Menu

LiFx: žárovka ovládaná chytrým telefonem

LiFx jsou barevné úsporné LED žárovky, které je možné ovládat z chytrého telefonu. Slovem “ovládat” nemáme přitom na mysli pouze zapínání a vypínání, ale také nastavení intenzity svitu, změnu barvy, nastavení časovače, nebo synchronizaci osvětlení s hudbou.

Nemusíte udělat skoro nic – tedy kromě výměny dosavadní žárovky za žárovku LiFx

Nemusíte udělat skoro nic – tedy kromě výměny dosavadní žárovky za žárovku LiFx

Nejsympatičtější na celém řešení je skutečnost, že nemusíte udělat skoro nic – tedy kromě výměny dosavadní žárovky za žárovku LiFx. Není nutné přebudovávat elektroinstalaci, ani přidávat do sítě řídící jednotky – vše potřebné má totiž svítidlo v sobě.

Z telefonu pak je možné ovládat a konfigurovat nainstalované žárovky buď jednotlivě, nebo všechny najednou. Uvnitř tělesa je několik barevných LED a bezdrátový adaptér, který přijímá pokyny z aplikace nebo z řídící žárovky. Výrobce přitom myslel jak na uživatele telefonů Apple, tak i těch s Androidem. Do budoucna navíc počítá také s desktopovými platformami Windows, Mac OS a Linux, v jednání je též aplikace pro mobilní Windows.

Z telefonu je možné ovládat a konfigurovat nainstalované žárovky

Z telefonu je možné ovládat a konfigurovat nainstalované žárovky

Kromě výše uvedených funkcí může žárovka indikovat události telefonu – například v případě přijetí textové zprávy se rozbliká, nebo se ztlumí z jasného svitu na tlumený předtím, než půjdete spát.

Pokud se ptáte na cenu, vězte, že sice není nejnižší, nicméně ani neúměrně vysoká – jeden kus vyjde na 70 dolarů, tedy přibližně kolem 1360 korun. Koupěchtiví zákazníci se musí registrovat na čekací listinu. Předpokládaná životnost tělesa je 40 000 hodin, respektive (dle norem) 25 let.

Nastavte barvu osvětlení tak, aby vyhovovala vaší náladě.

Nastavte barvu osvětlení tak, aby vyhovovala vaší náladě.

“Inteligentní žárovka” LiFx ale není ojedinělým počinem na tomto poli – společnost Philips nedávno uvedla obdobný produkt s názvem Hue, který je možné ovládat z telefonu s Androidem pomocí aplikace Hue. Žárovky Philips Hue jsou k dostání v amerických prodejnách Apple.

Co je možné s žárovkou LiFx dělat?

  • Ovládat světla odkudkoli.
  • Nastavit úroveň jasu pro konkrétní žárovky, místnost nebo celý dům.
  • Zvolit barvu osvětlení, vyhovující vaší náladě.
  • Upozornění na nové statusy na sociálních sítích Twitter, Facebook, přijaté textové zprávy a další
  • Hudební projekce s barevnými efekty, kterými jistě uděláte dojem na domácím večírku.
Hudební projekcí s barevnými efekty uděláte dojem na domácím večírku.

Hudební projekcí s barevnými efekty uděláte dojem na domácím večírku.

  • Noční osvětlení (nejen) pro vaše děti.
Udělejte si svůj východ a západ slunce u sebe doma

Udělejte si svůj východ a západ slunce u sebe doma

  • Rozsvěcení a zhasínání světel, simulující přítomnost osob v domě/bytě, když jste na dovolené.
Odjíždíte na dovolenou? Chytré žárovky budou dělat, jako že jste doma

Odjíždíte na dovolenou? Chytré žárovky budou dělat, jako že jste doma

Co by vás mohlo zajímat?

Na vývojářském blogu položili zájemci celou řadu otázek, na které se jeden z vývojářů snaží průběžně odpovídat. Vybíráme ty nejzajímavější.

