Menu

Máte rádi retro styl? Pak musíte fotit s aplikací Lenka!

Fotoaparáty v dnešních chytrých telefonech dosahují stále lepších parametrů. Proti prvním foťákům v mobilech nabízejí obvykle vyšší rozlišení a světelnost, lepší zpracování snímků, někdy i optickou stabilizaci a další parametry. Pokud se ale podíváte na snímky od profesionálů, pak zjistíte, že mnoho z nich preferuje černobílou fotografii, která lépe podtrhuje jejich umělecký záměr. V Obchodě Play najdete mnoho editorů, ve kterých můžete již pořízené fotky převést do škály šedých odstínů. Jenže to, jak bude vypadat výsledek, ale zjistíte až po pořízení snímku. A právě do této oblasti míří fotografická aplikace Lenka, která se specializuje na černobílé fotografování.

Co Lenka slibuje?

Podle autora je Lenka pozoruhodně jednoduchá, ale funkční aplikace fotoaparátu, orientující se na černobílé fotografie. Jako hlavní vlastnosti jsou jmenovány:

  • “Co vidíte, to dostanete” – tedy náhled fotografované scény v té podobě, v jaké bude zachycena.
  • Přepínání mezi obdélníkovým a čtvercovým formátem gestem štípnutí.
  • Možnost volby mezi automatickým a manuálním ostřením klepnutím na tlačítko “AF” na ovládacím panelu.
  • Ruční nastavení kontrastu pomocí posuvníku.
  • Možnost nastavení teploty odstínů šedi.
  • Podpora spouště pomocí tlačítek hlasitosti.
  • Jednoduchá úprava fotografií (ořez a otočení) a jejich sdílení prostřednictvím e-mailu, komunikačních aplikací nebo sociálních sítí.
  • Export fotografií na Instagram.
  • Osvětlení fotografovaného předmětu přisvětlovací LED klepnutím na ikonu se žárovkou.

Musíme ale upozornit, že Lenka neumožňuje fotografování s bleskem nebo používání předního fotoaparátu.

Jak Lenka funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.24 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 6.0.1 Marshmallow. Za programem stojí známý francouzský fotograf Kevin Abosch, který by měl být garancí, že s tímto softwarem dosáhnete kýžených met. Aplikace disponuje širokou škálou funkcí, které pomáhají uživateli realizovat jeho uměleckou vizi. Kromě intuitivního ovládání významně pomáhá také náhled v reálném čase, zobrazující to, jak bude vypadat výsledek. Nastavit lze řadu parametrů: formát obrazu, teplotu odstínu, systém ostření a kontrast. Lenka podporuje fyzická tlačítka zařízení a samozřejmě jí nechybí ani snadné sdílení fotek na různé sociální sítě. Chybět nemůže ani integrovaný obrázkový editor.

Uživatelské rozhraní aplikace Lenka

Uživatelské rozhraní aplikace Lenka

Samotné prostředí je velmi jednoduché a dá se rozdělit do tří sekcí. V levém panelu najdete tlačítko About, zobrazující po klepnutí dialog s informacemi o programu a několik tipů k používání. Klepnutím na tlačítko se žárovkou rozsvítíte či naopak zhasnete přisvětlovací LED fotoaparátu.

Největší část obrazovky pochopitelně patří náhledu fotografované scény. Ten bere v potaz veškerá nastavení a volby, takže na displeji vidíte přesně to, jak bude vypadat výsledek.

Na pravém panelu je několik tlačítek. První shora slouží k nastavení kontrastu, druhým můžete ovlivnit teplotu barev. Obě hodnoty lze ovlivnit pomocí jednoduchých posuvníků. Třetí tlačítko vypíná a zapíná automatické ostření. Největší a nejvýraznější je samozřejmě tlačítko spouště, kterým pořídíte snímek. Jak zaznělo ve výčtu výše, lze pro tyto účely použít i fyzická tlačítka pro nastavení hlasitosti.

Konečně poslední tlačítko s miniaturním náhledem poslední pořízené fotky slouží jako vstup do galerie. Zde lze snímky upravovat (otáčet a ořezávat) a dále sdílet. Kromě standardního systémového sdílení lze použít také možnost rychlé publikace na Instagram – v takovém případě však program bude vyžadovat přihlášení k této síti.

Resumé

Jedná se o velmi specifickou aplikaci, která je určena lidem, jež chtějí své černobílé fotky povýšit na vyšší úroveň. Pokud je toto oblast fotografování, která vás zajímá, určitě doporučujeme tento program alespoň vyzkoušet.

Je k dispozici zdarma v Obchodě Play pro zařízení s Androidem 4.1 a novějším. Po více než 100 000 stažení během roku a půl od publikace se Lenka může chlubit průměrnou známkou 4,1. Překvapivá je minimální velikost instalačního balíčku jen necelých 1,5 MB.

Lenka
Lenka
Developer: ABOSCH
Price: Free
 

Komentáře

Uniona8

unions8 0

22.12.2016 11:18

Nevím, co aplikace přesně s fotkama dělá, ale vypadají líp, než když převádíte barevné fotky do ČB. Prostě rovnou počítá s tím, že fotíte černobíle a podle toho nastaví hodnoty úprav. Možnosti nastavení jsou minimální (v podstatě jsou úplně všechny popsané v článku). Autoři aplikace to vyzvyhují jako výhodu. Prostě zapnete foták a fotíte. Jako za starých časů.

Karelk

Karel Kiliánexternista 11

22.12.2016 11:20

To: unions8
Ano, ano, zcela souhlasím s Vaším názorem!

Orbit09

z aplikace
22.12.2016 12:00

Tohle ještě existuje? Docela stará aplikace. Pamatuju si, že jste tu na ní upozorňovali už před několika roky.

Kulichoid

kulichoid 47

z aplikace
22.12.2016 17:19

Dobrá apka. Dělá málo, ale dělá to dobře. Netuším však, proč se nazývá Lenka. :-)

rokyshit

z aplikace
22.12.2016 17:28

Třeba Huawei P9 fotí normálně černobíle.

jis20

22.12.2016 22:47

@Orbit09: To si asi pleteš s jinou aplikací, protože tato je z května 2015.
http://www.appbrain.com/app/com.lenka

RSS (komentáře k článku)