Jak najít ztracený či ukradený telefon s pomocí Google [návod]

android_device_manager_ico1

V uplynulých dnech zájem odborné i laické veřejnosti upoutala služba Android Device Manager (Správce zařízení Android). Podívejme se, co přináší, a jak vám může pomoci při pátrání po ztraceném nebo zcizeném zařízení s Androidem.

Jak najít ztracený či ukradený telefon

Malá retrospektiva

Podívejme se zběžně do minulosti, jak to celé začalo:

  • Na začátku srpna prosákla na veřejnost informace, že Google připravuje službu Android Device Manager. V tu chvíli se již vědělo, že bude umět na dálku prozvonit telefon, zobrazit jeho polohu a vymazat obsah. Spuštění se v tu chvíli očekávalo koncem srpna a objevil se také první snímek webového rozhraní. Informovali jsme ve zprávičce Android Device Manager – strejda Google tě najde!
  • Pouhé dva dny poté začali uživatelé v seznamu správců zařízení objevovat novou položku Android Device Manager. Bylo jasné, že Google vzdáleně instaluje klienta služby, nicméně stále nebylo k dispozici webové rozhraní. Informovali jsme ve článku Instalace Android Device Manager začíná! Už ho máte?
  • V noci ze 7. na 8. srpna, tedy podstatně dříve, než se původně očekávalo, byl veřejnosti otevřen přístup do webového rozhraní. Proti dosud známým informacím již nepřineslo žádné nečekané funkce. Informovali jsme ve článku Android Device Manager již plně funkční! Telefon vždy pod dohledem.

Co služba nabízí?

Android Device Manager, lokalizovaná do češtiny jako Správce zařízení Android, nabízí v tuto chvíli tři funkce. Ve srovnání s Android Lost sice působí tak trochu jako „chudý příbuzný“, nicméně pro nalezení ztraceného či zcizeného telefonu postačuje.

  • Zjištění polohy zařízení.
  • Vzdálené spuštění vyzvánění (funguje i v případě, že je telefon v tichém režimu).
  • Vymazání zařízení (bude fungovat jen tehdy, pokud povolíte Správce zařízení Android v nastavení – ukážeme si níže).

Hlavní výhodou této aplikace je, že není nutné ji instalovat – o její instalaci do systému se postará sám Google formou „tiché aktualizace“ zcela bez zásahu a vědomí uživatele. Odpadá tak patrně nejzásadnější problém, kdy uživatel začíná řešit zabezpečení svého telefonu až v okamžiku, kdy ho ztratí. Ostatně podívejte se do diskuze pod článkem Android Lost: Když ztratíte telefon, kolik čtenářů chce instalovat aplikaci na nalezení ztraceného či zcizeného mobilu až „pět minut po dvanácté“. Takový postup je samozřejmě špatný a neefektivní – v podstatě je to stejné, jako kdybyste si koupili alarm až poté, co vám zloději ukradnou auto.

Google to tedy vyřešil za uživatele a nabídne jim operační systém s funkcí vyhledání ztraceného telefonu, aniž by zákazník musel cokoli dělat. Jsme přesvědčeni o tom, že je to správná cesta.

Kdy bude Správce zařízení Android fungovat?

K tomu, abyste mohli výše uvedené funkce využívat, je nutné splnit několik podmínek:

  1. Nejzásadnější je aplikace Správce zařízení Android. Ta by se měla automaticky objevit ve všech zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším.
  2. Zařízení musí být spojeno s účtem Google. Jestliže používáte tablet s více uživatelskými účty, pak tato funkce bude dostupná jen jeho vlastníkovi.
  3. Telefon či tablet musí být připojen k Internetu. Pochopitelně zařízení musí být v daném momentě zapnuté.

Jak zjistit, zda mám Správce zařízení Android?

    1. Otevřete systémové nastavení.
    2. Přejděte do sekce Zabezpečení.
Přejděte do sekce Zabezpečení. Přejděte do sekce Zabezpečení.

    1. V části Správa zařízení otevřete položku Správci zařízení.
Otevřete položku Správci zařízení. Otevřete položku Správci zařízení.

    1. Zde byste měli vidět položku Správce zařízení Android.
Položka Správce zařízení Android. Položka Správce zařízení Android.

Pokud zde tuto položku nevidíte, pak buď máte Android 2.1 a starší, nebo aplikace nebyla nainstalována z nějakého jiného důvodu. Na Androidu 2.2 a novějším se můžete pokusit manuálně nainstalovat balíček com.google.android.gms-1.apk, nicméně v tomto případě neručíme za správnou funkčnost.

Kdy Správce zařízení Android fungovat nebude?

Správce zařízení Android nebude fungovat v těchto případech:

  • Aplikace Správce zařízení Android nejde nainstalovat na zařízení s operačním systémem starším než 2.2. Uživatelé s Androidem 1.5, 1.6, 2.0 a 2.1 tak mají smůlu.
  • Pochopitelně nebude fungovat ani na Androidu 2.2 a novějším, pokud z nějakého důvodu není Správce zařízení Android nainstalován.
  • Pokud zařízení není připojeno k Internetu. V tomto směru jsou o krok dál některé alternativní aplikace, které lze ovládat SMSkami (například je tak možné aktivovat připojení k Internetu). K aktivaci vzdáleného vyzvánění nebo smazání zařízení tedy dojde až v okamžiku, kdy bude navázáno připojení prostřednictvím mobilních dat nebo sítě Wi-Fi.
  • Když bylo zařízení vráceno do továrního nastavení.
  • Jestliže byl odstraněn účet uživatele.
  • Pokud se telefon či tablet vybil nebo byl vypnut.

Jak zjistit polohu ztraceného/ukradeného telefonu či tabletu?

Otevřete stránku Android Device Manager (je na adrese www.google.com/android/devicemanager nebo kratší www.android.com/devicemanager). Pokud jste přihlášeni ke svému účtu Google, automaticky dojde k načtení prostředí webové aplikace. V opačném případě budete muset nejprve zadat své jméno a heslo.

Uživatelské rozhraní je velmi jednoduché – hned po přihlášení dojde k lokalizaci polohy všech připojených zařízení a následnému zobrazení v mapových podkladech.

jak najít telefon - webové rozhraní Správce zařízení Android Webové rozhraní Správce zařízení Android

Na tomto místě je důležité upozornit, že Správce zařízení Android neeviduje historii polohy ani neprovádí průběžné hlášení polohy na pozadí. Není tedy možné například zjistit, kde byl telefon či tablet před hodinou, včera, atd. Poloha je zjištěna při přihlášení, takže pokud je zařízení v daném okamžiku vypnuto a/nebo není připojeno k Internetu, Google nemůže jeho polohu zjistit.

Hlavní nabídku najdete v plovoucím okně vlevo nahoře.

Hlavní nabídka webové aplikace Hlavní nabídka webové aplikace

Máte-li více zařízení, můžete mezi nimi přepínat skrze rozbalovací nabídku. Zde je vhodné podotknout, že seznam zařízení patrně ještě nefunguje zcela ideálně – nám v něm chybí redakční Nexus 7, ostatní uživatelé naopak hlásí, že v seznamu vidí telefony a tablety, které nepoužívají, či dokonce nějakou dobu nevlastní.

Mezi zařízeními lze přepínat skrze rozbalovací nabídku Mezi zařízeními lze přepínat skrze rozbalovací nabídku

Klepnutím na ikonu s tužkou můžete zařízení přejmenovat, abyste se v nabídce rychleji orientovali.

Zařízení můžete přejmenovat Zařízení můžete přejmenovat

Zařízení můžete přejmenovat Zařízení můžete přejmenovat

Tlačítko s rotujícími šipkami slouží k opětovnému načtení polohy zařízení a jejímu zobrazení v mapě.

Tlačítko s rotujícími šipkami slouží k opětovnému načtení polohy Tlačítko s rotujícími šipkami slouží k opětovnému načtení polohy

V plovoucím okně se dozvíte tyto informace:

  • Čas posledního nahlášení polohy.
  • Nejbližší známou adresu a přesnost, s jakou byla poloha zjištěna.
  • Kdy bylo zařízení naposledy použito – v tomto případě se jedná o „použití“ ve smyslu, v jakém ho vnímá Obchod Play.
V plovoucím okně se dozvíte tyto informace V plovoucím okně se dozvíte tyto informace

Jak na dálku prozvonit telefon?

Je to velmi jednoduché – u vybraného zařízení stačí stisknout tlačítko Vyzvánění a tuto volbu potvrdit. Telefon pak bude pět minut vyzvánět na maximální hlasitost, což vám usnadní jeho nalezení. Vyzvánění zastavíte stisknutím tlačítka pro vypnutí/zapnutí telefonu (na redakčním Samsungu Galaxy S II fungovalo i tlačítko [Menu]).

Stiskněte tlačítko Vyzvánění Stiskněte tlačítko Vyzvánění

Potvrďte prozvonění zařízení Potvrďte prozvonění zařízení

Jak na dálku vymazat telefon?

Pokud jste si jisti, že se zařízení dostalo do nepovolaných rukou, a chcete alespoň ochránit svá soukromá data, můžete telefon či tablet na dálku vymazat. Abyste mohli použit tuto funkci, je ale nejprve nutné aktivovat Správce zařízení Android jako správce zařízení. Tuto operaci je nutné provést ještě předtím, než vám bude zařízení odcizeno, tedy nejlépe hned teď!

Jak aktivovat Správce zařízení Android?

    1. Otevřete systémové nastavení.
    2. Přejděte do sekce Zabezpečení.
Přejděte do sekce Zabezpečení. Přejděte do sekce Zabezpečení.

    1. V části Správa zařízení otevřete položku Správci zařízení.
Otevřete položku Správci zařízení. Otevřete položku Správci zařízení.

    1. Tapněte na Správce zařízení Android.
Tapněte na Správce zařízení Android Tapněte na Správce zařízení Android

    1. V dalším dialogu budete dotázáni, zda si přejete aktivovat Správce zařízení Android – odpovězte stiskem tlačítka Aktivovat.
Odpovězte stiskem tlačítka Aktivovat Odpovězte stiskem tlačítka Aktivovat

    1. Správce zařízení Android by poté měl být zobrazen v seznamu s aktivním zatržítkem.
Správce zařízení Android by měl být zobrazen v seznamu s aktivním zatržítkem Správce zařízení Android by měl být zobrazen v seznamu s aktivním zatržítkem

Na stránce Správce zařízení Android by pak tlačítko Vymazat zařízení mělo být aktivní. Po jeho stisku bude nabídnuto vzdálené vymazání telefonu.

Stiskněte tlačítko Vymazat zařízení Stiskněte tlačítko Vymazat zařízení

Po stisku tlačítka Vymazat dojde k návratu zařízení do továrního nastavení Po stisku tlačítka Vymazat dojde k návratu zařízení do továrního nastavení

Upozorňujeme, že smazání dat je nevratné, proto doporučujeme ho používat jen v případě krajní nouze. V podstatě se jedná o proces, známý jako „obnova továrního nastavení“.

Nejen s ohledem na to, jak soukromé informace lze skrze Správce zařízení Android získat, včetně rizika kompletního smazání telefonu, důrazně doporučujeme k účtu Google používat silné a bezpečné heslo!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (107)