Menu

HTC First: Detailní pohled na první “facebookový” telefon

Dlouhou dobu internetové vody čeřily zprávy o oficiálním telefonu od Facebooku. Objevovaly se zaručené drby, rendery a koncepty, ale Mark Zuckerberg mlčel a tvářil se, že se nic takového nechystá. Když tu náhle, kde se vzal, tu se vzal, je tu HTC First. Telefon střední třídy s upraveným uživatelským prostředím, nazvaným Facebook Home, si své jméno nevysloužil náhodou. First znamená anglicky “první” a přesně v duchu svého jména má být tento telefon prvním z nové generace “facebookových” telefonů – a rozhodně ne posledním, kterého se dočkáme. Pojďme se na něj podívat blíže.

HTC First představuje jednoduchý design a plastové tělo

HTC First představuje jednoduchý design a plastové tělo

Pod kapotou

Plastový smartphone byl obdařen solidním Super LCD displejem o úhlopříčce 4,3 palce a zcela adekvátním rozlišením 1280 x 720 pixelů, který je chráněný oblíbeným odolným sklem Gorilla Glass. Pod ním pak spočívá dvoujádrový procesor od Qualcommu, jedná se o model 8930AA, který běží na frekvenci 1,4 GHz. Do specifikací střední třídy zapadá i velikost RAM – 1 GB. Dále tu máme “jen” 5 Mpix fotoaparát s autofokusem a přisvětlovací LED. Ovšem u mobilních fotoaparátů nelze na údaj o megapixelech stoprocentně spoléhat a to, že snímač nemá víc jak 10 Mpix ještě nemusí nic znamenat. Vzhledem k tomu, že se má jednat především o mobil pro sociální sítě, nalezneme v přední části i webkamerku pro videohovory. Z konektivity nechybí nic důležitého – máme tu WiFi, Bluetooth 4.0, GPS, HSPA, pro nás zatím nevyužitelné LTE a pozor: dokonce i NFC. Na téhle sympaticky vybavené mašince nalezneme Android ve verzi 4.1 Jelly Bean a jak už jsme zmiňovali na začátku, i přes fakt, že se jedná o telefon od HTC, nenajdeme zde rozhraní Sense, nýbrž Facebook Home, na které se detailně mrkneme v následující kapitole.

htc-first-slide-02 htc-first-slide-03

Facebook Home

Facebook Home je zbrusu novým launcherem, nadstavbou operačního systému Android a prostředkem, jak se co nejsnáze spojit se svými přáteli na sociálních sítích a sledovat jejich příspěvky. Nutno podotknout, že se skutečně nejedná jen o změnu pár ikonek nebo několik widgetů, Home to bere vážně od podlahy a začíná už na zamykací obrazovce. Ta se společně s obrazovkou hlavní nazývá Cover Feed a její hlavní funkcí je přinášet nepřetržitý proud aktuálních stavů, celoobrazovkových fotografií a notifikací. Na papíře to zní jistě krásně, protože v ideálním světě vaši přátelé na Facebooku uploadují zásadně technicky perfektní fotky z neuvěřitelných míst, emotivní snímky ze sportovních akcí, zádumčivá zátiší a inspirativní záběry na pamětihodné stavby, které přetrvaly po staletí. Osobně možná dělám něco špatně, ale mám takový pocit, že já bych po odemčení telefonu spatřil pravděpodobně dokola opakované fotografie domácích mazlíků, hromadu provařených “memů” a rozmazané záběry z narozeninových oslav mých bývalých spolužáků.

4 4 (1) 4 (3)

Krom změny úvodní obrazovky se v systému nachází i množství dalších malých úprav, jako jsou například Chat heads. Jedná se o snadný přístup k facebookovému “kecálkovi” i ve chvílích, kdy máte zrovna spuštěnou nějakou aplikaci. Na displeji se vám v momentě, kdy obdržíte zprávu, objeví ikonka kontaktu se zprávou a vy můžete snadno a rychle odpovědět. Dále tu máme rozšířený systém notifikací, pomocí kterých vás systém separátně upozorní na to, pokud například někdo zmínil vaše jméno na své ose Timeline. Samozřejmě pod touto nadstavbou zůstává plně funkční systém Jelly Bean, tudíž stačí jedno přejetí prstem po displeji a už máte k dispozici menu s nainstalovanými aplikacemi.

