve webových aplikacích, takže jsme nejprve otestovali Google Latitude a dále dvě aplikace pro nalezení ztraceného či ukradeného telefonu – Android Lost a Prey. Ve všech případech jsme dostali jednoznačnou odpověď: náš redakční Samsung Galaxy S II se nachází v Ostravě na Stodolní.

Takto hlásil pologu Google Latitude Takto hlásil pologu Google Latitude

Android Lost to viděl takto Android Lost to viděl takto

Prey zase takhle Prey zase takhle

To samé nám tvrdily i navigace Sygic a Be-on-Road.

Naše pozice dle navigace Be-on-road Naše pozice dle navigace Be-on-road

Naše pozice dle navigace Sygic Naše pozice dle navigace Sygic

V praxi jsme tedy potvrdili, že Fake GPS location funguje a věrohodně „podstrkuje“ všem testovacím aplikacím polohu, kterou jsme manuálně nastavili, jako skutečnou pozici, získanou regulérním způsobem.

Samozřejmě v okamžiku, kdy máte zapnuté Fake GPS, nebudou fungovat aplikace, vyžadující informace o skutečné poloze – například navigace, programy pro měření sportovních aktivit, nebo pro turistiku a outdoorové aktivity, jako je například geocaching. Na to je dobré pamatovat a vzpomenout si v okamžiku, kdy budete nadávat, že „ta GPSka zase nefunguje“. Falešné pozicování zakážete/ukončíte jednoduše stiskem tlačítka Stop v horní nabídce, čímž současně aplikaci ukončíte.

Nemusí fungovat vždy

Studiem odpovědí na často kladené otázky na stránkách autora jsme ale zjistili, že přeci jen existují aplikace, které Fake GPS neošálí. Některé programy například používají lokalizaci podle IP adresy sítě, přes kterou je zařízení připojeno. Takovým aplikacím nevnutíte představu, že se nacházíte v Austrálii, ačkoli jste připojení například přes brněnského poskytovatele Internetu. V takovém případě se vám možná podaří obelstít kontrolu použitím VPN, která nahradí vaší skutečnou IP jinou.

Ve většině případů by ale mělo pomoci vypnutí Určování polohy Google, využívající k lokalizaci bezdrátové a mobilní sítě.

Pozor také na situaci, kdy se budete hlásit na stále stejném místě v okolí nějakého přístupového bodu. Google totiž může dospět k názoru, že byl dotyčný Wi-Fi prvek (či prvky) přestěhován na vámi definovanou adresu a po nějaké době bude nejen vám tuto adresu detekovat v případě nedostupnosti GPS i tehdy, kdy Fake GPS nepoběží. Ostatně pojedete-li například vlakem Leo Express, palubní Wi-Fi vás bude lokalizovat do Prahy, ačkoli reálně budete třeba v Ostravě.

Fake GPS location také nemá šanci zmást sledování polohy operátorem. Aplikace totiž ovlivňuje polohu, která je předávána systému vašeho telefonu, ovšem nedokáže narušit lokalizaci „z venku“ – tedy na základě triangulace základnovými věžemi mobilní sítě či informacemi o buňkách, ke kterým se vaše SIM karta přihlásila.

Další možnosti aplikace Fake GPS location

Kromě spuštění a ukončení falšování polohy a dvou tlačítek pro přiblížení a oddálení mapy má aplikace ještě čtyři tlačítka v dolní části obrazovky a nabídku, skrývající se pod tlačítkem [Menu]. Zběžně si tedy projdeme, co ještě můžete ve Fake GPS dělat:

 • První tlačítko zleva (s obrázkem zeměkoule) přepíná mezi klasickými a leteckými mapovými podklady.
 • Druhé (lupa) slouží k vyhledávání. Pokud se vám například nechce hledat na mapě Paříž zoomováním a posouváním, je toto užitečná zkratka.
  Satelitní mapové podklady Satelitní mapové podklady

  Vyhledávání Vyhledávání

 • Třetí ikonka (hodiny) vyvolá seznam s historií všech lokalit, které jste dosud použili. To se hodí v případě, že se na nějaké místo chcete virtuálně vrátit.
 • Poslední tlačítko (hvězdička) zobrazí oblíbená místa. Ta můžete do seznamu uložit přes [Menu]-Add favorite. Jednotlivé položky lze pojmenovat dle libosti. Pokud takto například hodláte špiónům často reportovat pobyt v práci nebo doma, můžete tímto způsobem ušetřit nějaké ty sekundy. Oblíbená místa lze sdílet jako vaši aktuální pozici a samozřejmě také mazat.
  Historie Historie

