Jak se “vymazat” z internetu a zabránit sledování? Poradíme nástroje, které s tím pomůžou
- Návody
-
Lukáš Altman
- 14.12.2022
- 6
- čtení: 7 minut uložit na později

Ochrana osobních dat by měla patřit k prioritám technologických gigantů, poskytovatelů služeb, ale i samotných uživatelů. Internet je extrémně mocný nástroj a po několika letech už člověk ani neví, kde se kdy registroval. Ať už jsou to sociální sítě, věrnostní programy, aplikace, banky aj. Ale jak vymazat z internetu své osobní údaje? Otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. Existují ale způsoby, jak minimalizovat množství informací, které jsou o vás v on-line světě dohledatelné.
- Zadané údaje už z internetu nejdou smazat
- Zadávat osobní údaje je nutnost, někdy obchod
- Smažte účty (sociální sítě, weby, e-shopy, emaily)
- I smazané údaje na netu zůstávají
- Kde všude můžou být údaje o vaší osobě?
- Nejvíce toho ví Google; a víte, co ví?
- Přehled vaší aktivity u dalších služeb
Jestli vás zajímá, jakým způsobem odstranit všechny informace o vaší osobě z internetu, zklamu vás. Nejde to. Nikdy nesmažete 100 % údajů, které jste o sobě kdy vypustili do světa prostřednictvím internetu. Ať už se jedná o vyplněné jméno, email nebo pouhé označení na fotografii, ve videu aj.
Zadané údaje už z internetu nejdou smazat
Otázkou ochrany osobních dat se v rámci EU zabývá GDPR, které de facto zabraňuje sbírání osobních dat bez souhlasu uživatele. S tím se pojí i bezpečné nakládání s osobními údaji u jednotlivých firem, mají totiž sloužit výhradně pro interní účely. Obecně ale platí, že jakmile se jednou registrujete na sociální síť, web nebo na jiná místa, objeví se taková informace hned v několika nástrojích, vyhledávačích apod. I kdybyste tak svůj profil zpětně smazali, zanecháte po sobě digitální stopu.
V některých případech jsou informace dohledatelné veřejně (viz. sociální sítě a odkazy na ně), jindy budou uchovány interně. To se týká třeba bankovních institucí nebo on-line prodejců. Samozřejmě ale můžete kdykoliv požádat o úplné vymazání osobních údajů z interního systému, a společnost by tak měla učinit. Dejte si ale pozor, vaše údaje “na správných místech” mají i své výhody. Snáze vás najdou zaměstnavatelé, zobrazuje se vám personalizovaný obsah atd.

Jak efektivně platit mobilem: Kompletní průvodce

Zadávat osobní údaje je nutnost, někdy obchod
Vzpomenete si, kde všude jste vyplnili své jméno, adresu, email nebo číslo kreditní karty? Některé stránky z vás vytáhnou informace způsobem “Registruj se, abys mohl pokračovat ve čtení obsahu” nebo “Zadej své jméno a email, a my ti budeme posílat ty nejlepší novinky”. Tady je to tedy spíše obchod, protože vám pak můžou snáze zobrazovat personalizovanou reklamu, podsouvat obsah aj. A pokud má uživatel takových appek desítky, nebude snadné se vymazat z internetu.
Přímo mistrně sbírají data aplikace a hry stahované do telefonů. Ty obvykle vyžadují vytvoření jednoduchého osobního profilu, který obsahuje jméno, datum narození a email. Tedy dostatek údajů pro podsouvání dalšího obsahu, personalizaci reklam aj. V případě nakupování nebo finančních institucí je to zase nezbytnost k ověření člověka. Ale to zmiňuji jen velmi stručně…
Smažte účty (sociální sítě, weby, e-shopy, emaily)
Zkuste se zamyslet, kde všude máte vytvořený osobní profil. Když si odmyslíme ty největší giganty jako Facebook, Google nebo Apple, máme často i již nevyužívané účty na službách jako Lidé.cz, ICQ, staré emaily apod. Vedle toho snad u každého on-line obchodníka, kde jsme kdy nakoupili; na webech, kde máme osobní profily; emaily, které vyžadují vyplnění jména apod. Vymazat z internetu svou digitální stopu je tak téměř nemožné …sám jsem nad tím nikdy pořádně nepřemýšlel.
Míst je spousta a možnost smazání účtu byste měli vždy najít v sekci “nastavení” u daného profilu. Pokud vám nepůjde smazat, změňte alespoň své údaje na falešné, případně kontaktujte podporu a o smazání účtu požádejte přímo ji. Ještě jednou upozorňuji, že smazání nemusí mít jenom výhody. Můžete přijít o dlouho budovaný zákaznický profil u nějakého obchodníka, o své nezálohované vzpomínky apod.
I smazané údaje na netu zůstávají
I když svůj osobní účet smažete, ponechají si některé služby vaše údaje i nadále. Příkladem je Facebook, u něhož trvá smazání několik měsíců (nesmíte se mezitím přihlásit), a i přesto archivuje vaše konverzace. Lépe je to pak vidět u Twitteru, který vytváří archiv vašich úspěšných příspěvků nebo tweetů s fotkami. Nakonec není v zájmu poskytovatelů služeb, aby se někdo vymazal z internetu.

Takže i když informace zpětně smažete, zůstanou někde obsažené – ať už je to archiv, součást algoritmu nebo kanál pro personalizaci reklam. Svoji digitální stopu však alespoň zmenšíte, vyhledávače vás po zrušení účtů vyřadí z některých „hlavních“ výsledků. Několik známých služeb zmíním v seznamu, ačkoliv je to pouze kapka v digitální stopě uživatelů. Vyjmenovat by se jich daly stovky; ne-li tisíce.

LTE – vše, co potřebujete vědět o nejrychlejším mobilním internetu

- Sociální sítě: Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, YouTube, QZone, Google+, Nety, MySpace, Ask, WeChat, Weibo, Reddit, Pinterest, Flickr, TikTok; české: Lidé, Bezones, Libimseti…
- Komunikace: WhatsApp, Telegram, Viber, Messenger…
- Společnosti: Google, Apple, Microsoft, Avast, Eset, Seznam…
- Pracovní: LinkedIn…
- E-shopy: Amazon, eBay, AliExpress, GearBest, GeekBuying, Banggod, Mall, Alza, CZC, Košík, Rohlík, Kasa…
- Ostatní: Pornhub, Tumblr, ČSFD, Badoo, Glami, Heureka…
Kde všude můžou být údaje o vaší osobě?
Asi 300 největších zahraničních služeb najdete na portálu justdelete.me, který mj. popisuje, jak snadné nebo obtížné je účet z nějaké stránky smazat. České tam nejsou (dokonce ani velký Seznam.cz), ale řadu z nich využíváme i v ČR, viz. Facebook, Google, Apple apod. Jaké odebíráte předplatné, newslettery aj. zjistíte zase na unroll.me, kam stačí zadat svůj email. Služba sice odmítá lidi z EU, ale pokud zadáte, že v ní nežijete, normálně vám zobrazí zobrazí i z českých serverů. Dobrý je také nástroj accountkiller.com. Přes službu pwned potom zjistíte, jestli byla ohrožena data skrze váš email. Nástroje nejsou všemocné, ale pomůžou vám vymazat z internetu alespoň část údajů.
Pokud jste živnostník, majitel firmy, nemovitosti apod., budete vyhledatelní také v registrech státní správy, kterých vede stát opravdu hodně. Další kapitolou je potom internetový archiv, který najdete na stránce archive.org; funguje jako knihovna, jen v ní místo knížek uchovává digitální informace:
- 330 miliard webových stránek
- 20 miliard knížek a textů
- 4.5 miliardy audio nahrávek (včetně 180 000 nahrávek živých koncertů)
- 4 miliardy videí (včetně 1,6 milionu televizních zpráv)
- 3 miliardy obrázků
- 200 tisíc softwarových programů
Existují také stránky, obrovské databáze, na něž jsou napojeny sociální sítě, emaily, adresy, telefonní čísla apod. V těch jsou desítky milionů uživatelů, které můžete pomocí některého z údajů dohledat. Spousta jich funguje pouze v USA: spokeo.com, whitepages.com, peoplefinder.com atd. V Evropě máme potom eurobridge.org, pipl.com (vyhledávání je ovšem placené a docela drahé) i řadu „soukromých oček“. Nic vyloženě pro český trh se mi najít nepodařilo.
Nejvíce toho ví Google; a víte, co ví?
Služby Googlu jsou nejrozšířenější na světě, ať už se jedná o vyhledávač, email, aplikace nebo mapy. Díky tomu drží strýček Google v rukách mocný nástroj – INFORMACE, které umí dobře využít. No budete se divit, co všechno o vás ví. V podstatě všechny Google služby mají nějaký archiv, ukládají historii, a vy si ji můžete prohlédnout, stáhnout i smazat:
- Podívejte se na svou historii napříč Googlem
- Sledovat můžete svou aktivitu v Google službách
- Zjistěte, které aplikace mají přístup k vašim údajům
- Z Googlu si můžete stáhnout všechna data
Požádejte Google, aby údaj vymazal z internetu
Už několik let může každý uživatel požádat o smazání odkazů, které souvisí s jeho jménem a nějak jej poškozují. Je k tomu potřeba vyplnit formulář Googlu a prokázat se nějakým dokumentem. Ze zkušeností uživatelů jsem pochopil, že Google žádosti rád zamítá. Narazíte-li na obsah, který porušuje zákon nebo vaše soukromí, můžete požádat o jeho odstranění.
Přehled vaší aktivity u dalších služeb
Zjistěte, co všechno o vás (ne)ví jednotlivé služby:
- Cambirdge Analytica: Zneužila vaše data Cambridge Analytica?
- Facebook: Reklamy; všechny informace o vašem účtu
- YouTube: Historie sledovaných videí na YouTube; a taky historie vyhledávání; obojí můžete nastavit nebo smazat
- Twitter: archiv své aktivity na Twitteru najdete ve svém účtu
Už před několika lety se psalo, že soukromí na internetu v podstatě neexistuje, a že všechna data nepůjde nikdy smazat. No, nejspíš je to pravda. Bohužel se mi zatím nepodařilo objevit nástroj, který by uměl zobrazit veškeré zmínky na internetu o konkrétní osobě. Pokud o nějakém legálním způsobu víte, můžete se podělit v komentářích. To samé platí v případě, že znáte další způsoby nebo nástroje, které pomohou se smazáním digitální stopy.

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Existuje vůbec soukromí na internetu?

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi
Komentáře (6)