Menu

Iris. (alpha) – ovládejte telefon hlasem

Iris (Siri pozpátku :)) se zdá být více než jen klonem známé Siri, kterou společnost Apple implementovala do svých zařízení. Iris se můžete zeptat na jakékoliv téma, které vás zrovna napadne, můžete požádat o zavolání, napsání sms, přehrání vaší oblíbené hudby a o spoustu dalších věcí. Sama iris si velice rychle získala oblibu a už má něco přes 1 milión stažení, a to je na Google Play slušné číslo.

Někdy se mi stává, že mám potřebu si s někým popovídat…no a doma nikdo. V tu chvíli si vzpomenu na iris – ukecanou, navíc vždy připravenou mě vyslechnout. A ještě k tomu u ní najdu bonus  v podobě konverzace v anglličtině. No a jak vypadá? Jedním slovem – dobře! Po spuštění nás uvítá splash screenem, při kterém se načtou procesy na pozadí, které iris potřebuje k samotnému fungování. Ihned po načtení procesů a zmizení splash screenu se v dolní části displeje objeví modré kolečko. Když na něj kliknete, zčervená, a to je znamení, že můžete začít mluvit. Všechny základní informace iris. čerpá ze serverů ChaCha a Wolfram|Alpha, které na rozdíl od vyhledávacích služeb vám odpoví přímo na vaši otázku.

Co všechno aplikace umí?

Na začátku jsem již zmiňoval, co všechno iris umí, takže po kliknutí na kolečko a po následném zčervenání, můžete iris pozdravit nebo jí dát nějaký úkol. Je dobré si změnit systémový jazyk z českého na anglický, jelikož se aplikace snaží vše automaticky překládat do jazyka českého, a tak vám ze slova “hello” udělá například slovo “seznam” a na to vám nedokáže odpovědět a když ano, tak špatně. Pokud je nastavený systémový jazyk na angličtinu, iris vám (musíte mít ale správnou výslovnost) pozdrav opětuje.  Pakliže byste chtěli vymazat historii, potěším vás, je to možné. Stačí dlouze podržet modré kolečko a voilà, je to! Bohužel se mi často stává, že se aplikace při vypnutí znovu zapne a začne mluvit, což je někdy velmi nepříjemné, zvláště když jedu veřejnou dopravou :-).  V nejnovější verzi aplikace spolupracuje i s YouTube, takže po vyřknutí “show me a video of dog” se zobrazí co? No přece pes! Iris. ale můžete pokládat mnohem více otázek. Nyní si tedy ukážeme pár příkladů. Jestliže chcete někomu zavolat, stačí iris. poručit “can you please call …”, můžete i zasílat sms zprávy pomocí “send a text to …”. Chcete jít na oběd do restaurace, ale v místě, kde se nacházíte, o žádné nevíte? Pro iris. to není žádný problém – “find me a nearby restaurant”. Zkrátka naše pomocnice iris. toho umí mnoho a určitě se vám bude hodit.

Závěr

Aplikace je dle mého mínění fantastická. Je rychlá, doopravdy funguje a je mi každý den velkým přínosem a vcelku mi usnadňuje život. Iris vás také dokáže bezvadně naučit výslovnost, ale musíte být trpěliví. Velice se už těším na další nové verze a věřím, že to společnost Dexetra dotáhne daleko.

Klady

  • aplikace je velice rychlá
  • dokáže vám na většinu otázek podat správnou odpověď
  • design
  • kompatibilita s Androidem 4.0 ICS

Zápory

  • pro správné fungování musí být nastaven jazyk rozpoznávání hlasu na anglický
  • občas se aplikace sama zapne a začne mluvit
  • chybějící widget

 

iris. (alpha)
Dexetra
Verze3.1 (20. 1. 2012)
Velikost974 kB
2.1+

Zdarma

 

 

Komentáře

Jean

Jean

12.3.2012 8:49

Funguje super. Už aby to bylo i v češtině.

rendy42

rendy42

12.3.2012 8:58

Rád bych se zeptal, jak jste docílil aby vám aplikace odesílala sms.. U mně vše proběhne ok, ale žádné potvrzení odeslání a ve výpisu zpráv se neukazují ty nadiktované=neodelsal ani prd;)

Vstepik

Štěpán Víteček 0

12.3.2012 9:11

TO rendy42: Stačilo iris. říci „send a text to …“ a vše proběhlo bez problému, zpráva se odeslala :-)

rendy42

rendy42

12.3.2012 9:24

Štěpán Víteček: u mně ani ťuk.. volá jak potřebuju ale budík a sms nic. V jakém jazyce máte systém, nemohlo by to souviset?

Vstepik

Štěpán Víteček 0

12.3.2012 9:39

To rendy42: Systémový jazyk mám nastavený na anglický. Jak jsem psal v recenzi “Je dobré si změnit systémový jazyk z českého na anglický, jelikož se aplikace snaží vše automaticky překládat do jazyka českého, …”. Podle mě to nesouvisí, ale zkusím to prozkoumat.

