Kolik jste zaplatili za svůj telefon? (Víkendová hlasovačka)

kolik jste zaplatili za telefon

Ceny mobilních telefonů se pohybují v poměrně širokém rozpětí. Nejlevnější tlačítkové mobily dnes pořídíte za tři stovky. Naopak cena aktuální vlajkové lodě Applu – iPhone XS Max – překročila v nejvyšší verzi hranici 40 tisíc korun. Kolik jste zaplatili za svůj telefon vy? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Široké cenové rozpětí

Podíváme-li se na cenový porovnávač Heuréka, zjistíme, že aktuálně nejlevnějším telefonem, dostupným v českých e-shopech, je Maxcom MM129, jehož cenazačíná na 286 korunách (většinou ale stojí kolem 400 Kč). Jedná se o „hloupý“ tlačítkový telefon, který nabídne jen základní funkce, jako je telefonování, psaní a odesílání SMS či přenosy přes Bluetooth.

Aktuálně nejlevnější telefon na trhu Aktuálně nejlevnější telefon na trhu

Pokud se pokusíme najít nejlevnější chytrý telefon s Androidem, bude první použitelný patrně Alcatel U3. Za cenu začínající na 999 korunách nabídne 4″ obrazovku s rozlišením 800 x 480 obrazových bodů, dvoujádrový procesor a 0,5 GB operační paměti. Pro aplikace a data je připraveno 4GB úložiště. Android je zde přítomen v podobě tři roky staré verze 6.0 Marshmallow.

 

Na opačné straně cenového spektra je nový Samsung Galaxy Note 9 ve verzi s 512GB interním úložištěm. Jeho cena je prakticky ve všech obchodech stejná – přijde na 32 490 korun. Ve srovnání s nejlevnějším Androidem je tedy bezmála 33x dražší.

Samsung Galaxy Note 9 – první pohled

Samsung Galaxy Note 9 - první pohled

Většina zákazníků hledá kompromis

Je jasné, že telefon za více než třicet tisíc by měl nabídnout to nejlepší, co je aktuálně na trhu k mání. Naopak od smartphonu za tisícovku asi nelze očekávat příliš mnoho. Většina zákazníků se tak musí smířit s kompromisem, odpovídajícím částce, kterou jsou ochotni do telefonu investovat.

Jakmile budete vědět, kolik peněz hodláte maximálně vydat, budete mít jasno i v tom, zda můžete vybírat z vlajkových lodí, zařízení střední třídy či takzvaných „low endů“. Toto dogma však v poslední době často bourají čínští výrobci se značkami, jako jsou OnePlus (Oppo) či Poco (Xiaomi).

Ti nabízejí telefony se špičkovým hardwarem za relativně příznivé ceny, odpovídající střední třídě. I zde ale zákazník musí počítat s kompromisy – například Poco F1 přichází s plastovým tělem a nemá NFC.

Faktor ceny je velmi individuální a záleží mimo jiné na ekonomické situaci zákazníka. Zatímco někdo by například 15 000 Kč za nový smartphone nedal, pro jiného je to relativně zanedbatelná položka domácího rozpočtu.

Výběr telefonu bývá většinou kompromisem, ve kterém se musejí protnout požadavky zákazníka a prodejní cena zařízení. Pokud například hodláte hrát nejnovější herní tituly, nebo se chcete kochat virtuální realitou, určitě nevystačíte s „nízkorozpočtovým“ telefonem. Naopak jestliže z telefonu jen voláte a píšete SMSky, asi nebude důvod kupovat vlajkovou loď.

Kolik jste zaplatili za svůj telefon? Kolik jste zaplatili za svůj telefon?

Kolik jste zaplatili za svůj telefon?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě a jednoduše: kolik jste zaplatili za svůj telefon? Pro účely hlasování berte v úvahu cenu v době pořízení, tedy tu, kterou jste skutečně zaplatili. Máte-li telefonů více, hlasujte pro ten, který používáte častěji.

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad tím, jaká cenová hladina je pro vás ještě akceptovatelná, a kde začíná hranice, kterou byste patrně nepřekročili. Podělte se také o to, jaký mobil aktuálně vlastníte a za kolik jste ho pořídili.

Výsledky ankety k 26. září 13:30 Výsledky ankety k 26. září 13:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali,zda se vám někdy přehřál telefon. Do ankety se zapojilo 98 hlasujících, přičemž nejčastější odpověď ve 39 % zněla „Ano, ale jen velmi výjimečně.“ Na druhé straně bylo 35 % respondentů, kteří takové problémy na svém telefonu nezaznamenali.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

16 % hlasujících uvedlo, že přehřátí telefonu zaznamenali, každému dvacátému se pak aktuální telefon přehřívá velmi často.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)