Trump prodloužil ban pro Huawei až do května roku 2021

Huawei ban 2021

Americký prezident Donald Trump prodloužil o další rok nařízení, které v praxi znamená blokaci spolupráce společnosti Huawei (ale nejen jí) s firmami v USA. Nový dokument se 13. května objevil na stránkách Bílého domu. Nejmenuje konkrétní společnosti, ale jeho cíl je jasný a postihuje právě čínského velkovýrobce nebo i firmu ZTE. Důvodem je přetrvávající bezpečnostní nedůvěra. Trump tak ostře sledovanou obchodní blokaci prodloužil dva dny před vypršením jejího předchozího termínu. Původní ban pro Huawei byl platný na rok od 15. května 2019, teď má platnost ke stejnému datu v roce 2021.

usa obvinily huawei podvod kauza huawei

Čínská firma má i přes trvající obchodní restrikce několik výjimek, které jí umožňují alespoň základní využití softwaru. Microsoft může firmě poskytovat systém Widnows, stejně tak může být v telefonech Huawei například i Android. Platné jsou zatím i některé další dočasné licence, jejichž budoucí osud bude znám během pár dnů či týdnů. Google a Huawei se podle všeho stále snaží restrikce zmírnit, aby se do telefonů čínské značky mohly vrátit aplikace a další služby od amerického giganta. Pomoci jim k tomu může právě nějaká další výjimka. Možná přijde. Prodloužený ban až do roku 2021 je ale od Trumpa jasným vzkazem, že USA s ohledem na bezpečnost Huawei nevěří.

Jak myslíte, že se bude (ne)spolupráce Huawei a amerických firem dál vyvíjet?

Zdroj: Technode

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)