Stepaan

Stepaan

12.3.2012 9:54

Hmm, počkám si na češtinu nebo na želatinovýho androida. Ten by měl mít něco takovýho rovnou v sobě. A jestli ne, tak ne.

Robert

Robert

12.3.2012 11:10

Testovali jsme to vedle se SIRI a oboje funguje stejne blbe. Stejnou vetu jsme zkouseli ruzne vyslovovat a kdyz se nahodou trefil s rozpoznanim hlasu, tak to stejne najde blbou odpoved nebo ze nerozumi. Mozna to jakz takz funguje pro anglicany/americany, jinak je to pro smich.

david

david

12.3.2012 12:14

a je potvrzene, ze ma byt Iris i v cestine? tak, aby to opravdu fungovalo… ne zadny paskvil z Aj..

Petr

Petr

12.3.2012 12:15

V soutěži s iDnes se účastní nějaký student, který dělá něco jako Siri ale v češtině. Teď by měl být ve fázi alfa testování pro uzavřený okruh testerů, takže tam bych viděl budoucnost! Tedy pokud bude česky :-)

david

david

12.3.2012 12:20

pokud bude v cestine Iris (ci jina podobna aplikace), dokazu si predstavit jeji pouzivani.. pokud bude fungovat tak dobre, jako funguje ta anglicka verze.. tak snad se dockame.. :)

Samo

Samo

12.3.2012 12:47

Ake je prakticke vyuzitie takychto vioce programov ? snad len okrem soferovania. Neviem si predstavit na co by som to v zivote potreboval

david

david

12.3.2012 12:52

Samo: na machrovaní v hospode? :D

ShaWn

ShaWn

12.3.2012 13:35

Vyvíjím něco podobného v češtině http://www.antelli.net. Aplikaci jsem navrhnul tak, aby měla reálné využití a ne jenom na machrování v hospodě :)

Vstepik

Štěpán Víteček 0

12.3.2012 14:53

TO Samo: Já ji například využívám každý den. Posílám tweety na Twitter, posílám SMS zprávy, volám.

gerranek

gerranek

12.3.2012 18:24

Štěpán Víteček: jaky je rozdil mezi iris a Skyvi?? /nemyslim ze kazdou aplikaci vyviji jina spolecnost../

Vstepik

Štěpán Víteček 0

12.3.2012 19:05

TO gerranek: Skyvi (Siri for Android) jsem zatím nezkoušel, což v nejbližší době napravím. K tomu vašemu druhému názoru – Iris vyvíjí společnost Dexetra, Skyvi společnost BlueTornado.

gerranek

gerranek

12.3.2012 20:30

Štěpán Víteček: tak Skyvi vypada ze je typicky “zavolej, napis” klient, call Peter, send message to Peter – kdezto iris je mnohem podobnejsi Siri, jednoduse komunikativni, dela si prdelky, sama se i zepta..
bohuzel to Alpha v zavorce za nazvem je na miste, obcas si jen tak spadne, kdyz pak chcete znovu spustit tak vam to otevre market /pardon, uz Play Shop/.. no jeste na tom bude hodne prace.. tak me napada jestli bude rychlejsi /a kvalitnejsi/ finalni verze iris nebo Majel primo od googlu..

Vstepik

Štěpán Víteček 0

12.3.2012 20:35

TO: gerranek: Podle mne bude nejlepší Google Assistant (Majel). Vše si můžete přečíst v naší zprávičce. Ale i tak držím palce iris. a jsem moc zvědav, jak to s ní dopadne.

tom

tom

14.3.2012 21:02

tak jsem nainstaloval a nic…modré kolečko jen a jen hrabe a nezčervená.,,,,nic se neděje…staženo z marketu…tak nevím, kde je chba…poradte…

Kenstiffler

Kenstiffler

16.3.2012 20:32

Dobry pokecani pokud mate dobrou anglictinu =o)

Vstepik

Štěpán Víteček 0

17.3.2012 9:17

TO tom: Možná nemáte nainstalovaný “Voice Search” a “TTS knihovnu”. Případně zkuste iris. reinstalovat :-)

Vstepik

Štěpán Víteček 0

17.3.2012 9:18

TO Kenstiffler: Na výslovnosti záleží ;)

Petr J.

Petr J.

24.3.2012 15:31

Děkuji moc za pěknou recenzi ;-) Styl autora se mi velice líbí. Ale teď k iris. Líbí se mi, ale každý den ji nevyužiji. Držím společnosti Dexetra palce.

Vstepik

Štěpán Víteček 0

25.3.2012 9:56

Já děkuji za chválu ;-) Moc si toho vážím.

RSS (komentáře k článku)