Menu

Google Sky Map: Planetárium v mobilu

Se svým mobilním telefonem nemusíte zůstávat při zemi! Pokud rádi vzhlížíte ke hvězdné obloze a zajímá vás, kde najdete které souhvězdí, hvězdu, či planetu, možná shledáte užitečnou aplikaci Google Sky Map.

Historie

Vývoj tohoto programu započal v srpnu 2008, kdy čtyři nadšence z vývojového týmu Google napadlo využít schopnosti mobilních telefonů, které jsou schopné určit svou pozici na Zemi a polohu zařízení, k zobrazení aktuální hvězdné oblohy. Na základě informací o zeměpisné poloze a aktuálním času byli schopni vygenerovat odpovídající mapu, nicméně co celý projekt učinilo skutečně zajímavým, je využití dalších senzorů zařízení. Díky nim bylo možné určit, co se nachází ve směru, kterým telefon namíříte. Jako další pak přišla na řadu funkce vyhledávání, umožňující nalezení zvoleného objektu. Aplikace pak byla uvolněna v roce 2009 u příležitosti mezinárodního roku astronomie.

Jak to funguje?

Instalace patrně ničím nepřekvapí, takže se můžeme rovnou podívat, jak to celé funguje. Před zapnutím se doporučuje aktivovat GPS. Důvod je prostý: z různých zeměpisných šířek je vidět jiná hvězdná obloha (tj. existují souhvězdí, která z naší rovnoběžky nikdy neuvidíte, kdežto například v Austrálii patří k typické noční scenérii) a program tedy musí vědět, kde se aktuálně nacházíte.

Další podmínkou pro správné fungování je funkční senzor polohy a kompas v telefonu. Tím se pomalu dostáváme k tomu, jak Google Sky Map vlastně funguje. Po zjištění vaší pozice a aktuálního času (i na něm záleží, neboť díky otáčení Země se obloha během noci “posouvá” od východu k západu) se totiž na displeji telefonu zobrazí astronomické objekty podle toho, jakým směrem telefon namíříte. Čím přesněji je zařízení schopno určit svou polohu (zeměpisnou, ale i otočení a náklon), tím lépe bude odpovídat obraz na displeji tomu, co skutečně uvidíte v daném směru na obloze. Váš telefon se tak stane jakýmsi pomyslným oknem, skrze které se budete dívat. Dnes možná nepůsobí takové využití mobilního telefonu tak překvapivě, ale uvažte, že dříve byly k podobným informacím nutné poměrně náročné matematické výpočty, které by laik bez znalostí základů astronomie zvládal jen velmi obtížně.

Pohled na aktuální noční oblohu

Pohled na aktuální noční oblohu

Snadno můžete identifikovat hvězdu, souhvězdí, planetu, galaxii, či jiný astronomický objekt pouze tím, že na něj namíříte svůj telefon. Zajímá vás, jaká hvězda tak výrazně svítí nad obzorem? Zapněte Google Sky Map, nasměrujte na ni svůj telefon a z displeje odečtete, že je to například Venuše. Podobně, jako v klasických “pozemních” mapách, můžete přibližovat a oddalovat pohled, vybírat vrstvy, jež chcete zobrazovat, případně vyhledávat polohu zvoleného objektu. Jediné, co mi v této aplikaci chybí, je propojení s online zdroji – jistě by bylo zajímavě dozvědět se po kliknutí na objekt například informace z Wikipedie či nějaké astronomické databáze (např. NASA).

Za určitou výhodu lze naopak považovat fakt, že aplikace ke svému běhu nepotřebuje internetové připojení – veškeré potřebné údaje jsou uloženy v interní databázi, takže ji můžete používat i při zahraniční dovolené, kdy bývají k pozorování hvězd ideální podmínky.

Pokud váš telefon nedisponuje kompasem, je možné použít manuální režim, kdy zadáte svou pozici ručně a na displeji se pak pohybujete standardním způsobem jako v běžných mapách.

Kdepak se nachází…?

Další funkcí je vyhledávání, ke kterému se dostanete přes klávesu Menu a nabídku Search. Zadat můžete jak název souhvězdí, tak i jméno planety, hvězdy, či jiného objektu. Poté se na displeji zobrazí kolečko s šipkou, která vás navádí správným směrem. Kolečko přitom mění svou barvu podle toho, jak se blížíte k požadovanému směru od modré (míříte naprosto jinam) přes červenou až k oranžové (objekt vašeho zájmu je ve směru, kterým míříte telefonem).

Hledáme Mars

Hledáme Mars

Další funkce

Přes klávesu Menu se kromě vyhledávání dostanete ještě ke čtyřem dalším funkcím. Toggle night mode přepne zobrazení mapy do poněkud méně oslnivé kombinace barev (červená na černém pozadí), v Gallery si pak můžete prohlédnout snímky vybraných objektů (praktické využití ale příliš nevidím). Funkci About asi není nutné nějak podrobněji představovat, takže nám zbývá jen nastavení. V něm je možné vybrat vrstvy, které chcete na displeji zobrazovat (hvězdy, souhvězdí, objekty z Messierova katalogu, planety, obrázky planet, souřadnice, …). Locations settings pak dovoluje určit, zda bude aktuální zeměpisná poloha načtena z GPS, nebo ji zadáte ručně (zadat lze buď město, nebo souřadnice).

Více než tisíce slov napoví také následující video, kde Sky Map představuje jeden z vývojářů Kevin Serafini.

Resumé

Google Sky Map je tak jednoduchá aplikace, jak jen může být. Její užitečnost oceníte ať už jste amatérský astronom, nebo se jen chcete rozhlédnout po obloze a dozvědět se, kde je jaké souhvězdí. Posloužit může také jako demonstrativní ukázka schopností současných telefonů s Androidem, což jsem si ověřil v praxi na několika překvapených uživatelích iPhone :).

Informace o aplikaci Google Sky Map

Testovaná verze: 1.5.2
Licence: freeware
Stránky autora: www.google.com
Stránka programu: www.google.com/mobile/skymap/
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.com-google-android-stardroid-xBC.aspx
Velikost aplikace v telefonu: 1,75 MB
QR kód:

QR kód aplikace Google Sky Map

QR kód aplikace Google Sky Map

 

Komentáře

Jiří

Jiří

10.11.2010 8:48

aplikaci již pár měsíců mám a můžu souhlasit… parádní kousek z dílny Google.

Dione

Dione

10.11.2010 9:06

Vskutku velmi povedené dílo se kterým se dá oslnit nejedna slečna:-)

Kiron

Kiron

10.11.2010 9:15

“Ukážu ti hvězdy kotě”! :o))

Standa

Standa

10.11.2010 9:28

Taky pouzivam a opravdu pekne. Uz jsem si s tim delsi dobu nehral, ale chybelo mi tam treba moznost videt dopredu kdy se neco stane. Jako nejlepsi priklad tohoto co myslim je videt kdy a kde bude proletavat ISS (je to relativne kratka doba po kterou je to videt, preletne cely obzor za cca 3 minuty, ale je to efektni pohled).
Ale jinak perfektni program.

sure

sure

10.11.2010 10:02

skutocne vyborna aplikacia ci uz na pozeranie hviezd cez strop pred spanim alebo vid komentar c.2 :D

djs_core

djs_core

10.11.2010 10:21

Při čtení tohoto článku jsem si vzpomněl, že se mi na serveru válí screen moc pěkného komentáře z Android Marketu. Asi nejvděčnější komentář co jsem kdy četl ;)
http://www.djscore.org/tmp/sky-map-cz-comment.png

david

david

10.11.2010 10:46

:D :D :D

Lone Star

Lone Star

10.11.2010 13:44

jj, v praxi asi naprd, ale holky se tím oblbujou skvěle :D
moje technicky antitalentovaná drahá polovička o této aplikaci prohlásila, že “konečně ten tvůj telefon umí i něco, co ocením i já” a rozdýchala těch 10k za Desire :D

Pavel

Pavel

10.11.2010 14:23

Teˇf ještě, aby někdo udělal rozpozávání motýlů přes adnroidí telefon. Koukneš přes kameru na strakatého motýla a telefon napíše: Otakárek fenyklový. Je děsně trapné balit slečny na sbírku motýlů, když někdo nerozezná běláska od včely. Ale je fakt, že Sky Map je šikovnější, protože hvězdy jsou vidět až za tmy…

LOKALIZACE V CESTINE

LOKALIZACE V CESTINE

10.11.2010 16:23

jediný problém s touto aplikací …. proč nejsou názvy souhvězdí v češtině ?? google mapy jsou lokalizované, a mapa oblohy není?

THeBaNDiT

THeBaNDiT

10.11.2010 18:46

Vedel by som si predstaviť i vylepšenie (i keď nateraz asi ťažko zrealizovateľné), a totiž mobil by na displeji v reálnom čase premietal obraz snímaný fotoaparátom na spôsob tzv. Augmented reality, pričom by hviezdam priradil na displeji menovky a pod.

Problém vidím v limitujúcich parametroch fotoaparátu a od toho závisiaceho procesu rozoznávania vesmírnych objektov.

Ale samozrejme oceňujem i stávajúcu verziu Google Sky Map, i keď nápad s predpoveďou preletu ISS (či iných objektov) tiež stojí za to.

Honza

Honza

12.11.2010 7:58

Ja na to sbalil (nejen na to) mou soucasnou slecnu, hehe ;-)

Luka Toni

Luka Toni

12.11.2010 10:51

Nikdy by mě nenapadlo dát takovou funkci do mobilu, ale jak vidím tak má pořádný úspěch :) No a to už je jenom extra věc, že se sním dají balit holky :)

Honza

Honza

12.11.2010 13:55

Co se předpovědi přeletu ISS a tím jeho viditelnosti týká, včetně záblesků od družic Iridium (sluneční odrazy od jeho kolektorů), tak na to už několik měsíců používám app spešl určenou jen na to. Naleznete ji na Marketu jako Iridium Flare Forecast

Ubul

Ubul

17.11.2010 10:31

Nechme srandy. Nevěřim že by na to nějaká holka letěla. To snad ne. To ji jako ukážeš “- hele víš jak se jmenuje tamta hvězda? – ne – Já taky ne ale hned si ti na podívám” :D

Hunt

Hunt

17.11.2010 12:22

:D no ale mohl bys taky utajit, že se koukneš. Co já vím, odskočíš si na WC, koukneš se a pak jí můžeš okouzlit :D

E-Ryc

E-Ryc

18.11.2010 15:46

Pro “několik překvapených uživatelů iPhone” existuje hvezdna obloha s “navigaci” taky, jmenuje se StarMap: http://www.star-map.fr/

cecílie

cecílie

3.12.2010 11:41

no dobre, že dnešné mobilné telefóny majú všelijaké funkcie a vlastnosti, ale táto funkcie NAčO je?

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

3.12.2010 12:00

To: cecílie
Vás nikdy nenapadlo hledat nějakou hvězdu, souhvězdí, nebo zjišťovat, jak se ten který vesmírný objekt jmenuje? Pokud ne, pak je Vám samozřejmě Google SkyMap k ničemu :). Mnoho lidí ho ale oceňuje a líbí se jim.

Lado

Lado

15.4.2014 21:02

Poslednu dobu ukazuje zle postavenie planet’,odinstaloval som apku nainstaloval znovu a opat zle postavenie planet.Gps zapnute aj lokalizacia v poriadku len zobrazenie spatne.Neviete niekto kde je problem.Doteraz to chodilo bez problemov.Vopred dakujem.

HAJNÁ RENATA

HAJNÁ RENATA

19.7.2014 22:32

Nejvíc mě překvapilo Hubblovo hluboké pole a jinak je to fajn a myslím že de se dá taky cestovat čase? Renata

HAJNÁ RENATA

HAJNÁ RENATA

19.7.2014 22:41

dovětek: prý appl. špatně vyhledává objekty, tak to ještě musím zjistit. Nevíte někdo? Pevně věřím že mé nadchnutí nezklame!

RSS (komentáře k článku)