TOPlist

WhatsApp se konečně naučil dlouho žádanou funkci, hned si ji zapněte!

whatsapp hd
  • WhatsApp umí posílat fotografie, ale výrazně snižuje jejich kvalitu
  • Je možné přepnout na režim HD, kdy se nezmenšuje rozlišení
  • Nově lze přepnout na HD natrvalo

WhatsApp umí posílat fotky, ale snižuje jejich kvalitu silnou kompresí. Před nějakou dobou se naučil HD kvalitu, ale museli jste to zvolit před každým odesláním. Nyní se konečně v nastavení objevila dlouho žádaná volba.

Nastavení HD zvýší kvalitu

Že se WhatsApp snaží ušetřit přenosové pásmo snížením množství přenášených dat je dobře. Šetří to jak potřebný výkon serverů, kapacitu úložiště a v neposlední řadě i vaše mobilní data. Ale nároky na kvalitu fotografií se zvyšují, a proto WhatsApp zavedl možnost odeslat fotografie v HD kvalitě. Není to úplně bez komprese, ale fotografie je v tomto režimu zkomprimována jen malinko. Bohužel bylo nutné nastavit odesílání v HD kvalitě vždy znova a znova.

Když ale v nejnovější verzi WhatsAppu jdete do Nastavení, Úložiště a data a tam najdete položku Kvalita nahrávání médií, můžete si zvolit HD kvalitu napořád. Není už tedy nutné myslet na nastavení před každým odesíláním.

WhatsApp stále komprimuje, ale méně

WhatsApp vás upozorní, že odesílání fotografie může trvat déle, a že odeslaný soubor bude až 6x větší. Zkusil jsem to porovnat v praxi a fotografie pořízení Pixelem 8a(GA05570-GB) odeslaná ve standardní kvalitě se převedla na rozlišení 1600 x 1201 pixelů, zatímco v HD kvalitě zůstalo rozlišení beze změny, ale snížila se velikost souboru. Ke změně kvality tedy přece jen dochází, ale když jsem i na 4K monitoru porovnal původní a přenesenou fotografii, neviděl jsem očima žádný rozdíl.

Pokud porovnám HD a standardní kvalitu, kromě menšího rozlišení je viditelná i ztráta ostrosti.

Kvalita Rozlišení Velikost [B]
Originál 4624 x 3472 3 493 013
HD 4624 x 3472 747 637
Standard 1600 x 1201 144 225

V případě, že používáte WhatsApp na více zařízeních, je třeba nastavit výchozí kvalitu na každém zařízení zvlášť!

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

Využijete lepší kvalitu fotografií ve WhatsAppu?

Zdroj: 9to5mac

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)