TOPlist

Jak často nabíjíte telefon? (Hlasovačka)

Jak-často-nabíjíte-telefon

Pamatujete-li éru „hloupých“ mobilních telefonů, možná s jistou nostalgií vzpomínáte na tehdejší výdrže, bez problémů dosahující jednoho až dvou týdnů. To je s dnešními chytrými telefony prakticky nemožné. Jenže jak dlouho vlastně současné smartphony vydrží na jedno nabití? Na to se pokusíme odpovědět v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme se ptát, jak často nabíjíte telefon.

Obsah článku

Proč současné telefony nevydrží dlouho?

Odpověď na otázku z nadpisu je v podstatě prostá: protože z hlediska hardwarové výbavy předběhly vývoj akumulátorů. Stačí si vedle sebe položit například stařičkou Nokii 3310 a dnešní Samsung Galaxy S8 – hned na první pohled je zřejmé, kolik se toho změnilo. Tak třeba: displej Nokie byl velký jen 1,5″, byl monochromatický a z energetického hlediska nenáročný. Nabízel dnes naprosto směšných 84 x 48 bodů, tedy celkem 4032 obrazových bodů, z nichž každý „uměl“ jen dva stavy. Proti tomu Galaxy S8 má obrazovku s úhlopříčkou 5,8″, rozlišení 1440 x 2960 bodů (celkem tedy 4 262 400 bodů – více než tisíckrát víc), počet zobrazovaných barev dosahuje několika milionů. Je více než zřejmé, že obsloužit takový displej bude z hlediska výpočetního výkonu mnohem náročnější.

Nokia 3310 byla držák (Zdroj: Wikipedia) Nokia 3310 byla držák (Zdroj: Wikipedia)

K tomu si můžete přičíst celou řadu komponent, jimiž staré telefony nedisponovaly. Za všechny jmenujme třeba GPS, která se dokáže na výdrži baterie podepsat opravdu radikálně. Energii „vysávají“ i mobilní data, komunikace přes bezdrátovou síť, nespočet senzorů všeho možného. K provozu takového telefonu je pochopitelně potřeba výkonný procesor, který má v případě Samsungu osm jader, což je až několikanásobně víc, než mají běžné kancelářské či domácí počítače. Ovšem zatímco počítače „živí“ elektrická síť, mobilní telefony si musí vystačit s relativně maličkým akumulátorem.

Samsung Galaxy S8 je takový malý počítač Samsung Galaxy S8 je takový malý počítač

Co ovlivňuje výdrž?

Obecně se dá říci, že čím vyšší je kapacita baterie telefonu, udávaná v miliampérhodinách (mAh), tím lépe. Jenže nelze tvrdit, že mobil s 3000mAh akumulátorem vydrží 1,5krát déle než podobný telefon s 2000mAh baterií. Celkovou výdrž ovlivňuje řada dalších faktorů, z nichž některé může ovlivnit uživatel, ale část nikoli.

Roli hraje například:

  • Rozlišení obrazovky – čím více bodů musí grafický čip obsloužit, tím více energie na to bude potřebovat.
  • Použitý procesor – novější modely mívají úspornější režimy, takže i přes vyšší maximální výkon mohou v běžných situacích spotřebovávat méně energie.
  • Využívání komponent telefonu – s permanentně zapnutou a aktivní GPS vydrží mobil jen zlomek času proti situaci, kdy GPS nepoužíváte.
  • Četnost, způsob a doba používání – pokud telefon leží na stole, přepne se do úspornějšího režimu. Naopak hraní her či navigace dokáže baterku „vysát“ během několika hodin.
  • Počet běžících služeb na pozadí. Pokud například používáte několik komunikačních klientů, kteří kontrolují aktualizace, vydrží baterie na jedno nabití méně.
  • Optimalizace operačního systému. Špatně optimalizovaný systém může doslova „drancovat“ baterii.
  • Kvalita signálu mobilní sítě – v místech se slabším signálem se baterie vybíjí rychleji než tam, kde je signál silný.

 

Jak často nabíjíte telefon? Jak často nabíjíte telefon?

Pokud to tedy shrneme: jistě existují nenároční uživatelé, jejichž potřebám bude postačovat i telefon s 2000mAh baterií. Stejně tak na druhé straně – zejména ve skupině „pařmenů“ – bude každých 100 miliampérhodin vítaným zlepšením.

Jak často nabíjíte telefon?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se na prostou věc: jak často nabíjíte telefon? Máte-li telefonů více, volte odpověď podle toho, který používáte jako hlavní.
[gravityform id=“181″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
Pro zajímavost na stejnou otázku jsme se vás ptali koncem roku 2015, kdy 52 % čtenářů hlasovalo pro možnost „jednou denně“ a 21 % pro „jednou za dva dny“. Bude jistě zajímavé porovnat, zda a nakolik se situace během dvou let změnila.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak odemykáte telefon. Anketa ukázala, že čtečka otisků prstů se stala velmi vítanou součástí zabezpečení. K odemykání telefonu ji používá 69 % respondentů, což je více než jsme čekali. 9 % používá k odemykání gesto, naproti tomu 8 % hlasujících nemá mobil zamčený. Další výsledky můžete vidět na obrázku.

Jak odemykáte telefon? Jak odemykáte telefon?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)