Menu

HD2 MIUI Rom – Design a funkčnost v dokonalé harmonii

miuiandroid_logo

Přestože telefon HTC HD2 je tu s námi nějaký ten pátek, díky svým hardwarovým vlastnostem stále drží krok s nejnovějšími telefony. Jedinou menší brzdou tohoto monstra je stařičký systém Windows Mobile, který již dnes není vyvíjen. Díky tomu, že Android je open source, vznikají nejrůznější portace tohoto systému. My si dnes představíme jednu z nejznámějších, která si na rozdíl od ostatních šlape svou cestu.

 

MIUI je tvorba čínských programátorů, kteří se chtěli odlišit od obyčejného prostředí Androidu, a tak vytvořili svůj Launcher, přepracovali kompletně uživatelské prostředí, přidali pár vlastních aplikací a vychytávek. Stále jde ovšem o takřka čistý Android, který je na rozdíl od ROMek s různými nástavbami (např. Sense) pekelně rychlý. K tomu si připočtěme možnost měnit grafická témata a získáváme neobyčejnou ROM.

Domácí obrazovka – inspirace iOS

Jak vidíte, ikonky velmi připomínají vzhled ikonek z telefonů iPhone, stejně tak není možné se dostat do nějakého menu s aplikacemi. Všechny nově nainstalované aplikace se vám totiž automaticky přidají jako ikonka na jednu z ploch. Na rozdíl od iOS ovšem můžeme na plochu přidávat widgety tak, jak jsme zvyklí.

Poznámka autora: Tento koncept je jedna z věcí, která se mi na MIUI nelíbí, takže jsem MIUI Launcher nahradil GO Launcherem a telefon může vypadat nějak takto.

Nastavení

Nastavení je kompletně přepracováno a je rozděleno do tří záložek – Personal, System a Programs. Díky tomu je velice přehledné a člověk se v něm rychle orientuje.

 

Notifikační lišta

Ani zde autoři nepoužili klasickou lištu z čistého Androidu, ale vytvořili svou, která je rozdělena do dvou záložek – Notification a Toggles. V první záložce se objeví nejrůznější upozornění (sms, aplikace, aktualizace…), v té druhé máme ikonky pro rychlé ovládání základních nastavení – WiFi, Jas, Zvuk…

Grafická témata

Ke změnám témat nám poslouží vestavěná aplikace Themes. Hned po spuštění máme možnost aplikovat nějaké téma, které máme staženo v telefonu – záložka Local Theme. Druhou možností je téma stáhnout, to provedeme na záložce Online Theme. Aplikování nebo stažení je skutečně jednoduché a provede se pár kliknutími. MIUI jde však ještě dál a dovolí nám nejen změnit celé téma, ale otapetovat i jednotlivé části systému. Kliknutí na Customize se dostáváme do podrobného výpisu všech částí systému, které můžeme upravit. Telefon tak jde designově doladit do všech detailů, o čemž se uživatelům jiných ROM ani nesnilo.

Zálohování

Tvůrci MIUI mysleli i na rozsáhlé možnosti zálohování. Je zde pro vás připravena aplikace, která dokáže jedním klikem zazálohovat celý telefon včetně aplikací, systémových nastavení, sms atp., případně si můžete sami vybrat, jaké části chcete zazálohovat. Zálohovat jdou také vámi vytvořená  témata, to ovšem v aplikaci témat.

Další MIUI aplikace

Závěr

Přestože někdo po přečtění recenze mohl nabýt dojmu, že hlavní předností MIUI je možnost udělat si z telefonu omalovánky, opak je pravdou. MIUI díky svému přepracovanému UI nabízí skvělou funčknost a na rozdíl od čistého Androidu jsou věci více dotažené a promyšlené. Rychlost, odezva a stabilita systému je skutečně brilantní a za několik měsíců používání jsem nezažil žádný zásek nebo restart telefonu. Stejně tak MIUI aplikace jsou často lepší než placené alternativy. Sečteno podtrženo, čínští tvůrci odvedli dobrou práci a jejich výsledek stojí za vyzkoušení.

Seznam podporovaných telefonů pro MIUI ROM

 • HTC HD2
 • HTC Desire HD
 • HTC Desire Z
 • DroindInc
 • HTC Desire
 • Samsung Captivate
 • Samsung Galaxy S (I9000)
 • Samsung Vibrant
 • Samsung Galaxy SII
 • Motorola Droid
 • Motrola Defy
 • Motorola Milestone
 • LG Optimus 2x
 • Nexus One
 • Acer Liquid
 • Mione

Oficiální web MIUI
Český web MIUI
HTC HD2 MXZ MIUI V8

 

Komentáře

Patrik Vogl

Patrik Vogl

9.10.2011 16:11

MIUI jsem za vikend zkousel trikrat, ale vzdy odesel prave kvuli defaultnimu Launcheru. Vadi mi prerostle ikonky a take sjednoceni vseho na plochu + nemoznost nepotrebne aplikace skryt…

Takze se zeptam, Go Launcher uz ma normalni velikost ikon? Jak funguji notifikace (badge) u ikonky? Je tam cervene kolecko s poctem zmeskanych udalosti ci nikoli?

Diky za informace. Jinak doplnim Smart Leyboard PRO, absolutne nejlepsi klavesnice.

A nakonec ke clanku – vyhoda Miui je prave v aplikacich. Telefon mi zavibruje, pokud volany zvedne hovor, hudba umi filtrovat jen nektere slozky, obrazky nemaji ten pitomy efekt natoceni podle uhlu telefonu, dialer funguje jednoduseji a rychleji…

shark

shark

9.10.2011 16:29

Patrik Vogl:

Velikost a vzhled ikon bude dána použitým tématem Go Launcheru, kterých je ke stažení skutečnost mnoho. Já používám ten, co je na obrázku a velikost ikon mi přijde stejná jako u jiných Launcherů (například ADW Launcher z CyanogenModu).

Používám doplněk GO Launcher EX Notification, který mi zobrazí počet zmeškaných hovorů, počet sms a gmailů přímo u ikonky na ploše. Jiné aplikace zobrazit neumí, ale s tím nemám zkušenosti ani z jiných Launcherů. U ADW to samé řešil ADW Notifier.

Patrik Vogl

Patrik Vogl

9.10.2011 16:40

Diky za odpovedi. Go Launcher a veci okolo nej pouzivam hodne, ale tu velikost ikon jsem nezkousel (na Miui)… Vecer si dam tedy zase trochu toho nastani…

Jinak, EX Notifikace ti ukazuji i SMS a hovory a emaily? Me to na cistem Androidu basti jen SMS…

shark

shark

9.10.2011 16:51

Potvrzuju. Taky se mi hovor nezobrazí (asi jsem všechny hovory doteď přijmu hned a nenechal nikoho čekat, že jsem si toho nevšiml :D).

davcomp

davcomp

28.10.2011 9:24

Zdravím, někde jsem četl že tahle romka má nějak předělané kontakty, že tam není taková provázanost s FB a G+. Je to tak? Díky za odpověď. Chci to nahodit na HD2 a rozhoduji se mezi touto romkou a jinou.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

28.10.2011 10:30

davcomp:

Ano, je to jako čistý Android. Kontakty sice propojit jdou, ale jediný výsledek je, že se název profilu objeví mezi údaji u kontatku a kliknutím na něj se zapne FB aplikace. Tuším, že se stáhne i fotka ke kontaktu. HTC Sense a nástavby Samsungu jsou v tomhle propracovanější.

davcomp

davcomp

28.10.2011 11:30

Jan Dolejš: a lze to vyřešit nějakou aplikací??? Nebo to musí být nějaká předělávka androidu která to má v sobě?

RSS (komentáře k článku)