Menu

Vědci vyvinuli lithiový akumulátor s trojnásobnou výdrží

S takřka stoprocentní jistotou si dovolíme tvrdit, že nejvýraznější slabinou současných chytrých telefonů je výdrž na jedno nabití. Možná se ale v dohledné době dočkáme řešení tohoto palčivého problému – vědci z americké Stanford University totiž přišli s návrhem lithiové baterie, která by měla vydržet dvakrát až třikrát déle než běžné akumulátory, používané v chytrých telefonech.

Lithium-iontový akumulátor Galaxy S5

Lithium-iontový akumulátor Galaxy S5

Nový typ akumulátoru si klade za cíl vyřešení problémů s účinností současných lithium-iontových článků nahrazením anodové bariéry novým nanoskopickým uhlíkovým povlakem, který umožňuje zvýšit kapacitu baterie, což v konečném důsledku znamená, že “vyživované” zařízení vydrží déle. Uhlíková vrstva aplikovaná na anodě je pouhých 20 nanometrů tenká – pro lepší představu: pět tisíc vrstev položených na sobě by mělo tloušťku jednoho lidského vlasu.

Uhlíková vrstva (dole) zabraňuje hromadění uniklých iontů lithia, zlepšuje životní cyklus baterie a zároveň zvyšuje efektivitu anody

Uhlíková vrstva (dole) zabraňuje hromadění uniklých iontů lithia, zlepšuje životní cyklus baterie a zároveň zvyšuje efektivitu anody

“Ideální ochranná vrstva pro lithiovou anodu musí být chemicky stabilní, na ochranu před chemickými reakcemi s elektrolytem, a mechanicky pevná, aby odolala expanzi lithia během nabíjení” říká Steven Chu, bývalý americký ministr pro energetiku a profesor na Stanford University.

“Ze všech materiálů, které by se daly použít na anodě, má lithium největší potenciál. Někteří ho označují jako svatý grál,” řekl Yi Cui, profesor materiálových věd a inženýrství a vedoucí výzkumného týmu.

Výzkumníci se již dříve pokoušeli používat lithium, křemík a cín jako anody a síry či kyslíku jako katod, nicméně všechny varianty mají své kompromisy.

Vědci vyvinuli lithiový akumulátor s trojnásobnou výdrží

Vědci vyvinuli lithiový akumulátor s trojnásobnou výdrží

Lithium má nejvyšší hustotu energie a specifickou kapacitu ve srovnání s jinými kovy, tedy i nejvyšší energii vztaženou k objemu. Toto hledisko by mělo vést k rozvoji lehčích a účinnějších baterií, které by měly najít uplatnění v každodenním životě – například ve přenosných elektronických zařízeních (především smartphonech) a dokonce i v elektromobilech budoucnosti. Uhlíková vrstva zabraňuje únikům iontů lithia, prodlužuje životní cyklus baterie a zároveň zvyšuje efektivity anody.

Výzvou pro výzkumné pracovníky je fakt, že lithium se při nabíjení nerovnoměrně rozpíná, což může vést ke vzniku trhlin na vnějším těle baterie. Tyto praskliny mají tendenci způsobovat zkraty a tím snížit celkovou životnost. Další výzvou je intenzivní chemická aktivita lithia působící na elektrody akumulátoru, spolu s problémem přehřívání, která vzniká z kontaktu mezi anodou a elektrolytem.

Bohužel, jak už to bývá s těmito novými technologiemi, ani tato ještě není zcela připravena pro komerční využití. Steven Chu je ale pozitivní a věří, že po dalších přípravách by tato technologie mohla pohánět novou generaci dobíjecích baterií.

Zdroje: Android Authority, IB Times.

 

Komentáře

dawidececk

29.7.2014 10:07

Klidně a rád jí otestuju ve svém telefonu :P

pajry

pajry

29.7.2014 10:20

“Vědci vyvinuli lithiový akumulátor”, “vědci z americké Stanford University totiž přišli s návrhem lithiové baterie”
Takže další převratná baterie kterou minimálně další dva roky neuvidíme v prodeji.

Hyndas

29.7.2014 10:36

Jestli hledáte testera.. počítejte se mnou :P

bkf1

bkf1

29.7.2014 10:37

S takřka stoprocentní jistotou si dovolím tvrdit, že nejvýraznější slabinou současných skvělých nových technologii akumulátorů je, že je NIKDY NEUVIDÍME v prodeji :D

PAJRY:
Jen dva roky? :D Optimisto :) Moje deti budou driv v duchode, nez se zacne komercne prodavat neco jineho, nez klasicke Li-ion :D

BackPa

BackPa

29.7.2014 10:45

Posledních , snad 10 let slýchávám furt něco o nových, mnohonásobně výkonějších bateriích/akumulátorech a stále žáden výrazný pokrok. Resp. žádná technologie se nedostala do výroby :(

pajry

pajry

29.7.2014 10:55

bkf1: Tak je tam napsáno minimálně:-D zase nemůžu říct naplno že takovou baterii v životě neuvidíme:-D

bkf1

bkf1

29.7.2014 11:11

PAJRY:
Ale muzes… :)

Pavel S.

29.7.2014 11:21

Už zase?

LukaS

z aplikace
29.7.2014 12:34

další pohádka a lepší výdrži.

wranic

wranic

z aplikace
29.7.2014 12:52

to neprojde….vyrobci a prodejci baterek by prisli o prachy

Hrbek Vaclav

z aplikace
29.7.2014 15:38

mnohonasobne vykonejsi baterie jsou uz davno vynalezeny ale proc by je proboha davali na trh kdy bez problemu prodavaji tyhle nahrazky, nejsou hloupy.

Theshield

theshield 0

z aplikace
30.7.2014 0:42

vyjde telefon značky thl 5000 s baterii 5000mAh vice na android. authority

rokyshit

z aplikace
30.7.2014 14:29

Mimochodem.Dorazila aktualizace softwaru na S5.ETL

RSS (komentáře k článku)