Menu

Seřiďte si hodinky a hodiny podle atomových hodin s českou aplikací

Potřebujete nastavit hodiny či hodinky a rádi byste, aby běžely co možná nejpřesněji? S novou (oficiálně zatím nevydanou) aplikací Atomic Clock & Watch Accuracy Tool to zvládnete doslova „levou zadní“. Ukážeme vám, jak funguje seřizování podle atomových hodin.

Obsah článku

Co aplikace Atomic Clock & Watch Accuracy Tool slibuje?

Atomic Clock & Watch Accuracy Tool je novinkou z hlavy programátora Tomáše Hubálka, který svými počiny často zaujímá i renomovaná zahraniční média. V minulosti jsme od tohoto autora recenzovali například programy Battery Stats & Alerts Reborn či Sound Off Reborn a zmiňovali jsme i mnohé další.

Zatím poslední dílko výstižně popisuje jeho název: jedná se o nástroj pro seřizování hodinek podle atomových hodin. Pokud tedy potřebujete přesný čas na všech hodinkách v domácnosti, nebo chcete sledovat, jestli se nějaké hodiny nepředbíhají či naopak nezpožďují, Atomic Clock & Watch Accuracy je přesně tím, co potřebujete. Aplikace se získává přesný čas z atomových hodin pomocí protokolu NTP a umí také sledovat statistiky přesnosti vašich hodin a hodinek.

Jak seřídit hodinky podle atomových hodin?

Aplikace po spuštění nezdržuje žádnými dialogy, průvodci ani úvodními animacemi. Ocitnete se hned na hlavní obrazovce, které dominují ručičkové hodiny. V levém horním rohu je aktuální čas v číselném formátu, v pravém horním rohu pak můžete vidět, s jakou odchylkou ukazuje čas váš telefon.

Pro seřízení hodin je nejvhodnější aktivovat volbu Přehrej Greenwich Time Signal, když se blíží další minuta. V praxi to funguje tak, že na hodinkách si připravíte čas následující minuty. Po zaznění obvyklého zvukového signálu (pět krátkých a jeden dlouhý tón) hodinky pustíte. Díky tomu není nutné při seřizování sledovat displej telefonu.

Druhá sekce Vaše hodinky slouží ke sledování přesnosti hodin a hodinek. Přes tlačítko plus zadáte jednotlivé ukazatele času – konkrétně značku, model, výrobní číslo a poznámky. Následně můžete měřit jejich přesnost v průběhu času. Funguje to tak, že v určitém okamžiku stisknete tlačítko Zaznamenat čas a následně zadáte, kolik hodin, minut a sekund hodinky ukazovaly. Atomic Clock & Watch Accuracy Tool pak na základě zadaných dat vyhodnocuje přesnost hodinek a to, zda se zpožďují či předbíhají.

Ve verzi zdarma můžete takto sledovat jeden ukazatel času, pokud jich hodláte kontrolovat více, budete si musel za 45 Kč koupit balíček s neomezeným množstvím hodinek, nebo za 100 Kč platinovou edici se všemi funkcemi a bez reklam.

V Nastavení aplikace je možné vybrat jeden ze čtyř nabízených NTP serverů (apple.com, 2x cesnet.cz a nic.cz), v budoucnu patrně přibude možnost změny barevného schématu.

Resumé

Tomáš Hubálek se dlouhodobě profiluje jako vývojář, který dokáže nabídnout ve svých aplikacích funkce, jež uživatelé potřebují. Vše vždy zabalí do moderního a uživatelsky přívětivého kabátku, což platí i v tomto případě.

Možnost seřídit si všechny hodiny, hodinky, budíky a další ukazatele času podle atomových hodin určitě využije každý, komu záleží na přesnosti. Následné sledování přesnosti je zajímavou třešničkou na pomyslném dortu. Vcelku rozumný je i model monetizace, kdy je hlavní funkce zdarma a teprve „nadstandard“ za peníze.

Aplikace zatím nebyla oficiálně vydána, takže nemá průměrnou známku, dle statistik v Obchodě Play si ji zatím stáhlo přes sto uživatelů.

Záleží vám na přesnosti hodin ve vaší domácnosti?
 

Komentáře

Bicista

bicista 61

11.6.2018 13:06

Doma mame radiem rizene budiky, na ruce mam radiem rizene naramkove. Mobil si cas bere z netu ktery sedi +/- 1s presne. Takze pro me apka zbytecna a hodiny na troube mi to nenaridi :)

Lazy

lazy 0

11.6.2018 16:16

Tak tohle bude určitě adept na Nejzbytečnější aplikaci roku 2018

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

11.6.2018 16:18

@lazy
To si tedy upřímně nemyslím. Zrovna se ji chystám využít na sjednocení času na hodinách v celé domácnosti. Mi to přijde jako dobrý nápad.

