Menu

Přehřál se vám někdy telefon? (Víkendová hlasovačka)

Dnešní mobilní telefony mají osmijádrové procesory a výpočetní výkon, za který by se nemusel stydět ani leckterý počítač. Na rozdíl od počítačů však nemohou spoléhat na aktivní chlazení. Tématu zahřívání chytrých telefonů se budeme věnovat v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se budeme ptát, zda se vám někdy přehřál mobil.

Obsah článku

Proč se telefony zahřívají?

Telefon se zahřívá prakticky od prvního zapnutí. Procesor a další komponenty uvnitř totiž při své práci generují odpadní teplo, které je potřeba odvést pryč. S běžným zahříváním se počítá už při návrhu telefonu, který je koncipován tak, aby nedocházelo k nebezpečným situacím.

Aktuálním trendem v odvodu tepla od procesoru chytrého telefonu je chlazení kapalinou. Setkat se s ním můžete například u Poco F1, které ho propaguje pod označením LiquidCool. Funguje tak, že v měděné trubičce je kapalina, která se po zahřátí odpaří, v jiné části odevzdá své teplo, zkondenzuje a vrátí se zpět. Údajně lze touto cestou snížit teplotu čipu až o pět stupňů Celsia.

Množství tepla generovaného telefonem bývá přímo úměrné odběru elektřiny. Telefon v zátěži tedy nejen spotřebovává více energie, ale také se více zahřívá. Pokud tedy například hrajete náročnou hru v nejvyšším rozlišení, potřebujete vyšší výkon procesoru a grafického akcelerátoru. Tím stoupá odběr elektřiny a roste teplota. To však není situace, které byste se měli obávat.

Komponenty telefonu jsou navržené tak, aby zvýšení teploty zvládaly bez úhony. V případě, že teplota dosáhne kritické hranice, dojde ke zpomalení procesoru a tím i snížení generování odpadního tepla. Uživatel to pozná například tím, že hra začne „lagovat“, protože čip na nižší frekvenci neposkytuje dostatečný výkon.

Telefon se může přehřát při hraní her

Telefon se může přehřát při hraní her

Faktory, vedoucí k přehřívání telefonu

Příčinou zahřívání je tedy zpravidla náročný software – typicky například hry nebo pořizování videa ve vysokém rozlišení – vyžadující vysoký výkon procesoru. V takovém případě dokáže situaci telefon vyřešit sám – ať už zpomalením procesoru, nebo zobrazením varovné hlášky.

Ve výjimečných případech je na vině hardware. Při této příležitosti nemůžeme pominout doslova typickou ukázku špatně optimalizovaného hardwaru v podobě Snapdragonu 810. Jednalo se o vlajkový čip roku 2015, který se objevil hned v několika telefonech. Od samého začátku kolovaly pověsti o problémech s přehříváním a výkon se lišil doslova kus od kusu. Čip často omezoval svou rychlost, aby se zabránil přehřívání, což vedlo ke snížení výkonu.

Svůj podíl na zahřívání však mohou mít i vnější faktory. Tak například pokud necháte mobil na přímém slunci, teplota uvnitř může vyšplhat ke kritickým hodnotám. Podíl na přehřívání může mít také obal, pokud brání v účinném vyzařování tepla tělem zařízení.

Za čelním sklem auta se telefon snadno přehřeje

Za čelním sklem auta se telefon snadno přehřeje

Možné následky přehřátí

Jak jsme naznačili výše, chytré telefony používají různé techniky, jejichž cílem je zabránit přehřátí. Pokud však k problémům tohoto typu dochází opakovaně, může v konečném důsledku dojít k fatálním následkům.

Jednou z nejcitlivějších komponent je z hlediska teploty baterie. Jestliže ji budete vystavovat vysokým teplotám, její životnost bude klesat. Už při třiceti stupních Celsia dochází u lithium-iontové baterie k degradaci a postupnému snižování její kapacity. Patrně nejdramatičtějším následkem přehřátí baterie je její exploze, nicméně to už mluvíme o extrémní situaci, ke které by za běžných okolností nemělo dojít.

Z hlediska hardwaru je jednoznačným následkem přehřátí dočasné snížení výkonu. Ochranné mechanismy fungují spolehlivě, takže k poškození procesoru by dojít nemělo. Pokud ale vysoké teploty panují uvnitř těla telefonu příliš často, bude nepříjemným výsledkem permanentně zhoršená odezva.

Přehřál se vám někdy telefon?

Přehřál se vám někdy telefon?

Jak předcházet přehřívání

Nejhorší, co můžete provést akumulátoru chytrého telefonu, je vystavit ho teplu v okamžiku, kdy je (téměř) plně nabitý. V tomto směru je tedy lepší před hraním her nenabíjet telefon na 100 %, ale například jen na 80 %. Tím můžete zvýšit počet nabíjecích cyklů až na dvojnásobek.

Telefon by během nabíjení měl ležet na chladném, pevném povrchu, kolem kterého je dobrý odvod tepla. Určitě není dobrý nápad mít telefon připojený k nabíječce například pod polštářem. Z podobných důvodů by telefon během nabíjení neměl být na přímém slunečním světle – například za čelním sklem auta.

Další rada zní: nehrajte hry a nepoužívejte náročné aplikace nepřetržitě dlouhou dobu. Pokud je to jen trochu možné, zkuste telefonu dopřát přestávky, během kterých si „odpočine“.

Pokud se telefon zahřívá, je dobré mu zajistit dobrý odvod tepla z těla. Určitě tedy není dobré položit ho například do peřiny. Používáte-li obal, je dobré ho při náročnějším používání sundat.

Pokud se telefon přehřál, nechte ho odpočinout

Pokud se telefon přehřál, nechte ho odpočinout

Základní pravidla se dají shrnout do několika bodů:

  • Nenechávejte telefon příliš dlouho na slunci.
  • Ukončujte nepoužívané programy, běžící na pozadí.
  • Dopřejte telefonu „přestávky v práci“.
  • Aktualizujte firmware a aplikace na nejnovější verze.
  • Nabíjejte telefon ve vhodných podmínkách.

Přehřál se vám někdy telefon?

Anketní otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze je jednoduchá a jasná: přehřál se vám někdy telefon? Máme na mysli ten, který aktuálně vlastníte a používáte.

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, za jakých okolnostech se váš telefon přehřívá a jaká opatření jste udělali, abyste této situaci zabránili.

Výsledky ankety k 19. září 14:00

Výsledky ankety k 19. září 14:00

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak jste koupili svůj poslední telefon. Ukázalo se, že přinejmenším mezi našimi čtenáři vede nakupování přes Internet. Ze 278 respondentů jich více než polovina – přesně 51 % – pořídila telefon v českém e-shopu. Dalších 23 % pak dalo přednost klasické kamenné prodejně.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Poměrně dobře si vedly i zahraniční nákupní platformy, které obsadily působivých 14 %. Ostatní možnosti již jen paběrkovaly a dohromady nasbíraly pouze 12 % z celkového počtu hlasů.

 

Komentáře

Cardi

cardi -321

15.9.2018 8:18

Jednou S5 ale to jsem nechal na cernem batohu v 35 stupních na primem slunci :X

Fenix125

Fenix125 2

15.9.2018 8:54

Jen jednou se mě přehřál a vypnul se, když jsem jel na navigaci, venku horko a na telefon ještě svítilo sluníčko. Huawei P10 :-(

Bendroid

Bendroid -6

15.9.2018 9:09

Jednou jsem zkoušel navigaci (mapy.cz) na delší (cca 2 hodinové) jízdě. Mobil (Nexus 5) se nestíhal dobíjet a byl rozpálený jak plotýnka. Nechápu jaký smysl mají mobilní navigace pro jízdu autem. Hodně rád jsem vytáhl svou 10 let starou autonavigaci, která je k tomu určená.

Mikihans

mikihans 53

15.9.2018 9:10

Jednou, když jsem ho nechal ležet v autě za sklem na sluníčku pár hodin, jinak při používání nikdy

Solomsho

Solomsho 0

15.9.2018 10:05

LG mach X se hral jako prase :) U Honor Play se mi to jeste nestalo, ale uvidime

Pavel.K

Pavel.K 34

15.9.2018 12:23

Mobil se mi nepřehřál, ale já jsem se teď přehřál do ruda, když jsem se zkoušel přihlásit nejdřív z mobilu a pak z PC. Že se musím každou chvíli přihlašovat, i když mám zaškrtnuto “Přihlásit trvale”, to už je bohužel normální. Teď k tomu přibylo to, že jsem se nemohl přihlásit mým heslem, ale musel jsem si nechat poslat náhradní a účet přenastavit. To už je opravdu k nasštvání. Portál s takovýmto zaměřením a takovéto podmínky.

Jirkar

Jiří Raur 6

15.9.2018 12:29

@bendroid Auto používám velmi zřídka. Jízdu ve velkých městech si už bez navigace neumím představit, ale kupovat kvůli tomu extra zařízení nebo program je při frekvenci mého použití zbytečné. Protože chodím často v přírodě, nepostradatelné jsou Mapy.cz. Proto jsem si pořídil mobil s nadstandardní baterií – Oukitel K6000 s baterií 6080mAh a nemám problém.

Bendroid

Bendroid -6

15.9.2018 12:58

@Jiří Raur. Asi jste špatně četl. Já nic nekupoval. Už to leželo doma. Jen jsem testoval jiný způsob navigace. Mapy.cz na mobilu taky používám při turistice a cykloturictice. Ale tam mi nesvítí trvale displej.

Carda

Carda -3

15.9.2018 17:19

Mě to dělá Note 3 kolikrát co jsem se koukal třeba na AIDU 64 tak ukazovala 60°C ale tak ten mobil je starý a hodně to dělál když jsem koukal na videa a u toho ho nabíjel. Jinak teď co mám Mate 10 tak ten se tolik nehřeje.

Zdenek1981

Zdenek1981 0

15.9.2018 17:11

Mapy.cz v tezimu autonavigace zerou baterku neskutecne. Jel jsem podle nich 2 hodiny a telefon mel snad 60 stupnu.

Michalisko

4

15.9.2018 22:03

Nexus 5X při náročných hrách a taky dost při navigaci
Nokia 8 skoro vůbec

KoumiCZ

Petr Koumar 3

15.9.2018 21:50

V létě při navigaci a současném nabíjení. Venku horko, v autě ještě větší.

Kulichoid

kulichoid 140

15.9.2018 23:57

Chybí mi přesné vymezení toho, co už je přehřátí. Sem tam mám telefon horký, že ho neudržím v ruce a přitom vše dál jede, jak má. Škoda, že v článku nejsou tedy uvedeny stupně Celsia. V samotném systému mi senzory zobrazují teplotu CPU i baterie. Jinak rada typu nenechávejte mobil na slunci příliš dlouho, nehrajte hry příliš dlouho…, jsou moc obecné. KOLIK MINUT či HODIN je příliš dlouho?

Rolf

Rolf 9

16.9.2018 7:19

Ano přehřál.
VR brýle a 3 deti.
Za 10 minut by se na něm dalo smažit.
Naštěstí se mu nic nestalo a funguje vesele dál,lg g6

Tomogo

tomogo 1

16.9.2018 12:16

Tento dotaz postrádá trochu smysl, protože to že se telefon přehřívá, normální uživatel nemá šanci poznat. To že je mobil teplý, ještě nic neznamená. Navíc snížení výkonu může být jen v desítkách procent a normálně to pozorovatelné vůbec nemusí být.
Samozřejmě snížení může být i takové, že už to poznat je, ale kdo si toho všimne? Možná pár lidí jo.
Ve výjimečných situacích na to telefon dokonce může i upozornit, nebo se dokonce vypne, ale to jsou celkem řídké případy.
Ale z vlastních zkušeností vím, že se každý telefon občas přehřívá a běžně snižuje takt CPU a není vůbec nic poznat, resp. ještě jsem neviděl telefon, který by se nepřehříval. Stačí se podívat na aktuální hodnotu (u mě pro CPU 4 BIG LITTLE) v /sys/devices/system/cpu/cpu4/cpufreq/cpuinfo_max_freq
2600000

Muchacho

muchacho -1

17.9.2018 16:22

Používám mobil ako navigaci v držáku na předním okně a přehřívání eliminuji zapnutou klimou a nasměrovanou právě na sklo. V práci ve služebním autě bohužel klimu nemám, tak jsem z Ali Expressu objednal držák do mřížky ventilace a chladím aspoň takhle…

RSS (komentáře k článku)