5 skrytých vychytávek v iOS 17, o kterých jste (zřejmě) nevěděli

ios 17 skryté funkce
  • iOS 17 přináší několik funkcí, kterým se Apple při uvedení téměř nevěnoval
  • Patří mezi ně například vylepšené vyhledávání mazlíčků či nové tapety
  • Na své si přijdou i uživatelé používající hlasového asistenta Siri

Systém iOS 17 představil Apple na své vývojářské konferenci WWDC23 a společně s nedávným představením nové řady iPhone 15 jej Apple uvolnil pro všechny uživatele, kteří mají iPhone XR (případně XS) či novější. Ty nejzásadnější funkce jsem zmínil v recenzi na iPhone 15 Pro Max, v tomto článku se ale mrkneme na vychytávky, které nejsou na první pohled vidět. Apple (stejně jako Google) tradičně vyzdvihuje zásadní změny, ale některé z nich nepochopitelně opomíjí. A tak uživatelé ani nemusí vědět, že jejich telefon umí něco nového.

Zamkněte si anonymní režim v Safari

iOS 17 konečně umožňuje zamknutí anonymního režimu, stejně jako to dělá od letošního ledna také Google Chrome na Androidech. Pokud tedy procházíte weby, které byste měli vidět jen a pouze vy, máte tu možnost. Když anonymní režim zapnete v iOS 17 poprvé, vyskočí na vás dotaz, zda máte zájem chránit své soukromí heslem. Mimo něj lze ale pochopitelně využít také Face ID či Touch ID, v závislosti na vašem telefonu. Nastavení lze kdykoliv změnit v Nastavení > Safari >Pro odemknutí anonymního režimu prohlížení vyžadovat Face ID.

Fotky si umí zapamatovat vaše mazlíčky

Už několik let umí iPhone, respektive iOS rozpoznávat lidi i zvířata. Dokonce mu nedělá problém rozpoznat plemena, avšak až doteď nebylo možné si zvíře pojmenovat a rychle ho tak vyhledat. V kategorii Alba ve Fotkách došlo k přejmenování položky „Lidé“ na „Lidé a zvířata“, takže si můžete svého oblíbeného psího, kočičího či jiného přítele uložit a kdykoliv ho okamžitě zobrazit bez nutnosti hledání.

Ořízněte a rovnou upravte fotografii

I další funkce souvisí s fotografiemi. Ve Fotkách můžete v iOS 17 okamžitě začít upravovat fotku, kterou si přiblížíte. V případě že zazoomujete na libovolný obrázek, aplikace vám v pravém horním rohu nabídne funkci Ořez. Po klepnutí můžete daný moment rychle uložit, nebo ho dále upravit v editoru. Jen pozor – pokud ořez uložíte, ztratíte tím původní fotografii.

Nové tapety

V posledních letech si Apple rád hraje s tapetami a jinak tomu není ani v iOS 17, který kromě nových astronomických tapet (třeba Saturnu) nabízí zcela nový druh – kaleidoskopy. Ty jsou navíc dynamické – mění barvu a tvar v průběhu celého dne a osobně se mi moc líbí. Pro přidání nové tapety stačí jít do Nastavení > Tapety a klepnout na tlačítko „Přidat novou tapetu“.

„Hey Siri“ může nahradit pouhé „Siri“

Zní to možná jako blbost, ale možnost vyslovovat pouhé „Siri“ namísto „Hey Siri“ je po pár hodinách velmi příjemnou změnou a je škoda, že něco podobného nenabízí ani Google. Alexa od Amazonu se také nechává oslovovat jen svým jménem bez přiblblého „Hey“ či „OK“. Jablečný hlasový asistent (stejně jako zbylé dva) však v češtině zatím nefunguje, ale pro zapnutí světel či přehled počasí občas doma nějakou tu frázi vyslovím.

Jakou novinku v iOS 17 oceníte nejvíce?

iPhone 15 Pro Max poskytl na testování e-shop Mobil Pohotovost.

Zdroj: vlastní, Tomsguide, CNET

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)