Huawei Ascend G630 – 5″ rychlík za slušnou cenu (recenze)

huawei g630 displej, nahledovy obrazek

V redakci nám již delší dobu leží bílý elegán společnosti Huawei s 5″ displejem a velmi slušnou výbavou s ohledem na jeho pořizovací cenu. Jedná se o model Huawei Ascend G630, který si v této podrobné recenzi představíme.

Obsah recenze

Obsah balení

V krabičce naleznete telefon, manuál, sluchátka a nabíječku. Jedná se o vcelku klasické balení, které se u  telefonů v této cenové relaci příliš neliší. Bonusem pro vás možná budou sluchátka. Ta ovšem nehrají kdovíjak skvěle, ale nenáročným posluchačům určitě postačí.

Huawei Ascend G630 - obsah balení Huawei Ascend G630 – obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Na recenzi se nám dostala bílá varianta telefonu. Huawei Ascend G630 je k dostání také v černé barvě. Přední stranu zařízení tvoří 5″ displej s HD rozlišením, lemovaný docela úzkými rámečky. Na bradě (spodní straně telefonu) můžete nalézt trojici senzorových tlačítek se stříbrnou barvou. Tato tlačítka bohužel nejsou podsvícena. Horní stranu telefonu tvoří již klasicky reproduktor pro volání, čočka předního fotoaparátu, senzory a notifikační dioda. Pod reproduktorem můžete spatřit stříbrný text Huawei. Celá přední strana telefonu je navíc lemována vyvýšeným okrajem, který chrání displej při pokládání telefonu na rovnou plochu.

Huawei Ascend G630 - přední strana telefonu, displej Huawei Ascend G630 – přední strana telefonu

Záda telefonu jsou tvořena plastovým krytem s velmi příjemnou povrchovou úpravou, která jednak neklouže, ale také není magnetem pro vaše otisky prstu. Díky tomuto povrchu na telefonu nemáte šanci zpozorovat škrábance (jedině pod drobnohledem :)). V levé horní straně telefonu je místo pro čočku fotoaparátu (nevyčnívající ven) a led blesk. Naopak v pravé spodní straně se usídlil hlasitý reproduktor. Na zádech telefonu také nalezneme nápis s logem firmy. Co se týče zadního krytu, je odnímatelný. To bohužel neplatí pro 2000mAh baterii, která je v telefonu “přikována” napevno. Po sundání krytu si kromě pohledu na baterii můžete povšimnout slotu pro microSD karty a samozřejmě také slotu pro SIM kartu. Na zadním krytu se také nachází NFC anténa. Na levém rámu telefonu nenajdete nic, na pravém pak kolébku hlasitosti a vypínací tlačítko. Horní strana telefonu ukrývá 3,5 mm jack, spodní pak microUSB konektor pro nabíjení.

Huawei Ascend G630 - záda telefonu Huawei Ascend G630 – záda telefonu

Fotogalerie telefonu Huawei Ascend G630

Zhodnocení vzhledu a dílenského zpracování

Při prvním uchopení telefonu si pravděpodobně řeknete: “Není ten telefon nějaký velký”? Huawei Ascend G630 má 143 mm na výšku, což není zrovna málo. Proto můžete zapomenou na ovládání telefonu jednou rukou. Možné to samozřejmě je, nicméně není to zrovna pohodlné. Když telefon uchopíte jednou rukou a budete se například snažit dostat palcem ze spodní strany displeje k notifikační liště, bude to pro vás představovat nelehký úkol. Jinak se ovšem telefon drží dobře a nemá tendence vyklouzávat z rukou. Pochválit musíme celkovou konstrukci zařízení, která je zpracovaná na jedničku. Telefon působí opravdu pevným dojmem, nikde nic nevrže (snad jen malinko, když zatlačíte na pravou stranu telefonu pod vypínacím tlačítkem, ovšem nic zásadního). Pravděpodobně jediným negativem z naší strany zůstává hmotnost telefonu, která činí 165 gramů. Telefon tedy není žádné pírko. I tak si lze na jeho hmotnost časem zvyknout. Záleží na tom, jak těžká/lehká zařízení jste doposud vlastnili.

Promo video telefonu Huawei Ascend G630

Huawei Ascend G630

Huawei Ascend G630

Náš první pohled telefonu Huawei Ascend 630

Huawei Ascend G630 – první pohled

Huawei Ascend G630 - první pohled


Hardware a displej

Huawei Ascend G630 v sobě ukrývá 4jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 s taktovací frekvencí 1,2 GHz. Tomu sekunduje GPU Adreno 305 a 1 GB operační paměti RAM. Na střední třídu, do které tento telefon spadá, se jedná o docela průměrnou výbavu. Vnitřní úložiště telefonu nabízí pouze 4 GB, přičemž pro uživatele jsou dostupné pouze zhruba 2 GB. Huawei Ascend G630 sice disponuje slotem pro MicroSD kartu, nicméně 4GB úložiště je opravdu tragické. Stačí z Google Play stáhnout jednu větší hru a máte po paměti. Co se týče výdrže baterie, telefon v sobě ukrývá 2000mAh baterii. To by s ohledem na uhlopříčku displeje mohlo zavánět průšvihem, jenže Huawei Ascend G630 je opravdu velmi dobře optimalizovaný. Jeho výdrž lze tedy označit za nadprůměrnou, ale o tom více v kapitole o výdrži baterie.

V rámci konektivity můžeme vyzdvihnout přítomnost NFC. Podpora sítí LTE bohužel chybí.

Zadní fotoaparát telefonu nabízí 8MPx rozlišení, přední pak 1,3MPx. Fotoaparát dokáže pořizovat pouze HD videa, která jsou ovšem až překvapivě kvalitní. Více o fotoaparátu se dočtete v příslušné sekci této recenze.

Huawei Ascend G630 specifikace v bodech

 • Rozměry: 143 x 71.7 x 7.8 mm
 • Váha: 165 g
 • Displej: 5“ HD IPS (720 x 1280 pixelů), 16M barev
 • Procesor: Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 s frekvencí 1,2 GHz
 • GPU: Adreno 305
 • Operační paměť: 1 GB
 • Úložiště: 4 GB (rozšiřitelné microSD kartami)
 • Akumulátor: Li-Ion 2000 mAh (výdrž 2 dny aktivního využívání)
 • OS: Android OS, v4.3 (Jelly Bean) s nadstavbou Emotion Lite UI 2.0
 • Fotoaparát: 8 MPx, 3264 x 2448 pixelů, autofocus, LED blesk
 • Přední kamera: 1,3 MPx
 • Video: HD
 • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, NFC, USB 2.0, Bluetooth 4.0

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.


Displej

Huawei Ascend G630 disponuje 5″ HD, IPS displejem s rozlišením 720 x 1280 pixelů. I když se jedná o 5″ zařízení, HD rozlišení je v tomto případě dle našeho názoru dostačující. Na přímém slunci je viditelnost displeje i s maximálním jasem o něco horší. Senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu funguje relativně dobře, akorát trvá delší chvíli, než se jas adaptuje na aktuální světelné podmínky. Displej je krytý tvrzeným sklem, které je vcelku náročné poškrábat. Malinká výtka bude směřovat k povrchové vrstvě skla, jež se velmi snadno zapatlá. Jinak se ovšem displeji nedá nic vytknout.

Zvukový výstup a reproduktor

V této kapitole recenze nelze Huawei Ascend G630 než pochválit. Zadní reproduktor hraje opravdu velmi nahlas a také kvalitně. Při vyšších hlasitostech navíc nedochází k distorzi. Sledování filmů/seriálů je s tímto reproduktorem v kombinaci s povedeným displejem opravdu parádní zážitek.

Huawei Ascend G630 záda telefonu, reproduktor Huawei Ascend G630 – zadní reproduktor

Testy výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Herní výkon telefonu Huawei Ascend G630 je spíše rozporuplný. Pro testování jsme vybrali hry N.O.V.A 3 – Freedom edition, Temple Run 2 a Batman Arkham Origins. Výkon telefonu v akční 3D střílečce N.O.V.A 3 byl spíše podprůměrný. Hra vykazovala nižší počet snímků za vteřinu a sem tam se i lehce zasekla. I tak lze ovšem říct, že byla hratelná. Snížený počet snímků za vteřinu je u mobilních her více zanedbatelný než např. u PC her. Další testovanou hrou byla akční bojovka Batman Arkham Origins. Hra byla v tomto případě plynulá a udržela si stabilní, relativně vysoké FPS. Na závěr jsme testovali méně náročnou hru – Temple Run 2, který na telefonu Huawei Ascend G630 běžel po celou dobu na výbornou (s vysokým FPS). Jak tedy kapitolu herního výkonu uzavřeme? Huawei Ascend G630 nepatří mezi herní mašiny. I tak si s ním zahrajete většinu méně náročných titulů bez sebemenších problémů. U nejnáročnějších 3D her očekávejte snížený počet snímků za vteřinu a občasné záseky.

Huawei Ascend G630 - herní výkon, N.O.V.A 3 Huawei Ascend G630 – N.O.V.A 3

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

S bezdrátovým připojením Wi-Fi jsme při testování nezaznamenali vůbec žádný problém. Signál je dostatečný i v místech, kde jiné telefony pokulhávaly. Při testování Bluetooth jsme také nezaznamenali žádné komplikace. Posílání souboru z telefonu do tabletu proběhlo bez sebemenších komplikací.

Datové sítě.

Rychlý internet skrze 3G sítě u testovaného kousku fungoval bez problémů. Telefon bohužel nenabízí LTE. U testovaného přístroje jsme nezaznamenali žádné problémy, jako například výpadky signálu apod.

Připojení k počítači

Telefon lze připojit k počítači jako mediální zařízení (MTP), dále jako Fotoaparát (PTP) a také jako paměťové zařízení USB.

GPS

GPS jsme u telefonu Huawei Ascend G630 testovali několikrát. Ať už se jednalo o Google Mapy či jednu z nových offline navigací NACESTY, GPS ani na vteřinu nezaváhalo. U telefonů Huawei již začíná být zvykem, že jejich GPS funguje vždy na jedničku. Navigaci jsme testovali nejen při kratších projížďkách po Ostravě, ale také při delší, zhruba 40 kilometrové trase. Samotná fixace polohy probíhá téměř okamžitě. Huawei Ascend G630 vás na cestách rozhodně nezklame.

Baterie a výdrž

V jedné z nedávných recenzí našeho portálu jsme si představili Honor 3C (značka Honor a Huawei spolu úzce souvisí). Tento telefon, který disponuje pouze 2300mAh baterií, nabídne v praxi velmi dobrou výdrž baterie. U modelu Huawei Ascend G630 je situace velmi obdobná, a to přesto, že v sobě ukrývá pouze 2000mAh baterii. Díky velmi dobré optimalizaci systému vám telefon vydrží “při životě” klidně i 3 dny. Samozřejmě záleží na náročnosti používání. V klidovém režimu se telefon nevybíjí prakticky vůbec, proto se vám bude pravidelně stávat, že ráno na telefonu uvidíte stejnou kapacitu baterie, jakou měl telefon předtím, než jste šli spát. Při procházení webu, sledování videí, nebo hraní her, je úbytek % baterie opravdu nízký. U některých telefonů se při těchto aktivitách ztrácí jedno procento za druhým. Huawei Ascend G630 je ovšem zcela jiný “držák”. Baterii telefonu jsme podrobili několika testům. Z výsledků lze hravě odvodit, kolik toho G630 ve skutečnosti vydrží.

Huawei Ascend G630 si pro nás přichystal také několik režimů baterie, které dokáží prodloužit výdrž vaší baterie.

Huawei Ascend G630 - uživatelské prostředí, režimy baterie Huawei Ascend G630 – režimy baterie

Baterii jsme podrobili 3 testům výdrže. U všech testů byl jas telefonu nastaven na polovinu, hlasitost zadního reproduktoru na maximum, synchronizace vypnuta. Wi-Fi jsme nechali u všech 3 testů zapnutou.