Kulichoid

kulichoid 148

11.6.2018 16:40

Karel K.:
Vždyť všechny hodiny v domácnosti si lze seřizovat podle Google budíku či automatického času v každém mobilu, ne? Ty taky běží po vteřinách. Ano, od atomových hodin bude odchylka možná i celá půlvteřina, ale vadí to tak?

Mberber6

mberber6 0

11.6.2018 18:34

A čím se to liší od asi 100 let staré apky https://apkpure.com/clocksync/ru.org.amip.ClockSync ???

_S_

_S_ 1

11.6.2018 18:55

Slovy klasika – odborník žasne, laik se diví. Porovnávat náramkové hodinky s atomovými hodinami, to není kanón na vrabce, ale Hvězda smrti na blechu. A ještě k tomu přes NTP? To je jako z té Hvězdy smrti střílet svazkem laserových ukazovátek sepnutých silovým polem. Ale budiž, čím víc proužků, tím víc Adidas…

Kde ovšem berou autoři aplikace a článku jistotu, že uvedené 4 NTP servery jsou “opřené” o atomové hodiny? NTP server tik.cesnet.cz – pokud vím – sice ano, konkrétně o Cs hodiny. Server tak.cesnet.cz jako zdroj hlásí GPS přijímač, ale Cs hodiny nevylučuju. Pokud má nic.cz atomové hodiny (Cs nebo H-maser), nechť se mi, prosím, ozvou. O time.apple.com nemám sebemenší tušení, rád se nechám poučit.

Pro ilustraci – sledovat odchylku frekvence sportovních hodinek dle screenshotů aplikace o velikosti 33,36 sekund za den hypoteticky pomocí atomových hodin s frekvenční odchylkou 0,0000000001 sekundy za den přes NTP pomocní ručního zadávání je přinejmenším úsměvné :-)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

11.6.2018 19:21

@mberber6
Hlavně v tom, že to neslouží k synchronizaci času telefonu :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

11.6.2018 19:28

@_S_
Kde autoři článku berou… …ten údaj uvádí autor aplikace.
Jinak z velké části máte ve svém komentáři IMO pravdu. Přesto třeba z mého pohledu je to aplikace, kterou použiji například pro nastavení hodin termostatů, na kuchyňských spotřebičích atp.

_S_

_S_ 1

11.6.2018 20:05

@Karel K.
Aplikace si určitě uživatele najde a nic proti nim nemám. Ani proti aplikaci. Sám jsem si jí nainstaloval a chystám se si s ní trochu pohrát.
Kdyby aplikace umožnila nastavit vlastní NTP server, třeba bych mohl sledovat naše Cs hodiny přes náš NTP server o tyto hodiny opřený :-)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

11.6.2018 20:08

@_S_
To zní jako zajímavý nápad ale! Nechcete s tím zkusit kontaktovat autora? V Obchodě Play na něj odkaz je. Třeba by byla šance na toto nesporně zajímavé vylepšení.

Kulichoid

kulichoid 148

11.6.2018 21:28

Tak jsem ještě našel apku Time Calibrator (od Atom Time Suisse) a je to pěkná designová záležitost. Ale prakticky nevím k čemu. Opravdu potřebujeme vidět čas na miliardtiny vteřiny přesně? :-)

Radeg

radeg 33

12.6.2018 6:28

@Karel Kilián:
Jestli si myslíte, že pokud obyčejný “strojek”, řízený krystalem, seřídíte podle atomových hodin, že ten začne “jít” už navždy přesně, pak gratuluji!
Já zas vím, že než seřídím hodiny na troubě, tak ty na termostatu už jdou zase špatně.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

12.6.2018 7:10

@radeg
Zase tak naivní nejsem :) A to je právě druhá funkce této aplikace – můžete díky ní sledovat, jak se které hodiny zpožďují či předcházejí :)

Radeg

radeg 33

12.6.2018 7:39

A co? Napíši si na ně denní odchylku a den kdy byly seřízené a při každém odečtu času si dopočítám přesný čas?
Pokud nemám možnost daný “strojek” seřídit, tak aby šel přesně, postrádá takové seřizování (podle atomových hodin) smysl.
Asi takhle, potřebuji-li vědět přesný čas, např. pro odchod k autobusu, kouknu na mobil, nebo jinou časomíru řízenou DCF či jinak, a u termostatu mi je u prdele jestli topení zapne v 7:00 či 7:05.

