Menu

Intel to vzdal. Vyklízí pole s procesory pro smartphony

Intel vládne již několik let procesorům v počítačích, logicky se chtěl stát pánem i čipů pro telefony. Zde ale tvrdě narazil a nyní již víme, že svou snahu vzdal. S novými procesory pro rok 2016 už počítat nemusíme.

Intel zrušil plány pro rok 2016

Společnosti se příliš dobře nevede – špatné finanční výsledky a propuštění 12 tisíc zaměstnanců je toho důkazem. Zaměříme-li se na architekturu pro mobilní telefony, vládne zde ARM. Intel naopak hýčká svou “dinosauří” architekturu x86. Zatímco na počítačích se mu daří, v případě mobilních telefonů tvrdě narazil. Konkurenční čipy od společností Qualcomm, MediaTek, Samsung či Huawei jsou zkrátka lepší – výkonnější, s lepší kompatibilitou a většinou i úspornější.

Největší výrobce procesorů na světě plánoval na letošní rok řadu s označením Broxton, která měla být vyráběna pokročilou 14nm technologií. Tuto řadu ale Intel kompletně zrušil. Podobně dopadla i řada SoFIA, která vznikla ve spolupráci se společností RockChip, a na trh se dostal pouze čip Atom X3. Modely X5 a X7 se už tedy nejspíše na trhu neobjeví.

Intel Asus Zenfone 2

Intel vměstnal svůj čip do nejvýkonnějších modelů Asus ZenFone 2

Je to dobře, nebo špatně?

Intel svými procesory do mobilů díru do světa neudělal – o jejich větší prosazení se postaral snad jen Asus, který jimi vybavil povedené telefony ZenFone 2. Zbytek trhu ale opanovali konkurenti, a tak nás opuštění této společnosti tolik trápit nemusí. Na druhou stranu odpadl jeden velký konkurent, který měl na to urychlit trh s mobilními čipy, na čemž mohli vydělat právě zákazníci. Nejspíše ale bylo pro Intel moc nákladné konkurovat svou architekturou konkurenčnímu ARM. Proslýchá se, že by se společnost mohla vrátit do tohoto segmentu s větším rozšířením 5G konektivity. Na to si ale budeme muset počkat.

Jaké máte zkušenosti s čipy od Intelu v mobilních telefonech?

Zdroj: androidauthority.com.

 

Komentáře

Onyx CZ

3.5.2016 17:28

No, jestli to nebude mít negativní vliv na můj Zenfone 2, pak je mi to vcelku jedno.

Uni

uni -51

3.5.2016 17:34

Onyx CZ: Neboj, už teď bylo pro vývojáře opruz opravovat vlastní chyby v x86 SoC podpoře, bude i nadále. Jen jim bude nadávat méně a méně uživatelů, díky bohu. Jinak se bát nemusíš, nikdo se opravdu nechystal k tobě dorazit a vytrhnout ti švába z desky:)

Trip

Trip 0

z aplikace
3.5.2016 18:42

Ooh, můj favorit. Jaká to škoda.

kubahronik

z aplikace
3.5.2016 19:32

Tak umírá naděje na skutečně použitelné Continuum. Aspoň že Linuxy umí fungovat i na ARMu.

XCrow

XCrow 1

z aplikace
3.5.2016 20:39

No, Atom Z3580 kterej tepe napr v Zenfone 2 (ZE551ML) porazi v hrubym vypocetnim vykonu i Snapdragon 801 a 805:)

SuperBullet

SuperBullet 0

z aplikace
3.5.2016 23:39

velká škoda, intel je důkazem, že u mobilu je fuk kolik máte jader. viz. můj (levný) Zenfone 5 který ve hrách (což je jediný na co si 80% lidí vybírá mobil) poráží 4 i 6 jadrove MediaTek i Snapdragony (jak které samozřejmě)

Zogoth

zogoth 4

4.5.2016 12:50

Vy zase nechápete že vícejaderné clustery nejsou z hlediska výkonu až tak zajímavé, zato jsou zajímavé z hlediska spotřeby.

Uni

uni -51

4.5.2016 13:02

zogoth: Jen v případě, že nejsi na tolik technicky vyspělý, aby jsi měl adekvátní napájení onoho jednoho clusteru. Např. u Apple nebo Intelu. MTK na to nemá, tak chrlí samostatné clustery, tedy na ten stejný výsledek potřebuje komplexnější řešení, což není co k obdivování:)

RSS (komentáře k článku)