Recenze Samsung Galaxy Buds Live: Designová a technická revoluce?

sluchátka Samsung Galaxy Buds Live recenze

Když jihokorejský Samsung v srpnu oficiálně ukázal vzhled a parametry nových sluchátek Galaxy Buds Live, upoutal celkem očekávaně velkou pozornost. Hned v několika ohledech totiž nejde jen o další bezdrátová sluchátka, která byste na hromádce s dalšími konkurenty měli problém odlišit. Samsung se rozhodl vyrazit na úplně novou kolej tohoto oboru. A to jak designově, tak i technicky. Na první pohled je jasné, co je jinak z hlediska tvaru. Buds Live připomínají přerostlé fazole, zejména pak v unikátní bronzové variantě. Zároveň jde o první model “pecek”, které disponují aktivním potlačením šumu a přitom nemají silikonové špunty. Jak moc se Samsungu revoluční nápady povedlo realizovat? To se dozvíte v této recenzi…

Balení a design

Krabička se sluchátky se nijak nevymyká současnému Samsung stylu. Odklopíte víčko a před očima hned máte zakoupený produkt. Ve víčku je zasunutá plochá krabička s manuálem a záručními informacemi. Prostor pro pouzdro sluchátek a příslušenství má stejné uspořádání jako u dřívějších Galaxy Buds. Samozřejmě se ale změnil tvar pouzdra, které je nyní z půdorysu čtvercové, z boků obdélníkové a vybavené obvodovou drážkou pro snadnější otevírání. Otevírání je správně tuhé a pant hezky drží v jakýchkoli pozicích. Kromě již jmenovaného se v balení nachází také USB-C kabel pro nabíjení (který ale možná nikdy nemusíte potřebovat) a náhradní výplňové “objímky”, se kterými se dají sluchátka alespoň trochu přizpůsobit pro různé tvary a velikosti ušních boltců.

Tvar samotných sluchátek je velmi zajímavý. Těžko říct, proč inženýři a designéři zvolili zrovna takový. A proč zrovna teď? A proč to nikoho nenapadlo dřív? Sluchátka samozřejmě touto vlastností hned zaujmou, což se Samsungu povedlo. V momentě, kdy skoro všichni ostatní ještě kopírují Air Pody od Applu nebo dřívější Galaxy Buds, jihokorejská firma hodila do placu něco neokoukaného. Ale i funkčního. Fazolový design totiž dává smysl, protože kopíruje dutinu v boltci.

Samsung Galaxy Buds Live jsou nezvyklá, ale pohodlná

Stejně jako mnozí další zájemci o tato sluchátka jsem byl nejdřív skeptický k tomu tvaru. Podobných designových experimentů jsem už měl možnost pár vyzkoušet a ne vždy to dopadlo dobře. Třeba u Marshall Minor (hodnotím subjektivně dle vlastních uší). První nasazení Samsung Galaxy Buds Live a spuštění bylo také rozpačité. Zvuk za moc nestál a ani držení v uchu se mi nezdálo. Jak jsem ale brzy zjistil, nasazení jsem nezvládl úplně na jedničku. Je potřeba nejprve zasunout jeden konec s reproduktory do sluchovodu a až poté přimáčknutím “zamknout” druhý konec za boltec. Když sluchátko rovnou dáte do dutiny “na plocho”, nevyplníte dobře sluchovod a zvuk pak samozřejmě degradujete.

Jak jsem avizoval, v krabičce jsou k dispozici také alternativní silikonové objímky. U dřívějších Galaxy Buds a spousty jiných sluchátek berete různé silikonové špunty na pomoc při správném vyplnění a utěsnění v uchu. V tomto případě jde o opačný konec, kde chcete vytvořit dostatečně pevný “háček” v boltci. I původně předchystané menší objímky byly v pohodě, ale až po výměně za větší jsem si byl naplno jistý, že sluchátka drží v uchu dobře. A to při všech příležitostech včetně sportování. Každý uživatel to ale bude mít samozřejmě jinak a mohou se najít i tací, kterým nebudou tyto fazole sedět vůbec.

