O LTE se všude mluví. Situace je ale taková, že telefon s podporou LTE ještě nezajistí, že ve vašich končinách bude LTE fungovat. Dnes vám poradíme, jak vybrat správný telefon pro české LTE.
Co je vlastně to LTE?
Zkratka LTE, anglicky Long Term Evolution, vám toho na první pohled příliš neřekne. Jedná se o technologii vysokorychlostního internetu skrze mobilní síť – díky LTE se zkrátka budou obrázky a videa v prohlížeči mobilního telefonu zobrazovat rychleji. Teoretická rychlost se blíží ke 172,8 Mb/s pro stahování a 57,6 Mb/s pro upload. Vylepšená technologie LTE-Advanced, která je u nás pouze na hrstce míst v republice a je to mimochodem na rozdíl od běžného LTE konečně 4G síť, posouvá hranici až k teoretické rychlosti 3 Gb/s pro stahování a 1,5 Gb/s pro odesílání.
Všichni ale víme, že rychlost v praxi je o poznání nižší. Vadit nám to ale příliš nemusí – rychlost je stále vyšší než u starších technologií 3G a troufáme si tvrdit, že při dostatečném signálu i dostačující (v Praze nemáme problém pracovat s rychlostí mezi 20-60 Mb/s). LTE navíc přichází i s dalšími bonusy – jmenovat můžeme například VoLTE, tedy volání skrze LTE, kde je spojení hovoru rychlejší a kvalitnější než u 2G.
Více informací o LTE se dozvíte v našem článku LTE – vše, co potřebujete vědět o nejrychlejším mobilním internetu.
Není LTE jako LTE – různá pásma a frekvence
Pokud se telefon pyšní podporou LTE, vůbec to neznamená, že máte vyhráno. LTE totiž, stejně jako 2G i 3G, pracuje na různých kmitočtech. Zatímco u 3G se frekvence příliš neřešily (protože drtivá většina telefonů zkrátka podporovala všechny potřebné), u LTE je to dlouhotrvající problém.
U některých telefonů naleznete vyjádření frekvencí pomocí čísla pásma (B1, B20 apod.). Není způsob, jak z toho na první pohled vyčíst danou frekvenci, ale poslouží nám šikovná tabulka. Při pohledu na seznam pásem LTE zjišťujeme, že se jich po světě používá okolo 50. Operátoři běžně používají samozřejmě o poznání méně, přesto se však situace v jednotlivých státech značně liší.
Pozor na telefony z Číny
Situaci ještě zamotává čínský trh, kde sice používají LTE, ale s jiným přístupem. Zatímco Evropa používá FDD, tedy frekvenční dělení pásma, Číňané používají TDD (časové dělení). Zejména u dovozených telefonů si tedy dejte pozor, zda podporují i LTE-FDD. Mohli byste totiž zjistit, že podporu LTE sice má, ale ne tam, kde jej budete používat. Nebude to tedy ten pravý telefon pro české LTE.
Jak to vypadá s LTE v Česku?
V České republice jsou nejvíce využívány kmitočty 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Frekvenci 900 MHz používá pouze Vodafone a pokryl s ní nemalé území tzv. Turbo Internetem, který představuje velmi osekané LTE. To se nelíbí ČTU a v současné době Vodafone přechází mimo velká města rovněž na frekvenci 800 MHz jako zbylí dva operátoři.
Vůbec nejdůležitějším pásmem je právě zmíněných 800 MHz – používají jej všichni operátoři především mimo hlavní města. Pásma 1800 a 2100 MHz se používají ve větších městech. Zajímavostí je, že zatímco Vodafone si LTE vysílače buduje na vlastní pěst, O2 a T-Mobile postupují společně a síť sdílejí.
Jak tedy vybrat telefon pro české LTE?
První krok – zjistěte, jaké frekvence nutně potřebujete
Možná se vám zdá, že nejlepší způsob je si pořídit telefon, který podporuje všechna česká pásma. To je samozřejmě pravda – může se ale stát, že se vám některý telefon líbí, ale chybí mu určité LTE frekvence. V tom případě je se potřeba zamyslet, zda je skutečně potřebujete a zda pro vás není lepší se smířit s absencí určité LTE frekvence výměnou za skvělý telefon.
Stačí použít mapu pokrytí a zjistit, na jaké frekvenci vysílají operátoři v místech, kde se často nacházíte. Sami pak zvažte, bez kterých LTE frekvencí se neobejdete.
Zjistěte, jaké frekvence telefon podporuje
Ve většině e-shopů či obchodů se dozvíte pouze to, že telefon LTE podporuje. S tímto údajem se ale nesmíte smířit! Je nezbytné zjistit, jaké frekvence telefon podporuje. To se dozvíte například v našem katalogu či v detailnějších specifikacích telefonu od výrobce. Neváhejte samotného výrobce oslovit v případě, že si jednotlivými frekvencemi nejste jisti. Povětšinou se ale dají tyto informace hravě vyhledat na internetu.
Nebuďte ale překvapení, že tyto údaje je výrobci často neuvádí jako frekvence, ale jako pásma BX. S tím ale pomůže tabulka všech používaných pásem, kde vás nejvíce zajímá údaje Name – ukrývá totiž v sobě frekvenci, kterou udávají operátoři.
Máte vyhráno – pozor ale na drobné odchylky v mapě
Pokud zjistíte, na jakých frekvencích vysílá LTE váš operátor v místech, kde se nachází, a zjistíte, zda je podporuje váš vysněný telefon, máte vyhráno – našli jste telefon pro české LTE. Jediné úskalí snad může být nepřesnost v mapách pokrytí operátorů, které vycházejí z modelu a nemusí tedy úplně odpovídat realitě. Může se tedy stát, že přestože mapa uvádí, že v daných místech má být LTE, ve skutečnosti může být signál tak slabý, že telefon LTE „nechytí“.
Problémy mají především čínské telefony
Že jsou povětšinou problémy s LTE s čínskými telefony není žádné tajemství. Pokud koupíte telefon od značek jako Samsung, Sony, LG, HTC a dalších, povětšinou mít problém nebudete – telefony podporují všechny důležité frekvence. Třeba společnosti Huawei, Honor či Lenovo už však můžou mít s některými frekvencemi u několika modelů problém (například 900 MHz). Takové Xiaomi nenabízí důležitou frekvenci 800 MHz dodnes.
Narazili jste na podobný problém s LTE při výběru telefonu?
Zdroje: 3gpp.org, lte.ctu.cz.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář