Budou telefony Huawei k ničemu? Chybí jim aplikace a shání vývojáře

Huawei rozšiřuje svůj obchod s aplikacemi

Kauza Huawei už nějakou dobu otřásá mobilním světem. Rozhodnutí Donalda Trumpa, uvést Huawei na seznam společností, které nemohou obchodovat s americkými výrobci bez souhlasu vlády, zapříčinilo čínskému dodavateli vlnu problémů. Výrobci hardwaru, standardizační organizace i softwarový vývojáři s Huawei postupně ukončovali spolupráci. Situace se poněkud uklidnila rozhodnutím soudu, který Huawei udělil devadesátidenní podmínku, během níž může své produkty v USA dál prodávat. Jedná se však pouze o dočasné řešení a vedení Huawei musí začít jednat. Mezi ty, kteří se od Huawei distancovali patří také Google. Oznámil ukončení podpory veškerých aplikací svého ekosystému pro doposud nevydané produkty Huawei. Patří sem také Google Play, tedy obchod s aplikacemi pro zařízení s Androidem. Huawei se proto nyní snaží rozšířit svůj vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, oslovuje vývojáře, aby své aplikace publikovali právě tam.

Huawei se snaží osamostatnit, chce vlastní obchod s aplikacemi

Ukončení služeb Google je jedním z největších problémů, se kterými se musí čínský výrobce potýkat. Aplikace a hry jsou základním kamenem všech chytrých mobilních telefonů a dotykových zařízení obecně, jejich nedostatek, případně nekompatibilita by mohla zapříčinit nezájem ze strany uživatelů. Ukončení podpory Google Play se tak může pro Huawei stát příslovečným posledním hřebíkem do rakve. Příkladem takového krachu může být příběh Microsoft a Windows Phone, kdy nedostatek kvalitních aplikací a aktualizací zapříčinil konec celého operačního systému.

Vedení Huawei se proto rozhodlo od Googlu osamostatnit. Společnost již nějakou dobu pracuje na vlastním operačním systému, z něhož před nedávnem unikly první screenshoty. Uživatelé zařízení s logem Huawei také mohou, již nějakou dobu, využívat jejich vlastní obchod s aplikacemi, nazvaný Huawei AppGallery. Právě o rozšíření tohoto obchodu se nyní čínská společnost snaží kontaktováním vývojářů Android aplikací. Jedná se o vývojáře, jejichž tvorba je umístěna v obchodu Google Play, ale nevyskytuje se v Huawei obchodu s aplikacemi. Společnost je oslovuje e-mailem, v němž zdůrazňuje svou pozici na trhu prodejců mobilních telefonů a aktivním využitím obchodu s aplikacemi AppGallery. Ten by mělo údajně aktivně využívat na 270 mil. uživatelů.

Kauza Huawei vlastní obchod s aplikacemi

O tom, zda se Huawei skutečně udrží na předních pozicích výrobců mobilních telefonů můžeme stále zatím jenom spekulovat. Stále mu ještě zbývá dost času z devadesátidenní podmínky pro prodej v Americe a prostor pro prodej v evropských zemích, jak si s celou kauzou poradí, uvidíme v následujících týdnech.

Podaří se obchodu Huawei nahradit Google play?

Zdroj: xda-developers

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)