Zvuk vs. ticho

Jelikož jsem nedávno poslal pryč starší Galaxy Buds, nebyla příležitost provést přímé porovnání zvukového výstupu. I tak mám pocit, že se absence silikonových špuntů mírně projevuje. Pochopitelně hlavně u hloubek, které jsou na hermetickým uzavření závislé. Silikonové dutinky se nejspíš nehodily návrhářům do krámu, takže je vynechali. Zvuk tedy podle mého ustoupil designu, i když podle všeho jen nepatrně. Konstrukce a měniče od AKG přece jen slibují nadstandardní poslech. Mikrofony jsou dostatečně citlivé a se sluchátky není problém i pohodlně telefonovat ve městě. Stejně si ale myslím, že se špunty by to bylo minimálně po hudební stránce o něco lepší.

Jenže kdyby měla Samsung Galaxy Buds Live špunty, nebyl by na světě pokus o další revoluční řešení. Jihokorejská firma se rozhodla implementovat do neuzavřených “peckových”sluchátek aktivní potlačení šumu alias ANC. To je samozřejmě dost odvážný tah, který se nakonec i projevil. ANC rozhodně nedosahuje takových kvalit jako u konkurenčních produktů, které funkci podporují právě i dalšími konstrukčními prvky. Tomuto oboru prostě bezpečně vévodí uzavřená circumaurální sluchátka obepínající ucho. Pod nimi jsou na žebříčku špunty a následují další konstrukce a experimenty. Ano, aktivní potlačení šumu je zde tedy podprůměrné, ale nemůžeme mluvit o neschopnosti výrobce. Nikdo jiný nic takového zatím nezkusil, takže prostor pro porovnávání je stále otevřený. Nicméně primárně kvůli ANC si Buds Live raději nepořizujte.

Aplikace chudší i bohatší

Softwarovým partnerem sluchátek a jiné nositelné elektroniky od Samsungu je aplikace Galaxy Wearable. Stejně jako u předchozích generací Buds nabízí například informaci o stavu baterií, ekvalizér, herní režim s nižší latencí, hledání ztracených sluchátek a změnu hlasitosti. Tu je ale opět nutné manuálně nastavit jako jedno z dotykových gest. Doteď nechápu, proč zesilování a zeslabování není (a ani dříve nebylo) mezi základními předvolenými možnostmi. Ovládání skrze různá poklepání k tomu přímo vybízí a hodí se to nejen při sportování. Sluchátka každopádně mají čtyři varianty gest – klepnutí, dvojité klepnutí, trojité klepnutí a podržení. Přitom jen ta poslední je volitelná.

Galaxy Wearable (Samsung Gear)
Galaxy Wearable (Samsung Gear)

Přehled dotykových gest u Samsung Galaxy Buds Live

 • Klepnutí
  • přehrát skladbu
  • pozastavit skladbu
 • Dvojité klepnutí
  • přehrát další skladbu
  • přijmout/ukončit hovor
 • Trojité klepnutí
  • přehrát předchozí skladbu
 • Podržení (lze nastavit jednu z variant)
  • zapnutí ANC
  • zapnutí asistenta Bixby
  • snížit zvýšit hlasitost
  • zapnutí Spotify

S novými Buds se přímo na hlavní obrazovce aplikace objevil také přepínač pro ANC – aktivní potlačení šumu. Dlouhé podržení na sluchátku jsem tedy přiřadil k ovládání hlasitosti a kdybych někdy potřeboval ANC, vytáhnu telefon. V opačném gardu mi to přijde méně efektivní. Zmíněný přepínač k mému překvapení nedoplnil, ale nahradil zapínání Zesílení okolního zvuku. Sluchátka tuto funkci nemají a nemám informace o tom, zda a kdy přijde. Měla by to být ale jen otázka softwarového řešení řídícího mikrofony a reproduktory. Galaxy Buds Plus měla toto zesílení rovnou, starší Galaxy Buds dostala funkci prostřednictvím aktualizace. Očekávám tedy, že Zesílení okolního zvuku dorazí snad i do Buds Live, i když samozřejmě nemůže fungovat v jeden moment společně s ANC. Jednou z dalších novinek v aplikaci je pak třeba čtení oznámení nahlas, což je také velmi praktické.

