HTC Desire 620 – drahá střední třída (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 13.4.2015
- 17
Společnost HTC ještě před vydáním vlajkového modelu HTC One M9 uvedla přístroj střední třídy s označením HTC Desire 620. Ten se snaží zaujmout 5″ HD displejem, 64bitovým procesorem, 5MPx přední kamerkou a podporou NFC či LTE. Podaří se to?
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Vzhled krabičky telefonu, ve které nám dorazil do redakce, se od vydání přístroje HTC One X příliš nezměnil. Uvnitř jsme pak nalezli telefon HTC Desire 620, USB kabel, nabíječku a sluchátka.
Vzhled a dílenské zpracování
Design přístroje vychází již z modelu HTC One – tvar telefonu tvoří téměř dokonalý obdélník se zakulacenými hranami, zdířky reproduktoru jsou pak pod i nad displejem. HTC Desire 620 disponuje 5″ displejem, ale hned při prvním uchopení vás zarazí rozměry. Testovaný přístroj je vlivem extrémně širokých rámečků kolem displeje obrovský. Bohužel tuto skutečnost prohlubuje také fakt, že se tlačítka přesunula na displej a černý rámeček skrývá tedy bohužel jen logo HTC a je zbytečně nevyužitý. Reproduktory navíc nejsou stereo, hlasitě hraje pouze ten spodní, což je v našich očích dalším zklamáním. Nad displejem nalezneme objektiv přední kamerky a senzory. Notifikační diodu byste rovněž hledali marně.
Ani zadní strana bohužel nenadchne – záda z lesklého plastu působí bohužel trochu lacině, navíc v dolní části kryt nedoléhá tak, jak by měl. Čočka zadního fotoaparátu je mírně zapuštěna, aby nedocházelo k poškrábání. Pod ní sídlí přisvětlovací LED dioda a mikrofon. Zadní kryt lze z telefonu odejmout, což nám umožní přistupovat k vyměnitelné baterii a slotům pro Micro SIM a Micro SD kartu.
Plastové dílo dokonal i šedý rámeček, který lemuje celý telefon. Tloušťka přístroje je spíše průměrná. Jsme rádi, že HTC konečně sáhlo po rozšířeném řešení ovládacích tlačítek, která jsou umístěna na boku telefonu. Není tedy žádný problém dosáhnout na ovládání napájení i hlasitosti palcem. Micro USB konektor sídlí na spodní straně telefon, 3,5mm jack pro připojení sluchátek naleznete nahoře.
HTC Desire 620 – plastový kabátek nezaujal
TOP modely od HTC se většinou chlubí špičkovým zpracováním, to u modelu HTC Desire 620 ale příliš neplatí. Celý telefon je z plastu, použité materiály navíc působí velmi lacině. To ještě více sráží špatně doléhající zadní kryt a extrémně široké rámečky v okolí displeje, kvůli čemuž je telefon obrovský. To samozřejmě přináší problémy při ovládání displeje jednou rukou, neboť palcem do protějšího rohu nedosáhneme. Zadní kryt je navíc velmi kluzký a často se nám při snaze někam dosáhnout stávalo, že telefon vyklouzával z rukou. Ani váha 160 gramů není zrovna u plastového telefonu s 5″ displejem žádnou výhrou.
http://youtu.be/WDJCgB5145E
Hardware a displej
Výbavou se HTC Desire 620 zařadí spíše do střední třídy, poháněn je totiž oblíbeným procesorem Snapdragon 410 se čtyřmi 64bitovými jádry. Ta jsou doplněna 1GB RAM pamětí a 8GB vnitřním úložištěm. Výkonu je tedy dost pro plynulý běh prostředí i hraní některých náročnějších titulů, což si samozřejmě ověříme. Z 8GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit pomocí paměťových karet, je pro uživatele dostupných něco okolo 4,3 GB. Ani baterie není žádným zázračným parametrem – nabídne kapacitu 2100 mAh.
HTC Desire 620 si ale polepšil v případě konektivity – kromě standardů Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0 umožní uživatelům používat také NFC a LTE. V případě nejrychlejších datových sítí by měly být podporovány všechny frekvence, které jsou pro běh v našich končinách důležité. Postrádali jsme ale funkci USB OTG.
Z pohledu fotoaparátu žádné zázraky nečekejme, důraz je ale kladen na přední kamerku, která má 5 MPx a měla by dobře posloužit pro tvorbu „selfie“ fotografií. Zadní 8MPx fotoaparát si pak poradí s natáčením Full HD videa a tvorbou HDR fotografií.
Specifikace
- displej: 5″, HD rozlišení (1280 x 720 pixelů), IPS
- procesor: Qualcomm Snapdragon 410, 64 bitů, 4 jádra Cortex-A53, frekvence 1,2 GHz
- GPU: Adreno 306
- paměť: 1 GB RAM, 8 GB vnitřní (+ Micro SD)
- fotoaparát: 8 MPx, HDR, Full HD video, 5 MPx přední
- baterie: 2100 mAh
- konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, LTE (800/900/1800/2600 MHz)
- OS: Android 4.4.4 (Sense 6)
- rozměry: 150,1 x 72,7 x 9,6 mm
- hmotnost: 160 gramů
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]
Displej
Od předchozího modelu HTC Desire 610 došlo v případě displeje k vylepšení. HTC zde použilo displej s marketingovým označením Super LCD, který nabízí lepší podání barev i pozorovací úhly. Povyrostla také jemnost a velikost displeje. Tvůrci telefonu HTC Desire 620 vsadili na 5palcový displej s HD rozlišením, díky čemuž se jemnost displeje usadila na hodnotě 234 PPI. To je pro střední třídu průměrná hodnota. S výsledným podáním barev jsme byli spokojeni, možná jen bílá barva byla trochu našedlá. Špatně na tom nejsou ani pozorovací úhly nebo citlivost a přesnost ovládání. Automatické řízení jasu fungovalo také dobře, viditelnost na přímém slunci je pak spíše průměrná.
Zvukový výstup a reproduktor
Zvukové podání bylo spíše průměrné, a to jak po stránce výstupu do sluchátek, tak i v případě reproduktoru. Bohužel se model HTC Desire 620 nedočkal stereo reproduktorů a jako hlasitý poslouží pouze ten pod displejem. Ten ale na druhou stranu hraje nadprůměrně hlasitě i kvalitně. Dodávaná sluchátka ale příliš kvalitně nehrají a poslouží spíše jen do doby, než pořídíte nějaká kvalitnější.
Test výkonu (benchmarky)
Herní výkon
Ačkoliv nepatří Snapdragon 410 a grafický akcelerátor Adreno 306 mezi nejvýkonnější řešení na trhu, měl by poskytovat dostatečný výkon pro běh většiny herních titulů. Postupně jsme vyzkoušeli Modern Combat 4, Modern Combat 5, Real Racing 3 a Need for Speed: Most Wanted. I když ne všechny tituly nabízely nastavení maximálních efektů, hraní bylo plynulé, což je pro nás důležité. To bohužel tvrdě sráží malá interní paměť, která nám nedovolila nainstalovat více než jeden herní titul naráz. Hra N.O.V.A. 3 dokonce nešla do telefonu nainstalovat vlivem malé vnitřní paměti vůbec.
Konektivita
Telefon jsme s Wi-Fi připojením používali velmi často a na problémy jsme nenarazili. Příjem signálu byl dostatečný a nezpůsoboval ani výpadky či nestabilitu připojení. V kombinaci s handsfree, chytrými hodinkami i Google Glass opět pracoval telefon HTC Desire 620 bezchybně, otestovali jsme tedy úspěšně i technologii Bluetooth. Datové sítě nás rovněž potěšily – HTC Desire 620 nabídne podporu LTE na všech potřebných frekvencích pro Českou republiku. To jsme otestovali u operátora Vodafone. Součástí výbavy je také NFC, které v této cenové kategorii nemusí být standardem, na druhou stranu jsme postrádali funkci USB OTG.
GPS
Lokalizaci polohy jsme pravidelně testovali v reálném používání Google Map a navigace do auta Sygic. Nalezení polohy je za dobrých podmínek a přímé viditelnosti na oblohu otázkou několika sekund, při následné navigaci jsme nenarazili na žádné problémy. Trochu nás ale mrzí, že HTC Desire 620 nemá digitální kompas, kvůli čemuž není možné provozovat například Geocaching.
Baterie a výdrž
Kapacita baterie činí 2100 mAh, což není žádná závratná hodnota na 5″ displej. Zachraňuje to tedy pouze fakt, že rozlišení je „pouze“ HD a ani hardware není tak žravý jako u TOP modelů. Díky tomu vydrží HTC Desire 620 při našem používání (stále aktivní přenosy, několik hovorů, spousta surfování na internetu, poslech hudby a spousta zpráv…) od rána do večera a ještě zbude přibližně na půl následujícího dne. To je spíše průměr. Stejné výsledky potvrzují také naše testy.
- Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka
- Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s
- Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení
- Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky
Uživatelské prostředí
Android 4.4.4 s nadstavbou Sense 6
Společnost HTC vyvíjí již od dob systému Windows Mobile své vlastní rozhraní, které v případě telefonu HTC Desire 620 nese označení Sense ve verzi 6. Systém Android je zde radikálně změněn – téměř všechny systémové aplikace prošly úpravami. I tak musíme říci, že prostředí se nám zdá povedené. Pomohl tomu také fakt, že novější verze Sense jsou oproti starším znatelně odtučněny a už nepřipomínají takové „omalovánky“. Pohyb telefonem je intuitivní a prostředí je i designově povedené. HTC Desire 620 doposud běží na Androidu 4.4.4, což nás nepřekvapuje – nový Android 5.0 prozatím nabízí povětšinou jen vlajkové modely.
Rychlost a stabilita
S rychlostí prostředí už jsme tak spokojení nebyli. Do telefonu jsme nainstalovali spoustu aplikací, abychom simulovali používání běžným uživatelem. Po čase se telefon začal znatelně zpomalovat a občas se nám stalo, že několik sekund nešlo s přístrojem pracovat. Jelikož je přístroj vybaven poměrně výkonným procesorem Snapdragon 410, bylo to pro nás spíše zklamáním.
Kontakty, telefonování a klávesnice
Dialer je velmi povedený, což platí u HTC již delší dobu. Podpora české diakritiky při T9 vyhledávání je také kompletní. Aplikace kontaktů poté nabízí standardní volby. S voláním jsme žádné problémy neměli, zvuk byl velmi hlasitý a přenos zvuku kvalitní.
Klávesnice od HTC je také velmi povedená a nabízí vše, co bychom od moderní klávesnice mohli potřebovat – rychlý přístup k dalším znakům pod klávesami, psaní tahem, přístup k hlasovému zadávání, smajlíky a samozřejmě kompletní podporu češtiny a slovník.
Prostředí systému Android 4.4.4
Fotoaparát a natáčení videa
Přední kamera
Aplikace
Fotografie
Chválit nebudeme bohužel ani fotoaparát, který produkuje spíše podprůměrné fotografie. Pořízeným snímkům chybí především detaily, lépe na tom není ani pořízené Full HD video. Chloubou měl být přední 5MPx fotoaparát, který ale podle nás produkuje rovněž spíše podprůměrné snímky. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.
Video
http://youtu.be/nXC3_TWGtIQ
Kdy, kde a za kolik?
Mobilní telefon HTC Desire 620 se na českém trhu prodává ve dvou verzích, do naší redakce dorazil telefon s jedním slotem pro SIM kartu. Dual SIM varianta, která se prodává v České republice, nese označení HTC Desire 620G a nenabízí podporu LTE. Cena obou verzí je podobná a pohybuje se mezi 5500 a 7000 Kč.
Resumé
HTC Desire 620 se výbavou řadí do střední třídy, cena za daný hardware je však o něco vyšší, než nabízí konkurence. Pětipalcový displej je povedený a v dané cenové kategorii jsme ani nepostrádali Full HD rozlišení. Oceňujeme také podporu bezdotykové technologie NFC a plnohodnotný běh LTE připojení, což není u telefonů s cenovkou okolo 6 tisíc Kč vždy standardem. Reproduktor již sice není ve stereo provedení, přesto nehraje na poměry mobilních telefonů vůbec špatně. Při používání telefonu se nám také zalíbilo prostředí HTC Sense 6 díky svému designu, intuitivnímu ovládání a šikovným funkcím.
Negativa však tentokrát spíše převládala. Samotná konstrukce nás vůbec nezaujala, telefon trpí na široké rámečky, kvůli čemuž se špatně ovládá. Zadní kryt vydával při manipulaci vrzání a scházela nám také notifikační dioda. Ačkoliv je prostředí povedené, jeho rychlost byla spíše podprůměrná a rozhodně nebyl telefon tak rychlý a plynulý, jak by měl. Velkým nedostatkem je také pouze 8GB vnitřní paměť, která nedovolí do telefonu nainstalovat více větších aplikací zároveň. Nedostatek místa pro data lze sice suplovat paměťovou kartou, na ni ale nelze ukládat veškerá potřebná data (instalace her apod.) Výčet negativ podtrhuje vyšší cena, za kterou jsou na trhu k sehnání výkonnější přístroje.
Jmenovat můžeme například Lenovo P70, které za srovnatelné peníze nabízí výkonnější procesor, dvojnásobnou vnitřní paměť i RAM, lepší fotoaparát a téměř dvojnásobnou kapacitu baterie. Podobnými parametry jako testovaný přístroj se pochlubí i Huawei Ascend G620s, který lze ale pořídit již za částku okolo 4500 Kč. O něco levnější je také Asus ZenFone 5, který je velmi povedený a troufáme si tvrdit i lepší volbou než testovaný HTC Desire 620, nenabídne ale tak kvalitní přední kameru a NFC.
Klady
+ Kvalitní displej s dobrým barevným podáním.
+ Povedená nadstavba HTC Sense 6.
+ Plnohodnotné LTE.
+ NFC.
+ Hlasitý a povedený reproduktor.
Zápory
– Velké rozměry.
– Zadní kryt vrže a nedoléhá tak, jak by měl (nejspíše vada kusu)
– Slabší fotoaparát.
– Prostředí je pomalejší a telefon se občas zadýchá.
– Pouze 8GB interní paměť.
– Chybí notifikační dioda.
– Chybí digitální kompas.
– Vyšší cena.
Za zapůjčení děkujeme společnosti HTC.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář