TOPlist

Tipy pro snadné kopírování textu z mobilu do PC a opačně

kopírování textu mobil PC

Jak si poradíte, když potřebujete provést kopírování delší nebo komplikovanější části textu z mobilu do PC nebo opačně? Například odstavec práce ve Wordu nebo adresu z faktury v PDF. Pošlete si tento text nějakým kecálkem typu WhatsApp či Messenger? Nebo třeba e-mailem? Případně založíte nový Google dokument či poznámku v nějaké jiné cloudové aplikaci, text vložíte tam a na jiném zařízení si ho „vyzvednete“? Všechny vyjmenované způsoby jsou funkční, ale také poměrně nepraktické. Přitom to jde celé provést mnohem jednodušeji. V tomto návodu si ukážeme dva konkrétní způsoby, jak kopírování z mobilu do PC či naopak jednou pořádně nastavit a pak už se netrápit s dalšími zbytečnými mezikroky.

Kopírování textu z mobilu do PC a z PC do mobilu

Podíváme se na dvě šikovné aplikace, které byly stvořeny nebo uzpůsobeny pro plnění přesně tohoto úkolu. Bavíme se přitom o přesunu obyčejného textu, na který můžete narazit kdekoli v telefonu či v počítači. Zkušenější uživatelé vědí, že například URL adresy není problém řešit otevřením a sdílením karty v prohlížeči a tak dále, ale následující dvě řešení na to jdou komplexněji a obecněji.

A) Sdílená schránka v rámci klávesnice Microsoft SwiftKey

Microsoft ve své mobilní klávesnice obsahuje přepínač jménem „Synchronizovat historii schránky“, po jehož zapnutí je tato vychytávka schopná navázat snadné sdílení zkopírovaného textu z Android zařízení (nejen mobilu, ale také tabletu a možná i hodinek) do počítače s Windows a také opačně. Zprovoznění je snadné a kromě zařízení se zmíněnými dvěma systémy k němu potřebujete ještě Microsoft účet.

Microsoft SwiftKey AI Keyboard
Microsoft SwiftKey AI Keyboard

Nastavení mobilu

 1. Nainstalujte si do Android mobilu klávesnici Microsoft SwitfKey
 2. Nastavte si ji jako primární
 3. Běžte do jejího nastavení > Rozšířené psaní > Schránka
 4. Zapněte položku Synchronizovat historii schránky
 5. Přihlaste se k Microsoft účtu, pokud vás mobil vyzve

Nastavení PC (Windows)

 1. Klikněte na Start a otevřete Nastavení
 2. Otevřete dlaždici Systém a vlevo v menu vyberte položku Schránka
 3. Zapněte položku Synchronizovat mezi zařízeními (je nutné přihlášení Microsoft účtem)

Po tomto nastavení se bude automaticky mezi oběma zařízeními sdílet text, který byl naposledy uložen do schránky. Na jedné straně stačí text označit a zkopírovat a na druhé jej můžete rovnou vkládat, jelikož je připravený. V mobilní aplikaci se v nabídce Schránka můžete i podívat, jak text je aktuálně v mezipaměti uložený. Zkopírovaný text se tady udržuje hodinu.

Google zaspal

Náznaky podobného řešení už jsme viděli i přímo v podání firmy Google. Jeho klávesnice Gboard by měla do budoucna zvládat sdílení zkopírovaného obsahu do prohlížeče Chrome. Zatím se ale tento vývoj zasekl na beta experimentech, které jsou složitější než zde uvedené postupy.

B) Na míru šitá aplikace Clipt

Toto je skvělá alternativa pro uživatele, kteří nehodlají kvůli snadnému kopírování měnit celou klávesnici. Nástroj Clipt, který je dílem vývojářů z OnePlus, funguje v mobilu ve formě aplikace a na počítači ve formě rozšíření pro prohlížeč. Tyto dva protikusy si po instalaci dokáží okamžitě předávat nejen zkopírovaný text, ale dokonce i obrázky a soubory. Na jedné i na druhé straně se přitom navzájem upozorňují notifikací o tom, že se ve schránce objevilo něco nového (to se dá samozřejmě vypnout), což je skvělé.

Clipt - C/P Across Devices
Clipt - C/P Across Devices

I zde je nastavení velmi jednoduché a kromě aplikace a rozšíření je k němu potřeba Google účet (obsah schránky se v zašifrované podobě posílá přes Google Disk). Na straně počítače umí pracovat s Windows, Linux i Mac a nejlépe funguje v prohlížeči Google Chrome. K dispozici jsou nicméně i rozšíření pro Edge, Operu, Brave, Vivialdi nebo Chromium. Safari a Firefox jsou zatím pod čarou, ale prý se pracuje i na jejich podpoře.

Nastavení mobilu

 1. Stáhněte si do mobilu aplikaci Clipt
 2. Spusťte Clipt a potvrďte propojení s Google účtem
 3. V předposledním kroku vás aplikace vyzve k instalaci rozšíření do zvoleného prohlížeče
 4. Pokračujte po bodech 1 – 4 pro nastavení PC

Nastavení PC (Windows, Linux, Mac)

 1. Otevřete zvolený prohlížeč
 2. Zadejte adresu, kterou vám ukazuje mobilní aplikace
 3. Stáhněte a nainstalujte rozšíření
 4. Klikněte na na Get started a Clipt is already installed

Po tomto propojení se mezi sebou zařízení rovnou dorozumívají a informují se o novém obsahu schránky. Synchronizace přitom není ani na jedné straně omezena pouze na okno či aplikaci prohlížeče, ale funguje například i kopírování z Wordu a dalších jiných programů a aplikací. V telefonech se systémem Android 11 a novějším je zakázáno okamžité sdílení schránky, ale to není velkou překážkou. Po výše uvedeném nastavení se v kontextové nabídce označeného textu objeví v menu s třemi tečkami nové tlačítko Clipt, které obsah vezme a do schránky vloží.

Znáte další způsob, jak lze kopírování podobně snadno provést?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)