Menu

SvětAndroida doporučuje: jak vyzrát na hromadnou dopravu?

sa-doporucuje-vyzrat-hromadnou-dopravu-2-ico

Čeká vás cesta vlakem, autobusem, tramvají, trolejbusem, metrem, lodí či letadlem? Pak by ve vašem telefonu nemělo chybět šest aplikací doporučených redaktory portálu SvětAndroida.cz! Pochopitelně nebudou chybět jízdní řády, vyhledávání nejbližších zastávek nebo šikovný program pro objednání SMS jízdenky. Vybavte svůj chytrý telefon tak, abyste na svých cestách měli po ruce vše, co můžete potřebovat! Ukážeme vám, jak vyzrát na hromadnou dopravu.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Do tohoto kola nominovalo pět redaktorů celkem šest aplikací pro plánování a organizaci času. Více nominujících se tentokrát shodlo jen na dvou programech.

Se kterou aplikací vyzrajete na hromadnou dopravu?

Se kterou aplikací vyzrajete na hromadnou dopravu?

SMS Jízdenka

Nominace od více než poloviny redaktorů, kteří se zapojili do hlasování, získala aplikace SMS Jízdenka, která si tak vysloužila první příčku. Redaktor David Trlica ji doporučuje s následujícím komentářem: „SMS jízdenka dělá přesně to, co je napsané v názvu. Seskupuje koupi jízdenky na MHD u větších měst do jedné aplikace. Pro mě rozhodně plus, protože nemusím pak mít zaplněný telefon čísly a texty pro objednání MHD přes SMS.“

Podobně to vidí i Karel Kilián: „Na SMS jízdence se mi nejvíce líbí to, že si nemusím pamatovat formáty zpráv a telefonní čísla jednotlivých měst. Bez ohledu na to, zda chci jet tramvají v Ostravě, šalinou v Brně nebo metrem v Praze, jednoduše zvolím požadovaný typ jízdenky a do dvou minut mohu využít místní hromadnou dopravu.“

Do třetice všeho dobrého je tu Daniel Macho: „Za poslední rok jsem jel MHD jen dvakrát. V obou případech to bylo v Praze, metrem. A vždy mě doprovázela již roky nezměněná aplikace SMS Jízdenka.“

Proč si nainstalovat SMS Jízdenku?

Autoři v Obchodě Play jako hlavní funkce jmenují:

  • aktualizovaná databáze formátů SMS jízdenek pro mnoho měst, definice SMS Jízdenek se automaticky aktualizují z našeho serveru
  • notifikace o vypršení jízdenek
  • statistiky o tom, kolik jste za jízdenky utratili
  • podpora pro Android Wear – nakupujte jízdenky z hodinek!
  • podpora pro dual-sim telefony

Podporována jsou následující česká a slovenská města: Bratislava, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Košice, Liberec a Jablonec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Prešov, Sokolov, Ústí nad Labem, Zlín a Otrokovice a Žilina. Ve většině z nich je na výběr z více druhů jízdného.

SMS Jízdenka se může chlubit více než 100 000 instalacemi a průměrnou známkou 4,4. Necelých 6 MB velká aplikace umí fungovat na zařízeních s Androidem 2.3.3 a novějším.

Celý proces nákupu jízdenky si můžete prohlédnout v našem článku SMS Jízdenka 3.0 s novým designem.

SMS Jízdenka
Developer: Avast Labs
Price: Free

Jízdní řády IDOS

V přehledu aplikací, se kterými můžete vyzrát na hromadnou dopravu, samozřejmě nemohou chybět jízdní řády. IDOS doporučuje korektor Tomáš Filip: „Osobně využívám pouze IDOS Jízdní řády, ačkoliv jsem zkoušel i konkurenční řešení. Funkčnost a spolehlivost této aplikace je vynikající. Za ta léta, co ji využívám prakticky denně, si nepamatuji, že by měla výpadek či nějaké fatální chyby v časovém určení nebo vyhledaném spoji.

Primárně ji využívám k vyhledání spoje v našem hlavním městě. Asi nejlepší funkce je, že na základě vaší polohy (postačuje pouze lokalizace BTS vysílače) určí nejbližší zastávku MHD atd. Jelikož si pamatuje vámi nejčastěji vyhledávané spojení právě z této zastávky, automaticky vyplní jak výchozí pozici, tak právě i cílovou. Postačuje tedy zapnout aplikaci, počkat vteřinku pro zjištění polohy a předvyplnění destinací a zvolit vyhledat. Dá se tedy říci, že můžete znát spoj na pouhé jedno kliknutí v aplikaci. S nedávnou aktualizací kompletně měnící interface programu je možné uložit často volená spojení, což vyhledávání ještě zrychlí. Nedávno se objevily i informace o případném zpoždění konkrétního spoje, pokud tuto informaci přepravce poskytuje. Za mne tedy bezkonkurenční a pro mé potřeby naprosto postačující.“

Druhým nominujícím je redaktor Karel Kilián: „Zkusil jsem asi všechny možné jízdní řády hromadné dopravy, ale po mnoha experimentech jsem nakonec zůstal u IDOSu. Možná není dokonalý, sám si umím představit několik směrů, ve kterých by se mohl zlepšit, nicméně jako celek mi vyhovuje. Když někam jedu hromadnou dopravou, zpravidla si spojení hledám právě v této aplikaci.“

Co umí Jízdní řády IDOS?

Podívejme se, jaké funkce u aplikace IDOS vyzdvihují její autoři:

  • Vyhledání vlakových, autobusových a MHD spojů
  • Online vyhledávání = vždy aktuální a oficiální informace včetně zpoždění a výluk
  • Inteligentní našeptávač zastávek a adres včetně zadání Moje poloha
  • Notifikace na příjezd, odjezd, přestup včetně zobrazení zpoždění (je-li dostupné)
  • Automatická detekce MHD jízdního řádu a nejbližší zastávky dle GPS
  • Offline prohlížení vyhledaných spojení
  • Inteligentní průvodce funkcemi
  • Výběr zastávek, adres z mapy
  • Funkce SMS jízdenka
  • Anglická mutace
  • Široké možnosti sdílení spojení

Aplikace je zdarma, obsahuje však reklamní proužky. Těch se můžete zbavit na rok za 49 Kč, nebo navždy za 149 korun. Po více než milionu instalací má tento program známku 4,2. 6 MB velký balíček lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Jízdní řády IDOS
Developer: MAFRA, a.s.
Price: Free+

Můj vlak

Dostáváme se ke čtyřem aplikacím, nominovaným vždy právě jedním redaktorem. V tomto případě doporučuje David Trlica: „Můj vlak už sice nepoužívám tak často, nicméně stále se jedná o nejrychlejší způsob, jak si vyhledat spoj a koupit jízdenku u Českých drah. Velmi užitečné jsou pak oznámení o zpoždění, výlukách apod. Použití aplikace ocení určitě i průvodčí, a to kvůli tomu, že při kontrole elektronické jízdenky automaticky zvětší jas telefonu na maximum, aby skenování kódu proběhlo bez problémů.“

Proč vyzkoušet aplikaci Můj vlak?

Jak již zaznělo, jedná se o oficiální mobilní aplikaci Českých drah, jejíž autoři jako hlavní výhody vidí:

  • Vyhledávání vlakového spojení
  • Nákup vnitrostátních jízdenek, místenek a doplňkových služeb ČD
  • Palubní portál – informace o průběhu cesty, aktuální poloha a zpoždění vlaku
  • Přehled výluk, mimořádností a změn na trase vlaku
  • Služby ve vlaku (řazení vlaku, přístupnost vlaku atd.)
  • Služby ve stanici (odjezdy vlaků, otevírací doby, poloha stanice, přístupnost stanice atd.)
  • Správce elektronických jízdenek
  • Push notifikace (před jízdou, při přestupu, při vzniku zpoždění nebo mimořádnosti atd.)
  • Sdílení do sociálních sítí
  • Synchronizace elektronických jízdenek (už. účtem z www.cd.cz/eshop)

Můj vlak si zatím nainstalovalo přes sto tisíc cestujících a o jejich spokojenosti svědčí známka 4,5. 8 MB velký program můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3 a novějším.

Můj vlak
Price: Free

Mapy

Čtvrté místo patří aplikaci Mapy Google, kterou doporučuje Honza Dolejš: „Google Mapy sice nepoužívám primárně ani pro navigaci v autě a ani pro sledování jízdních řádů. Přesto mají skvělou vlastnost, kdy mi ukážou, na kterou zastávku či spoj se vydat, ať jsem kdekoliv. Zatímco u Pubtranu je nutné zadat vždy název zastávky, Google Mapy znají vaši polohu a prozradí vám vše potřebné. Nejlepší se mi jeví kombinace Google Map a Pubtranu – pokud jsem někde mimo zastávku, zeptám se na cestu Map od Googlu, které mi prozradí, na kterou zastávku se vydat. Následně pustím Pubtran a zjistím si přesnější jízdní řád.“

Mapy Google a hromadná doprava?

Nutno konstatovat, že v Česku je podpora hromadné dopravy ze strany Map Google poměrně omezená. Najdete tu například vybrané meziměstské vlaky, podpora autobusové dopravy je však citelně slabší. Z dopravních systémů v městech je bohužel podporována pouze Praha, kde si cestující mohou vyhledávat podrobné trasy veřejné dopravy po celé Praze, autobusové a tramvajové zastávky včetně stanic metra a lanové dráhy. Zároveň nabízí možnost zobrazit informace o stanici, prozkoumat jízdní řády a najít si nejlepší spojení, a to až v šedesáti jazycích.

Mapy Google mají po více než miliardě instalací průměrnou známku 4,3. Instalační balíček velký téměř 40 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.3 a vyšším.

Mapy
Developer: Google Inc.
Price: Free

Uber

Páté místo našeho přehledu možná nespadá ani tak do kategorie hromadné dopravy, nicméně poskytuje zajímavou alternativu. Dejme slovo Honzovi Dolejšovi: „Těžko říci, zda do tohoto výběru Uber zařadit, protože se nejedná o městskou hromadnou dopravu. Na druhou stranu je to zajímavá a vcelku levná alternativa cestování po městě. Osobně ji využívám hlavně na delší cesty po Praze, které jsou špatně dostupně městskou hromadnou dopravou. Aplikace je výborná a služba celkově také.“

Proč zkusit Uber?

V oficiálním popisku v Obchodě Play se dočtete, že „s aplikací Uber si zajistíte spolehlivý odvoz do několika minut – nejsou potřeba rezervace ani čekání ve frontách na taxi. Máte na výběr z nevšedních nízkonákladových i prémiových služeb. Jak na to? Jednoduše: vytvořte si účet pomocí platební karty nebo služby PayPal. Cenu jízdného vám strhneme automaticky na konci cesty. Ve vybraných městech můžete platit také v hotovosti. Účtenku vám poté pošleme e-mailem.“ V Česku je služba dostupná zatím jen v Praze a nově také v Brně.

Uber má přes sto milionů instalací a průměrnou známku 4,3. Téměř 35 MB velký program můžete instalovat na Android 4.1 a novější.

Uber
Price: Free

Pubtran

Poslední aplikaci dnešního přehledu doporučuje Honza Dolejš: „Pubtran plní jednu jednoduchou funkci – ihned mi ukáže, jakým spojem se dostanu z bodu A do bodu B. V Praze funguje skvěle a za spousty let, co jej využívám, mě nikdy nenechal na holičkách. Vyhovuje mi více než IDOS, který neumí sám přecházet mezi spoji v Praze a mimo ni. Bonusem je i třeba mapa se zastávkou, tu ale zase tak často nevyužívám.“

Jak vyzrát na hromadnou dopravu s Pubtranem?

Podívejme se na oficiální popisek, který říká: „S jízdními řády od Seznamu můžete snadno naplánovat cestu autobusem, MHD nebo vyhledat vlakové spojení. A to nejen ve velkých městech, jako je Praha či Brno, ale po celé ČR. Na mapě můžete svou cestu sledovat i s pěšími přestupy na další spoje.“

Pubtran umí:

  • vyhledat spojení nejen ze zastávky, ale z libovolné adresy, firmy nebo místa
  • zobrazit informace o zpoždění u vybraných spojů
  • našeptat vhodné cesty podle toho, kde zrovna jste i podle vašich předchozích cest
  • ukázat na mapě, kde právě jste
  • uložit spoj do oblíbených a do kalendáře
  • upozornit na odjezd a přestup
  • sdílet spojení e-mailem nebo SMS
  • vybrat si dopravní prostředek
  • vybrat pouze bezbariérové či nízkopodlažní spoje
  • přidat zastávku nebo místo, „přes“ které chcete jet
  • offline historii hledání
  • zobrazit nejbližší vagón metra k výstupu

Po více než půl milionu instalací má tato aplikace průměrnou známku 4,3. Instalační balíček je velký necelých 19 MB.

Pubtran 🚍
Developer: Seznam.cz, a.s.
Price: Free+

Čtenáři doporučují: jak vyzrát na hromadnou dopravu

Protože šesti redakčními nominacemi jsme jistě nepokryli celé spektrum aplikací, kterými lze vyzrát na hromadnou dopravu, dáváme závěrem tradičně slovo našim čtenářům. Znáte nějakou aplikaci, na kterou se v tomto článku nedostalo? Pak neváhejte ani minutu a dejte o ní vědět prostřednictvím formuláře! Společnými silami tak můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů, usnadňujících cestování.

Můžete nominovat například:

  • Programy, které vám vyhledají spojení MHD/VD z místa A do bodu B, včetně například jízdního řádu.
  • Aplikace pro nákup jízdenek – ať už klasické rezervační systémy nebo SMS lístky.
  • Programy, jež vám najdou nejbližší zastávku/nádraží/letiště.
  • Brňáci třeba mohou nominovat program, skrze který lze sledovat polohu tramvají v mapových podkladech.
  • Online i offline mapky tras městské hromadné dopravy (v zahraničí jistě oceníte plánky metra).
  • Programy, ukazující v reálném čase informační tabule z nádraží, letišť apod.

Jak nominovat?

Prostě si položte otázku: jaké programy pustím ve svém telefonu, než se vydám na autobus, metro, tramvaj, trolejbus, vlak či letadlo?

Uzávěrka je ve čtvrtek 23. února v 6:00 a článek s vašimi nominacemi vyjde 2. března. Proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení!

Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát. Za vaše nominace předem velice děkujeme!

Před vyplněním formuláře je nutné se přihlásit

Komentáře

fryMl

fryMl

16.2.2017 7:02

Nejlepší aplikace na jízdní řady tam chybí CG Transit. Hlavně, že tam dáte Idos který je naprosto nesrovnatelný s CG.

Hurec

Hurec

z aplikace
16.2.2017 7:29

Lehce , koupit si auto. :-)

vonbronin94

vonbronin94

16.2.2017 7:48

Za mě Pubtran, nic jiného nepotřebuji….líbí se mi i ikonka :)

carlyko

carlyko

16.2.2017 8:04

za mě MHD tabule.

jabl

jabl

z aplikace
16.2.2017 8:16

Proč předpokládáte že všichni musí být trvale online? Máte pro to nějaký důvod kromě toho, že vy osobně jste?

kulichoid

kulichoid

z aplikace
16.2.2017 8:30

Mně se ještě osvědčil MHDroid, kde jdou odjezdy rychle najít na co nejméně kliknutí a pak Na vlak – nádražní tabule, kde vidíte online vše, co je právě na nádraž. tabulích. Ideální na zjištění z jakého nástupiště vlak odjíždí, když jste ještě v tramvaji. :)

honzah
x125

x125

16.2.2017 8:51

V Brně můžu doporučit Iris – zobrazuje aktuální (aktualizace tuším každých 30 s) polohu vozů MHD na mapě. Skvělý doplněk pro notorické nestíhače.

Jindřich R

Jindřich R

16.2.2017 9:11

Ač nejsem z Brna, tak jednoznačně Iris. Zatím používám Idos, ale je to vopruz, když čekáte na konkrétní spoj a on má takové zpoždění, že jste mohli najít alternativní spoj (třeba s přestupem)

zapalik

zapalik

16.2.2017 9:21

@jabl kdo předpokládá? Jak jsi na to přišel? Vybrali své nejoblíbenější programy a holt jsou mezi nimi jen ty online. Jinak moc lidí, co by nebyli online při cestování po ČR, neznám.

Pavel K.

Pavel K.

z aplikace
16.2.2017 9:36

Za mě CG Transit a jako doplňující MHD Tabule

bkf1

bkf1

16.2.2017 9:52

Přesně jak říká fryMl: chybí zcela ZÁKLADNÍ „JŘ aplikace“ CG Transit. Offline vyhledávání se hodí i ve vlaku, kde není wifi nebo je tak pomalá, že jakoby nebyla…

trent

trent

z aplikace
16.2.2017 9:57

Jak vyzrát na hromadnou dopravu? Jezdit autem a chodit pěšky. Na těch pár cest MHD si vystačím s idosem.

pluh

pluh

z aplikace
16.2.2017 10:42

Jednoznačně chybí CG transit. Používám ho cca 4 roky a jeho derivaci ezride v Paříži a nic lepšího aktuálně není. Hlavní výhody: vyhledávání ve vice jizdnich řádech (např. Trinec + mezimestsky BUS – na malém městě nutnost), online zpoždění např. u vlaků, mapa spoje s přesnou polohou zastávky, Offline (ano dost podstatne např. v metru), systém ukládání spojů na později atd…..

kulichoid

kulichoid

z aplikace
16.2.2017 10:45

V CG Transit se za offline řády platí. Nevíte někdo, kde by byly offline řády zdarma?

Lumpy

Lumpy

16.2.2017 10:50

Za mně Pubtran. Hodně rychlej a jednoduchej. Jo a taky „NaVlak – Nádražní tabule“ super je že ukazuje nástupiště tak nemusim hledat a jdu na jisto :-).

Jan Smetana (Xsoft)

Jan Smetana (Xsoft)

16.2.2017 11:27

Pouzivam: CG Transit – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.circlegate.tt.transit.android
IDOS i PubTram jsem zkousel, a po 10 letech v Praze mam tohle. (funguje i na busy a vlaky). Vrele doporucuji.

brizak

brizak

16.2.2017 12:47

Tak do Prahy asi jednoznačně aplikaci přímo od DPP, čímž odpadá potřeba další aplikace na zakoupení jízdenky, protože je to integrované. Každopádně nejpohodlnější Uber. Byť to není MHD, tak cenou se blíží :) Navíc už začali expandovat i na vesnice.

Pavel K.

Pavel K.

z aplikace
16.2.2017 14:41

kulichoid: zkus se zeptat na sociálce

radeg

radeg

16.2.2017 15:10

@pluh, bkf1, fryMl a možná ještě další:
Tohle je článek z cyklu „Světandroida doporučuje…“,
Klidně můžete nominovat „svoje“ aplikace a až se neobjeví v článku z cyklu „Čtenáří doporučují…“, potom můžete nadávat a jednoznačně tvrdit, že ta a ta aplikace jednoznačně chybí.

Mi

Mi

16.2.2017 16:04

Opravte prosím „Palubní portálPalubní portál“.

myschovip49

myschovip49

17.2.2017 15:08

tiez suhlasim s CG Transit, skvela appka, jedinou nevyhodou je to, ze je to len trial verzia na 30 dni, potom je potrebne kupit licencie ktore chcete (vlaky, autobusy, elektricky), jedna licencia stoji 1,8€ alebo tak nejak, ale inak ta appka nema konkurenciu

Vt91

Vt91

4.3.2017 9:35

Za mne v přehledu chybi aplikace Jízdenky od Regiojetu. Sice nabízí jen se spoje, což ale oficiální aplikace ČD také. … ale je uživatelsky přívětivá a dobře a rychle se s ni tak pracuje.

RSS (komentáře k článku)