 

http://youtu.be/tWKE0HTl0ig

 

Zajímavé je, že Facebook Home nebude k dispozici pouze na HTC First, ale od 12. dubna bude k dispozici ke stažení na Google Play (pravděpodobně nejprve pro USA). Bohužel vás musíme trochu zchladit, zatím jsou oficiálně podporovány pouze tyto přístroje: HTC One X, HTC One X+, Samsung GALAXY S III a Samsung GALAXY Note II. Potvrzena je i podpora pro zbrusu nové HTC One a Samsung GALAXY S4. Cílem je vydávat pravidelné aktualizace této nadstavby tak, aby byla k dispozici pro co nejširší škálu zařízení, co nejdříve to půjde.

Shrnuto, podtrženo

Mezi našimi čtenáři se jistě najde spousta příznivců a uživatelů Facebooku, kterým budou zdatně oponovat všichni ti, kteří mají z modrobílé ikonky a “lajkování” cholerické záchvaty. Je tedy evidentní, že pro druhou jmenovanou skupinu tenhle telefon prostě není ta správná volba, neb provázanost s Zuckerbergovou sociální sítí je v něm zakořeněná jak stoletý dub. Na druhou stranu, pro Android už dávno existuje oficiální Facebook aplikace, která nabízí veškerou potřebnou funkčnost. Tak pro koho je vlastně HTC First určený?

Americký operátor AT&T nabídne HTC First za lákavou cenu 99 USD

Americký operátor AT&T nabídne HTC First za lákavou (dotovanou) cenu 99 USD

Zjednodušeně by se dalo říci, že je to pravděpodobně telefon pro lidi, kteří chtějí smartphone, ale nechtějí být zavaleni hromadou aplikací a složitými menu (věřte, že se najdou mnozí, kteří smartphone nechtějí kvůli “složitosti”). Zdá se to možná neuvěřitelné, ale pro velkou skupinu lidí znamená Facebook a internet v podstatě to samé, stejně jako u nás v Čechách dává mnoho uživatelů rovnítko mezi “internet” a “Seznam.cz”. Nejde Seznam? Nejde internet! Docela zajímavé srovnání se nám nabízí i ve světle nedávno ohlášeného Desire P. Výsledek je samozřejmě trochu zkreslený tím, že u HTC First zatím neznáme cenu ani dostupnost v Evropě, protože na mobil má exkluzivitu americký operátor AT&T, ale už teď je jasné, že trumfnout velmi průměrnou výbavu Desire P nebude pro tento telefon problém. Pokud by se přece jen na evropský trh dostal a nabídl atraktivní cenu, dost možná by mohl být zajímavou volbou i pro Facebookem nepolíbené uživatele.

HTC First jednou větou? Bude vlastně takový, jací jsou vaši přátelé.

 

Komentáře

Mirek...

5.4.2013 17:12

Pekna cena, az moc. U nas za 5k, a vic.

Chaosrx

David Mysliveček 0

5.4.2013 17:20

Jen doplním, jedná se o dotovanou cenu. Plná bude přes 10 tisíc.

Tony

Tony

5.4.2013 17:36

Plná cena je v Amerike 450$, v Európe ešte nie je oficiálne stanovená.

žaneek

žaneek

5.4.2013 17:51

No, ještě kdyby naši operátoři zvýšila 10x FUP limity a ceny nechaly tak by se to dalo i používat.

bygyoda

bygyoda

5.4.2013 18:13

Rád bych věděl jak se liší HTC First od jakéhokoli jiného telefonu na který si stáhnu Facebook Home (samozřejmě až bude pro všechny telefony s androidem)

Janys

Jan Olejník 0

5.4.2013 18:24

@bygyoda: V podstatě nijak – celé je to o tom, že u HTC First bude právě ta exkluzivita. A snad by to mohlo zaujmout lidi, kteří třeba mají rádi Facebook, ale smartphony jsou na ně moc komplikované, takže tady díky Facebook Home vlastně prakticky nic ze systému neuvidí. Jsem zvědavý na další komentáře – pro kolik lidí bude tahle mašinka atraktivní a zvážili by její koupi.

Martin P.

Martin P.

5.4.2013 18:26
kogli

kogli

5.4.2013 19:42

To je hloupost

tut

tut

6.4.2013 12:43

Kdysi sem měl SE P1i a to už byl oproti totomu FB král :D stím sem napsal smsku rychleji než kdybych měl volat… nevím proč tam nemají klávesnici jak na ChaCha

majja001

majja001

7.4.2013 13:27

vypadá dobře ale nwm k čemu facebook telefon? stačí si nainstalovat facebook do normálního mobilu a to stačí nepotřebuju každou sekundu vědět co se děje a návíc to bude nejspíš velikej žrout baterky :(

anonforeer550

anonforeer550

1.4.2015 14:46

Facebook = žrout baterie.

RSS (komentáře k článku)