TOPlist

Máte politý notebook? Poradíme, jak jej zachránit

Jak zachránit politý notebook
  • Politý notebook představuje obrovský problém
  • Zařízení se dá možná stále zachránit
  • Je však potřeba udělat hned několik věcí

Polili jste si notebook? Bojíte se, že už nikdy nebude fungovat? Uklidním vás, možná jde ještě zachránit. Je ovšem nutné jednat velmi rychlé, proto se rovnou pusťme do doporučeného postupu.

Vypnutí notebooku

Notebook byste měli okamžitě vypnout. V případě, že ho zrovna nabíjíte, musíte také hned vypojit nabíjecí konektor, a pokud možno i adaptér ze zásuvky. Bezprostředně potom odpojte i všechny periferie, například externí klávesnici a myš.

Politý notebook nejprve vypnětePolitý notebook nejprve vypněte

Odstranění kapaliny

Poté notebook otočte obrazovkou dolů. Významně tak snížíte riziko toho, že dojde k poškození jeho důležitých komponentů. Pro odstranění přebytečné kapaliny na klávesnici či jinde na těle notebooku, pak můžete využít suchý ručník. Nezapomínejte mít ovšem zařízení stále otočené.

Politý notebook otočte dolůCo nejdříve také notebook otočte obrazovkou dolů

Jestli jste si polili klávesnici notebooku, rozhodně je nejlepší ji co nejdříve odmontovat a odpojit. Spousta notebooků to ovšem bohužel neumožňuje.

Vyjmutí baterie

Jako další vyjměte z notebooku baterii. To by mělo pomoci ochránit komponenty, a také tím víceméně vyloučíte možné riziko elektrického šoku. Baterii však v žádném případě nevyjímejte před odpojením nabíjecího konektoru. A odebírejte ji ideálně stále s obrazovkou notebooku otočenou dolů.

Z politého notebooku vyjměte také akumulátorVyjměte také baterii

Vysušování notebooku

Na nějakou rovnou plochu rozložte ručník, poslouží například stůl či podlaha. Poté notebook rozevřete a natočený směrem dolů jej na ručník opatrně položte. Ideální je, když notebook otevřete jen částečně, do trojúhelníku. Konkrétně by jeho výsledná pozice měla připomínat knihu nebo stan. Maximalizujete tak rychlost a efektivitu procesu sušení. Můžete také použít ventilátor, ideálně teplovzdušný. V této poloze nechejte notebook na vhodném místě den či dva vysoušet.

Sušící poloha politého notebooku

Demontáž komponentů

Notebook ještě na ručníku neopouštějte. Vyjměte z něj tolik komponentů, kolik jenom můžete. Určitě tak vytáhněte pevný disk, RAM, WiFi modul a komponenty na základní desce. Také by bylo dobré pracovat s antistatickým náramkem, případně se zbavit statické elektřiny alespoň chycením se nějaké kovové plochy. Kvůli statické elektřině by mohlo dojít k dalšímu poškození komponentů. Po vybití o kov soustřeďte své ruce výhradně na elektronické součástky. Netřete jimi o sebe ani o oblečení. Ideální je také pracovat v krátkém rukávu a zamezit tak potenciálně nebezpečnému kontaktu látky oblečení s HW. Komponenty lze opatrně osušit hadříkem z mikrovlákna. Pak už tedy zbývá pouze čekat. Před prvním pokusem o zapnutí počkejte nejméně 24 hodin, lepší jsou ovšem alespoň 2 dny.

Politý notebook také rozeberteNotebook následně rozeberte

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete HW demontovat, zaneste zařízení po prvotním osušení raději do opravny.

Složení notebooku

Ideálně po 2 dnech tedy notebook znovu sestavte. Dávejte komponenty ve stejném pořadí, v jakém jste je odebírali. Akumulátor dejte rozhodně až jako poslední. Zamezíte tím poškození HW statickou elektřinou. Z tohoto důvodu se také opět nezapomeňte vybít. Po zapnutí vyzkoušejte všechny funkce notebooku. Pokud by byl nějaký problém, tak jej raději zaneste do specializované opravny.

Co naopak nedělat?

Určitě nezapínejte notebook před úplným dokončením sušícího procesu, a sušte jej tedy výše popsaným způsobem nejméně 1 den. V opačném případě riskujete vážné poškození komponentů, ke kterému nemusí díky troše trpělivosti vůbec dojít. Osušujte komponenty či vnitřek notebooku pouze hadříkem z mikrovlákna. U malých prostor můžete opatrně použít i vatovou tyčinku do uší. Raději ovšem nesušte fénem. Můžete s ním teoreticky notebook ovívat jemným proudem teplého vzduchu, ale kvůli riziku dalšího poškození komponentů se tomu raději vyhněte. S notebookem rovněž v žádném případě netřepte a nepomáhejte si se sušením rýží.

Také raději neřešte problémy s notebookem stejně jako autor tohoto videa..

How To Fix a Water Damaged Laptop

How To Fix a Water Damaged Laptop

Závěr

Doufám, že se vám podařilo díky správnému postupu notebook zachránit, a bude vám ještě dlouho v pořádku sloužit. Měli jste problém i s politím jiné elektroniky? Já jsem si jednou polil klávesnici od PC. Po vysušení naštěstí pouze nefungovalo podsvícení u politých kláves. Před pár lety mi také vodní živel poničil displej telefonu. Nešlo ovšem o polití, ale o prudký déšť.

Zachránili jste svůj politý notebook?

Zdroj: Computer Repair Ltd, Business Insider, PC Laptops

Tomáš Křišťál
O Autorovi - Tomáš Křišťál

Tomáš je už od dětství fanouškem IT, především v oblasti chytrých telefonů a počítačů. Jeho první smartphone byl Samsung Galaxy Mini S5570i, postupem času však… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)