Jak často nabíjíte svůj chytrý telefon? (víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 29.12.2015
- 45
Jak často nabíjíte svůj chytrý telefon? Vícekrát za den, nebo jednou denně? Nebo vám na jedno nabití vydrží déle než den? Pojďte se zapojit do naší víkendové ankety!
O tom, že baterie dnešních chytrých telefonů nevydrží na jedno nabití ani zdaleka tak dlouho, jako před několika lety v mobilech s černobílými displeji, nemůže být pochyb. Není se čemu divit – aktuální smartphony z hlediska hardwarové výbavy již snesou srovnání s postaršími stolními počítači, přitom je musí uživit relativně maličký akumulátor. Přičteme-li k tomu velké obrazovky s rozlišením, jež často může konkurovat velkoplošným televizím, pak pomalu začíná být s podivem, jak je možné, že baterie vydrží alespoň jeden den normálního používání. Otázka výdrže a s tím související nabíjení je tedy jedním z nejžhavějších témat, které uživatelé chytrých mobilů probírají.
Výdrž není vždy jen o kapacitě akumulátoru
Určitě už jste v parametrech chytrých telefonů narazili, kromě jiného, na údaj o kapacitě baterie. Udává se v mAh (miliampérhodinách) a podle Wikipedie tento údaj „vyjadřuje celkový náboj, který je při plném nabití schopen pojmout galvanický článek nebo akumulátor.“ Fyzikální definice zakončíme faktem, že „1 Ah je definována jako náboj, který akumulátor či článek dodá do obvodu při konstantním proudu 1 ampér za dobu 1 hodiny.“ Tedy prakticky: akumulátor s kapacitou 2600 mAh je schopen dodávat například proud 1 A po dobu 2 hodin a 36 minut. S menším proudem se tato doba prodlužuje, s větším naopak zkracuje.
Obecně se dá říci, že čím vyšší kapacitu akumulátor poskytuje, tím lépe. Z praktického hlediska ale víme, že vyšší číslo automaticky neznamená delší výdrž na jedno nabití. Rychlost, jakou akumulátor ubývá, totiž ovlivňuje celá řada faktorů, mimo jiné:
- Na způsobu používání zařízení (při hrách či navigaci „mizí“ baterka rychleji než když telefon leží na stole).
- Na počtu běžících služeb a aplikací na pozadí (například klienti sociálních sítí, zjišťující nové příspěvky, mají na baterii negativní dopad).
- Na optimalizaci operačního systému (zde záleží především na nastavení některých parametrů, způsobu používání hardware zařízení, ale podíl na vysoké spotřebě může mít také grafická nadstavba).
- Na využívání úsporných technik – ať už automatických (u Sony například režim Stamina nebo s pomocí nějaké aplikace na automatizaci), nebo spočívajících v manuálním vypínání/zapínání ne/potřebných modulů, jako jsou GPS, mobilní data, Wi-Fi.
- Na dalších okolnostech, jako je například kvalita signálu mobilní sítě (v místech se slabým signálem se mobil vybíjí citelně rychleji, stejně tak během cestování).
V praktické rovině tedy může být spokojený nenáročný uživatel, který má mobil s 2000mAh baterií, který musí nabíjet jednou za dva dny, stejně jako nespokojený „pařmen“, kterému jeho telefon s 6000mAh akumulátorem nevydrží ani od rána do večera. Výrobcem udávaná kapacita akumulátoru je tak jen orientačním číslem, jež teoreticky naznačuje, který telefon by měl za stejných podmínek a při shodném používání vydržet déle.
Jak často nabíjíte?
Vraťme se ale zpátky ze světa teorie do praktické reality, kde jednou z nejčastějších otázek je: jak často nabíjíte svůj telefon? Dodejme, že se ptáme pouze na „chytré telefony“ s Androidem – jste-li uživateli sice kvalitní, ale dnes již přeci jen trochu překonané Nokie 5110 či 3110, pak nemá význam ovlivňovat toto hlasování.
[gravityform id=“31″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se pak můžete podělit o to, o jaké zařízení se jedná, jakým způsobem ho používáte a jak dlouho vám na jedno nabití vydrží. Uvítáme také vaše tipy na to, jak prakticky prodloužit výdrž na jedno nabití.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci „Víkendové hlasovačky a diskuze“ také zabývali tématem nabíjení – konkrétně bezdrátovým nabíjením. Konkrétně jsme chtěli vědět, zda naši čtenáři vlastní bezdrátovou nabíječku a jakým způsobem ji používají.
Ukázalo se, že bezdrátové nabíjení rozdělilo naši čtenářskou obec na téměř dvě nesmiřitelné poloviny. Nejvíce hlasujících, konkrétně 40 %, bezdrátovou nabíječku nemá a jejich telefon ani tento způsob nabíjení nepodporuje.
Proti tomu stojí 28 % hlasujících, pro které je „bezdrát“ primárním způsobem, jak doplňují svému telefonu energii. 14 % nabíječku vlastní, ale není to pro ně hlavní cesta, jak nabíjet, 15 % hlasujících má sice mobil s podporou bezdrátového nabíjení, ale nabíječku si k němu nepořídili.
Proti předchozím hlasovačkám tedy nemůžeme konstatovat nějaký jednoznačný verdikt – výsledky jsou přibližně „půl na půl.“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (45)
Přidat komentář