Lepší.TV: otestovali jsme nadějnou IP televizi s řadou funkcí

Lepší.TV titul

Anténní, kabelové a satelitní – takové jsou u nás nejvyužívanější typy televizního připojení. Existuje však také alternativa v podobě sledování televize přes internet. IP TV přitom na našem území nabízí hned několik poskytovatelů, přičemž každý z nich nabízí jiné tarify a doplňkové služby. Po Kuki TVSledování TV jsme se tak rozhodli otestovat také konkurenční službu Lepší.TV. Jak na nás zapůsobila? Upřednostnili bychom ji před satelitem či kabelovkou? To, spolu s řadou dalších informací a zkušeností z používání se dočtete v dnešním článku!

Recenze IP televize Lepší.TV

Co je pro využívání Lepší.TV potřeba?

Jednou z nesporných výhod IP televizí obecně je snadná instalace. Pro využívání služeb jako Lepší.TV totiž logicky postačí pouze připojení k internetu a zařízení, na kterém televizi spustíte. Službu bez nutnosti připojovat cokoli dalšího spustíte na chytrých televizorech, počítačích a prostřednictvím aplikace také na tabletech a mobilech. Pokud si chcete televizní vysílání vychutnat i na televizoru, který nedisponuje chytrými funkcemi, nebo není službou podporován, máte dvě možnosti. Můžete si pořídit originální TV Box Lepší.TV, kterému se budeme věnovat níže, nebo jít do nákupu prakticky libovolného TV Boxu s Androidem, do kterého následně doinstalujete aplikaci Lepší.TV.

Lepší.TV - televize online
Lepší.TV - televize online

My jsme aplikaci, mimo jiné, otestovali i na levném TV Boxu Mini M8S s pouze přeskinovaným “smartphonovým” Androidem 5.1 a na Xiaomi Mi TV Box s oficiálním Android TV. Na obou zařízeních běžela aplikace naprosto bez potíží. Nedokážeme sice zaručit, že bude aplikace korektně fungovat se všemi čínkými TV Boxy, kterých je na trhu opravdová záplava, ale minimálně na zařízeních s oficiální podobou systému Android TV by problém být neměl. Seznam podporovaných Smart TV naleznete na webu poskytovatele. Stále se pracuje na přidávání podpory pro další a další zařízení a potěšil nás také příslib budoucí podpory Chromecastu.

 

Rozhraní Lepší.TV by zasloužilo drobná vylepšení

IP Televize Lepší.TV využívá identické rozhraní na všech podporovaných platformách, rozdíly můžete najít jen v některých volbách v nastavení. Tento fakt sebou nese jak výhody, tak i nevýhody. Předně, ať už budete službu využívat na jakémkoli zařízení, vždy se budete se vždy cítit “jako doma”. Ruku v ruce s identickým rozhraním pro všechna podporovaná zařízení však jdou i komplikace spojené s rozdílným způsobem ovládání. Jak jsme se v minulosti mohli už několikrát přesvědčit, udělat jedno rozhraní, které by se dobře ovládalo přes dotykovou obrazovku, pomocí myší a nebo dokonce dálkovým ovladačem od televize není vůbec snadné.

Tvůrci Lepší.TV se o to pokusili a musíme uznat, že tento pokus nedopadl vyloženě špatně. Ostatně přesvědčit se můžete ve webovém demo režimu, nebo po stažená aplikace. Po spuštění služby Lepší.TV se vždy dostaneme do hlavního menu. To rozčleněno do několika dlaždic.

Lepší.TV menu

 

  • Televize – online vysílání
  • Nejlepší z TV – výběr dobře hodnocených pořadů rozčleněný do několika kategorií
  • Vyhledat – vyhledávání v archivu pořadů
  • Nahrávky a zhlédnuté – zde naleznete pořady, které jste již nahráli a zhlédli či ty, které se vám teprve nahrají
  • Předpověď počasí a svátky
  • Rodičovský zámek – blokace programů pro dospělé
  • Nastavení

Přehled stanic Lepší.TV

Přehled kanálů je zde řešen tabulkou, kde jsou jednotlivé stanice ve sloupci pod sebou a za nimi následuje časová osa s pořady. Zobrazované stanice a jejich pořadí pak lze v nastavení měnit. Mezi jednotlivými stanicemi pak můžete na televizoru přepínat pomocí šipek nebo čísel. Bohužel mřížkové zobrazení je poměrně náročné a u TV Boxu (včetně originálního) tak přecházení mezi stanicemi a pořady působí těžkopádně. Zrovna tak u telefonu chtěl tento způsob volby stanice a pořadu chvíli na zvyknutí. Vedle mřížky s časovou osou a spouštěním přehrávání ihned po najetí na pořad bychom ocenili také možnost, kdy by se zobrazily jen stanice s aktuálním pořadem, který by se spustil až po kliknutí na něj. U jednotlivých pořadů je k dispozici také popis a trailer.

 

Kvalita obrazu přes Lepší.TV

Složba Lepší.TV se chlubí využitím formátu H.265 díky kterému se by mělo přehrávání ve standardní kvalitě fungovat již při rychlosti stahování 1,2 Mb/s, pro obsah v HD kvalitě pak budete potřebovat 3 Mb/s. Zkoušeli jsme přehrávání při připojení k Wi-Fi síti, v místech, kde jsme naměřili rychlost stahování okolo 4 Mb/s nám přehrávání v HD kvalitě fungovalo naprosto plynule bez jakýchkoli potíží. Při porovnání obrazu HD pořadů v televizi s klasickým kabelovým připojením je při bližším pohledu patrné, že tradiční kabelový poskytovatel nabídne o něco vyšší kvalitu obrazu. To je dáno tím, že HD pořady přes Lepší.TV jsou aktuálně “vysílány” v 720p. Podpora vyššího rozlišení se však již chystá.

Jak se Lepší.TV používá na různých zařízeních?

Lepší.TV zařízení

 

Android aplikace je prakticky identická jako aplikace, kterou nainstalujete do televizoru či TV Boxu s Androidem. Kvůli tomu jsou některé volby, zejména v nastavení, na displeji telefonu poměrně malé a tím pádem se i hůře ovládají. Připočíst musíme také nepřipravenost aplikace na telefony s poměrem stran 18:9. Po vynucení roztažení se sice aplikace většině telefonů přizpůsobí, obraz přehrávaného pořadu však ne a to ani po ruční volbě formátu obrazu. To je škoda, jelikož některé filmy se vysílají v super širokoúhlém formátu, který by tak mohl využít 18:9 displej. Prostředí na počítači funguje velmi rychle – vlastně nejlépe ze všech dostupných zařízení – a i když je z něj cítit, že je primárně navrženo pro televizory, nebudete mít velké problémy se sžít s ovládáním pomocí myši.

Lepší.TV roztažení obrazu

Jak funguje archiv pořadů a nahrávání?

Poskytovatel Lepší.TV se chlubí, že součástí jeho služby je rovněž videotéka. Nečekejte však klasickou videotéku typu HBO GO či UPC Horizon. V případě Lepší.TV by bylo vhodnější použít termín archiv. Zde naleznete pořady, které byly v TV odvysílány za posledních 3 až 30 dnů – v závislosti na jaké stanici byl vysílán. A pochopitelně se jedná o pořady z televizních stanic, které máte předplacené. Archivu náleží v menu položky “Nejlepší z TV” a “Vyhledávání”. Jak už názvy napovídají, pod položkou Nejlepší z TV se skrývají pořady s nejlepším hodnocením a druhá možnost slouží pro vyhledání konkrétního pořadu.

Lepší.TV nejlepší z TV

Archiv Lepší.TV funguje zcela bezproblémově, jediný nedostatek představuje snad jen nepřesný začátek/konec pořadu. Archiv se totiž řídí časy kdy má pořad začínat a kdy začíná po něm následující. V praxi se tak setkáte s tím, že si pustíte pořad a nejdříve uvidíte reklamu či pořad který mu předcházel. Před opravdovým koncem pořadu pak na vás může vyskočit hláška o tom, že zvolený pořad již skončil a zda chcete pokračovat v přehrávání. Urychlit začátek pořadu či přeskočit reklamy však není díky možnosti přetáčení žádný problém. Nahrávání můžete nastavit ještě před začátkem pořadu a nebo pořad uložit po dobu co je v archivu. Pořad přitom zůstává nahraný po dobu 30 dní a množství nahraných pořadů není nijak omezeno. Nahrávání tedy oceníte zejména pokud víte, že daný pořad nestihnete shlédnout ani po dobu co je v archivu a nahráním si tuto dobu prodloužíte.

Vyplatí se Lepší.TV BOX?

Ke službě si můžete pořídit také originální TV BOX. Jeho měsíční pronájem vychází na 99 Kč a do osobního vlastnictví jej získáte za 1 999 Kč. Využívání služby není nijak podmíněno nákupem tohoto boxu a pokud máte některou z podporovaných chytrých televizí či budete službu využívat na některém z jiných podporovaných zařízení, ani jej nebudete potřebovat. Vyplatí se ale koupě originálního TV Boxu za předpokladu, že žádné podporované zařízení nemáte a službu chcete využívat na starší televizi?

Lepší.TV BOX ovladač

Lepší.TV Box není nic jiného než brandovaný TV Box s Androidem (ještě k tomu ve verzi pro mobily), tedy něco podobného jako Mini M8S, které jsme recenzovali před dvěma lety. Dokonce i hardware těchto dvou TV Boxů je prakticky identický, hlavním rozdílem je, že Mini M8S má 2 GB RAM oproti 1 GB u Lepší.TV Boxu a naopak Lepší.TV nabízí box s lepší konektorovou výbavou. Co se softwarové výbavy týče, v TV Boxu od Lepší.TV nalezneme upravený launcher, který přímo odkazuje na aplikaci Lepší.TV a jinak nabízí vcelku standardní výbavu v podobě webového prohlížeče, hudebního přehrávače, Spotify či YouTube. Další aplikace je samozřejmě možno doinstalovat z Google Play.

