Jak zjistit, která nabíječka nabije telefon nejrychleji?

ktera-nabijecka-nabije-tele

Pokud máte několik nabíjecích adaptérů (například ze starších telefonů), možná vás někdy napadla otázka, která nabíječka nabije telefon nejrychleji? Zjištění je poměrně snadné, avšak v rámci zachování objektivity je nutné dodržet několik pravidel.

Obsah článku

Aplikace Ampere

Ke zjištění, která nabíječka nabije telefon nejrychleji, použijeme aplikaci Ampere. Jedná se o osvědčený nástroj, který je v Obchodě Play od roku 2015. O jeho kvalitách se za tu dobu přesvědčilo již více než pět milionů uživatelů a spokojenost prokazuje hezká průměrná známka 4,5 z 5,0 možných. Necelých 6 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a novějším.

Ampere
Ampere

Autoři slibují, že díky tomuto nástroji už nebudete posuzovat nabíječky jen podle vlastního subjektivního pocitu, ale na základě podložených exaktních dat. Ampere totiž dokáže změřit nabíjecí (i vybíjecí) proud. Aplikace však není (a ani nemůže a nemá být) přesná. Slouží především pro srovnání, takže díky ní sice můžete zjistit, která nabíječka nabije telefon nejrychleji, ovšem zobrazované hodnoty je nutné brát s rezervou.

Ampere - která nabíječka nabije telefon nejrychleji? Ampere – která nabíječka nabije telefon nejrychleji?

Která nabíječka nabije telefon nejrychleji?

Co tedy budete potřebovat?

  • Napájecí adaptér
  • Kabel
  • Telefon
  • Nainstalovanou aplikaci Ampere

 

Na začátek si dovolíme malé upozornění: zobrazovaná hodnota proudu je pouze orientační a měli byste počítat s tím, že sledováním aplikace (tj. rozsvícením obrazovky) způsobujete vybíjení baterie. Například pokud telefon spotřebovává 300 mA bez připojené nabíječky (v aplikaci ukazuje -300 mA), po připojení 500mA nabíječky bude ukazovat maximální proud 200 mA.

Zobrazená hodnota proudu je průměrem z 50 měření po odečtení 10 nejvyšších a 10 nejnižších naměřených hodnot. Údaj může kolísat, případně může dojít k zobrazení nulové hodnoty, což znamená, že systém poskytuje nestabilní hodnoty. Nutno podotknout, že výrobci používají různé typy baterií a další hardware, což ztěžuje získání přesných výsledků.

U telefonů s podporou rychlého nabíjení (Quick Charge, Dash Charge apod.) je v rámci objektivity nutné porovnávat měření při stejném stavu baterie. S rostoucí úrovní nabití totiž tyto technologie mění proud a napětí, takže údaje naměřené při 20% a 80% stavu baterie nejsou v žádném případě srovnatelné. Respektive srovnatelné jsou, ale nevypovídají vůbec nic o tom, která nabíječka nabije telefon nejrychleji.

Náš test nabíječek

Použili jsme redakční telefon OnePlus 5, který jsme originálním kabelem postupně připojili ke čtyřem nabíječkám. Baterie telefonu byla nabitá na 85 %, čili ani rychlé nabíječky neměly možnost využít svůj maximální výkon.

Výsledky měření aplikací Ampere dopadly následovně:

  • S originální nabíječkou s podporou Dash Charge jsme dosáhli hodnot kolem 1700 mA.
  • S rychlou nabíječkou Samsung EP-TA20EBECG, která je součástí balení Samsungu Galaxy S9, jsme dosáhli hodnot kolem 960 mA. To je dané tím, že nabíječka podporuje Qualcomm Quick Charge, zatímco OnePlus 5 nikoli.
  • S nabíječkou Xiaomi MDY-08-EO, která je součástí balení telefonu Xiaomi Redmi Note 6 Pro, jsme dosáhli hodnot kolem 1350 mA.
  • S nabíječkou Alcatel UC11EU jsme dosáhli hodnot, pohybujících se kolem 940 mA.

 

Z výše uvedeného testu plyne, že v našem případě nabije telefon nejrychleji originální nabíječka s podporou proprietární technologie Dash Charge, což rozhodně není velkým překvapením.

Uvedený test doporučujeme provést zejména u nabíječek do auta. Mnohé produkty (zejména ty z čínských obchodů) totiž ani zdaleka nedosahují deklarovaných hodnot, takže se klidně může stát, že údajně 2A nabíječka bude nabíjet mnohem pomaleji než ta, která slibuje proud 1 A.

Zkoušeli jste někdy zjistit, která nabíječka nabije telefon nejrychleji?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)