Jak připojit LiFx do již existujícího systému automatizace domácnosti?

Vývojáři hodlají poskytnout klientské knihovny (SDK) a dokumentaci k API, takže pokud systém lze rozšířit (což jde téměř u všech), pak po příslušné aktualizaci ze strany dodavatele budou tyto žárovky schopny se systémem komunikovat.

Kolik žárovek LiFx může být v jedné síti?

Prototypový systém byl testován s jednou řídící a devíti podřízenými žárovkami. Zvolený síťový hardware a software ale umožní provozovat třeba i stovky žárovek.

Bude možné napsat si vlastní osvětlovací programy?

Ano, žárovky lze ovládat jednoduchými skripty. Uživatel tak bude moci nahrát sekvence, které ovládají barvy v průběhu času.

Jak je řešeno zabezpečení připojení?

Wi-Fi připojení akceptuje nastavené zabezpečení, které používáte. Žárovky mezi sebou komunikují spojením šifrovaným AES-128.

LiFx: žárovka ovládaná chytrým telefonem

LiFx: žárovka ovládaná chytrým telefonem

Jak se žárovka připojí k Wi-Fi síti?

Řídící (“master”) žárovka obsahuje Wi-Fi bridge, takže ji nainstalujete, zapnete a připojíte se telefonem k ní vysílanému signálu. V aplikaci LiFx zadáte SSID sítě a heslo, žárovka se připojí do bezdrátové sítě. Následně telefon opět připojíte do své sítě a po restartu aplikace můžete žárovku ovládat.

S celým procesem pomůže jednoduchý průvodce, který nabídne dostupné Wi-Fi a vyžádá si zadání hesla. Podřízené žárovky se pak automaticky připojují k řídící, nicméně je možné je ovládat samostatně.

Jaké standardy Wi-Fi LiFx podporuje?

Žárovka se umí připojit do sítí 802.11 a/b/g/n.

Musí být žárovka připojená k přívodu energie? Pokud ano, jak velkou má spotřebu?

Ano, musí (vypínač tedy musí být permanentně zapnutý). Odběr elektrické energie je ale údajně tak malý, že kdyby byla žárovka napájena v pohotovostním režimu tužkovou baterii, vydržela by jeden až dva roky. Pouze řídící žárovka, vyžadující Wi-Fi připojení, potřebuje ke svému životu cca 2 až 3 Watty.

Vypínač musí být zapnutý, žárovka ale spotřebuje minimum energie

Vypínač musí být zapnutý, žárovka ale spotřebuje minimum energie

S jakým napětím žárovka pracuje?

110 V až 260 V. Vývojáři také uvažují o 12voltové verzi.

Bude k dispozici také webové rozhraní?

Webové rozhraní je zatím jen v plánech do budoucna. Prioritou je aplikace LiFx pro iOS a Android zařízení.

Půjde žárovky ovládat více než z jednoho telefonu?

Ano. API a zvolené síťové protokoly umožní přístup více zařízení současně.

Zdroje: LiFx, vývojářský blog, Kickstarter, Android Headlines a Phandroid.

 

Komentáře

Super24

Super24

7.11.2012 7:00

Vypada to dobre :D

Ilfirin

Ilfirin

7.11.2012 7:30

Dvě nejzajímavější věci chybí:
Za a) kde koupit
Za b) jakým způsobem se nastavuje wifi na žárovce.

Ilfirin

Ilfirin

7.11.2012 7:32

Ech jsem přehlédl. Nicméně wifi bridge? Neměl by být AP?

Pavel

Pavel

7.11.2012 7:51

Dyť to je kopie Philips Hue žárovky = http://www.meethue.com/en-US

uni

uni

7.11.2012 9:15

To je mi náhodička, zrovna v minulých dnech Apple scénou v ČR proběhla informační vlna o Hue a co následně nevidíme na Android serveru?:-) A s ilustracemi iPhone, na pozadí iPad… hezky pěkně:-D

yuri609

yuri609

7.11.2012 9:30

Dobry den, na konci clanku mate uvedeno, ze Philips ma jiz obdobne zarovky HUE, ktere lze ovladat Androidi aplikaci. A samotne zarovky lze koupit v Apple store :))) Androidem ovladat nejdou, pouze z iOS.

Sakul

Sakul

7.11.2012 9:40

Mě by hlavně zajímalo a to jsem se v článku nedočetl, v jakých wattážích se dělají. Jinak je to rozhodně velice zajímavé. Také bude důležitý dosah WIFI jednotlivých žárovek, což by díky miniaturizaci mohl být také trochu problém ve větších budovách.
Pokud by uváděná cena 1360Kč byla za verzi cca 10W neváhám a jdu do toho.

uni

uni

7.11.2012 9:47

Sakul: Tak miniaturizaci, žárovka má velký objem i povrch, rozhodně je kam namotat anténu se solidní ziskovostí. Veškeré prezentace jsem viděl v rámci místnosti, asi bych přemýšlel v těchto intencích.
Ad notifikace, to jako v standby mám zapnuté wifi (které se normálně v tomto režimu odpojuje), tedy za a) zabraňuje se vypnutí komunikace wifi, za b) si nechávám žrát baterku aktivní komunikací? No pane jo…

ic

ic

7.11.2012 9:53

Pěkná věc, ale nějak tak bych raději ovládal celé světlo, než jen žárovku.

uni

uni

7.11.2012 9:56

ic: Celé světlo jako fotony nebo co? Takto ovládáš žárovku, která ta fotony emituje, tedy ovládáš zdroj toho světla, jak víc celé by jsi ho chtěl ovládat?:-)

sveta

sveta

7.11.2012 12:19

Velice zajímavé téma.Nikde jsem se ale nedočetl zásadní informace.Zajímaly by mě specifikace.počet lm,W,teplota světla.Bylo by zajímavé udělat test společně i s Philips Hue.Porovnat aplikace a žárovky,jak z hlediska výkonu tak uživatelské přívětivosti.Myslím si že by to bylo zajímavé a užitečné srovnání.
Jinak zajímavý članek.Díky

Mario

Mario

7.11.2012 12:29

Zajímavá věc, ale typická zbytečnost.

KarlosK

KarlosK

7.11.2012 12:35

sowoj: ani náhodou. nechci další krabici (router) LiFx mi připadá o poznání lepší

Mario: proč zbytečný? mě to tak nepřijde

Sakul

Sakul

7.11.2012 12:36

uni: Rozhodně jen v rámci jedné místnosti to zase až tak zajímavé není. Zajímavé se to stává teprve v momentě, kdy jsou tyto žárovky po celém domě. Zas tolik místa v té žárovce není. WIFI modul je sice maličký, ale hned vedle je nacpaný měnič a regulátor led. Samozřejmě nepochybuji, že se jim to tam vlezlo. Avšak WIFI bude s dosahem stejně jak telefon (anténa s nulovým ziskem) a například v našem domě už jsou místa, kde telefon má signál hodně špatný. Ale spíše by to chtělo opravdu otestovat, než jen spekulovat. Rozhodně takovýmto projektům fandím.

Mario

Mario

7.11.2012 12:43

KarlosK: Dálkově ovladáná žárovička ovládáná mobilem? A dokonce umí měnit barvičky! Proboha tak puberťákovi do pokoje, aby si mohl zamachrovat před podobně raženými kamarády. Já doma používám dálkově ovládané zásuvky, neběhám jak pako s mobilem, a když už takový systém, tak pořádný a ovládaný nějakou centrální jednotkou, mobil může být jako doplňující propojení. Tohle je jen předražená machrovinka.

dinokod

dinokod

7.11.2012 13:35

Jsem nějak nepochopil jestli má žárovka vlastní wi-fi a bude tak fungovat i v domě bez wi-fi? Nebo musí být žárovka v dosahu nějaké exitující w-fi? Díky

Tomáš

Tomáš

7.11.2012 14:23

Funguje to i pro Android?

uni

uni

7.11.2012 14:59

dinokod:
Jak se žárovka připojí k Wi-Fi síti? a daná odpověď.
Ta zřejmě znamená, že se při prvním spuštění přípojíš přímo k žárovce, tedy přes Ad-Hoc, což je dost podstatná informace, Android telefony tohle nemusí umět…. Po té se žárovka připojí do tvé Wi-Fi sítě, přepne se na Bridge (posílá signál do ostatních žárovek) a ty je ovládáš přes svou Wi-Fi síť (router). Svým způsobem je žárovka dalším “routerem” v tvé síti, kdy za ní jsou připojené další “počítače-žárovky”.

Pokud chápu, ale manuál jsem nestudoval, jsem stejně líný jako ty.

Tomáš: stačí číst, co píšou v článku:-/
Bude k dispozici také webové rozhraní?

Webové rozhraní je zatím jen v plánech do budoucna. Prioritou je aplikace LiFx pro iOS a Android zařízení.

majja01

majja01

7.11.2012 15:52

to je boží bral bych kdy by to nebylo tak drahý :D

Mira

Mira

7.11.2012 17:02

Kurva drat, tak do toho jdu! super vec.

Filip

Filip

7.11.2012 22:16

Zdá se mi, že tu o LiFx píšete jako o hotovém produktu, ale pokud jsem to správně pochopil, jedná se zatím pouze o projekt ve vývoji. ;-)

William

William

8.11.2012 8:11

Asi tak:
mam doma RGB led pasek na dalkove ovladani, ukazoval jsem to navstevam jakej sem king, ted bych to klidne zrusil, jen to stalo dost penez, misto RGB sem si mel poridit stmivaci…

cark

cark

10.11.2012 1:00

SOUHLAS A TAKY BY MNE ZAJIMALO
viz. prispevek nade mnou cituji:
Nikde jsem se ale nedočetl zásadní informace.Zajímaly by mě specifikace.počet lm,W,teplota světla.Bylo by zajímavé udělat test společně i s Philips Hue.Porovnat aplikace a žárovky,jak z hlediska výkonu tak uživatelské přívětivosti.Myslím si že by to bylo zajímavé a užitečné srovnání.
Jinak zajímavý članek.Díky sveta | 7.11.2012 @ 12:19 | 193.164.219.xxx

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

10.11.2012 9:18

Dobrý den,

informace o spotřebě, svítivosti, teplotě světla v tuto chvíli neznáme (ani na stránkách projektu nejsou).
Jakmile je zjistíme, určitě se o ně podělíme.

nem0cze

30.10.2015 16:22

Stojí to skoro jako telefon, skoro 3000Kč.
Za tu cenu ať si strčí do špic.
Děsně mne štve, že do ceny žárovek zakalkulují i cenu ušetřené energie oproti Edisonovi žárovky.

Jiri Kadanka

Jiri Kadanka

24.11.2015 19:14

Je to pokrok, ale zase jen pro jednu firmu,
já chci řídící modul do zásuvky a žárovkový pouze mezikus (našroubuji místo žárovka a svojí, ne novou žárovku našroubuji do mezikusu, ten je řízen a přijímá povely, vysílá data o spotřebě četnosti zapnutí a pod vše, co může vysílat musí.
Jenže to děla spousta firem, že nám cpe své žárovky a své apky, je to stejně blbost, nevydělají víc….a lidi, co moc nepřemýšlí, budou v pasti několika systémů firem, které budou postupně zlevňovat atd.

Jiri Kadanka

RSS (komentáře k článku)