TOPlist

Ukončená podpora? Nevadí, LineageOS 21 přináší Android 14!

LineageOS 21
  • Svět neoficiálních úprav pro telefony s Androidem už zdaleka není populární jako v minulosti
  • Pokud vašemu telefonu skončila podpora ze strany výrobce, může mu neoficiální ROM prodloužit život
  • LineageOS 21 (nástupce a pokračovatel legendárního CyanogenModu) přináší Android 14

Před mnoha lety byla oblast neoficiálních ROM atraktivní pro řadu uživatelů, ostatně někdy to byla jediná možnost, jak na svém telefonu provozovat rychlý a spolehlivý Android. Ten ale během mnoha let dospěl a současný Android 14 je kvalitní, bezpečný a skvěle fungující operační systém.

Svět neoficiálních ROM ale nezanikl, ačkoliv se mu věnuje mnohem méně vývojářů. Pravidelně se objevují nové a zajímavé projekty, které posouvají možnosti telefonů kupředu. Zásadní roli mohou mít neoficiální ROM v okamžiku, kdy výrobce už ukončil podporu daného přístroje.

LineageOS 20

Neoficiální ROM pak je logickou cestou, jak aktivní život vašeho přístroje o něco prodloužit. Kdysi byl v tomto směru volbou číslo jedna legendární CyanogenMod, v současnosti můžeme za přímého nástupce tohoto projektu považovat ROM LineageOS. Nejnovější LineageOS 21 je postavený na operačním systému Android 14, vývojáři provedli celou řadu úprav a troufnu si tvrdit, že výsledek je opět působivý.

Budu se opakovat – pokud váš telefon nadále dostává aktualizace od výrobce, nedává mi v dnešní době už moc smysl odemykat bootloader, provádět root a instalovat neoficiální ROM. Ale pokud už váš telefon aktualizace nedostává, situaci to zásadně mění. Sám jsem předchozí LineageOS 20 řadu měsíců provozoval v modelu POCO X3 NFC a dělo se tak k mé plné spokojenosti. ROM byla rychlá, stabilní, aktualizace přicházely každý týden. Špatný nebyl ani fotoaparát, ačkoliv první verze rozhodně na sto procent nefungovaly.

Láká vás LineageOS 21 a Android 14?

Zdroj: Lineage

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)