Test 1 – přehrávání YouTube videa v HD rozlišení přes celý displej.

Závěr testu videa: Za 30 minut se při sledování YouTube videa v HD vybilo pouze 10 % baterie. Jedná se o velmi pěkný výsledek.

Test 2 – výdrž baterie při procházení webu. Do telefonu jsme nainstalovali prohlížeč Doplhin Browser a nastavili jsme automatickou aktualizaci stránky (www.svetandroida.cz) na interval co 15 vteřin.

Závěr testu prohlížení webu – za 30 minut surfování internetem se vybilo pouze 9 % baterie. Opět velmi dobrý výsledek.

Test 3 – výdrž baterie při hraní her.

Závěr testu baterie při hraní her – za 31 minut hraní hry Temple Run 2 se vybilo 11 % baterie, čili do třetice všeho úsporného! (ve hře Temple Run 2 nám nešla stáhnout notifikační lišta s ukazatelem baterie. Proto jsme výsledné screeny provedly před začátkem hraní a poté ihned po vypnutí hry).

Uživatelské prostředí

Společnost Huawei je zvyklá do svých telefonů vkládat operační systém Android s nadstavbou EMUI, která nese určitou podobnost se známým systémem MIUI. Neobsahuje totiž hlavní nabídku aplikací. Všechny aplikace jsou umístěny přímo na ploše. Huawei Ascend G630 běží na Emotion Lite UI 2.0. Pokud by vám větší množství aplikací na vašich plochách nevyhovovalo, můžete je snadno sloučit do jednotlivých složek. Na tuto jednoduchou nadstavbu si lze poměrně snadno zvyknout. Jestliže nepatříte mezi zastánce prostředí “bez Menu”, můžete si z Google Play stáhnout alternativní launcher, jenž tento “problém” vyřeší. Co se týče svižnosti systému, nelze Huawei Ascend G630 než pochválit. Přechody mezi plochami jsou plynulé a nemají tendenci se zasekávat ani v případě, že máte na plochách větší množství aplikací a widgetů. Většina důležitých aplikací, jako například Dialer, SMS zprávy, nebo Kontakty (Lidé), naskočí po spuštění téměř okamžitě. Stejně rychlé je stažení notifikační lišty, jejíž efekt (stažení) zůstává plynulý, ať už se nacházíte kdekoliv. Surfování webem je na telefonu Huawei Ascend G630 také parádním zážitkem. Webové stránky  se načítají rychle a pinch-to-zoom funguje bezproblémově. Na EMUI vás také potěší skutečnost, že všechny spuštěné aplikace můžete ukončit stisknutím jednoho tlačítka v multitaskingové nabídce, kterou vyvoláte delším stisknutím senzorového tlačítka Menu. Po ukončení všech aplikací je běžně v telefonu dostupných okolo 300-400 MB operační paměti RAM. Po spuštění telefonu je volných zhruba 500 MB RAM. I když telefon celkově disponuje pouhým 1 GB paměti RAM, umí s touto hodnotou velmi dobře hospodařit.

Fotoaparát a natáčení videa

Zadní fotoaparát telefonu Huawei Ascend G630 nabízí rozlišení 8 Mpx. Samozřejmostí je přítomnost přisvětlovací LED diody a autofocusu. Výsledné snímky za dobrých světelných podmínek nevypadají vůbec zle. Takto pořízené fotky jsou ve většině případů ostré a mají vcelku pěkné barevné podání. Horší situace pak nastává, když s telefonem pořizujete fotky za umělého osvětlení v interiéru (bez blesku). V takovémto případě jsou pak snímky v mnoha případech neostré a zašuměné. Fotky z předního fotoaparátu jsou spíše průměrné. Za dobrého světla lze čas od času vytvořit docela solidní “selfíčka”. Fotoaparát telefonu Huawei Ascend G630 vás nenadchne, ale ani neurazí. Co se týče natáčení videa, G630 jej zvládá natočit pouze v HD rozlišení. Kvalita videí je ovšem velmi dobrá, o čemž se můžete přesvědčit v ukázce níže. Aplikace fotoaparátu nabízí poměrně klasické rozhraní, se kterým se i během velmi krátké chvíle dobře seznámíte. Tlačítkem Nastavení se lze dostat do nabídky, kde si můžete vybrat z několika režimů, jako např. Inteligentní, HDR, panorama či focení s efekty. Stisknutím ozubeného kolečka se pak dostanete do podrobnějšího nastavení, kde lze upravovat rozlišení fotografií, manipulovat s časovačem, vyvážením bílé apod.

