Telefon LG V10: Když je jeden displej málo (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 24.3.2016
- 14
LG V10 lze shrnout stručně a jasně – vysoký výkon, skvělá výbava, odolná konstrukce a dva displeje. Papírově se jeví novinka od jihokorejské společnosti jako skvělý kup – má vlastně nějaký háček?
- Design a konstrukce
- Displej
- Čtečka otisků prstů
- Hardware
- Výdrž na baterii
- Systém
- Hudební přednes
- Fotoaparát
- Závěr
Stylový design, který ne každý ocení
Zepředu vypadá LG V10 jako starší bratříček v podobě G4, nehezky přitom vypadají široké rámečky pod i nad displejem. Zatímco širokou bradu musíme prostě přijmout, horní část telefonu nakonec tak široká není – je v ní totiž umístěn druhý displej, čímž se z LG V10 stává hybrid jediný svého druhu. Zvláštně vypadá i dvojice předních kamer. Telefon lemují masivní ocelové prvky, které ihned prozradí, že LG V10 nebude žádné plastové tintítko.
Podobně odvážná je i zadní strana – silikonový kryt je tvořen vroubkovanou texturou. Díky tomu neklouže tolik z ruky, navíc by měl materiál snést hrubší zacházení než klasický kryt. Premiéru si pak užívá čtečka otisků prstů – podobně jako u Sony v tlačítku napájení. Kryt lze odejmout, což je zásadní rozdíl oproti většině konkurence. Dostáváte se totiž k vyměnitelné baterii či třeba slotu pro paměťovou kartu. To zákazníci ocení.
Přežije i hrubší zacházení
Společnost LG chtěla zaujmout designem, ale zároveň přinést něco praktického. LG V10 bytelně pouze nevypadá, chlubí se totiž standardem MIL-STD-810G. Díky němu by mělo opakovaně přežít například pády z výšky 120 cm na zem, zkoušet jsme se to ale neodvážili.
Ke zpracování nemáme žádnou výtku – vše lícuje skvěle a už jen první uchopení napoví, že se nejedná o levný telefon.
Obr, který nepatří do ženských kapes (ale spíše kabelek)
Hlavní displej s úhlopříčkou 5,7″ a sekundární displej o velikosti 2,1″. To samo o sobě způsobí, že je LG V10 obr. U kalhot s menšími kapsami může nastat problém, dámy se rovnou musí smířit s tím, že se vejde tak maximálně do kabelky. I hmotnost 192 gramů je na poměry dnešních smartphonů hodně, vzhledem k velikosti a ocelovým rámečkům to ale chápeme.
Ovládání jednou rukou jedině s pomocí
Displej je obrovský (5,7″ + 2,1″), takže je nemožné dosáhnout prstem jedné ruky do všech zákoutí displeje. Člověk si musí na pomoc přizvat druhou ruku nebo použít režim ovládání jednou rukou. Ten umožní zmenšit obraz telefonu a libovolně s ním posouvat po displeji. Díky tomu lze telefon skutečně ovládat jednou rukou, i když takovou funkci budete používat spíše výjimečně – v tramvaji, za chůze apod.
Ovládací tlačítka v zadní části jsou nezvyklá, uživatelé telefonů LG vám ale potvrdí, že pokud si zvyknete, už nechcete jinak. Jejich poloha je přirozená a s ovládáním hlasitosti či napájení jsme problémy neměli. Tedy po krátkém zvyknutí.
Jeden displej nestačí, dostanete rovnou dva
Zapomeňme chvíli na to, že má telefon LG V10 displeje dva, a zaměřme se na ten hlavní. Úhlopříčka 5,7″ a rozlišení 1440 x 2560 pixelů zní slibně, zajistí totiž až zbytečně vysokou jemnost 515 PPI. Použitý panel nám připomíná displej z modelu G4 a daleko od pravdy nejspíše nebudeme. LG si svůj displej hýčká a daří se. Podání barev je výborné a mnohdy byste nevěřili, že taková černá nepochází ze SuperAMOLEDu, ale IPS.
Ne jinak je tomu v případě pozorovacích úhlů nebo čitelnosti na slunci. Zde sice stále mírně vítězí konkurenční displej Super AMOLED v Samsungu Galaxy S6, i tak se jedná o skvělý výsledek. Oceňujeme naopak minimální jas, který ocení naše oči při čtení telefonu v úplné tmě.
Oceňujeme i tradiční vypínání a zapínání displeje poklepem. Displej by měl být kryt dokonce dvojicí tvrzených skel Corning Gorilla Glass 4, která by měla pomoci hlavně při pádech telefonu. Miniaturní škrábance jsme totiž spatřili i tak, je tedy potřeba stále myslet na to, že ani GG není zdaleka nepoškrábatelné.
Druhý displej: Spása nebo zbytečnost?
Konečně se dostáváme k tomu, v čem je LG V10 výjimečný. Je to přítomností druhého displeje, který sídlí také vpředu a na první pohled je součástí hlavního displeje. Jedná se ale o samostatný IPS panel s úhlopříčkou 2,1″ a rozlišením 160 x 1040 pixelů. Ten ve výchozím nastavení svítí nepřetržitě, tedy i při vypnutém „velkém“ displeji. Tuto volbu může uživatel samozřejmě změnit.
A jaký je jeho účel? Převážně jako centrum pro upozornění. Notifikační LED dioda již podle LG nestačí, uživatel tak již při prvním pohledu na telefon pozná, zda mu přišla SMS, e-mail nebo někdo volal. To může být šikovné, pokud si na to uživatel zvykne.
Displej lze používat i při zapnutém displeji – lze do něj například vměstnat rychlé spouštění aplikací, multimediální přehrávač či třeba kontakty. Tuto možnost jsme běžně používali a nebylo to špatné. Jen jsme si za těch 14 dní nejspíše dostatečně nezvykli, protože nám to jako extra přidaná hodnota nepřipadalo. Zde to ale může být čistě subjektivní.
Čtečka otisků prstů: Na konkurenci něco chybí
Přítomnost čtečky otisků prstů je logickým krokem. Konkurenci ji už totiž nabízí delší dobu a hlavně – opravdu se jedná o inovaci, kterou zákazníci ocení. LG postupuje po vzoru Sony či Samsungu – čtečka otisků prstů je součástí tlačítka napájení. To je na jednu stranu pohodlné – člověk do těchto míst instinktivně sahá, bohužel nám trochu vadí, že člověk musí tlačítko nejprve zmačknout a pak až čtečka reaguje. Je to ale nejspíše jen o zvyku.
Její použití můžeme shrnout následovně:
- odemknutí je snadné a rychlé
- na čtečku není potřeba nikterak tlačit, jde to lehce
- vlhký prst není rozpoznán
- umístění je po ruce, nešikovné je jen v případě, že telefon leží na stole displejem vzhůru
- většina pokusů o odemčení je sice úspěšná, neúspěchů bylo ale více, než jsme zvyklí
- prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení)
- před použitím čtečky je nutné zmačknout tlačítko napájení
Hardwarem stále na špici
Telefon LG V10 se nesnaží zaujmout jen dvojicí displejů, ale i výkonným hardwarem. Stejně jako u modelu G4 dostal přednost procesor Qualcomm Snapdragon 808, který sice není tak výkonný jako 810 u konkurence, ale alespoň se nepřehřívá. Bonusem je pak 4GB RAM paměť či obrovské 64GB vnitřní úložiště, které lze navíc doplnit paměťovou kartou. Dobře je na tom i 16MPx fotoaparát s laserovým zaměřováním či přítomnost infraportu a NFC.
LTE na všech frekvencích je pak samozřejmostí. Jediná výtka tak může směřovat k absenci bezdrátového nabíjení, což ale zase vyvažuje možnost vyměnitelné baterie.
Bezdrátové technologie pracují, jak mají, a problémy jsme neměli ani s lokalizací polohy. GPS se chytí rychle a navigace je poté bezproblémová.
- Displej: 5,7'', IPS Quantum displej / 0,2“ IPS Quantum, 2560 x 1440 px
- Procesor: Qualcomm® Snapdragon™ 808
- RAM: 4 GB RAM
- Fotoaparát: 16 Mpx se clonou 1.8 a OIS 2.0 / 5 Mpx Dual Cam
- Úložiště: 64 GB , microSD (až 2 TB)
- Baterie: 3000 mAh
[aps_product_sz id=“373621″]
Náročnější hry nejsou problém, výkonu je dost
Snapdragon 808 a Adreno 418 sice papírově nepatří k tomu nejlepšímu na trhu, přesto je výkonu dostatek – skóre 55 000 bodů v AnTuTu to jen potvrzuje. Vyzkoušeli jsme několik náročnějších her (Dead Effect 2, Dead Trigger 2 apod.) a vše běželo hladce. Telefon se zároveň nepřehříval, takže nakonec může být použití slabšího čipu i mírnou výhodou. Než totiž jeho výkon nebude stačit, si většina uživatelů koupí nový telefon. A nyní ocení menší spotřebu a teploty v zátěži.
Výdrž díru do světa neudělá, ale ani nezklame
Baterie s kapacitou 3000 mAh, obrovský displej (a dohromady dva) a výkonný hardware. Buďme upřímní – jen těžko by se s touto kombinací dala vykouzlit rekordní výdrž na jedno nabití. Pokud telefon trochu šetříte, dokážete se dostat i na dva dny používání. To není špatné, že? Pokud ale naopak telefon používáte intenzivně (stále aktivní datové připojení, LTE, spousta zpráv na Hangouts, maily či poslech hudby), dokážeme se dostat na 1 – 1,5 dne výdrže. To není špatné, ale zároveň ani nijak výjimečné. Zkrátka dnes už průměr.
Baterie je vyměnitelná, můžete si tedy zakoupit druhou baterii a v případě potřeby rychle vyměnit. Stejně tak pokud plánujete telefon používat delší čas, může se hodit baterii vyměnit. Bezdrátové nabíjení ovšem nehledejte, stejně tak ani nový konektor USB-C. LG se zatím drží osvědčené klasiky v podobě MicroUSB. Rozhodně ale vítáme rychlé nabíjení – z 15 % do plné kapacity telefon nabijete za 90 minut.
Android 5.1 s vlastní nadstavbou
Toužíte po čistém Androidu? Pak budete zklamáni. Je pro vás důležité, aby systém fungoval a nabízel vše potřebné? Pak jste na správné adrese. Společnost LG mění Android k nepoznání – vlastní nadstavba je výrazná a téměř žádná systémová aplikace nezůstala beze změny. Systém LG můžeme v bodech charakterizovat následovně:
- prostředí je odlišné od čistého Androidu
- LG přidává řadu dalších funkcí a aplikací
- předinstalovaných aplikací je možná až zbytečně moc
- předělány jsou téměř všechny systémové aplikace
Dle našich zkušeností ocení tento systém především méně zkušení uživatelé, pro které je systém intuitivní. Zdaleka to ale neznamená, že by touto nadstavbou pokročilejší uživatelé pohrdali – to spíše naopak. Na to si ale bohužel musí přijít každý sám – úprav je hodně a nadstavba LG nemusí sedět každému.
Bleskové reakce samozřejmostí
Optimalizace ze strany LG je příkladná. Po dobu testování reagoval smartphone LG V10 hbitě na naše příkazy, celé prostředí bylo navíc plně plynulé. Výjimečně jsme se setkali s pády některých aplikací, ale to už nás u Androidu tolik nepřekvapuje. Máme strach spíše do budoucna – software od LG se začíná s časem většinou zpomalovat (možná tedy spíše Android obecně), a tak systém po půlročním používání bude nejspíše úplně jiný než po dvoutýdenním testování.
Skvělý hudební výstup a průměrný reproduktor
Z reproduktoru v telefonu LG V10 jsme příliš dobrý pocit neměli – jeho umístění je nepraktické, protože si jej můžete snadno přikrýt rukou například při hraní. Dobře na tom není ani maximální hlasitosti či kvalita přehrávání. Celkově šedý průměr.
Velmi dobře je na tom naopak výstup do sluchátek, kterému pomáhá i HIFI DAC převodník. V kombinaci s redakčními sluchátky Creative Aurvana In-Ear 2 Plus se jednalo o skvělé zvukové podání. Na poměry mobilních telefonů samozřejmě.
Dodávaná sluchátka sice vypadají na pohled dobře a možná by si i někdo myslel, že jsou kovová. Jsou ale plastová a hrají jen o něco lépe než běžná dodávaná sluchátka k levnějším telefonům. Zvukový potenciál telefonu brzdí opravdu značně, a tak jej ocení spíše nenároční posluchači. Rozdíl v nich a kvalitních sluchátkách je stále propastný.
Fotografie výborné
Použitý čip je stejný jako u modelu LG G4, takže jsme tak nějak věděli, s čím máme tu čest. Fotoaparát nabídne 16MPx rozlišení, laserové zaostřování či optickou stabilizaci. Dobře je na tom i s pořizováním videa, které lze ukládat až do rozlišení 2160p (3840 x 2160 pixelů) při 30 FPS. Full HD video lze nahrávat až s 60 snímky za sekundu.
Kladně hodnotíme aplikaci pro fotografování, která je intuitivní, propracovaná a nově nabídne manuální režim i pro tvorbu videí.
Kvalitou fotografií sice LG V10 mírně zaostává například za telefonem Samsung Galaxy S6, stále ale patří mezi to nejlepší, co můžete na focení pořídit. Barevné podání fotografií je přirozené (v tomto případě více než u Samsungu), snímky navíc neztrácejí detaily ani ostrost. Rychlé a povedené je i laserové zaostřování. To samé platí i pro natáčení videí, kde je zároveň patrná optická stabilizace. Ta pomůže proti otřesům a třeba natáčení za chůze, i když je stále třeba počítat s tím, že to není zdaleka 100%.
Fotografie a videa v originálním rozlišení ke stažení.
Fotografie za dobrých světelných podmínek
Fotografie v horších světelných podmínkách
https://youtu.be/7EuJBCEAPxs
https://youtu.be/3I5vE01cL-A
Závěr: LG V10
Novinka v podobě LG V10 se již na českém trhu prodává, cena se pohybuje mezi 15 a 17 tisíci korun. To je dle našeho mínění adekvátní cena k tomu, jak je přístroj vybaven. A hlavně – přináší i něco navíc. LG V10 již nabízí více českých obchodů.
LG V10 nabízí vše, co by mohl náročný zákazník požadovat – vysoký výkon, výborné zpracování, skvělý displej (dokonce dva), výborný fotoaparát, bohatou hardwarovou výbavu či plynulý a rychlý systém. Bonusem navíc je odolná konstrukce, čtečka otisků prstů a hlavně pak druhý displej, který přináší zase něco nového.
Negativa se hledala špatně – vytknout snad můžeme jen reproduktor, který není ani hlasitý, ani kvalitní a i umístění by šlo vyřešit lépe. V praxi nám nepřišla ani čtečka otisků prstů tak spolehlivá, jako to umí konkurence. Systém je sice rychlý a plynulý, z našeho pohledu ale trochu přeplácaný (příliš předinstalovaných aplikací i zbytečné funkce).
Kapitolou sama pro sebe je druhý displej – ten vypadá na první pohled výborně a těšili jsme se, jak jej dokážeme využít. Bohužel se nakonec ukázalo, že velkým přínosem není. Zobrazování notifikací zvládne podobně jako notifikační dioda či aktivní notifikace. Při zapnutém displej jej sice lze šikovně využít (například pro spouštění aplikací či vytáčení hovorů), ale opět to v našich očích není důvod, pro který by si člověk kupoval mobilní telefon. Druhý displej bereme tedy spíše jen jako příjemný a zajímavý bonus.
Závěrečný verdikt: Telefon LG V10 se povedl. Nabídne vše, co by náročný uživatel od moderního telefonu požadoval, a přidává i něco navíc – druhý displej, odolnou konstrukci či vyměnitelnou baterii a slot pro paměťovou kartu. Negativa jsou navíc snadno odpustitelná a jediným důvodem, proč se tomuto přístroji vyhnout, je tedy snad jen systém, který nemusí sedět každému, či velikost telefonu.
Klady
+ Odolná konstrukce s kovovými prvky (standard MIL-STD-810G).
+ Vysoký výkon a bohatá hardwarová výbava.
+ Výborný displej.
+ Výborný fotoaparát.
+ Bonus v podobě druhého displeje.
+ Kvalitní zvukový výstup.
+ Plynulé a bleskové prostředí.
+ Infraport, slot pro paměťovou katu a vyměnitelná baterie.
Zápory
– Reproduktor by mohl být hlasitější a lépe umístěn.
– Čtečka otisků prstů není tak spolehlivá jako u konkurence.
– Možná až zbytečně moc předinstalovaných aplikací a funkcí.
Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář