TOPlist

Jízdní řády Bileto najdou nejrychlejší cestu hromadnou dopravou

bileto

Pokud máte chytrý telefon, už nemusíte studovat složité jízdní řády na zastávkách a nádražích. Stačí si nainstalovat aplikaci a budete mít všechna spojení v kapse. Možností je hned několik a zatím posledním hráčem je program Jízdní řády Bileto, který vyvíjí pražská společnost BTO software technologies s.r.o..

Obsah článku

Co aplikace Jízdní řády Bileto slibuje?

V popisku v Obchodě Play autoři novinku deklarují jako opravdu chytré jízdní řády pro Android, které vám najdou cestu i nejbližší zastávku. „Už vás taky nebaví při každé cestě veřejnou dopravou neustále kontrolovat jízdní řády a hledat názvy zastávek?“ pokládají řečnickou otázku. Na tu obratem odpovídají: „Přinášíme vám propracovanější, chytřejší a osobnější jízdní řády do vaší kapsy, které najdou cestu přesně podle vaší polohy. Zastávku znát prostě nemusíte.“

Jízdní řády Bileto Jízdní řády Bileto

Konkurence v tomto segmentu je poměrně široká a silná – v čele stojí IDOS s více než milionem instalací, pod vlajkou Seznamu pak bojuje o své místo na slunci Pubtran, který už vyzkoušelo více než půl milionu cestujících. Zapomenout bychom neměli ani na CG Transit, jehož největší přidanou hodnotou je přístup k jízdním řádům i v režimu offline. Nedávno na toto pole vstoupila také PID Lítačka. O to více nás zajímalo, jak si v oblasti plánování cest hromadnou dopravou povede nováček – Jízdní řády Bileto.

Jak aplikace funguje?

Po prvním spuštění aplikace Jízdní řády Bileto požádá o přístup k poloze, který využívá pro vyhledávání nejbližší zastávky MHD. Základní rozhraní sestává z víceméně obvyklého formuláře pro zadání startu a cíle plánované cesty.

Výchozí zastávku můžete zadat buď ručně, nebo s využitím aktuální pozice s tím, že vám aplikace sama najde tu nejbližší. Cíl cesty lze stanovit na konkrétní zastávku, ulici nebo objekt.

Pod vstupními poli jsou ještě dvě rozbalovací nabídky. První dovoluje nastavit datum a čas požadovaného odjezdu či příjezdu – ve výchozím nastavení aplikace předpokládá, že chcete vyrazit na cestu hned. Druhá nabídka přináší možnosti cesty, kde můžete volit dopravní prostředky, kterými (ne)chcete jet.

K vyhledání spojení slouží oranžové tlačítko Hledat. Jako velkou výhodu vnímáme skutečnost, že Jízdní řády Bileto hledají spojení napříč hromadnou dopravou ve městech i mezi nimi. Není tak problém vyhledat si spojení z konkrétní ulice v Ostravě například až k hotelu v Praze.

Navržené trasy lze prohlížet v podobě itineráře, nechybí přehled všech zastávek na každém spoji, takže si můžete zjistit, po jaké stanici máte vystoupit. K dispozici je také detailní zobrazení cesty v mapě.

Klepnutím na srdíčko lze počáteční nebo koncovou zastávku uložit do oblíbených položek a zařadit do jedné z kategorií. Pak je najdete v postranní nabídce Oblíbená místa. Pokud si založíte účet, což naštěstí není povinné, můžete mít oblíbená místa a cesty synchronizované na všech zařízeních.

Resumé

Aplikace Jízdní řády Bileto má v Obchodě Play průměrnou známku 3,9, což sice není špatné, ale mohlo by to být lepší. Podívali jsme se tedy na komentáře stávajících uživatelů. Jeden například kritizuje vyhledání trasy mezi stanicemi Kačerov a Letňany. Samozřejmě jsme to vyzkoušeli a dostali jsme předpokládané (správné) spojení metrem linky C.

Další uživatel kritizoval špatné zalamování času při zadávání, nicméně ani tato chyba se na redakčním telefonu neprojevila. Potvrdit nemůžeme ani nestabilitu či pomalé vyhledávání. Každopádně vývojáři na ohlasy uživatelů reagují, takže je šance, že postupně vyřeší všechny nahlášené nedostatky.

Sami hodnotíme Jízdní řády Bileto kladně – aplikace má jednoduché a snadno pochopitelné rozhraní. Dokáže vyhledávat spoje napříč několika dopravci, takže vás skutečně „doveze“ z místa A v jednom městě do místa B v jiném.

Bileto - chytré jízdní řády
Bileto - chytré jízdní řády

Jaké jízdní řády v telefonu používáte vy?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)