Aplikace Fotoaparát

Huawei Ascend G630 – pořízené snímky

Huawei Ascend G630 – pořízené video (HD)

Huawei G630 – test fotoaparátu

Huawei G630 - test fotoaparátu


Kdy, kde a za kolik

Telefon Huawei Ascend G630 si můžete pořídit ve většině tuzemských obchodů za průměrnou cenu 4 500 Kč.

Resumé

Je načase shrnout recenzi a vyřknout verdikt. Telefon Huawei Ascend G630 patří bezesporu k těm lepším zařízením střední třídy. Na první pohled vás zaujme sympatický 5″ displej s hezkými barvami a dobrými pozorovacími úhly. Když telefon poprvé uchopíte do ruky, možná vám bude připadat o něco větší, než jste původně očekávali. Na velikost si samozřejmě časem zvyknete. Zde záleží především na tom, jaké telefony jste doposud používali. Pokud se zaměříme na konstrukční stránku telefonu, nenalezneme žádné výhrady. Telefon se dobře drží, nevrže a působí pevným dojmem.

Při seznámení s operačním systémem Android ve verzi 4.3 Jelly Bean po krátké chvíli zjistíte, že v telefonu chybí hlavní nabídka aplikací (Menu). Huawei totiž do svých telefonů vkládá nadstavbu Emotion, v případě telefonu Huawei G630 se jedná o Emotion Lite UI 2.0. Tato nadstavba je velmi povedená a také nenáročná na operační paměť RAM. Díky tomu je telefon svižný i přesto, že disponuje pouze 1 GB RAM. Scrollování mezi plochami, listování v galerii, otevírání základních aplikací pro volání, SMS apod., je za každých okolností velmi plynulé. Parádní optimalizace telefonu také přispívá k nadprůměrné výdrži baterie, díky které Huawei Ascend G630 přežije i několik dní bez toho, abyste jej museli nabíjet.

Fotoaparát telefonu Huawei Ascend G630 dokáže za dobrých světelných podmínek pořídit velmi pěkné snímky. Fotografie z interiéru (za horšího světla) už tak kvalitní nejsou.

Herní výkon telefonu lze označit jako průměrný. S telefonem si plynule zahrajete prakticky všechny nenáročné – středně náročné hry z obchodu Google Play. Pokud ovšem chcete hrát hry jako N.O.V.A 3 a další náročné 3D střílečky, narazíte na nižší počet FPS (snímků za vteřinu). U náročných her tedy nebude herní zážitek zrovna plynulý.

Huawei Ascend G630 je telefon s precizním zpracováním, krásným 5″ displejem, velmi rychlým prostředím a vcelku slušným fotoaparátem (za dobrých světelných podmínek). Osobně bych telefon neváhal doporučit ostatním. Při zohlednění poměru cena/výkon nelze než konstatovat, že se jedná o velmi kvalitní kousek.

Klady

+ Výborný displej.
+ Plynulý systém s nadstavbou EMUI 2.0.
+ Pevná konstrukce telefonu.
+ Skvělá výdrž baterie.
+ Kvalitní a hlasitý zvukový výstup z hlavního reproduktoru.
+ Bezproblémová GPS.
+ Notifikační dioda pro zmeškané události.

Zápory

– Vyšší hmotnost.
– Nízká kapacita interního úložiště.
– Nepodsvícená tlačítka ovládání.
– Telefon mohl být o něco menší (na výšku).
– Baterii nelze vyjmout.

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)