Zajímají vás lety do kosmu? S aplikací Space Launch Now už žádný nezmeškáte

space launch now aplikace

Stojíte nohama na pevné zemi, ale zajímají vás lety do kosmu? Pak možná budete chtít mí přehled o tom, kdy a kde budou startovat příští rakety do vesmíru a co bude cílem jejich mise. Nejen tyto informace vám poskytne aplikace Space Launch Now, která je k dispozici pro Android i iOS.

Obsah článku

Co aplikace Space Launch Now slibuje?

Rakety do vesmíru vypouští celá řada kosmických agentur. Aplikace Space Launch Now přináší informace od těch nejvýznamnějších, jako jsou SpaceX, NASA, ULA, ROSCOSMOS, ISRO a řada dalších. Můžeme tak celkem sebevědomě říci, že s tímto programem neunikne vaší pozornosti „ani laboratorní myš“.

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

  • Upozornění na blížící se start rakety.
  • Historická data od prvního řízeného letu do kosmu.
  • Podrobnosti o raketách a vynášených družicích.
  • Pokročilé vyhledávání a filtrování.
  • Světlé a tmavé grafické téma.
  • Podpora chytrých hodinek s Android Wear, na jejichž ciferníku lze zobrazovat odpočet.

 

Space Launch Now – Promotional Video

Space Launch Now - Promotional Video

V minulosti jsme vám představili například aplikaci ISS Detector, s jejíž pomocí můžete sledovat průlety Mezinárodní vesmírné stanice. Pro pozorování noční oblohy, které v těchto dnech vládne meteorický roj Perseidy, se nám opakovaně osvědčil program Google Sky Map.

Jak sledovat lety do kosmu?

Po prvním spuštění program prostřednictvím „listovacího průvodce“ představí své základní vlastnosti. Patří mezi ně schopnost sledovat všechny plánované lety do kosmu, zobrazování informací o raketách i družicích a upozorňování na blížící se start.

Na úvodní stránce jsou chronologicky seřazeny všechny očekávané lety do vesmíru. Nejvýraznějším údajem je odpočet, zobrazující počet dnů, hodin, minut a sekund, zbývajících do startu. U každého letu jsou k dispozici údaje o kosmodromu, datu a času (v „našem“ SELČ) a základní údaje o misi. V případě, že bude dostupný streamovaný přímý přenos ze startu, je k dispozici výrazné tlačítko Watch Live.

Další podrobnosti o daném letu získáte po klepnutí na odkaz Explore. K dispozici jsou tři záložky – první Details zobrazuje základní data, jako je místo a přesný čas plánovaného startu. V sekci Mission najdete technické podrobnosti – tedy v první řadě základní údaje o dopravovaném satelitu a jeho úkolu. Dále jsou tu technická data nosiče, jako jsou jeho rozměry, počet stupňů, užitečné zatížení, množství paliva či maximální tah při startu. Poslední záložka Agencies zobrazuje agentury, které participují na nosiči a satelitu.

Přes tlačítko se šipkou, směřující dolů, můžete aplikovat filtry podle agentur, kosmodromů a několika dalších parametrů. Ve výpisu se pak zobrazují jen ty lety do kosmu, které vyhovují nastaveným kritériím. K dispozici je také tlačítko pro nastavení upozornění na nadcházející lety, které můžete obdržet 24 hodin, hodinu a deset minut před startem. Kromě zvukového upozornění umí Space Launch Now notifikovat také vibracemi a blikáním LED.

Postranní nabídka

V postranní nabídce najdete položku Launches, která nabídne přehled všech očekávaných i proběhlých startů. V sekci Previous najdete informace o letech od roku 1961, včetně veškerých dostupných podrobností – často jsou k dispozici i historická videa ze startů, přebíraná zpravidla ze serveru YouTube. Historické lety do kosmu můžete filtrovat podle data, případně vyhledávat na základě zadaného textu.

V sekci News najdete novinky z kosmonautiky, pocházející především z oborových webů a sociální sítě Twitter. Sekce Vehicles potěší příznivce kosmonautiky katalogem aktuálních používaných nosičů a satelitů. Aplikace také nabízí široké možnosti nastavení, včetně volby mezi světlým a tmavým grafickým tématem. Aplikace obsahuje také widgety, které jsou však k dispozici jen platícím uživatelům. Ti se za poplatek 65 Kč navíc zbaví také poměrně výrazných reklamních proužků.

Resumé

Pokud vás zajímají lety do kosmu, je aplikace Space Launch Now přesně tím, co potřebujete, abyste měli dokonalý přehled o všem, co se v tomto směru chystá. Silnou stránkou je podpora všech významných kosmických agentur a podrobné informace o každém plánovaném letu. K dokonalosti chybí jen lokalizace do češtiny.

Program je v Obchodě Play od dubna roku 2016 a za tu dobu si ho stáhlo a nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů. Průměrná známka 4,9 vychází z několika tisíců hodnocení a dokazuje tak jednoznačnou spokojenost uživatelů. Necelých 13 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.4 a novějším.

Space Launch Now
Space Launch Now

K dispozici je také verze pro operační systém iOS.

Sledujete lety do kosmu? Pokud ano, jakým způsobem?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)