HTC First: Detailní pohled na první “facebookový” telefon

htc-first-slide-03

Dlouhou dobu internetové vody čeřily zprávy o oficiálním telefonu od Facebooku. Objevovaly se zaručené drby, rendery a koncepty, ale Mark Zuckerberg mlčel a tvářil se, že se nic takového nechystá. Když tu náhle, kde se vzal, tu se vzal, je tu HTC First. Telefon střední třídy s upraveným uživatelským prostředím, nazvaným Facebook Home, si své jméno nevysloužil náhodou. First znamená anglicky “první” a přesně v duchu svého jména má být tento telefon prvním z nové generace “facebookových” telefonů – a rozhodně ne posledním, kterého se dočkáme. Pojďme se na něj podívat blíže.

HTC First představuje jednoduchý design a plastové tělo HTC First představuje jednoduchý design a plastové tělo

Pod kapotou

Plastový smartphone byl obdařen solidním Super LCD displejem o úhlopříčce 4,3 palce a zcela adekvátním rozlišením 1280 x 720 pixelů, který je chráněný oblíbeným odolným sklem Gorilla Glass. Pod ním pak spočívá dvoujádrový procesor od Qualcommu, jedná se o model 8930AA, který běží na frekvenci 1,4 GHz. Do specifikací střední třídy zapadá i velikost RAM – 1 GB. Dále tu máme “jen” 5 Mpix fotoaparát s autofokusem a přisvětlovací LED. Ovšem u mobilních fotoaparátů nelze na údaj o megapixelech stoprocentně spoléhat a to, že snímač nemá víc jak 10 Mpix ještě nemusí nic znamenat. Vzhledem k tomu, že se má jednat především o mobil pro sociální sítě, nalezneme v přední části i webkamerku pro videohovory. Z konektivity nechybí nic důležitého – máme tu WiFi, Bluetooth 4.0, GPS, HSPA, pro nás zatím nevyužitelné LTE a pozor: dokonce i NFC. Na téhle sympaticky vybavené mašince nalezneme Android ve verzi 4.1 Jelly Bean a jak už jsme zmiňovali na začátku, i přes fakt, že se jedná o telefon od HTC, nenajdeme zde rozhraní Sense, nýbrž Facebook Home, na které se detailně mrkneme v následující kapitole.

htc-first-slide-02

Facebook Home

Facebook Home je zbrusu novým launcherem, nadstavbou operačního systému Android a prostředkem, jak se co nejsnáze spojit se svými přáteli na sociálních sítích a sledovat jejich příspěvky. Nutno podotknout, že se skutečně nejedná jen o změnu pár ikonek nebo několik widgetů, Home to bere vážně od podlahy a začíná už na zamykací obrazovce. Ta se společně s obrazovkou hlavní nazývá Cover Feed a její hlavní funkcí je přinášet nepřetržitý proud aktuálních stavů, celoobrazovkových fotografií a notifikací. Na papíře to zní jistě krásně, protože v ideálním světě vaši přátelé na Facebooku uploadují zásadně technicky perfektní fotky z neuvěřitelných míst, emotivní snímky ze sportovních akcí, zádumčivá zátiší a inspirativní záběry na pamětihodné stavby, které přetrvaly po staletí. Osobně možná dělám něco špatně, ale mám takový pocit, že já bych po odemčení telefonu spatřil pravděpodobně dokola opakované fotografie domácích mazlíků, hromadu provařených “memů” a rozmazané záběry z narozeninových oslav mých bývalých spolužáků.

4

Krom změny úvodní obrazovky se v systému nachází i množství dalších malých úprav, jako jsou například Chat heads. Jedná se o snadný přístup k facebookovému “kecálkovi” i ve chvílích, kdy máte zrovna spuštěnou nějakou aplikaci. Na displeji se vám v momentě, kdy obdržíte zprávu, objeví ikonka kontaktu se zprávou a vy můžete snadno a rychle odpovědět. Dále tu máme rozšířený systém notifikací, pomocí kterých vás systém separátně upozorní na to, pokud například někdo zmínil vaše jméno na své ose Timeline. Samozřejmě pod touto nadstavbou zůstává plně funkční systém Jelly Bean, tudíž stačí jedno přejetí prstem po displeji a už máte k dispozici menu s nainstalovanými aplikacemi.

 

http://youtu.be/tWKE0HTl0ig

 

Zajímavé je, že Facebook Home nebude k dispozici pouze na HTC First, ale od 12. dubna bude k dispozici ke stažení na Google Play (pravděpodobně nejprve pro USA). Bohužel vás musíme trochu zchladit, zatím jsou oficiálně podporovány pouze tyto přístroje: HTC One X, HTC One X+, Samsung GALAXY S III a Samsung GALAXY Note II. Potvrzena je i podpora pro zbrusu nové HTC One a Samsung GALAXY S4. Cílem je vydávat pravidelné aktualizace této nadstavby tak, aby byla k dispozici pro co nejširší škálu zařízení, co nejdříve to půjde.

Shrnuto, podtrženo

Mezi našimi čtenáři se jistě najde spousta příznivců a uživatelů Facebooku, kterým budou zdatně oponovat všichni ti, kteří mají z modrobílé ikonky a “lajkování” cholerické záchvaty. Je tedy evidentní, že pro druhou jmenovanou skupinu tenhle telefon prostě není ta správná volba, neb provázanost s Zuckerbergovou sociální sítí je v něm zakořeněná jak stoletý dub. Na druhou stranu, pro Android už dávno existuje oficiální Facebook aplikace, která nabízí veškerou potřebnou funkčnost. Tak pro koho je vlastně HTC First určený?

Americký operátor AT&T nabídne HTC First za lákavou cenu 99 USD Americký operátor AT&T nabídne HTC First za lákavou (dotovanou) cenu 99 USD

Zjednodušeně by se dalo říci, že je to pravděpodobně telefon pro lidi, kteří chtějí smartphone, ale nechtějí být zavaleni hromadou aplikací a složitými menu (věřte, že se najdou mnozí, kteří smartphone nechtějí kvůli “složitosti”). Zdá se to možná neuvěřitelné, ale pro velkou skupinu lidí znamená Facebook a internet v podstatě to samé, stejně jako u nás v Čechách dává mnoho uživatelů rovnítko mezi “internet” a “Seznam.cz”. Nejde Seznam? Nejde internet! Docela zajímavé srovnání se nám nabízí i ve světle nedávno ohlášeného Desire P. Výsledek je samozřejmě trochu zkreslený tím, že u HTC First zatím neznáme cenu ani dostupnost v Evropě, protože na mobil má exkluzivitu americký operátor AT&T, ale už teď je jasné, že trumfnout velmi průměrnou výbavu Desire P nebude pro tento telefon problém. Pokud by se přece jen na evropský trh dostal a nabídl atraktivní cenu, dost možná by mohl být zajímavou volbou i pro Facebookem nepolíbené uživatele.

HTC First jednou větou? Bude vlastně takový, jací jsou vaši přátelé.

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)