LineageOS překonal půl milionu instalací. Nejčastěji běží na telefonech OnePlus

systém LineageOS

Alternativní ROM CyanogenMod patřila přinejmenším deset let k těm nejúspěšnějším. Po oddělení a pozdějším ukončení komerční větve Cyanogen Inc. se po několika kotrmelcích stala přímým nástupcem ROM s novým jménem LineageOS. Vývojářská základna zůstala prakticky stejná, jako u CyanogenModu, jen všechno začalo v podstatě znovu a s novým názvem a logem, které definitivně přetrhaly i ty poslední vazby na kdysi úspěšnou značku. Nyní LineageOS překonal poměrně zásadní metu půl milionu aktivních instalací, což je pro tak mladou ROMku rozhodně velkým úspěchem.

Oficiální stránka statistik ukazovala v pondělí dopoledne bezmála 542 000 aktivních instalací. To ale není jediné zajímavé číslo, které se z webu můžeme dozvědět. Nejpopulárnějším zařízením, na které si uživatelé LineageOS instalují, je telefon OnePlus One (kódové označení „bacon“), následovaný Xiaomi Redmi Note 3 („kenzo“). Na třetí příčce můžeme vidět OnePlus 3/3T („oneplus3“) následovaný stařičkým Samsungem Galaxy S3 („i9300“). Ze statistik dále plyne, že uživatelé LineageOS nejčastěji pocházejí z Indie, Číny a USA.

LineageOS překonal půl milionu instalací LineageOS překonal půl milionu instalací

LineageOS překonal očekávání

V diskuzích na Internetu se uživatelé často dělí o své zkušenosti s novou ROMkou. Ve většině případů zaznívají pochvalné reakce – systém je prý stabilní, dobře odladěný a celkově působí dospěleji než CyanogenMod. Jako zásadní důvody, proč si nainstalovat tuto alternativní ROM, je nejčastěji uváděna možnost používat prakticky zcela čistý systém bez jakýchkoli grafických nadstaveb a zbytečných aplikací. LineageOS 14.1 je navíc postaven na Androidu 7.1, díky čemuž mohou majitelé starších zařízení využívat všechny výhody poslední verze systému, kterou někteří výrobci již vůbec nepřinesou.

Vzhledem k tomu, že je LineageOS přímým pokračováním projektu CyanogenMod, dávají tyto výsledky smysl. Tuto ROM si totiž instaluje mnoho bývalých uživatelů CM, a to zejména díky možnosti přímého upgradu. Určitě je ale dobré vidět, že celý projekt má dobrý start a do budoucna tak můžeme počítat s jeho podporou.

Testujete na svém telefonu LineageOS? Podělte se o své zkušenosti!

Zdroje: androidpolice.com, stats.lineageos.org, trustedreviews.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)