TOPlist

Recenze sluchátek Huawei FreeBuds Pro: Rozlučte se s okolním hlukem

recenze sluchátka Huawei FreeBuds Pro

Čínská společnost Huawei v těchto dnech posílá na trh svá nová bezdrátová (TWS) sluchátka FreeBuds Pro. Jak můžete odtušit z názvu, jedná se o vylepšenou verzi dřívějších modelů. Lépe řečeno modelů, jelikož jsme se doposud dočkali v sérii FreeBuds hned několika produktů. Verze Pro by měla logicky bez kompromisů přinést to nejlepší a stát se vlajkovou lodí mezi Huawei sluchátky. „Papírově“ to tak při uvedení skutečně vypadalo a tahákem má být zejména špičkové aktivní potlačení hluku (šumu, chcete-li), efektivní zesílení hlasu a dlouhá výdrž. Povedlo se čínské firmě všechny tyto superlativy skutečně do sluchátek vměstnat? Huawei FreeBuds Pro jsme si do redakce půjčili a odpověď už známe…

Huawei FreeBuds Pro barvy

Balení a design Huawei FreeBuds Pro

Krabička sluchátek odpovídá zevnějškem dosavadnímu decentnímu stylu obalů od Huawei. Uvnitř jde ale o důmyslné seřazení všech prvků. Hned po odklopení víka vykoukne pouzdro se sluchátky. V mém případě tmavě šedé. V další papírové vrstvě se kolem oválu ukrývá šikovně schovaný napájecí USB-A – USB-C kabel. Úplně dole pak rychlá příručka a v malém šuplíčku zasunuté dvoje alternativní silikonové špunty.

Pouzdro sluchátek Huawei FreeBuds Pro se liší od těch, která byla k FreeBuds 3 a 3i. Tentokrát je oválné do šířky a otevírá se na horní delší straně. Jde vlastně o trochu prodlouženou variantu kruhového pouzdra od FreeBuds 3. Důvodem je trochu širší konstrukce sluchátek a také příjemně zvýšená kapacita baterie, kterou řeším v jednom z následujících odstavců.

Tvar samotných sluchátek vychází z již tradičního vzhledu původních Air Podů od Applu a také starších FreeBuds. I Číňanům se ale evidentně toto kopírován přejídá, takže se vydali trochu jinou cestou. FreeBuds Pro mají také „tyčinku“, ale tentokrát hranatou, kratší a robustnější. Za mě (obecně odpůrce designu s tyčinkami) je to povedený kompromis, který vypadá celkem dobře. Minimálně v tomto šedém provedení. Potěšila mě také přítomnost silikonových špuntů.

Zvukový nadprůměr

To, že mají in-ear sluchátka silikonové špunty, automaticky beru jako známku to, že výrobce měl zájem jim dát maximální kvalitu zvuku. Doteď mě žádný nepřesvědčil o tom, že bych změnit názor. V recenzi Samsung Galaxy Buds Live jsem zmínil, že kdyby jihokorejská firma nešla po extravagantním fazolovitém designu a vsadila na špunty, byla by na tom sluchátka lépe jak po stránce zvuku, tak i aktivního potlačení hluku. Díky tomu, že je mám stále u sebe, jsem ale mohl dojít k zajímavému zjištění.

Čistě po stránce zvuku jsou nová sluchátka od Samsungu lepší než Huawei FreeBuds Pro. Jen nepatrně v nízkých frekvencích (basy) a celkové hlasitosti, ale jsou. Zpětně se tedy klaním AKG a jejich vyladění „otevřených“ Buds Live. Nová sluchátka od Huawei jsou nicméně i tak velmi kvalitní a zvukově rozhodně patří k nadprůměru, téměř ke špičce. Vyzdvihl bych přednes vysokých tónů, který je tady naopak lepší než u Samsungu. Když je nebudete přímo porovnávat s konkurenty a hledat drobné detaily, rozhodně nebudete mít důvod jim po stránce zvuku něco vyčítat. Opravdu velký přínos silikonových špuntů se následně ukázal na jiném místě…

Okolní hluk můžete skvěle zašpuntovat…

To, co Huawei propaguje jako hlavní tahák, se opravdu povedlo. Aktivní potlačení hluku (ANC – active noise cancelling) je u Pro verze FreeBuds skvělé. Když se opět vrátím ke konkurenčním Galaxy Buds Live, tak ta sice představují revoluci v kombinaci otevřený design bez špuntů + ANC, ale když to myslíte s potlačením hluku vážně, špunty jsou zatím prostě sázka na jistotu. Měl jsem možnost porovnat tuto funkci u obou produktů a Huawei v tomto případě vyhrálo. Ten slyšitelný rozdíl přisuzuji právě špuntům, mezi kterými si navíc můžete vybrat s ohledem na anatomii vlastních sluchovodů. Třešničkou na dortu je analýza utěsnění, o které se dočtete v sekci o ovládání a aplikaci.

aktivní potlačení hluku ANC

Co je to ANC?

Active Noise Cancelling neboli ANC se stará o to, aby vás při poslechu co nejméně rušilo okolí. Na základě dat z mikrofonů, které snímají okolní zvuk, generuje do sluchátek speciální šum. Ten se snaží nežádoucí hluk eliminovat tím, že má vůči němu opačnou fázi.

ANC umí Huawei FreeBuds Pro používat ve třech módech. Ve čtyřech, když budeme počítat i úplně vypnutí. Při manuálním nastavení jsou na výběr možnosti Pohodlné, Obecné a Ultra podle toho, v jak hlučném prostředí se zrovna nacházíte. Když nemáte potřebu nebo trpělivost určovat sílu šumivého odstínění sami, můžete zapnout Dynamický režim. Ten z předchozích tří vybírá sám na základě informací z mikrofonů. Funguje velmi dobře. Stupně jsou slyšitelně odlišné a ten nejvyšší si poradí i s poměrně velkým hlukem jako je třeba ve vozech MHD nebo ve vlaku.

…ale klidně taky kvalitně zesílit

Kromě potlačení zvuků a ruchů z okolí se můžete dostat i do situace, kdy je naopak chcete slyšet čistě, případně i zesíleně. A to nemusíte být zrovna nedoslýchaví, i když i pro ty je funkce zesílení okolí velmi praktická. Zatím jsem nepochopil, proč tuto vychytávku nenabízejí Galaxy Buds Live (i když předchozí modely ano), nicméně FreeBuds Pro ji společně s ANC mají. Takže 2:1 pro Huawei.

konstrukce

Zesílení okolí a potlačení hluku nejde spustit současně, to dá rozum. Když sluchátkům řeknete, aby vám do ucha nechala pronikat okolní svět, máte navíc možnost zapnout funkci Vylepšit hlasy. Ta se při zesílení zaměří na frekvence lidského hlasu, takže je mluvící osobě trochu lépe rozumět. Je kladen důraz hlavně na výšky. Obyčejné zesílení okolí mluvení také pomůže neslyšíte jen zastřené huhlání, ale tato funkce opravdu pomáhá ještě o level víc. Povedené.

Aplikace a ovládání

V předchozích odstavcích jsem popsal dvě zvukové funkce, kterými sluchátka disponují. Je fajn, že ovládání hlasitosti, zapínání ANC či zesílení okolí (tzv. Awareness mód) se dá ovládat na těle sluchátek hned v základním nastavení. Ať už je propojíte s kterýmkoli přístrojem. Pokročilejší možnosti už je ale potřeba hledat v přidružené aplikaci, kterou je v tomto případě (stejně jako u ostatních Huawei sluchátek) AI Life. Například základní zkratky aneb gesta aplikace vysvětluje, jiné jsou volitelné.

Základní zkratky / gesta pro Huawei FreeBuds Pro

  • Jedno klepnutí prsty
    • přijmout / ukončit hovor
    • přehrát / pozastavit hudbu
  • Dvojité klepnutí prsty
    • odmítnout hovor
    • přehrát další skladbu
  • Trojité klepnutí prsty
    • přehrát předchozí skladbu
  • Sevření a tažení prsty nahoru či dolů
    • ovládání hlasitosti
HUAWEI AI Life
HUAWEI AI Life

Pokud si říkáte, proč zmiňuji „prsty“, tak vězte, že ovládání na těle sluchátek je trochu netradiční. Neklepe se jednoduše na vnější plochu sluchátka (s logem Huawei) ale je běžně potřeba použít dva prsty pro sevření přední a zadní plochy. Jde to i jedním, ale to si nevyhnutelně jednou za čas vyrazíte sluchátko z ucha. Na fotkách můžete vidět, že se pro tyto účely na sluchátkách nacházejí malé senzory. Jde o zajímavý způsob, jak eliminovat třeba nechtěné dotyky, ale taky je to hodně o zvyku. Při zvyšování hlasitosti jsem si například sevřenými prsty taky několikrát z ucha sluchátko vytáhl. Chce to správný cit a tento princip určitě nesedne každému. Podle mě je to spíš nepraktické a na škodu.