Baterie a nabíjení Samsung Galaxy Buds Live

Papírově mají nová sluchátka od Samsungu vydržet na jedno nabití až šest hodin. Tím jsou myšleny opravdu jen fazole do uší, s pouzdrem je to jednadvacet. Výrobce udává, že tyto hodnoty naměřil při zapnutém ANC a vypnutém nepřetržitém přijímání příkazů pro Bixbyho. V tomto nastavení jsem byl schopný se dostat i při plné hlasitosti přes pět hodin výdrže, takže avizované hodnoty nejsou daleko od pravdy. Aktivní potlačení šumu a hlasitost jsou pochopitelně dva nejvýznamnější prvky ovlivňující výdrž.

Skvělé je, že se nová Buds dočkala pouzdra s bezdrátovým nabíjením. Majitel tak získá příjemnou variabilitu pro doplňování energie. Pokud vlastní telefon se zpětným bezdrátovým nabíjením, může třeba v autobuse nebo v letadle pohodlně nabíjet držením pouzdra a telefonu v jedné ruce. Naopak doma může pouzdro například na nočním stolku klasicky napojit USB kabelem. Nabíjení je pěkně rychlé. Během pěti minut dostanou sluchátka energii na zhruba hodinu poslechu.

Cena a dostupnost

Sluchátka Samsung Galaxy Buds Live jsou k sehnání u velké spousty prodejců s e-shopy i kamennými prodejnami. Přímo jihokorejská značka je na svém webu prodává za 5 490 Kč. Když se ovšem vydáte na Heuréku, najdete je i o více než tisícovku levněji. Revoluční fazole jsou přitom k sehnání v barvách Mystic Bronze, Mystic Black a Mystic White.

Samsung Galaxy Buds Live barvy

Samsung Galaxy Buds Live: závěrečné hodnocení

Samsung se vydal neprošlapanou cestičkou a na ní sbírá převážně pozitivní reakce. Za povedené lze určitě považovat neortodoxní tvar a také bronzovou barvu. S lehkými výhradami můžu pochválit i zvukový výstup, který by ale nejspíš byl se špunty o něco lepší. Experiment s aktivním potlačením šumu v nepřívětivé konstrukci vyšel tak napůl. ANC funguje, ale žádná velká sláva to není. Nicméně jde o revoluční řešení a nápad, takže to beru s rezervou. Podobně jsou na tom v mých očích třeba první ohebné telefony. Navíc není úplně vyloučeno, že by se ANC mohlo zlepšit po zásahu do firmware.

Takže koupit, nebo nekoupit? Jestli máte dřívější Buds a vyloženě netoužíte po neotřelém designu, nemáte moc důvod přecházet. Stejně tak nemá moc smysl Samsung Galaxy Buds Live kupovat primárně kvůli ANC. Nicméně i bez něj sluchátka úspěšně lákají na dlouhou výdrž, netradiční tvar a barvu nebo bezdrátové nabíjení.

Klady

+ Nadprůměrný zvuk
+ Originální design
+ Dlouhá výdrž baterie

+ Rychlé (i bezdrátové) nabíjení
+ Hlasité čtení upozornění

Zápory

– Odvážný pokus s ANC vyšel jen částečně
– Nepřítomnost zesílení okolního zvuku
– Neortodoxní tvar nemusí sedět všem

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Co vás na Galaxy Buds Live zaujalo nejvíce?

Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení firmy Samsung.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)