Menu

Konec “hořlavých” baterií? Nová technologie značně snižuje riziko požáru

Li-ion baterie jsou momentálně nejrozšířenějším druhém baterií u chytrých telefonů. Mají však nevýhodu v tom, že stačí malé poškození a můžou začít hořet. Nemusíme ani dlouho vzpomínat, určitě si většina z vás pamatuje na telefony Samsung Galaxy Note 7, které měly opakovaně problém s vybuchujícími a hořícími bateriemi. Problém byl tak velký, že korejská společnost telefon kompletně stáhla z trhu. I z toho jde vidět, že problémy se můžou vyskytnout i těm největším výrobcům. Nyní vědci objevili technologii, která můžou zabránit riziku požárů způsobeným poškozenou baterií.

Li-ion baterie již možná brzy dostanou novou ochrannou technologii

Klasickou Li-ion baterii většinou nechrání nic masivního, i vzhledem k omezenému místu uvnitř telefonu. Poměrně lehce se může poškodit. Pokud k tomu dojde, může se objevit chemická reakce, jejímž výsledkem je požár případně výbuch. Vědci nyní zjistili, že když přidají oxid křemičitý do elektrolytu, následná reakce má za následek ztvrdnutí a ve výsledku tak nemůže baterie vzplanout.

li-ion baterie vzplanuti nova technologie

Gabriel Veith, který je jeden z vědců, řekl, že cílem je vytvořit Li-ion baterie, které budou fungovat, i když se částečně poškodí, například pádem. Nejprve se má tato funkce využívat u dronů. V případě problémů s baterií nepřijdete o drona a budete moct bezpečně přistát. Využití se plánuje i u chytrých telefonů. Oproti jiným technologiím, které jsme v posledních letech u baterií mohli vidět, je tato rozdílná, že je hodně levná a vyžaduje pouze minimální úpravy Li-ion baterií.

Měli jste někdy problém s baterií u vašeho telefonu?

Zdroje: phonearena.com, engadget.com

 

Komentáře

Douby

Jiří Doubravský -1

24.8.2018 9:07

jaký to bude mít vliv na celkovou kapacitu, jistě se tím nezvýší ale jak moc se sníží ?

Kulichoid

kulichoid 140

24.8.2018 13:12

Pokud se tím dost nezvýší hmotnost, je to dobrý nápad.

RSS (komentáře k článku)