Přehrávat můžete i média z flash disku či microSD karty. K TV Boxu obdržíte i dálkový ovladač, který vybaven i tlačítky pro ovládání přehrávání či barevnými tlačítky odkazující na různé funkce při přehrávání. Vedle něj ale můžete k TV boxu připojit i klasickou klávesnici a myš nebo bezdrátovou klávesnici s touchpadem. K televizoru TV Box připojíte přes HDMI nebo můžete dokoupit AV kabel. TV Box můžete i schovat a viditený nechat pouze externí přijímač, který je součástí balení.

Existují i alternativy

My jsme vedle originálního TV Boxu vyzkoušeli několikrát zmíněné Mini M8S a také Xiaomi Mi TV Box s originálním Android TV. Každé z těchto tří řešení má své pro i proti. Začít můžeme Lepší TV Boxem. Ten si s nejvyšší pravděpodobností koupíte pokud vám nevadí jeho vyšší cena, chcete mít 100% zaručenou kompatibilitu a TV Box nebudete využívat na nic jiného než právě přístup k Lepší.TV. Pokud budete chtít ušetřit, můžete si z Číny objednat některý z široké nabídky TV Boxů, které se dají koupit přibližně od 500 Kč. Byť my jsme neměli s přehráváním na Mini M8S žádné potíže, mějte na paměti, že plná kompatibilita nemusí být v tomto případě nutně zaručena.

TV BOxy

Třetí možností jak dostat do “hloupé” televize službu Lepší.TV je pak Xiaomi Mi Box (případně novější verze s označením “S”). V tomto případě sice moc neušetříte, ale získáte velmi šikovný nástroj pro domácí multimedia se zabudovaným chromecastem a hlasovým ovládáním. Menší komplikací zde může být jen jednoduchý dálkový ovladač, který komplikuje dostupnost některých voleb. V nastavení aplikace Lepší.TV však stačí zapnout volbu “jednoduchý ovladač” a pomocí šipek se již dostanete na všechny dostupné volby. Druhou možností je mít televizor podporující HDMI-CEC. V tom případě můžete Mi TV Box včetně aplikace Lepší TV kompletně ovládat ovladačem od televize. Tuto funkci však podporuje i Lepší.TV Box a většina čínských TV Boxů.

Ceny a nabídka programů Lepší.TV

Za základní službu Lepší.TV zaplatíte při měsíčních platbách 199 Kč. Pokud se rozhodnete předplatit si službu na rok, klesne cena na 189 Kč měsíčně a zaplatíte tak 2 268 Kč za rok. V ceně je zahrnuto sledování 92 TV stanic přičemž 38 z nich v HD kvalitě. Poskytovatel sám upozorňuje, že seznam nabízených stanic se může měnit. Aktuální nabídku naleznete na webu poskytovatele. Z klasických českých stanic zde nechybí nic podstatného a navíc dostanete přístup i k některým známým zahraničním stanicím.

K základnímu balíčku si pak můžete připlatit za využívání HBO, to zahrnuje všechny tři stanice HBO a také HBO GO. Za tento balíček pak zaplatíte buď 219 Kč měsíčně, v případě, že se rozhodnete pro roční předplatné dostanete 12 + 1 měsíc zdarma. Tématické balíčky s dalšími stanicemi bohužel dostupné není. To je trochu škoda, například nabídka filmových a sportovních stanic je poměrně široká, ale někomu by mohl chybět širší výběr historických, přírodovědných či seriálových kanálů.

Měsíčně Ročně
Základní předplatné 199 Kč 2 268 Kč (189 Kč/měsíc)
Služba pro více zařízení 99 Kč 1 188 Kč
Balíček HBO 219 Kč 2 628 Kč (+ měsíc zdarma)
Lepší.TV BOX 99 Kč

Závěr recenze Lepší.TV

Službu Lepší.TV jsme měli možnost testovat několik měsíců. Za tu dobu jsme si na způsob jejího používání včetně benefitů spojených s možnostmi TV archivu velmi zvykli. Zároveň musíme poskytovatele pochválit za stabilní chod. Za celou dobu se nám totiž podařilo narazit na technický problém v podobě nedostupného archivu pouze jednou a ten byl navíc v řádu minut opraven. Pochválit rovněž musíme velmi nízkou datovou náročnost a to i u HD programů. Argumentem pro Lepší.TV je rozhodně i nízká cena, za kterou toho služba nabídne opravdu hodně. Navíc musíme připočíst také nulové instalační poplatky a absenci jakéhokoli závazku – je jen na vás, zda si službu předplatíte i na další měsíc.

Škoda jen, že vedle HBO nelze přikoupit více televizních stanic. Je však znát, že poskytovatel se o svou službu patřičně stará a neustále se snaží ji vylepšovat. My se nejvíce těšíme na podporu Chromecastu a také až služba dorazí i ve vyšším rozlišení, což je aktuálně jedna z největších bolístek Lepší.TV. Do budoucna bychom si pak dokázali představit také o něco méně těžkopádné prostředí.

Využíváte službu Lepší.TV nebo nějakou jinou IPTV? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)