A pro zjištění jestli se které hodiny a jak předcházejí či zpožďují mi opravdu stačí mobil či jiné hodiny nějakým způsobem centrálně řízené.

Ne, opravdu toto je “S kanónem na vrabce”.

V6ak

v6ak 28

12.6.2018 8:20

Asi se shodneme, že zmínka o atomových hodinách – jakkoli může být pravdivá – je zde prostě marketing. Už jen latence na síti udělá své (třeba desítky ms). Nepřesnost ručního nastavení pak bude ještě větší (třeba stovky ms). I kdyby následně šlo vše dokonale přesně (jakože nepůjde), je celkem jedno, jestli jste to seřizovali podle atomových hodin, nebo jestli zdroj jde o třeba 5ms špatně.

Čtení času z NTP je pak na Androidu taková redundantní funkce – to dnes umí out of box. Ale budiž, jinak mě to tam neuráží.

Po odstranění marketingového obalu máme jednoduchý nástroj, který trochu usnadní seřizování času, jako bonus pak umožní evidovat zpožďování jednotlivých hodin. Nic, bez čeho bych nedokázal žít, ale proč ne.

Od redakce mi přijde trochu nešikovné, že článek až moc odpovídá IMHO nešikovnému marketingu autora – už titulek zní, jako by hlavní přínos aplikace byl v atomových hodinách, začátek článku též. Osobně jsem to dočetl spíše ze zvědavosti „co to bude za blbost“ a jen zcela omylem jsem zjistil, že to může být i trochu užitečné. Co si z toho odnesou lidé, kteří po přečtení nadpisu nebo prvního odstavce přestanou z výše uvedených důvodů číst? Nejspíš to na ně bude působit příliš bulvárně – a to jen kvůli formě, ne kvůli obsahu. To mi přijde – vedle jiných Vašich článků, které jsou napsány lépe – škoda.

Libb

Libb 77

12.6.2018 18:59

Tohle je fakt konina. Telefon má čas synchronizovaný se sítí (i když zařil jsem, že Vodafone šel o 7s pozadu oproti T-Mobile – nebo naopak?) a když už tak můžeme syncnout podle GPS. Tohle je sice zajímavé cvičení, ale praktická použitelnost je nula.

TonyKuba

TonyKuba 18

18.6.2018 19:22

V době kdy většina domácnosti má alespoň jedny hodiny řízené rádiovým signálem, kdy ve většině prostředků městské hromadné dopravy na nás mrká čas řízený rádiovým signálem, kdy drtivá většina populace má mobil s přesným časem je vytváření podobných aplikací “Atomic clock”něco jako mrhání lidským potenciálem. Autor programu je zcela jistě hračička, který si realizuje své sny a touhy po dokonalosti.
Trochu podivná záležitost v době kdy svět neví co bude za rok, dva či příští den, v době kdy postáváme a sakrujeme v zácpách na dálnicích či velkých městech. Ale budiž, zcela jistě je to zajímavá aplikace a pro autora má hodnotu podivuhodně přesně “tikající” mašinky.

Adalk

Adalk 1

19.6.2018 7:53

Článek jsem si přečetl a aplikaci jsem si nainstaloval. Z jednoho prosteho důvodu, občas si prostě potřebuju seřídit čas na zařízeních, která používám (náramkové hodinky, termostat, atd.) A vyhovuje proto, že si mohu v klidu seštelovat čas na fotoaparátech, se kterymi občas souběžně fotím. Někdy stačí pár vteřin a je guláš v pořadí snímků…. Aplikace je pro tento účel šikovná.

Tom_hublek

Tomáš Hubálek 1

21.6.2018 12:00

Ahoj, o tomto článku jsem se dozvěděl teď náhodou, tak jsem nemohl reagovat dříve. Zkusím osvětlit k čemu tahle aplikace je:

– aplikace je primárně určena pro majitele náramkových hodin, které zajímá jak velkou odchylku ty jejich hodinky udělají. Ty naměřené odchylky se pak dají použít např. jako argument při reklamaci.
– ta cílová skupina je relativně úzká, proto se vám může zdát, že je ta aplikace na nic.

Nicméně já pozoruju ve statistikách hodně překvapivě dobrá čísla. Na to, že appka není hotová a není ani nijak aktivně propagovaná, tak má opravdu zajímavé hodnoty instalací, retention rate i feedback od uživatelů. V podstatě nejlepší start nové appky za poslední asi rok nebo dva.

Tož tak :-D

RSS (komentáře k článku)