Otestuj si těsnost Huawei FreeBuds Pro

Mezi gesta, jejichž význam se dá změnit, patří delší podržení levého a pravého sluchátka. V aplikaci můžete těmto dvěma zkratkám přiřadit buď zapínání hlasového asistenta, nebo výběr mezi možnostmi zapnuté ANC / zapnuté zesílení okolí / vypnuto vše. Podržení prsty pak rotuje mezi těmito možnostmi. Nastavení jsem si takto ponechal, jelikož mi přijde nejefektivnější a velmi dobře vymyšlené. Aplikace umožňuje také přepínání mezi módy ANC a zapínání Vylepšení hlasů, které jsem popsal výše. Mimo to i rychlé přepínání mezi dvěma současně připojenými zdroji zvuku.

 

AI Life zajišťuje také detekci nasazení a v kombinaci se systémem EMUI se sluchátka umějí rovnou připojit a hrát. Jak už jsem dříve zmínil, aplikace také nabízí test sluchátek, při kterém je posuzováno správné utěsnění špuntů. To je důležité nejen pro kvalitu zvuku, ale i funkci ANC. Abych si ověřil, že si aplikace nevymýšlí, nasadil jsem si před jedním z testů sluchátka jen tak ležérně napůl. Výsledkem skutečně bylo upozornění, že je mám lépe zasunout, nebo vyměnit špunty. Kromě výše popsaného je v aplikaci tradičně informace o nabití baterií. Jak ve sluchátkách, tak i v pouzdru.

Velmi příjemná výdrž

Když započítáme samotnou kvalitu zvuku, tak obecná délka výdrže baterie je u bezdrátových sluchátek asi druhou nejdůležitější vlastností. Huawei FreeBuds v tomto ohledu příjemně překonávají své předchůdce a nabízejí „papírově“ až 30 hodin přehrávání. To je samozřejmě hodnota sečtená i s kapacitou pouzdra a platná pro použití bez ANC.

Při testování jsem sluchátka nechal přehrávat hudbu maximální hlasitostí, vypnul ANC a vybil jsem je za cca 6 hodin. To je o hodinu méně než slibuje výrobce (jiné laboratorní podmínky atd., znáte to…), ale i tak jde o velmi pěknou výdrž. V případě zapnutého ANC jsou avizované hodnoty 4,5 hodiny výdrže (20 s pouzdrem) u hudby a 3,5 hodiny výdrže (16 s pouzdrem) u telefonních hovorů. Tyto varianty jsem zatím netestoval, ale můžeme počítat s podobnou odchylkou oproti realitě. S tím se nicméně setkáme u jakéhokoli baterií poháněným kouskem elektroniky, takže to neberu jako negativum. Své předchůdce a mnohé konkurenty FreeBuds Pro ve výdrži rozhodně překonají.

Cena a dostupnost

Nová Huawei sluchátka se začnou prodávat u několika českých prodejců a také v oficiálním e-shopu výrobce 19. října a doporučená cena činí 4 999 Kč. Budou dostupná v bílé (Ceramic White), šedé (Silver Frost) a černé (Carbon Black) barvě.

Huawei FreeBuds Pro pouzdra

Huawei FreeBuds Pro: Závěrečné hodnocení

Kvalitou zvuku nadprůměrná, těsně pod hranicí ideálu. Kvalitou aktivního potlačení hluku i případného zesílení okolí na špici. Vynikají také skvělou výdrží. V porovnání se Samsung Galaxy Buds Live ztrácí trochu na hloubkách a hlasitosti, jinak je ale poráží právě v pokročilých zvukových funkcích. V případě designu jsem trochu na vážkách, líbí se mi „fazole“ i toto nové pojetí s hranatou a robustnější tyčinkou.

Drobnou nevýhodou Huawei sluchátek je trochu složitější ovládání, které ale zase ukrývá zajímavější možnosti. Pokud chcete hledět vyloženě na cenu, tak Samsung sluchátka stojí o pětistovku více. Doporučil bych rozhodovat se na základě toho, jak moc vám (ne)záleží na ANC a jak by vám (ne)chyběly špunty.

Klady

+ Kvalitní ANC
+ Nadprůměrný zvuk
+ Povedený design
+ Dlouhá výdrž baterie

+ Bezdrátové nabíjení

Zápory

– Trochu složitější ovládání
– Některé funkce omezeny na EMUI systém

Které vlastnosti sluchátek jsou pro vás nejdůležitější?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Huawei

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)