Získej jízdenku na MHD zdarma, automaty ji smění za PET lahev

MHD jízdenka výměnou za PET lahev

Ekologie se v poslední době řeší stále častěji, a i když patří k největšmím znečišťovatelům továrny a elektrárny, je důležité řešit také plasty. S těmi si příroda poradit neumí a jejich rozklad trvá i 15 000 let. Existují sice kontejnery pro třídění odpadu, v případě plastů jde o žluté. Ale pro řadu lidí je stále pohodlnější vyhodit plast do koše, než s ním zajít do kontejneru. Proti tomu chce nově bojovat Itálie, která lidem nabídne “něco na oplátku”. Není to sice mnoho a proti velkým znečišťovatelům je efektivita malá, pokud by ovšem šance využili všichni, třeba se dočkáme i v dalších evropských městech.

Lahve směníte přímo ve stanici metra

Celý projekt je zatím v testování v Římě, hlavním městě Itálie, a to velmi omezeně. Automaty, do nichž vložíte pet lahev, a následně získáte body, jsou k dispozici zatím ve třech stanicích metra. Doba testování bude 1 rok, a pokud se projekt uchytí, rozšíří se zřejmě nejenom do zbytku města, ale i do dalších velkých metropolí. Jedná lahev na jízdenku ovšem nestačí, potřeba jich je přibližně 25-30.

Po vložení lahve do automatu se vám načtou body do mobilní aplikace, a jakmile jich nasbíráte dostatečné množství, lze je za jízdenku směnit. Jednou za čas tak pojedete zdarma, nebo můžete koupit jízdenku kamarádovi, který za vámi přijel. Vzhledem k nízké hodnotě lahví (cca 5-6 centrů za jednu) bude takové sbírání trvat trochu déle, cena za nejlevnější jízdenku vychází na necelé EURO.

Automaty jsou zabezpečeny proti zneužití, takže pokud by někdo “vyraboval” kontejner a chtěl lahve naházet do automatu, nepůjde to. Ten totiž přijímá pouze lahve s víčkem a neporušenou etiketou. Směnit PET lahve za body na jízdenku můžete ve stanicích Cipro (linka A), Piramide (linka B) a San Giovanni (linka C). Z mého pohledu je to minimálně dobrý začátek, jak lidi motivovat k recyklaci a třídění odpadu. Ačkoliv by měl jít cestě ekologie každý naproti z vlastní vůle. Nejsem eko fanatik, ale k planetě bychom se měli chovat lépe.

Co si o jízdenkách za PET lahve myslíte?

Zdroj: thelocal

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)