Intel to vzdal. Vyklízí pole s procesory pro smartphony
- Zprávičky
- Jan Dolejš
- 3.5.2016
- 8
Intel vládne již několik let procesorům v počítačích, logicky se chtěl stát pánem i čipů pro telefony. Zde ale tvrdě narazil a nyní již víme, že svou snahu vzdal. S novými procesory pro rok 2016 už počítat nemusíme.
Intel zrušil plány pro rok 2016
Společnosti se příliš dobře nevede – špatné finanční výsledky a propuštění 12 tisíc zaměstnanců je toho důkazem. Zaměříme-li se na architekturu pro mobilní telefony, vládne zde ARM. Intel naopak hýčká svou „dinosauří“ architekturu x86. Zatímco na počítačích se mu daří, v případě mobilních telefonů tvrdě narazil. Konkurenční čipy od společností Qualcomm, MediaTek, Samsung či Huawei jsou zkrátka lepší – výkonnější, s lepší kompatibilitou a většinou i úspornější.
Největší výrobce procesorů na světě plánoval na letošní rok řadu s označením Broxton, která měla být vyráběna pokročilou 14nm technologií. Tuto řadu ale Intel kompletně zrušil. Podobně dopadla i řada SoFIA, která vznikla ve spolupráci se společností RockChip, a na trh se dostal pouze čip Atom X3. Modely X5 a X7 se už tedy nejspíše na trhu neobjeví.
Je to dobře, nebo špatně?
Intel svými procesory do mobilů díru do světa neudělal – o jejich větší prosazení se postaral snad jen Asus, který jimi vybavil povedené telefony ZenFone 2. Zbytek trhu ale opanovali konkurenti, a tak nás opuštění této společnosti tolik trápit nemusí. Na druhou stranu odpadl jeden velký konkurent, který měl na to urychlit trh s mobilními čipy, na čemž mohli vydělat právě zákazníci. Nejspíše ale bylo pro Intel moc nákladné konkurovat svou architekturou konkurenčnímu ARM. Proslýchá se, že by se společnost mohla vrátit do tohoto segmentu s větším rozšířením 5G konektivity. Na to si ale budeme muset počkat.
Jaké máte zkušenosti s čipy od Intelu v mobilních telefonech?
Zdroj: androidauthority.com.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář