Sledujte vesmírné divadlo na vlastní oči

android_vesmir_ico

Spolu s tím, jak se pomalu ale jistě blíží podzim, se sice v noci ochlazuje, přesto nás dle předpovědí čeká ještě několik večerů, kdy můžeme v tričku s krátkým rukávem sledovat hvězdnou oblohu. Kromě hvězd, galaxií, meteorů, planet a hvězdokup na ni možná také spatříte jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanici, známou pod zkratkou ISS – je totiž viditelná pouhým okem. Pokud chcete tuto umělou družici Země vidět na vlastní oči, nenechávejte nic náhodě a vyrazte na noční pozorování dobře vybaveni – kromě telefonu či tabletu s Androidem budete potřebovat ještě jednu věc: aplikaci ISS Detector, kterou vám představíme v krátké recenzi.

Co ISS Detector slibuje?

ISS Detector vám řekne, kdy a kde hledat na Mezinárodní vesmírnou stanici nebo záblesky družic sítě Iridium. Abyste nezmeškali, upozorní vás několik minut před průletem. Aplikace také kontroluje, zda jsou správné povětrnostní podmínky – jasná obloha je pro sledování samozřejmě nejvhodnější. Program přitom využívá a kombinuje data z NASA, Heavens-above.com, minorplanetcenter.net, počasí přebírá od osvědčeného yr.no.

 • Přehled následujících průletů.
 • Zjištění povětrnostních podmínek pro perfektní pozorování.
 • Radarový pohled s indikací cesty.
 • Zobrazení aktuální pozice ISS na mapě.
 • Detekce záblesků družic sítě Iridium.
 • Upozornění a alarmy na blížící se události.
 • Možnost sdílet pozorování přes WhatsApp, Twitter, Gmail, e-mail a další aplikace.
 • Automatická detekce polohy a časového pásma.
 • Widget, zobrazující nejbližší očekávané události.
 • Grafické rozvržení pro fungování na tabletu.

Funkce, schopnosti a možnosti programu můžete zhlédnout v následující oficiální video upoutávce:

ISS Detector

ISS Detector

Aplikace s výše uvedenými funkcemi je k dispozici zdarma, nicméně existuje i placená verze Pro, která navíc nabídne sledování komet, planet, amatérských radiosatelitů a dalších známých objektů na obloze, jako jsou třeba Hubbleův teleskop nebo čínská vesmírné stanice Tiangong. Všechna rozšíření přijdou při nákupu v aplikaci na 67 Kč, jednotlivé balíčky (komety a planety, amatérské satelity a slavné objekty) jsou po 34 korunách.

Jak ISS Detector funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.01.32 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop. Po spuštění se uživatel ocitne v jednoduchém, ale relativně moderním prostředí, ve kterém na prvním místě běží odpočet času do nejbližšího průletu ISS. Aplikace přitom bere v potaz polohu uživatele, kterou v našem případě detekovala správně. Potěšujícím faktem je, že ISS Detector komunikuje česky.

Hlavní stránka aplikace ISS Detector Hlavní stránka aplikace ISS Detector

Po klepnutí na údaj o průletu Mezinárodní vesmírné stanice se zobrazí další informace o tomto vesmírném objektu, včetně vyobrazení aktuální pozice v mapových podkladech a znázornění trasy v době nejbližšího průletu. Budete tak znát nejen zeměpisné souřadnice, směr, vzdálenost, výšku, ale i rychlost, pohybující se kolem 460 kilometrů za minutu. Ikonky pro sdílení a uložení času průletu do kalendáře ale (přinejmenším v bezplatné verzi) nefungují.

Jako další jsou prezentovány “záblesky” družic ze systému Iridium, což jsou satelity, používané od roku 1998 pro účely telekomunikací. Reflexní části těchto vesmírných těles odrážejí sluneční záření na Zemi, díky čemuž jsou dobře viditelné a stávají se vděčným objektem pozorování. Na rozdíl od ISS ale nelze pouhým okem družice Iridium sledovat po celou dobu jejich průletu – spatřit můžete pouze krátký záblesk (odraz slunečního světla), trvající jednu až pět sekund. Proto je dobré být připraven a ve správný čas hledět na to správné místo noční oblohy – a přesně s tím vám pomůže ISS Detector, který nasměruje váš zrak patřičným směrem. Když tedy v zadaný moment (určený aplikací na sekundu přesně) namíříte telefon do směru, kterým vás navede kompas a “výškoměr,” měli byste spatřit onen očekávaný záblesk. Další informace o těchto jevech najdete například na webu Exoplanety.

V nástrojové liště najdete ještě tlačítka pro zapnutí upozornění a filtry objektů a dalších podmínek, které vás zajímají.

Možnosti nastavení

Kromě automatického určení polohy na základě GPS (případně z okolních základnových stanic a Wi-Fi) můžete v nastavení definovat svou polohu i manuálně.

Na další možnosti se podívejme v bodech:

 • Nastavení intervalu obnovování dat: 12 hodin/1 den/2 dny/pouze ručně.
 • Po přeletu odstranit informaci ze seznamu: po 1/2/5/10/15/30/45/60 minutách.
 • Na blížící se událost může zařízení upozornit oznámením, vibracemi a zvoleným zvukem, a to 1/2/5/10/15/30/45/60 minut předem.
 • Kromě toho je možné nastavit formát času a data, zvolit jednotky vzdálenosti a upravit způsob, jakým ISS Detector pracuje s kompasem.

Resumé

Pokud chcete na obloze spatřit méně obvyklé jevy, bude vám ISS Detector dobrým pomocníkem. Rozhraní aplikace je poměrně dobře provedené a snadno se v něm budete orientovat, k čemuž přispívá i lokalizace do češtiny. Velkou pochvalu si pak zaslouží kompletně přeložená nápověda.

V bezplatné verzi budeme kritizovat poměrně velké množství reklamy – kromě obvyklého proužku jsme několikrát narazili i na celoobrazovkovou reklamu, kterou bylo nutné strpět několik sekund, než ji bylo možné zavřít. Tohoto problému se ale snadno zbavíte pořízením placené verze Pro za 67 Kč.

Aplikaci ISS Detector si zatím stáhl více než milion uživatelů a její průměrná známka je 4,6. Za spokojené uživatele citujme komentář Lukáše Kočendy: “Hledal jsem nějakou aplikaci, která by mě upozornila na viditelnost ISS. Zkusil jsem tuto a byla to dobrá volba. Díky ní jsem se dozvěděl o možnosti pozorování záblesků Iridium satelitů. Aplikace díky spolupráci hardwaru tabletu perfektně nasměruje, kam se má člověk dívat.”

ISS Detector: See the Space Station and satellites
ISS Detector: See the Space Station and satellites

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek