Menu

Víte, proč a jak chránit chytrý telefon před mrazem?

Ačkoli z astronomického hlediska zbývá do začátku zimy ještě více než měsíc, meteorologické podmínky se zejména v ranních hodinách blíží tomu, co bychom očekávali v zimním období. Teploty pod nulou elektronice rozhodně neprospívají. V Rusku je tento problém poměrně aktuální – ostatně slovní spojení “zima jako v Rusku” určitě znáte. Server Hi-Tech@mail.ru připravil několik tipů, jak chránit mobil před mrazem.

Slabinou dnešních telefonů jsou akumulátory. Rychle se vybíjejí a při rychlém nabíjení se pro změnu zahřívají. Negativní vliv na tento životadárný prvek mají také okolní teploty – bateriím neprospívají ani příliš vysoké, ani příliš nízké. Technologie se v tomto směru vyvíjí pomaleji než v jiných segmentech, takže nebudeme přehánět, když řekneme, že akumulátory jsou přinejmenším krůček za současným hardwarem.

Z chemického hlediska je jedním z klíčových prvků lithium, používané v elektrolytech. Při nabíjení se ionty lithia uloží do krystalové mřížky uhlíkového materiálu grafitové katody (záporná elektroda). Při vybíjení pak putují zpět k anodě (kladná elektroda). Nízké teploty mohou tento proces narušit. Nízké teploty totiž zpomalují procesy. Můžeme si to dokázat na praktickém příkladu: maso v mrazáku zůstává použitelné déle než v chladničce, protože bakterie v něm jsou méně aktivní. U baterií je to podobné, jen místo mikroorganismů mluvíme o iontech lithia.

Chlad a mráz zpomaluje procesy

Chlad a mráz zpomaluje procesy

Výhodu v mrazech mají levnější telefony

Zatímco levnější telefony bývají vyrobené z plastů, ty dražší mají často hliníkové tělo. Hliník má vysokou tepelnou vodivost, což je současně jeho kladem i záporem. Pozitivem je snadný a rychlý odvod tepla ze zahřívajících se komponent – například baterie či procesoru. Podobně ale pomáhá průniku chladu do útrob zařízení. Svou roli hraje také šířka – tenký telefon promrzne rychleji. Dobrým příkladem může být iPhone 6/6S, který je vyroben z hliníku a jeho tloušťka je kolem 7 milimetrů. Samotný výrobce uvádí v oficiální nápovědě: “iOS zařízení používejte v prostředí s teplotou od 0 do 35 °C. Při příliš nízkých nebo vysokých teplotách může zařízení v zájmu tepelné regulace změnit své chování. Pokud iOS zařízení používáte ve velké zimě mimo provozní rozsah, může se dočasně zkrátit výdrž baterie nebo se zařízení může vypnout. Jakmile zařízení znovu přinesete do prostředí s vyšší teplotou, výdrž baterie se vrátí do normálu.” Praktické testy ukázaly, že k problémům dochází při teplotách kolem -15 °C.

Většinu telefonů byste neměli používat v teplotách pod 0 °C

Většinu telefonů byste neměli používat v teplotách pod 0 °C

O něco lépe je na tom sklo, používané v prémiových modelech, jako je například Samsung Galaxy S7. Z hlediska provozních podmínek je na tom tento telefon podobně jako iPhone – měl by být používán jen při teplotách od 0 do 35 °C. Nejlepší jsou v tomto směru telefony s plastovým tělem – například Samsung Galaxy SII byl schopen pracovat při teplotě -35 °C, Nokia C1-01 dokonce v -40 °C. Výrobci dnešních chytrých telefonů zpravidla nedoporučují jejich používání při teplotách pod bodem mrazu.

Roli hraje typ akumulátoru

Baterie s lithiem obecně nemají rády mrazivé podmínky, proto není vhodné telefony s těmito akumulátory dlouhodobě vystavovat přílišnému chladu. Je ale rozdíl mezi lithium-iontovou a lithium-polymerovou baterií. Praktické laboratorní testy ukázaly, že lithium-polymerové akumulátory jsou schopné fungovat v teplotním rozsahu mezi -20 a 35 °C. Proti tomu lithium-iontové baterie mohou vykazovat problémy už při teplotách pod nulou. Jejich chemické složení je totiž citlivější na vliv teploty. Na lithium-polymerové akumulátory však narazíte v telefonech méně často, protože jsou dražší. Pokud ale plánujete s telefonem častěji pracovat v teplotách pod bodem mrazu, určitě bude dobrý nápad vsadit na lithium-polymerovou baterii, která je lépe snáší.

Chraňte telefon před mrazem – udržujte ho v teple!

Zde je několik tipů, jak chránit zařízení před mrazem:

  • Pořiďte si obal, který sníží či zabrání průniku chladu do telefonu.
  • Noste telefon ve vnitřní kapse co nejblíže tělu.
  • Nevystavujte mobil chladu po dobu delší než deset minut.
  • Při přechodu ze zimy do tepla se snažte, aby se telefon zahřál postupně. Příliš velké změny teplot mohou vyvolat kondenzaci vody.
  • Máte-li možnost, pořiďte si mobil s vyměnitelnou baterií. Můžete ji vyndat a zahřát.
  • Nenabíjejte telefon v příliš nízkých teplotách – může dojít k jeho poškození.
  • Pokud se telefon vlivem mrazu vypne, umístěte ho do teplejšího prostředí – třeba do kabelky, kapsy a podobně. Do několika minut po zahřátí ho zkuste zapnout.
Chránit telefon před mrazem můžete nošením v kapse

Chránit telefon před mrazem můžete nošením v kapse

Jak chráníte telefon před mrazem vy? Zaznamenali jste někdy problémy se zařízením, způsobené příliš nízkými teplotami? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!

Zdroj: hi-tech.mail.ru.

 

Komentáře

Shadow505

Shadow 0

z aplikace
18.11.2016 9:33

Ja mam telefon v bitelnem obalu a o tom ze ho mam nosit v kapse se v mem pripade ani nebylo nutne zminovat

palini

z aplikace
18.11.2016 9:44

zrovna dneska jsem si ho chtel povesit jen tak na krk. No jeste ze sem si precetl tento prevratny navod na obsluhu el.zarizeni

Radeg

radeg 9

z aplikace
18.11.2016 10:51

Redakce si jako fakt myslí, že při mrazech – 35 °C a víc je rozhodující faktor to či je telefon plastový nebo kovový?
To, že jeden přístroj fungoval při – 35 °C a jiný dokonce při – 40 °C, ještě neznamená, že by to ten “hliníkový” kdyby byl v plastu dal taky.

Orbit09

z aplikace
18.11.2016 13:10

Telefon nosím vždy v teple, ale tohle jsem nevěděl.

pavoukandre

z aplikace
18.11.2016 13:24

Hlavní je ho chránit před dědem Mrázem!

Kulichoid

kulichoid 49

z aplikace
18.11.2016 14:10

Před 14 lety jsem měl Nokii 3310. Mnohokrát utopená, jednou nechaná přes noc venku při mínus deseti. No…a pořád mi jede a beterie vydrží týden. :-))) A dnes? U vyměnitelných baterií můžete baterii vyjmout a zahřát v rukách. To myslíte vážně?? Zlaté skvělé mobily z minulého století. :-)

Kulichoid

kulichoid 49

z aplikace
18.11.2016 14:16

Při přechodu do tepla zahřívejte postupně… a jak to mám jako udělat?? :-) Pokud jsem venku, kde minus 15 a pak vlezu do obchodu, hospody či banky, kde je + 25, mám snad požádat o lednici?? :-)

Jery99

z aplikace
18.11.2016 18:18

A co kondenzace?O tom ani slovo. A v pro mrzlé kabelce se telefon zahřeje jak??

dunco

z aplikace
18.11.2016 19:19

Ty prďo to je zase článek, hlavně, že napíšeme nějakou blbost 😁.

Radeg

radeg 9

z aplikace
18.11.2016 21:35

@kulichoid:
Tak tohle platí odjakživa, fyziku nepřechčiješ.
Ale, snad nosíš telefon v kapse někde u těla, opravdu si myslíš, že je v – 15 °C?

pidibull

z aplikace
18.11.2016 23:07

Tak až bude mrznout, tak nechám telefon doma a vezmu si dva kelímky spojený provázkem. :-)

Dawa

z aplikace
18.11.2016 23:42

Občas si říkám, že já vůl čtu všechno až do konce.. To zas byla ztráta času.. 👎

Miroslav Šiler

z aplikace
21.11.2016 9:29

1) zpomalovani procesu? A supravodivost nastava kdy, he? 2) li-ion v dnesnich mobilech? Ale no tak, probereme se neco malinko si nastudujeme, ju? Staci o tvarech li-ion a li-pol baterii.

Flamb38

22.11.2016 16:05

Každej rok se tu objeví podobnej článek… a kdo ho nepíše že. Můj oblíbenec Kilián.

Číst tuhle stokrát omýlanou břečku nebudu a adblock si taky fakt vypínat nebudu. Ještě chvíli a nebudu sem chodit vůbec, jako jsem přestal chodit na Smartmanii kvůli podobným článkům co tam píše například Karásek.

Karelk

Karel Kiliánexternista 11

22.11.2016 16:15

To: Flamb38
Můžete mi hodit odkazy na ty starší články? Já si nějak ne a ne vzpomenout :)

RSS (komentáře k článku)