Aplikace Hangouts může zmizet z nových mobilů. Nahradí ji Duo

hangouts_muze_zmizet_ico

V e-mailu rozeslaném partnerům projektu “Google Mobile Services” Google nastínil významnou změnu svého balíčku aplikací GMS. Od 1. prosince aplikace Hangouts může zmizet ze softwarové výbavy, instalované do nových telefonů a tabletů. “Oznamujeme, že Google Duo nahradí Hangouts v rámci sady aplikací GMS. Hangouts se stanou pouze volitelnou položkou pro telefonní přístroje. Tato změna nabývá platnosti 1. prosince 2016” uvádí se v e-mailové zprávě.

Samozřejmě to neznamená, že je platforma Hangouts mrtvá, nebo že by se chystalo její ukončení. Znamená to jen to, že výrobci sami budou moci rozhodnout, zda tuto komunikační aplikaci zahrnou do softwarové výbavy svých telefonů. Uživatelé pochopitelně budou moci aplikaci instalovat z Obchodu Play. Lze předpokládat, že výrobci nahradí Hangouts buď svým vlastním řešením, nebo nabídnou platformu třetí strany, která bude ochotna za instalaci svého programu zaplatit.

Aplikace Hangouts může zmizet, ale co ji nahradí?

Zajímavým paradoxem je, že Google nenahrazuje v balíčku aplikací Hangouts novým komunikátorem Allo. Přednost dostal program Duo, orientující se (zatím?) výhradně na video hovory. Možná je to náznak, že se vyhledávací gigant hodlá více zaměřit na tuto formu komunikace. V případě Hangouts byly video hovory jen jednou z mnoha funkcí, které tato aplikace poskytovala. Většina uživatelů však používala především textovou komunikaci, podobně jako Google Allo. Samozřejmě se můžeme ptát, proč Google neudělá Allo stejně povinnou součástí balíku svých aplikací. Odpověď je v tomto případě poměrně jednoznačná: na trhu existuje nespočet poměrně populárních řešení, mimo jiné třeba WhatsApp, Facebook Messenger, Telegram, Kik a další. V segmentu video hovorů je trh výrazně méně nasycen.

Zbývá dodat, že Google v e-mail partnerům uvádí, že hodlá i nadále podporovat Hangouts pro Android a tato aplikace bude dostupná v Obchodě Play. V nejbližší době tedy není žádný důvod uvažovat o tom, že by tato platforma měla skončit. Proslýchá se však, že ji vyhledávací gigant začne směřovat do korporátní sféry – v kontextu s tím by stávající krok dával podstatně větší smysl.

Co říkáte na fakt, že aplikace Hangouts může zmizet z nových mobilů? Je to podle vás krok správným směrem? Pojďte diskutovat do komentářů pod článkem!

Zdroje: androidpolice.com, androidauthority.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)