  Oblíbené Oblíbené

 • Pod tlačítkem [Menu] naleznete ještě volby Go to location, která vás přenese na zadané GPS souřadnice, FAQ neboli odpovědi na často kladené otázky a Settings, kde jsou celkem očekávatelná nastavení.
  Nabídka pod tlačítkem Menu Nabídka pod tlačítkem Menu

Možnosti nastavení

Nastavení proběhneme jen „letem světem“:

 • Show icon – aktivuje a deaktivuje zobrazování ikony v okamžicích, kdy je aktivní falšování polohy.
 • Start on boot – aplikace se spustí současně se systémem a bude od začátku reportovat falešnou polohu.
 • Accuracy – některé aplikace kromě souřadnic uvádějí také přesnost, s jakou polohu detekují (přesnost závisí například na počtu viditelných satelitů a dalších faktorech). V této nabídce můžete určit, jaká přesnost bude aplikací deklarována.
 • Altitude – v tomto menu lze nastavit nadmořskou výšku v metrech, ve které se budete údajně nacházet.
 • Update interval – aktualizace polohy v milisekundách.
 • Simulate moving – pro zvýšení důvěryhodnosti náhodně simuluje pohyb vaší polohy, nicméně více bychom ocenili, kdyby se falešná poloha dala definovat místem startu, konce a rychlostí.
 • Move distance – o jakou vzdálenost se má změnit poloha v případě simulace pohybu v rámci nastaveného intervalu aktualizace.
Možnosti nastavení Možnosti nastavení

Resumé

Aplikace Fake GPS location se tak trochu pohybuje na pomyslné hraně a dala by se popsat jako „dobrý sluha, ale zlý pán“. Praktické využití záleží především na vás – můžete ji použít k tomu, abyste zamezili sledování vaší pozice, nebo třeba k zábavě, kdy se ohlásíte kamarádům a známým na sociální síti například od pyramid či z Bílého domu. Máte-li žárlivou partnerku či partnera, možná se vám také bude hodit falšování polohy, ovšem v takových případech stojí správné řešení mimo tematický záběr našeho portálu ;).

Pochopitelně se jistě najdou i uživatelé, kteří tuto funkci zneužijí ve svůj prospěch v nejrůznějších geosociálních hrách, jako je Foursquare, bodování ohlášení v Mapách Google, Ingress či jiné. Tomu, bohužel, nelze zabránit a utěšovat se můžete pouze pocitem, že dotyčný podvodníček skoro jistě neprožívá skutečnou radost ze hry, případně si ho můžete najít a zkusit mu vysvětlit pravidla fair play. Takový je ale život a ani v našich recenzích se nebudeme zavírat do pomyslného akvária a tvrdit, že něco takového je nemožné.

Co by se nám líbilo

 • Automatická deaktivace a návrat ke korektnímu způsobu určování polohy např. v zadaný čas nebo po vypršení určité doby.
 • Automatické vypnutí podvržené polohy v případě zapnutí navigační aplikace nebo při připojení Bluetooth handsfree v autě.
 • Možnost inteligentnějšího nastavení předem definovaného pohybu např. zadáním bodů nebo křivek, abyste se „hýbali“

Zbývají poslední informace: aplikaci můžete nainstalovat na zařízení s Androidem 1.5 a novějším, instalační balíček má pouhých 79 kB. Fake GPS location si dosud stáhlo více než půl milionu uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,4.

Pokud se vám bude program líbit, můžete podpořit autora pořízením „donate“ verze za necelých padesát korun. Kromě dobrého pocitu navíc získáte podporu automatizační aplikace Tasker, který dokáže spustit Fake GPS location za zadaných podmínek s určenou polohou (například „pokud sedím v práci, ohlašuj mou polohu jako Chorvatsko“, ať sousedi závidí ;) ).

Fake GPS location
Lexa
Verze 1.5.002 (20. 9. 2012)
Velikost 79 kB
1.5+


Zdarma

wPVoYIR5f43vAAAAABJRU5ErkJggg==
47,00 Kč

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)